Dana Maršálová - bytová designérka


31.05.2013 10:46 | Darina Blatská

 

 

 

 

„Zahraniční klienti se nebojí mixovat styly a dávat tak interiéru svůj charakter, Češi raději kopírují trendy z časopisů.“ Dana Maršálová

 

 

 

 

 

 

Bytový designér musí být člověk trpělivý, musí umět naslouchat svým klientům, přesto ale nepřipouští kompromisy na úkor funkčnosti. Dana Maršálová preferuje návrhy místností ve stylu jednoduchosti, funkčnosti a útulné atmosféry. Velice ráda vaří, a tak nejraději tvoří návrhy kuchyní. O tom, jak si co nejlépe zařídit domov, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Foto: Robert Vano 

 

Jaké předpoklady musí mít člověk, aby se mohl stát dobrým bytovým designérem?

Bytový designér by měl pečlivě naslouchat svým klientům a být vnímavý ke všem sděleným informacím, měl by respektovat všechny souvislosti spojené s klientem a samotným interiérem. Ale neměl by se nechat zatlačit do kouta. Měl by znát ergonomii při tvorbě kompozice interiéru, správně kombinovat barvy a materiály, držet se konceptu návrhu, respektovat finanční rozpočet a v neposlední řadě by měl umět interiér dodekorovat. Asi by měl být trpělivý. V těchto směrech mě na vstup do praxe dokonale připravila DesignŠkola.

Foto: Robert Vano

 

Za svůj závěrečný projekt při absolvování DesignŠkoly jste získala Oskara. Co si pod tím ve světě designu máme představit?

(úsměv) Můj Oskar za závěrečný projekt nese nadpis Harmonická sladěnost a dostala jsem ho za návrh vzorového bytu v Hodkovičkách. Byla to pro mě odměna za moji ucelenou školní práci. 

 

Jakým jiným profesím by měl bytový designér rozumět, dobře se v nich orientovat?

Designér by se měl dle mého názoru orientovat ve všech základních oborech souvisejících s návrhem kompletního interiéru a kontinuálně si své znalosti prohlubovat. Důležité jsou například technické parametry zdrojů osvětlení, vlastnosti materiálů, instalace pro kuchyně, technické zařízení v koupelnách a tak dále. Je to široké pole působnosti, a proto je nemožné na tuto otázku ve stručnosti odpovědět. Vhodná je samozřejmě i kvalitní spolupráce s odborníky z jednotlivých odvětví.  

 

Jaké odborné služby nám může nabídnout?

Odborné konzultace a poradenství, návrhy soukromých i komerčních prostorů včetně realizace, rekonstrukce, nábytek na míru.

 

V jakých případech se nám vyplatí pozvat si odborníka? Kde vnímáte, že to lidé stále podceňují?

Já si myslím, že se vždycky vyplatí přizvat si odborníka. Interiér se dá pokazit hned na začátku dispozičním řešením a funkčností prostoru, volbou barev, kombinací materiálů, zvoleným osvětlením a ve finále i dekoracemi. Nakonec klient ušetří čas, peníze i nervy.

Foto: Robert Vano 

 

Je nějaký rozdíl mezi bytovým designérem a bytovým návrhářem?

Já v tom rozdíl nevidím. 

 

Vytváříte také plány pro firemní prostředí, nebo se specializujete spíše na domácí? Jak zásadně odlišné jsou realizace v obou případech?

Navrhovala jsem kancelářské prostory, většina návrhů jsou ale bytové jednotky. Jsou to dva odlišné světy. 

 

Co je náplní první schůzky s potenciálním klientem?

Rozpovídat klienta natolik, abych zjistila všechny jeho představy o budoucím interiéru. Požadavky na fungování prostoru a styl interiéru. 

Foto: Robert Vano

 

Dostáváte od klientů nějaké zadání, jak si bydlení představují, nebo častěji nechávají návrhy čistě na vás? Do jakého kompromisu jste ochotná zajít a kam už ne?

Často mi sdělují své nápady a inspirace z časopisů, já je rozhodně nezavrhuji, ale snažím se nabídnout více možností a postupně společně přicházíme k ideálnímu řešení. Nepřipustila bych kompromis na úkor funkčnosti. 

 

Pokud to nechají na vás, odkud nejčastěji čerpáte inspiraci na návrhy interiérů? Co vás nejvíce ovlivňuje?

Inspiraci ráda čerpám v zahraniční literatuře, návštěvou zahraničních veletrhů, ale mám i svá oblíbená studia u nás. A nejen časopisy o bydlení, ale i zdánlivé drobnosti v každodenním životě jsou dobrou inspirací.

 

Ukazujete klientům své interiérové projekty také v tradičních ručně kreslených skicách, nebo se bez moderních 3D prostorových vizualizací neobejdete?

Kromě 3D vizualizací z počítače ráda kreslím i ručně. Někteří klienti to uvítají.

Foto: Robert Vano

 

Lze u výsledných návrhů poznat, zda interiér zařizoval muž, nebo žena?

Spíš bych řekla, že každý designér má svůj rukopis, ale nerozlišovala bych, zda je to muž, či žena.

 

Jak nejraději řešíte prostorové uspořádání?

Mám ráda jednoduché, funkční uspořádání, ale s útulnou atmosférou. 

 

Jsou nějaké fígle na optické zvětšení místností například v panelákovém bytě?

Zrušení příčky, propojení prostoru, volba menších kusů nábytku, které prostor tak nezaplní, barevná sladěnost i tvar nábytku, transparentní materiály jako jsou plast a sklo. U doplňků naopak raději méně větších kusů než více drobností. 

 

V jakém případě a jak moc jste kdy zasahovala i do stavebních úprav?

Posouvala a rušila jsem příčky a měnila kompozici dvou koupelen ve fázi, kdy byl projekt jen na papíře. Vše samozřejmě po dohodě s developerem projektu a po odsouhlasení autorizovaným architektem. 

 

Do jaké míry tedy probíhá spolupráce bytových designérů a bytových architektů?

Velmi často se bytový designér dostane k již realizovanému prostoru. Ale pokud je to možné, klientům bych doporučila, aby ideálně architekt s designérem spolupracoval již ve fázi přípravy projektu. To však neznamená, že ani následná spolupráce mezi oběma profesemi by nebyla možná a přínosná. 

 

Jaké místnosti si nejčastěji zákazníci nechávají nově zařizovat?

Nejčastěji se jedná o obývací pokoj propojený s kuchyní. 

 

Máte nějakou oblíbenou místnost, kterou nejraději vy sama zařizujete?

Baví mě návrh kuchyně, i když je náročná na technický výkres a ergonomii. Asi to bude tím, že ráda a často vařím. 

 

Jaká jsou třeba nejčastější přání na změnu interiéru co do prvků a barev?

Často lidé vidí něco u známých, v televizi nebo časopise a chtějí to samé doma. Ptají se na kamenné obklady stěn, použití tapet a kombinace barev. Klientům ale zpravidla doporučuji především střídmost a sladěnost, se kterou lze při pozdějších změnách vždy lépe pracovat.

Foto: Robert Vano 

 

 

Pomáháte klientům i se zakoupením například nábytku, dekorací, osvětlení atd.?

Ano. Jsem nakupovací typ. Baví mě chodit po showroomech, vybírat dekorace, nacházet krásné výrobky, srovnávat ceny. Jsem klidnější, když mám přehled, a lépe se mi tak pracuje. Občas je to na zbláznění. (smích) 

 

Jaký je váš názor na kombinování různých stylů či dobových prvků?

Stylový kontrast jako moderní nábytek ve starém interiéru a naopak mi nevadí. Možná mám raději tu první jmenovanou variantu. 

 

Někteří designéři se řídí takzvanou psychologií barev. Řídíte se jí, nebo raději využíváte vnitřní intuice a nálady?

V DesignŠkole byla jedna část semestru věnovaná právě barvám. Probrali jsme opravdu důkladně kompletní teorii barev, jejich kombinace, členění, barevné systémy a v neposlední řadě i psychologii barev. Všechny tyto znalosti využívám v praxi, ale dám i na intuici.

Foto: Robert Vano 

 

Vnímáte rozdíly v požadavcích zahraniční a české klientely?

Ano, velmi. I lidé, kteří žili delší dobu v zahraničí, přistupují k bydlení trochu jinak, minimálně jinak v tom, že osloví designéra. (úsměv) Já to Čechům nezazlívám, že se snaží zařídit interiér sami, potřebují si na naše služby zvyknout a zjistit, že peníze, které zaplatí za návrh, se jim mnohdy dvakrát vrátí v podobě vydařeného interiéru, kde se jim bude krásně žít, setkávat s přáteli, relaxovat, pracovat. Určitě ušetří i peníze, protože naše služby jsou komplexní. Také si myslím, že zahraniční klienti se nebojí mixovat styly a dávat tak interiéru svůj charakter, Češi raději kopírují trendy z časopisů. 

 

Nechala byste si zařídit bydlení nějakým svým kolegou, nebo raději realizujete své návrhy sama?

Moc důležité je poslechnout si názor druhých. Často své návrhy vzájemně konzultujeme, rozšiřujeme si tím obzory. Přiznám se však, že nakonec si realizuji své návrhy po svém.

Foto: Robert Vano 

 

Jak se vám líbí módní časopisy o bydlení a do jaké míry z nich sama čerpáte?

Dva oblíbené mám předplacené a ostatní si kupuji občas. Na ty předplacené se vždycky těším, většinou je prolítnu, občas něco zajímavého vytrhnu. Neschovávám si je. 

 

Co podle vás u člověka nejvíce ovlivňuje výběr stylu bydlení, případně lokace?

Výběr stylu bydlení a lokace je ovlivněn u člověka jeho životním stylem, zaměstnáním, zálibami, cestováním, množstvím přátel. Často vzhled a styl klienta napoví něco o požadovaném stylu jeho interiéru. Ráda také nosím na první schůzky inspirační obrázky s různými styly interiérů. 

 

Děkuji za rozhovor.

 

 

 

Text: Darina Blatská

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Foceno v restauraci Žofín Garden www.zofingarden.cz

Korektura textu: Alžběta Strnadová

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

Foto: Robert Vano

Komentáře



Kategorie
Příbuzné články
Petra Janů - popová a rocková zpěvačka
Petra Janů - popová a rocková zpěvačka

02.09.2022 | Petra Janů slaví letos dvojí výročí - 50 let na scéně a 2x 35 na světě. Tak totiž nazývá ...


Edita Randová – operní pěvkyně, mezzosopranistka
Edita Randová – operní pěvkyně, mezzosopranistka

04.10.2021 | Známá hudební umělkyně je hrdou rodačkou z Prahy. Její umění ovšem zná celý svět. V rámci ...


Martin Johanna – autor, textař, dramatik
Martin Johanna – autor, textař, dramatik

10.12.2020 | Loni vydal autorskou audio povídku, kterou namluvili dvojnásobný držitel Ceny Thálie Jan Kříž, ...


Petr Batěk – herec, básník a moderátor
Petr Batěk – herec, básník a moderátor

24.06.2019 | Petr Batěk není jen divadelní, filmový a televizní herec, ale také textař, skladatel a básník. ...


Emilio Fornieles – umělec, malíř
Emilio Fornieles – umělec, malíř

22.01.2019 | Narodil se ve Španělsku, žije v Berlíně. A po celé Evropě se proslavil především svými netradičními ...