Veronika Mořkovská – lektor manikúry, odborný porotce


Veronika Mořkovská, foto: Robert Vano
Veronika Mořkovská, foto: Robert Vano
24.11.2012 23:40 | Dita Brančíková

 

 

 


„Pravidlem je, že péče o vaše ruce by neměla nikdy bolet!“ Veronika Mořkovská

 

 

 

 

Mít krásné a upravené ruce je bezesporu snem každé ženy. Veronika Mořkovská se ho snaží svým klientkám plnit. Společně s rodiči vlastní nehtové studio, ve kterém radí ženám, jak docílit toho, aby jejich nehty byly zdravé a pěkné. Je odpůrkyní umělých nehtů. Vyznává přirozenost a jednoduchost, ale nebojí se experimentů. Na fotografiích pro náš rozhovor pořízených v pražském hotelu Radisson Blu Alcron jsme spolupracovali s Robertem Vanem, Avon Cosmetics a kadeřnictvím Honzy Hlaváčka.

Veronika Mořkovská, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

Jaká je vaše původní profese, co jste studovala?

Vystudovala jsem obor Užitá fotografie na SŠUŘ v Brně a pokračovala jsem klasickou animací na FMK UTB ve Zlíně. Později jsem přešla na obor reklamní fotografie a odtamtud jsem se vrátila zpět do Brna. Fotografie už mě nenaplňovala, a tak jsem se začala věnovat interiérovému designu. Ten mě baví dodnes.

 

Vnímáte to jako přednost ve své současné práci, že jste se dříve věnovala umění?

Určitě mám smysl pro detail, což je u manikúry nezbytné. A samozřejmě umím kombinovat barvy a vystihnout komu co sluší.

 

Kdy jste se rozhodla, že se budete plně věnovat manikúře a pedikúře?

Věnuji se pouze manikúře. I když dnes je obvyklé, že tyto činnosti provozuje vždy jedna osoba. A rozhodnutí přišlo tak nějak samo, hlavně díky mé rodině, která v tomto oboru pracuje již léta. Byl to přirozený vývoj a také roční pauza po střední škole.

 

Jak vypadá klasický pracovní postup při manikúře?

U mě trochu jinak. Aromaterapie mlhou, desinfekce, diagnóza, ošetření kutikul olejem a krémem popř. gelem, peeling, koupel, masáž ruky a předloktí v kombinaci lotion s olejem, termo zábal nebo turecký ručník, opět kutikuly, pilování nehtů, jemné zatlačení kutikul teflonovým hrotem, odstranění otřepků koupelí, odstranění zbytků mastnoty odlakovačem, výživa, barevný lak, nadlak, sušič laku, olej na kutikuly, sérum a závěrečný krém na ruce.

 

Co o ženách vypovídá jejich stav nehtů a způsob, jakým se o nehty starají?

Že věří tomu, co se píše v časopisech. Bohužel většina žen je naprosto nesprávně informována. Například většina žen podlehla kampani na skleněné pilníky, které jsou sice pěkné, ale oproti profesionálním pilníkům příšerně drahé a navíc jako bonus třepí nehty.

Pilníky jsou leptané, nebo broušené a nemají rovnoměrná brusná zrnka, tím nám nehet potrhají. Nejsou pružné a vytvářejí velké otřesy na kořen nehtu a ten pak špatně produkuje keratinové buňky. Projevuje se to podélným rýhováním stejně jako u stříhání kutikul.

Veronika Mořkovská, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Co všechno jste v tomto oboru musela absolvovat, abyste o sobě mohla říci, že jste „profesionálka“?

Musela jsem projít školením. Účastnit se různých soutěží, být stále o krok dopředu. Jsem např. mistryně republiky v manikúře z roku 2006. V posledních letech už na soutěže nejezdím, spíše bývám v porotách, jako například loni, kdy jsem dělala odborného překladatele a organizátora na Mistrovství Evropy ve SPA manikúře. Pro mě je ale teď stěžejní školení nových manikérek, převážně v luxusních hotelích, nebo relaxačních centrech.

 

Vaše maminka je dokonce soudní znalec v oboru manikúra, pedikúra. Co si lze pod tím představit? S jakými žádostmi se na ni klienti obrací?

Je jediným soudním znalcem v oborech manikúra, pedikúra a modelace nehtů. Klienti, kteří mají podezření, že byli poškozeni nesprávným zásahem manikérky, popřípadě pedikérky, se na ni mohou obrátit a ona zhodnotí závažnost poškození.

 

Jak se tedy může bránit žena, která má pocit, že byla poškozena nesprávným zásahem nějakého manikérského studia?

Musí podat žalobu. Soud si pak vyžádá vyjádření soudního znalce.

 

Máte nějakou zajímavou zkušenost z tohoto oboru v porovnání se zahraničím?

V zahraničí jsem měla možnost porovnávat pouze jednotlivé profesionály. Setkala jsem se s výherci Mistrovství Evropy ve SPA manikúře. Byli to velmi šikovní lidé, ale myslím si, že tady v Čechách jsme na tom také velmi dobře. Naopak to, co jsem viděla v Americe, mě, co se práce týká, příliš nenadchlo.

Veronika Mořkovská, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Jaké máte zkušenosti s pedikúrou v zahraničí?

V zahraničí, nejvíce mimo EU, se nesmí pracovat se skalpelem. Pokud by klientku pedikérka poškodila, klientka by vysoudila obrovské odškodné. Při práci nejvíce používají rašple a vylepšená změkčovadla otlaků, po kterých jdou nánosy keratinu lehce odstranit. V USA jsou ale na úkony jako je odstranění kuřích ok nebo zarůstajících nehtů specialisté lékaři, kterým se za to draze platí. Pedikérky pouze masírují a lakují nehty. Je to tzv. „SPA pedikúra“. U nás jsou v tomto ohledu pedikérky mnohem kvalifikovanější.

 

Co je podle vás největším nešvarem českých žen v souvislosti s úpravou nehtů?

Jednoznačně zakrytí problému umělými nehty. Je to rychlé a efektivní. V této hektické době chce mít totiž každý vše hned. Místo pravidelné nenáročné údržby vlastních přirozených nehtů je „zaplácnou“ obvykle škaredou a na první pohled rozeznatelnou umělou hmotou, pod kterou se jim problém ještě zhorší. Přitom stačí tak málo.

 

Co znamená „stačí tak málo“? Jak často by měla žena podle vás chodit do nehtového studia?

Myslím, že stačí jednou za měsíc, ale jsou ženy, které si pečují o své nehty samy. Pak jsou ale i takové, které nezvládnou nalakovat si nehty samy doma, a tak chodí třeba i jednou za týden pouze na lak.

 

Co tedy mohu udělat doma pro to, abych měla pěkné nehty? Prozraďte, prosím, vaše „nehtové minimum“…

Základní péči, jako je vtírání olejíčku do kůžiček nebo opilování, určitě většina žen zvládne.

Samozřejmě je dobré alespoň párkrát navštívit manikérku, aby ženě poradila, jak se o nehty starat, je to stejné jako s pletí. Nejdříve je potřeba určit diagnózu nehtů, zda jsou měkké, křehké, zničené po modelaci, loupavé atp. Poté zvolit správnou výživu pro řešení jednotlivých problémů. Nakonec vyházet všechny pomůcky, kterými si klientky spíše ubližují, jako vidličky sloužící k ořezávání kůžiček a skleněné pilníky, které nehty třepí a podobně.

 

Co od vás v současné době klientky nejvíce vyžadují?

V současné době se věnuji především akreditovaným školením a seminářům naší značky.
Ale myslím, že to není o tom, co ode mne klientky žádají, ale především o tom, co jim nabídnu. Potom si mě vždy najde taková klientela, se kterou souzním, a která právě hledá to, co dělám. Já mám zkušenost, že když klientky vidí moji profesionální práci, nechají si ode mne poradit. Nehty jsou krásné, když jsou precizně nalakované a nepřezdobené. Trend je takový, že nehty jsou spíše kratší a kompaktně nalakované. Barvy podle ročního období, v zimě především tmavé odstíny, ale červená bude věčná. Jak se říká, v jednoduchosti je krása.

Veronika Mořkovská, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

S čím myslíte, že souvisí trend zdobení? Nebo je zdobení otázkou příležitosti, k jaké jsou nehty zdobeny?

Trend zdobení přichází z Východu, kde se všeobecně nosí více zlata. Asiaté mají úplně jiný vkus než my Evropané. V soutěžích v Nail Artu také asi proto vyhrávají především Ukrajinky a Rusky. Myslíte, že taková elegantní Francouzka by si od nich nechala nazdobit nehty? Je to tedy otázka vkusu.

 

Může lakování nehtům nějak ublížit, případně je poškodit?

Používání laků bez podkladu nehty zabarvuje. Laky obsahují pigmenty, které nehty nasávají a tím se i vysušují. Přesušené nehty se dvojí (loupou) stejně jako konečky vlasů a my jim ještě pomáháme všemi možnými saponáty. Laky obsahující dibutyl ftalát (DBP) mají vliv na genetickou informaci.

 

Jaké nemoci nehtů patří mezi ty častější či podceňované?

Nejběžnějším a zároveň nejpodceňovanějším onemocněním je plíseň. Spory plísní si přineseme ze cvičení, sauny, společné sprchy atd. To znamená, že je má většina z nás. Spory jen čekají na nejvhodnější příležitost např. oslabení imunity, zpocení nohou, ukopnutý palec na noze atd. Pak propuká plíseň, která se projevuje ztlušťováním nehtů, deformacemi a odlučováním nehtu od lůžka. Potom je klinický obraz nehtů, který odráží současný stav těla, kde se projevují různé nedostatky, například nedostatek stopových prvků tzv. leukonychie, nebo leukopatie. Leukonychie jsou bílé skvrnky na nehtech. Jsou běžné u dětí. Projevů na nehtech je opravdu mnoho a kdo se v nich vyzná, může o člověku mnoho zjistit.

Veronika Mořkovská, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Můžeme si nějakým způsobem péče, nebo spíše nedostatečnou péčí, způsobit nějakou deformaci či zdravotní obtíž?

Lidé si často způsobují problémy přehnanou péčí. Vystříháváním kutikul vnikají neestetické deformace a často i zánětlivé procesy. Pravidlem je že péče o vaše ruce by neměla nikdy bolet!

 

Proč a jak často byste doporučila manikúru mužům? Je to záležitost jen metrosexuálů?

Je to hlavně záležitost mužů, kteří se nechtějí stydět za své ruce. Manikúra pro muže je optimální v měsíčním intervalu stejně jako pro ženy. U mužů kladu větší důraz na masáž a péči o kutikuly, která je zde nejvíce potřebná.

 

Poznáte na první pohled muže, který má profesionálně upravené nehty? Co o muži vypovídají opečované nehty?

Určitě to poznám, pokud se na to zaměřím. Vypovídá to i něco o jeho zaměstnání. Určitě je to člověk, který pracuje s lidmi. Obvykle manager, podnikatel, právník, lékař, nebo muž, jehož manželka ho objednala na manikúru. (smích.)

Jakých chyb se nejčastěji dopouštějí ženy, které si lakují nehty samy?

Spousta žen (bohužel ani profesionálek) asi neví, že kvalitní nalakování spočívá v dokonalém podlakování nehtů. První krok – po zapilování odstranit dokonale otřepky, které, pokud zůstanou, pomáhají odloupání laku. Druhý krok – použít podlak i nadlak, pro ochranu, výživu přírodního nehtu a vysoký lesk laku. Třetí krok – dokonalé rozprostření laku osmi až deseti tahy, zalít transparentní výživu i pod nehty, aby nehet neabsorboval vodu. Tím že nehet nenasaje vodu a nezvětší objem, má lak delší výdrž a neloupe se nám z volného okraje. Vydrží tak i 14 dní a více.

Veronika Mořkovská, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano


Jak se díváte na stále se rozrůstající nehtová centra vietnamských podnikatelů? Nepředstavují pro vás konkurenci?

Pro spoustu manikérek a nehtových designérek to jistě velká konkurence je – dumpingové ceny, nekvalitní materiály. Já, díky tomu že se věnuji pouze přírodním technologiím, tuto konkurenci nezaznamenala. Vietnamská studia se zabývají především umělými nehty a zdobením. To u mě nenajdete.

 

Je těžké podnikat u nás v tomto oboru? Brzdí vás třeba nějaká omezení, zákony?

Není to až tak složité. Samozřejmě musí mít člověk kapitál do začátku, na školení a na nákup materiálu a také být zručný. To jsou dva základní předpoklady každého podnikání – investice a um. Zákony se mění pořád, ale připadá mi, že dnes je to snazší, než dříve.

 

Doporučujete nehtovým studiím, aby svou nabídku kombinovali s ošetřením nohou, tedy pedikúrou?

Pedikúra je dnes běžně součástí většiny takových salonů.

 

Manikúra by mohla být ideální pracovní příležitostí také pro maminky na mateřské, nemyslíte? Sama máte dítě, můžete posoudit podle sebe, jaká skýtá tato profese možnosti a omezení…

To je pravda, ale zároveň představuje příležitost i pro zralé dámy, které chtějí změnit profesi. Výhodou je, že jakou pracovní dobu si uděláte, takovou ji máte. Já pracuji 3 dny v týdnu a 4 dny jsem s dcerou doma. Pokud jste ale v zaměstnaneckém poměru, je třeba počítat s omezeními.

 

Jak kloubíte práci se starostí o vaši tříletou dceru Belén?

Dokud jsme bydleli v Brně, tak to šlo perfektně, protože přispívaly babičky a navíc jsem měla kamarádku, která mi dcerku pravidelně hlídala. Teď, když žijeme v Praze, je to trochu složitější, a tak hledám paní na hlídání. Také manžel hlídá, když může, nebo když musím někam do zahraničí a jsem více dnů pryč.

 

Mimochodem, odkud pochází toto netradiční jméno, Belén?

Především jsme museli zaplatit 1 000 Kč u paní Knapové, která v České republice povoluje jména nevyskytující se v našem kalendáři. (úsměv) Belén je španělské jméno a naše Belén byla první v České republice. Znamená to Betlém a svátek má podle španělského kalendáře 25. prosince. A dceři jsem ho dala podle španělské herečky, která mne velmi zaujala, Belén Ruedy.

 

Máte nějaký splnitelný sen?

Mé sny se týkají především cestování a snažím si je průběžně plnit. Tento rok si už plánuji, tak doufám, že to vyjde.

 

Děkuji za rozhovor.

 

 

 

Text: Dita Brančíková

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Make up: Mili Dvořáková AVON Cosmetics www.avoncosmetics.cz

Vlasy: Veronika Soukupová www.honzahlavacek.cz

Foceno v hotelu Radisson Blu Alcron www.alcron.cz

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

Fotografie z backstage zde:

http://www.ibestof.cz/zajimavosti/backstage-11-2011.html

Veronika Mořkovská, foto: Robert Vano
Veronika Mořkovská, foto: Robert Vano
Veronika Mořkovská, foto: Robert Vano
Veronika Mořkovská, foto: Robert Vano

Partneři

AVON Cosmetics
Honza Hlaváček and frends
Radisson Blu Alcron Hotel Praque


KomentářeKategorie
Příbuzné články
Josef Maršálek – cukrář, cestovatel, spisovatel
Josef Maršálek – cukrář, cestovatel, spisovatel

12.02.2021 | V devatenácti letech odjel Josef Maršálek z rodné Moravy s pár tisícovkami v kapse vlakem do Prahy ...


Michal Skramuský - fotograf
Michal Skramuský - fotograf

07.04.2019 | Na cestu profesionálního fotografa se vydal před osmi lety. Bez uměleckých škol, kurzů, seminářů, ...


Václav Zimmermann – polygraf, knihtiskař
Václav Zimmermann – polygraf, knihtiskař

11.03.2019 | Během celého dětství a dospívání bylo jeho velkým koníčkem lepení modelů plastových letadel, ...


Petr Rajt - pražič kávy
Petr Rajt - pražič kávy

24.01.2019 | Petr Rajt má rodinnou pražírnu kávy v Lošově nedaleko Olomouce. Začínal jako obchodní zástupce ...


Oli Vacková – majitelka salonu OliOla organic beauty
Oli Vacková – majitelka salonu OliOla organic beauty

22.11.2018 | Rodačka z Brna vystudovala střední hotelovou školu ve Velkém Meziříčí. Pro podnikání se rozhodla ...