Vzniká první privátní inkubátor pro české firmy v USA


Karel Havlíček
06.10.2014 18:38 | Michaela Lejsková

Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR dojednává v těchto dnech v New Yorku detaily pro start byznysu českých malých a středních firem v USA. Ve čtvrtek 2.10.2014 došlo  v k definitivnímu odsouhlasení podmínek, za jakých malé české firmy využijí služeb prvního zahraničního privátního inkubátoru, který ve spolupráci s AMSP ČR vytvořila úspěšná newyorská rodina Rausnitzů, vlastnící  českého výrobce optických produktů Meopta.  Inkubátor umožní našim firmám sdílet v New York City  kancelářské i výrobní prostory, administrativní a skladové zázemí.

Součástí projektu je právní servis, logistika na bázi pravidelných kontejnerových přeprav zboží z ČR do USA a vytvoření obchodní a marketingové strategie na trzích USA. Jedním z největších benefitů je zprostředkování konkrétních obchodních kontaktů. AMSP ČR do inkubátoru malé a střední firmy pečlivě vybírá, přičemž šanci získat americkou vstupenku dostanou ty tuzemské společnosti, které již disponují vlastním výrobkem, mají ambice expandovat do USA, ovšem chybí jim dostatečné zkušenosti a kapitál. Inkubátor není omezen oborově ani produktově. Konečné slovo ve výběru budou mít podporovatelé projektu, Paul, Gerald a David Rausnitzové, kteří do projektu vložili prvních 10 mil. Kč na vytvoření administrativního zázemí a do každé vybrané firmy investují ročně další 2-4 mil. korun.

„Během půl roku chceme vybrat prvních pět firem, v příštím roce máme podobné plány. Hlavní benefit spatřuji v dlouhodobých vztazích Paula a Geralda Rausnitzových s významnými byznysmeny a bankéři v USA. Chce-li někdo v Americe uspět, kontakty jsou základem. Zdaleka to ale nestačí, pokud firma nemá konkurenceschopný produkt, nemá v USA šanci, “ uvádí Karel Havlíček, předseda představenstva AMSP ČR a upřesňuje důvody proč se Asociace rozhodla směřovat české firmy do Ameriky: „Nehodláme brečet nad ztrátami v Rusku v důsledku ukrajinské krize a místo mudrování nad sankcemi a důsledky se snažíme firmám konkrétně pomoci. Spojené státy jsou logickou volbou, vztah s americkými firmami se bude v příštích letech mimořádně posilovat, a to i v důsledku chystané Transatlantické dohody o obchodu a investicích mezi EU a USA (TTIP).“

Karel Havlíček navštívil administrativní, skladové i výrobní prostory, určené pro inkubátor a dohodnul s rodinou Rausnitzů jízdní řad přípravy prvních tuzemských podniků. V nejbližších dnech budou na webu www.amsp.cz  zveřejněny podmínky pro všechny zájemce, do 31.1.2015 bude možnost se přihlásit, do konce března příštího roku proběhne vyhodnocování projektů zájemců.

Ondřej Votruba, pověřený generální ředitel agentury CzechInvest hodnotí celý projekt následovně: „Velmi vítáme aktivitu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, která přesně zapadá i do naší koncepce podpory start-upů a záměru vyslat co nejvíce kvalitních začínajících českých firem na ty nejvyspělejší zahraniční trhy. Naše zkušenost s projektem CzechAccelerator, který budeme rozvíjet i v následujících letech, nám říká, že toto je přesně cesta k rozvoji podnikavosti, získání potřebných zkušeností a růstu globálního rozměru vyslaných českých firem. To vše navíc dlouhodobě přispívá k posilování brandu ČR jako moderní ekonomiky s podnikavými a úspěšnými lidmi.“

Zdroj: www.amsp.cz

Foto: Lenka Hatašová

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní

26.05.2020 | Jak produktivně spolupracovat, když nejste spolu? To je otázka, kterou teď řeší mnoho vedoucích ...


Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha

08.04.2020 | Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...


Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.
Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.

06.04.2020 | Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního ...


Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou
Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou

06.04.2020 | České firmy jsou dnes silně konfrontovány se situací, na níž neměly čas se připravit. Homeoffice ...