Petr Novotný - vlasový stylista


Petr Novotný, foto: Robert Vano
29.04.2016 07:17 | Michaela Lejsková

Narodil se v Dačicích, ale většinu života prožil v Moravském Krumlově, kde má kořeny jeho rodina. Rozhodl se jít na kadeřnické učiliště, po němž následovalo nástavbové dodatkové studium marketingu, obor podnikání. Své volbě zůstal věrný a v oboru se záhy velmi dobře zorientoval. Po dobu deseti let se angažuje v soutěžích různého typu i odvětví – ať už jde o Svatební šaty roku, Designblok, či soutěž Czech and Slovak Hairdressing Awards. Působí v salonu v Praze 7. Pochlubit se také může projektem Kalendář osobností.

Petr Novotný, foto: Robert Vano

foto: Robert Vano

Co bylo těmi zásadními impulsy pro volbu vaší profese?

Každý si v mládí přeje klasická povolání, jako je kosmonaut, princezna, baletka… Ne že bych chtěl být princeznou, ale vždy mě to táhlo k herectví. Toto povolání však už někteří příslušníci rodiny zastávají a já si chtěl vydobýt jméno v oboru sám za sebe, bez výpomoci. Asi proto mi obor kadeřník přišel příhodný.

Které profesní zkušenosti vás nejvíce formovaly?

Svatební šaty roku, Designblok, nebo mně nejbližší kadeřnická soutěž Czech and Slovak Hairdressing Awards v níž se mi od roku 2008 nedaří znovu prorazit.

Jaké jsou podmínky pro účast v této soutěži a co obnáší příprava?

Podmínky účasti jsou samozřejmě dány pravidly, konkrétně zúčastněná osoba musí být kadeřník, nesmí retušovat zaslané fotografie, na kterých se pracuje mnoho měsíců, zpravidla to jsou čtyři fotografie zaslané do několika kategorií. Letos mělo být v každé kategorii deset nominovaných. Avšak v průběhu hry se pravidla náhle změnila. Tomu, aby byl člověk nominován, samozřejmě předchází obrovská příprava: výběr vhodných modelek, koupě umělých vlasů a příčesů a tvorba vlasových konstrukcí nadměrných velikostí, které se namontují modelce k hlavě a následně se začešou spoje tak, aby účes působil přirozeně a jakoby jen z jejích vlasů.

Petr Novotný stylista

Co je podle vás pro práci v tomto oboru klíčové?

Pevně věřím, že jde o porozumění a empatii s klientem. Také to je o předávání síly, klienti mnohdy přijdou spíš z pocitu únavy a pro útěchu.

Jaké jsou vaše cíle, kam směřujete?

Nerad si kladu příliš daleké cíle, většinou se vše natolik změní, že bych nikam nedošel. Kladu si taková předsevzetí, která jsem schopen splnit. Neuvažuji ani o vlastním salonu, ale také nemohu vyvrátit jeho případnou existenci v průběhu dalších deseti let. (smích)

Jaké máte za sebou projekty a co bylo jejich smyslem?

Podílel jsem se na mnoha krásných projektech, například na Miss Deaf World, kde spolu soupeřily neslyšící uchazečky. Spousta projektů byla charitativního původu, a jsem rád, že jsem se dopracoval k vlastnímu projektu Kalendář osobností, kde spojím veškeré umělecké vlohy a navíc napomohu dobré věci.

Které události považujete ve svém životě za klíčové? Posunuly vás některé z nich ve vaší práci dál?

V mém řemesle se popravdě posouvám sám. Mnozí moji vrstevníci v pracovním poměru zapomenou pomyslně stoupat vzhůru a už se nijak nerozvíjejí. Kdyby nebylo nových zakázek, které mě ženou kupředu a nutí mě být lepší, myslím, že bych byl také pouze řadovým kadeřníkem.

Petr Novotný, foto: Robert Vano

foto: Robert Vano

Kdo je podle vás ideální zákazník?

Je to takový klient, který odchází a je spokojený.

Co od vás klient může očekávat, s čím se na vás může obrátit?

Pro mne je klientem osoba, která mě navštíví v salonu, a které mohu pomoci takřka se vším, co kadeřnické řemeslo obnáší. A klientem je pro mne i firma, která mi dodá zakázku například v reklamě, nebo požadavek na fotografie, či nafocení titulní stránky magazínu. I zde jsem schopen pokrýt veškerou produkci.

Kde se nachází salon, ve kterém nyní pracujete? A v jakém stylu je vedený a zařízený?

V současné době pracuji v salonu v Praze 7, kde je klidná atmosféra a mám to tam rád. Salon se na místě nachází bezmála už dvacet let, což poukazuje na tvrdou práci kadeřníků, na přístup ke klientům a vše ještě umocňuje domácí nálada panující v prostorách kadeřnictví. V průběhu několika měsíců u nás dojde k výměně oken, sedaček k obsluhám a k výměně mycí linky. Styl salonu se tak ve srovnání s jeho stávajícím domácím vzhledem výrazně změní.

Petr Novotný stylista

Jaký smysl a cíl má Kalendář osobností, který vznikl také ve spolupráci s profesním magazínem Best of?

Kalendář osobností se dělí na dvě části – na současný, pro rok 2016, a budoucí, pro rok 2017. Výtěžek z prodeje kalendáře jde na dobročinné účely pro spolek Tengenenge. Tento kalendář jsem připravoval dlouho, existuje i v podobě výstavy kolující po našich obchodních centrech. V květnu bude tato výstava ke zhlédnutí v pražské Galerii Harfa. Proto pro mne bylo důležité, kdo tyto fotografie nafotí. Kvůli jejich velikosti a osobnostem vyobrazeným na fotografiích jsem musel najít opravdu silného a kvalitního fotografa, kterým se stal Dalibor Konopáč.

Petr Novotný, foto: Robert Vano

foto: Robert Vano

Jak realizace takového projektu probíhá?

Projekt od nápadu až po spuštění vznikl v roce 2015, od té doby se pouze fotí jednotlivé osobnosti a řeší se produkční záležitosti ohledně vypůjčení šatů a podobně.

Která z částí tohoto projektu je pro vás nejobtížnější pro realizaci?

Není to ani tak o tom najít osobnosti, sponzory a partnery, kterým samozřejmě veřejně děkuji za podporu, ale je nutné utáhnout tým osmdesáti lidí tak, aby každý dělal, co má, a průběh projektu nezdržoval. Troufám si říci, že bych se svými schopnostmi zvládl i produkci filmu, která se plnohodnotně vyrovná tomuto projektu. Je pravda, že lidé většinou nechválí, ale pouze zpozorní, když se vyskytne nějaká chyba či zádrhel, což se stává. Například když dojde k mírnému zdržení přehlídky na podiu, každý se domnívá, že nezvládám vedení týmu, přitom celý večer při křtu závisí pouze na mém vedení a na funkci jednotlivých osob. Tudíž nemohu zodpovídat za zádrhely, které se běžně dějí. Ovšem každý by měl dílo vnímat jako celek a uvědomit si, že mladý umělec zvládl naplánovat a uskutečnit tisk kalendáře s výstavou kolující po naší zemi a jako třešničku uspořádat večírek pro sponzory, kde se během večera kalendář pokřtí za přítomnosti médií a na mole je zajištěná zábava.

Petr Novotný stylista

Podle čeho volíte osobnosti kalendáře?

Osobnosti vybírám především podle typu, aby se hodily do projektu. Také musí být svolné s myšlenkou celého projektu a nesmí být médii nijak pošpiněny kvůli negativní minulosti.

Sledujete tvorbu ostatních kolegů? Co vás osobně nejvíce zajímá?

Konkurenci sleduji průběžně. Nejsem osoba, která kopíruje, spíše se snažím tvořit nová díla. Objektivně se ani nedá říct, kdo je napřed, či kdo je lepší, protože já jsem například více zaujatý surrealizmem a jiný je více glamour.

Jaké musí mít člověk předpoklady, aby mohl pracovat jako stylista?

Člověk může dělat jakoukoli práci, na kterou se cítí, a hlavně, která ho baví. Také nesmí scházet talent a vědomosti. Já bych například chtěl být zubař, ale nemám žádné vědomosti, talent a ani odvahu toto řemeslo dělat, pouze se mi líbí ta představa tohoto povolání.

Petr Novotný stylista

Jakou vlastní image si budujete vy sám, jak chcete být vnímán?

Již jsem měl několik stylistek a mám i manažerku přes koučink, je se mnou těžká práce. Nosím, co je mi pohodlné, následně co se mi líbí, a teprve pak řeším, jak budu vnímán na veřejnosti. Osobně chodím velmi barevný, což mi vytýká každý. Když přijdu do práce tak vidím, jak moje nadřízená obrací oči v sloup, když zaznamená, v jakém outfitu jsem dorazil. Je sice krásné, když mne profíci slušivě obléknou, ale necítím se být sám sebou. Raději si počkám na módu barev, nebo na to, až si lidé zvyknou na můj styl.

Můžete zmínit nějaké inovace ve vašem oboru, které sám vítáte?

V současné době jde vše rychle kupředu, proto i produkty a různé novinky v péči o vlasy podstoupily obnovu. Jsem pro cokoli, co usnadní práci klientovi, například nové kartáče tangle teezer, a samozřejmě pro všechno, co uchová zdravější strukturu vlasu. Vítám i změnu účesů, kdy je prioritou zdravá kštice a přirozenost. Také jsem rád, že se trvalá upozaďuje a používá se inovovanější varianta šetrná k vlasům.

Petr Novotný, foto: Robert Vano

foto: Robert Vano

Jakým způsobem sdělujete lidem, kde dělají chyby? To přece člověk neslyší zrovna rád.

Na veškeré nedostatky se snažím upozornit s „lékařským“ klidem a diplomacií tak, aby se klient necítil špatně, ale naopak, aby se naučil správnému postupu a péči.

Co patří k vašim zásadám?

Mou zásadou je splnit to, co si naplánuji. Také udělat vše natolik dobře, jako by to mělo být pro mě, tudíž barvím vlasy tak, jak bych sám rád ze salonu odešel. Další zásadou je nepřijít o nervy a brát život i se změnami, které osud přichystá.

Děkuji za rozhovor.

 

Text: Michaela Lejsková

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Designhotel Elephant Prague www.hotel-elephant.cz 

Grandior Hotel Prague www.hotel-grandior.cz 

Le Hotels Group www.le-hotels.cz

Backstage: http://www.ibestof.cz/zajimavosti/backstage-3-2016.html

Korektura textu: Vladana Hallová

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Info:

Piettro Tier - Petr Novotný se svým externím týmem se v oboru vlasové úpravy a poradenství v oboru kosmetiky řadí mezi elitu v České republice. Důraz klade především na nejmodernější postupy, využití kreativity a nejnovější módní trendy. Má bohaté artdirectorské zkušenosti, zúčastňuje se mistrovských soutěží v ČR i v zahraničí; například CZ/SK Hairdressing awards, v níž byl v roce 2008 nominován na objev roku. Jako umělec je zprostředkovatelem nejnovějších módních a designových trendů návrhů grafiky maleb ilustrací a kreativního myšlení.

 • Kadeřník reprezentující ČR v největších soutěžích
 • Účesová tvorba do celo-večerních filmů do kin
 • Spisovatel románů, básní a dětských knih
 • Osobní kadeřník mnoha celebrit a osobností
 • Od 18 let pořádá výstavy svých děl po ČR i v zahraničí
 • Svou tvorbou byl zařazen mezi Osobnosti.cz

Zajišťuje služby především v těchto oblastech

 • Zajištění fotografických služeb na přání
 • Artdirektorské vedení při focení
 • Celková organizace tématicky zaměřeného focení na klíč
 • Celkové úpravy pro modeling, foto make-up
 • Vlasový styling
 • Poradenství v oboru kosmetiky
 • Vydavatelská činnost a polygrafická výroba
 • Návrhářská, designérská, aranžérská činnost
 • Příprava a vypracování technických návrhů, grafické a kreslířské práce
 • Tvorba fotobookerů
 • Mediální zastoupení ve zmiňovaných oblastech
 • Modeling

Účesová tvorba

 • Výstava v Domě pánů z Lipé , Brno 2014
 • Modní show na Dance Life Expo za podpory nové kolekce brýlí Dr.Optik Morávia
 • Vernisáž Moravskokrumlovských výtvarníků  2012
 • Výstava obrazů v muzeu Kořenec  2012
 • Účesová tvorba do filmu Italské koprodukce 2010
 • Propagační materiály MISS, Diecézní charita Brno 2009
 • Soutěž SVATEBNÍ ŠATY ROKU 2009
 • Vlastní módní přehlídka TMP v Bakale 2009
 • Nominován na objev roku v CZ/SK Hairdressing  Awards 2008
 • Módní přehlídka Designblok 2008
 • Módní přehlídka STYL A KABO 2008
 • Módní přehlídka Terezy Maxové a Josefa Klíra 2008
Petr Novotný stylista
Petr Novotný stylista
Petr Novotný stylista
Petr Novotný stylista
Petr Novotný stylista
Petr Novotný stylista
Petr Novotný, foto: Robert Vano
Petr Novotný, foto: Robert Vano
Petr Novotný, foto: Robert Vano
Petr Novotný, foto: Robert Vano

KomentářeKategorie
Příbuzné články
KAMU / Kamila Chadim – kuchařka
KAMU / Kamila Chadim – kuchařka

21.01.2024 | Jak sama říká, již od dětství nedala vařečku z ruky, proto se rozhodla, vystudovat střední ...


Josef Maršálek – cukrář, cestovatel, spisovatel
Josef Maršálek – cukrář, cestovatel, spisovatel

12.08.2023 | V devatenácti letech odjel Josef Maršálek z rodné Moravy s pár tisícovkami v kapse vlakem do Prahy ...


Michal Skramuský - fotograf
Michal Skramuský - fotograf

07.04.2019 | Na cestu profesionálního fotografa se vydal před osmi lety. Bez uměleckých škol, kurzů, seminářů, ...


Václav Zimmermann – polygraf, knihtiskař
Václav Zimmermann – polygraf, knihtiskař

11.03.2019 | Během celého dětství a dospívání bylo jeho velkým koníčkem lepení modelů plastových letadel, ...


Petr Rajt - pražič kávy
Petr Rajt - pražič kávy

24.01.2019 | Petr Rajt má rodinnou pražírnu kávy v Lošově nedaleko Olomouce. Začínal jako obchodní zástupce ...