Častá změna profese je trendem dnešní doby. Kde hledat a nalézt „tu pravou“?


profese
10.04.2019 15:40 | redakce

Nejenom mladí tápou a hledají své „ideální“ profesní uplatnění. Nespokojenost v práci pociťují téměř dvě pětiny Čechů a 16 procent dokonce zvažuje změnu. Na trhu práce působí různí kariéroví odborníci, kteří lidem pomáhají vyznat se v možnostech pracovního trhu i v sobě samých. S jejich přispěním lidé snáz pochopí směr, kterým se vydat, aby nová práce skutečně stála za to.

„Dnes už je běžné, že během pracovního života neměníme jen zaměstnavatele, ale měníme i celou profesi. Z horníka na datového analytika, z právničky na programátorku, z inženýra na restaurátora nábytku. To jsou konkrétní příklady z reálné praxe, kterých bude čím dál víc přibývat. O těchto změnách na trhu práce mluví všechny současné statistiky, na národní i globální úrovni,“ míní kariérní poradkyně projektu Samsung Tvoje šance Petra Drahoňovská. Ta už v druhém ročníku projektu pomáhá 12 znevýhodněným dětem z Česka a Slovenska najít svůj směr a naplnit své profesní vize. A to především díky praxi a neformálnímu vzdělávání typu workshopy, školení, on-line kurzy, networking a další.

„Střední škola je dobrý odrazový můstek, ale není to nic, co definitivně určí naši profesní kariéru a s čím pak už v budoucnosti nejde hnout. Čím dále od ukončení školy jsme, tím víc slábne z pohledu zaměstnavatele význam studovaného oboru. Pochopení těchto trendů a změn na pracovním trhu, schopnost tyto změny zvládat a vědomě řídit svá profesní rozhodnutí a případné profesní tranzity, bez potíží se naučit nové dovednosti či celou novou profesi, to jsou na moderním pracovním trhu ceněné dovednosti, tzv. self career management, a jejich potřeba roste,“ doplnila poradkyně.

Odborná rada nemusí nic stát

Otázky typu „Kdo jsem?“, „Jaký mám potenciál?“, „Jaké si vybrat povolání?“ nebo „Jak se na pracovním trhu co nejlépe prodat a nalézt ideální práci?“ tíží mladé lidi na prahu dospělosti víc, než dávají znát. Pomoc mohou nalézt u školních kariérových poradců už na základních a středních školách, ale také třeba v personálních agenturách nebo na úřadech práce, kde je kariérové poradenství zdarma i pro lidi, kteří nejsou nezaměstnaní.

„Školní poradce nejlépe poradí s návazným studiem nebo například s tím, jak si jako dospělák mohu školu zpětně dodělat. Na úřadech práce vás nejlépe zorientují v možnosti různých rekvalifikací, poskytnou základní informace o psaní CV, o přípravě na pohovor. V personálních agenturách získáte v rámci rozhovoru s personalistou vedle tipů k životopisu také cenné informace o aktuálních trendech v náboru do firem,“ popsala Petra Drahoňovská. Prvky kariérového poradenství ale realizují také další profese, jako například psychologové – s nimi lze probírat témata, která se týkají profesních a životních cílů, hodnot, seberealizace a podobně.

„Na prvním setkání s poradkyní mě nejvíc inspirovala její kreativita a pozitivní přístup. Při pohovoru jsem si uvědomil, že jestli chci uspět, musím kreativně přemýšlet. V budoucnosti se chci stát obchodníkem a hlubším znalcem kryptoměn a nemovitostí a věřím, že když bude moje vzdělání v tomto oboru kvalitní, tak si budu moct zajistit pasivní příjmy. Po konzultacích s poradkyní se mi rozšířily hranice vzdělávání, možnosti k dosáhnutí mého cíle a chystám se zapracovat na síti zdrojů a kontaktů,“ popsal Petr Bakša, účastník 2. ročníku projektu Samsung Tvoje šance.

Trendem zhruba poslední dekády je vyčlenění role kariérového kouče či poradce jako samostatné profese. „Tito profesionálové vás umí podpořit a rozvinout jak v oblasti profesního směřování, v definování vašich aktuálních profesních hodnot vzhledem k vaší osobnosti a současné životní situaci, ale také vám dokáží poradit, jak tato témata zakomponovat správně do životopisu, motivačního dopisu, připraví vás na pohovor, dodají vám informace o aktuálních trendech na pracovním trhu a další,“ vysvětlila poradkyně Drahoňovská.

Situace na trhu práce a v náboru zaměstnanců se mění. A s tím se mění i role dnešního kariérového poradce. „Ten vám určitě nevybírá profesi na míru ani k žádné profesi nenabádá. Snaží se, aby se člověk o sobě a svých profesních vizích naučil přemýšlet a mluvit. Na takovém základě může pomoci definovat efektivní rozvojový plán s nastavením co nejvíce úhlů pohledu na danou oblast. V projektu Samsung Tvoje šance pracujeme se znevýhodněnými středoškoláky celý rok, během této doby se jejich vize posouvají a mění, právě díky sebepoznání a díky dalšímu vzdělávání se, ještě nad rámec jejich současné školní docházky. Je v pořádku něco zkusit a zjistit, že to je slepá ulička. Pro mladé, kteří si vybírají, jak stráví profesní život, je přínosem i krátká zkušenost a schopnost reflektovat, co mi dala,“ uvedla poradkyně.

Komentáře



Kategorie
Příbuzné články
Audioknižní komplet Boumila Hrabala vydává Supraphon k nedožitým 110 letům autora
Audioknižní komplet Boumila Hrabala vydává Supraphon k nedožitým 110 letům autora

05.03.2024 | Kulturní svět si 28. března 2024 připomene 110. výročí narození legendárního spisovatele Bohumila ...


Léa Linster - michelinská šéfkuchařka a vítězka Bocuse d'Or v Trezoru Špork
Léa Linster - michelinská šéfkuchařka a vítězka Bocuse d'Or v Trezoru Špork

05.03.2024 | Seriál gastronomických událostí se světovou špičkou Marek & Friends v Trezoru Špork, který ...


Galerie moderního umění v Hradci Králové vybírá nejlepší obraz
Galerie moderního umění v Hradci Králové vybírá nejlepší obraz

14.02.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) zveřejnila průběžné výsledky hlasování z výstavy ...


Lenka Helena Koenigsmark novou členkou dozorčí rady Y Soft
Lenka Helena Koenigsmark novou členkou dozorčí rady Y Soft

13.02.2024 | Lenka Helena Koenigsmark se od prosince 2023 stává novou nezávislou členkou dozorčí rady předního ...


Češi spolupracují na modulárním datovém centru pro první evropský exascale superpočítač
Češi spolupracují na modulárním datovém centru pro první evropský exascale superpočítač

24.01.2024 | Společnost Eviden získala od Superpočítačového centra v německém Jülichu zakázku na vybudování ...