Barbora Hlaváčková – moderátorka, realitní agentka pro Portugalsko


Barbora Hlaváčková, foto: archiv
16.05.2023 10:33 | Michaela Košťálová

Vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze, kde roku 2007 obhájila na Fakultě sociálních věd v oboru Mediální studia bakalářský titul. Pochází z Plzně, ale celý svůj dospělý život žije v Praze. V roce 2005 začínala jako reportérka zpravodajství na Rádiu City, později ji posluchači mohli slyšet jako moderátorku zpráv na rádiích Bonton nebo Frekvence 1. Rok pracovala na pozici moderátorky zpráv na idnes.tv a mezi roky 2010–2015 působila v TV Prima, kde měla na starost VIP zprávy. Je spoluautorkou a zároveň spolumoderátorkou úspěšné talkshow KILÁK – první talkshow v běhu, která se od roku 2016 šířila na Facebooku nebo YouTube, sportovním tématům se věnovala i jako moderátorka v televizi Sport 5. Od roku 2019 ji bylo možné vídat na Televizi Seznam. V současné době se věnuje vlastnímu pořadu pro portál Lifee.cz a je jednou z tváří nové televize A11. Kromě moderování má za sebou četné úspěchy ve fitness i sportu a zároveň se věnuje prodeji nemovitostí. Její srdeční záležitostí je surfování a Portugalsko.

Barbora Hlaváčková, foto: archiv

Barbora Hlaváčková, foto: archiv

Vaše moderátorské zkušenosti jsou pestré. Předpokládám, že když jste absolvovala obor Mediální studia na UK, bylo moderování vaším budoucím profesním cílem.

Je to tak. Bylo to právě moderování, nikoliv novinařina. Jasno jsem měla poměrně brzy, už v nějakých 11 letech. I když ještě o pár let dřív jsme začali s bratrancem pořádat na chalupě takzvané „Večírky“. Šlo o letní večer pro příbuzné, který jsme moderovali, hráli jsme na hudební nástroje, zpívali, kouzlili, k tomu jsme to celé připravovali včetně tomboly. Vlastně jsme už jako malí zvládali kromě účinkování i scénář, dramaturgii a produkci. Měli jsme jen jednu pomocnici z příbuzenstva. Tímto ti, Naďo, znovu děkuji za trpělivost a za zážitky, na které právě i díky tvojí pomoci nezapomenu. Takže kořeny toho, co teď dělám, jsou už v útlém dětství.

Přesto, neexistovaly v minulosti okamžiky, kdy jste snila o zcela jiném oboru?

Ještě jsem chtěla být cvičitelkou aerobiku. Cvičila jsem od dětství, asi od čtyř let. Tehdy podle televize, která vysílala pořad „Cvičme v rytme“. Pak jsem začala chodit na gymnastiku a pár let na to přišel aerobik. Byl to nový styl pohybu na hudbu a mě uchvátil natolik, že jsem u něj vydržela a opravdu se stala instruktorkou. Další můj splněný dětský sen!

Barbora Hlaváčková, foto: archiv

Barbora Hlaváčková, foto: archiv

Jste finalistkou MČR (2001 a 2002), jako trenérka a instruktorka aerobiku jste působila i u paní Olgy Šípkové, máte certifikáty FISAF (FISAF Aerobic and Group Instructor, Muscle Conditioning, Dance aerobik).

Aerobik i závodní aerobik byl zásadní. Žila jsem tím a do života mi právě tento sport dal mnoho, a to nejen po sportovní stránce. Naučila jsem se mimo jiné přijímat kritiku. Právě díky ní jsem se posouvala. Bylo to něco, co jsem pak v životě mnohdy přivítala. Dělat později instruktorku byla radost a potkávat se ve fitku s ikonou tohoto sportu Olgou Šípkovou, bylo pro holku, která k ní už jako malá vzhlížela, něco úžasného. S Olinkou jsme se později potkávaly i v televizi. Já jsem na ni naštěstí přestala koukat jako na ikonu. Poznala jsem v ní báječného srdečného člověka, který pro vás má vždy minimálně milý úsměv. S trenérstvím jsem se rozloučila v roce 2015, kdy mě kvůli práci moderátorky pravidelné lekce ve fitku víc limitovaly, než přinášely radost. Dnes hlavně běhám, cvičením své běhy doplňuji a lekce dávám už jen na osobní žádost člověka, který se chce naučit jak začít běhat a chce si k tomu i zacvičit někde venku v přírodě.

Jako hlas „moderátorky zpráv“ si vás pamatuji především z rádia Bonton. Pracovala jste však i pro Frekvenci 1, Fajn rádio nebo rádio Expres FM. Je práce pro rádio jiná než pro televizi či internetovou platformu?

Je jiná, ale zároveň jsem ráda, že jsem tu cestu k moderování před kamerou ušla právě přes rádia. V rádiu pracujete s hlasem. Samozřejmě i s informacemi, ale ten prostředek, kterým oslovujete lidi, je váš hlas a projev. A právě ten vás rádio naučí dobře zvládat a mít v mluveném projevu jistotu. Když pak přijdete před kameru, nebo moderujete akci, přibude poměrně dost věcí, na které se musíte soustředit. Mimo jiné přizpůsobit i projev, kontrolovat kamery, dění ve studiu, nebo při živém moderování akcí reagovat na publikum nebo na technické odchylky oproti plánu. Je toho tolik, že se to asi nedá shrnout do pár vět. Ostatně komunikaci a projev učím v rámci mých Media Workshopů, které nejsou zdaleka jen pro budoucí moderátory, ale jsou určené i pro zaměstnance firem, manažery, kteří chtějí zvládnout projev před publikem, a to nejen dobře řečnit, ale naučit se i jak publikum zaujmout, udržet ho a nenudit ho, zkrátka, jak si řeč nebo projev připravit.

Barbora Hlaváčková, foto: archiv

Barbora Hlaváčková, foto: archiv

První vizuálně výraznější zkušeností byla pozice moderátorky VIP zpráv pro TV Prima. Jak na toto období vzpomínáte?

Byla to zcela zásadní zkušenost, i když mnozí mohou nad tímto pořadem ohrnout nos. Ale pro mě to byla skvělá příležitost naučit se práci s obrazem, střihem, práci před kamerou, zvládnout živé vstupy, být pohotová a v neposlední řadě jsem právě díky práci pro TV Prima získala skvělé kontakty v branži, které jsem později zúročila a vlastně tak dělám dodnes. TV Prima mi dala hodně i v osobní rovině. S mnohými lidmi, které jsem tam potkala, se vídám dodnes, s některými moc ráda spolupracuji i na dalších projektech a našla jsem tam i velmi blízkou kamarádku.

Kromě klasické komerční televizní stanice máte zkušenosti i z internetových platforem. Například váš pořad KILÁK. V současné době je vás možné zaregistrovat také na portále Lifee.cz, kde vedete vlastní a velmi zajímavý pořad. Prosím, představte nám ho.

Na Lifee.cz mám vlastní rubriku, ve které mluvím o věcech, o kterých se ve společnosti moc nemluví, nebo o tématech, která společnost nějak dráždí nebo ji rozdělují. A já bych si moc přála, abychom jako společnost byli tolerantnější, otevřenější, abychom se dokázali dívat na různé věci z různých pohledů, nebáli se o věcech mluvit a hlavně se neodsuzovali! Dlouho jsem hledala platformu, se kterou se spojit a otevírat mnohdy tabu, a jsem moc ráda, že to klaplo právě s Lifee.cz, kde je moje rubrika od letošního dubna. Otevřeně jsme řešili téma „Nechci děti“ nebo „Body Positivity“, a to z různých úhlů pohledu včetně těch, které nejsou vůbec populární, líbivé nebo společensky přijatelné. Věnovat se budu i tématu smrti a odcházení z tohoto světa, životu s člověkem, který je manipulátor, a zajímá mě i téma MeToo, hlavně to, kde je vlastně hranice. Kdy už je muž „ten špatný“ nebo kdy jde hnutí MeToo, řekněme, proti přírodě a proti přirozeným instinktům. Ač jsem žena, a myslím, že žena v mnohém feministická, nad některými případy MeToo, opravdu zdůrazňuji NAD NĚKTERÝMI, kroutím hlavou, proč se vlastně vůbec jakkoliv řeší.

Jaký byl dosud nejsilnější osud, se kterým jste se v rámci svého pořadu setkala?

Tento rozhovor děláme v době, kdy velmi silné téma připravuji. Bude to téma smrti a úmrtí předčasně narozených dětí. Je to velmi bolestné téma, o kterém se právě proto „raději“ moc nemluví. Přitom právě příběhy lidí, kteří něco takového prožili, mohou pomoci jiným rodičům, které něco tak smutného potkalo.

Zaslechla jsem, že od konce dubna tohoto roku budete tváří nové televize A11, kde budete moderovat pořad Mladý svět. Je to tak?

Dokonce se nemůžu dočkat! Pořad Mladý svět bude plný hostů, muziky a retro ohlédnutí za tím, co neodmyslitelně patřilo do našich životů, do životů našich rodičů, případně prarodičů. Je to, jako by mi ten formát šili na míru. Úžasný bonus, který mi život přinesl poté, co jsem si už splnila dětské sny. (smích) Kromě moderování připravuji k pořadu Mladý svět i scénáře nebo vybírám muziku, která tam zazní. Momentálně dost ujíždím na retro muzice, hlavně 80. a 90. let, na peckách od Whitney Houston, Michaela Jacksona, Bon Jovi nebo Erasure! Na práci v nové televizi A11 se těším i proto, že v mnoha ohledech to není úplně nová spolupráce, ale staronová. V A11 se potkávám s mnoha starými známými, se kterými mě moc těší znovu pracovat.

Barbora Hlaváčková, foto: archiv

Barbora Hlaváčková, foto: archiv

Vedle moderování se věnujete aktivně sportu. Jaké jsou vaše oblíbené sporty?

Už jsem zmiňovala běh. Nejsem ale typ závodního běžce, běhám pro radost a ráda jsem při běhu sama se sebou, je to pro mě kromě sportu i určitý druh meditace. Ráda zajdu na jógu nebo na tenis, ale hlavně jsem milovník prken! Jsem vášnivá snowboardistka, miluju surfing, v českých podmínkách, kde nemáme oceán a vlny wakesurfing (to je surfování na vlně, kterou vytvoří loď) a k tomu patří i surfskate, tedy speciální skateboard, který imituje jízdu na vlnách. Je to jednak velká zábava, ale také skvělá průprava a trénink hlavně pro surfování.

Od surfování jste se prý dostala až k prodeji nemovitostí. Jak k této zajímavé shodě okolností došlo?

Věřte nebo ne, přišlo to za mnou tak nějak samo. Surfovat jsem se vydala před osmi lety do Portugalska, do světové surfingové rezervace – městečka Ericeira nedaleko Lisabonu. Na tom místě jsem se okamžitě cítila jako doma. A druhým domovem, jak já říkám, se pro mě Ericeira opravdu stala. Místo, kde máte vše, ale zároveň klid, celoročně. Rozhodně to ale neznamená, že jste tam sami. Kromě surfování nabízí Ericeira a okolí skvělé stezky na běhání nebo procházky, výborné jídlo, víno, více než 300 slunečných dnů v roce, k tomu je to místo kosmopolitní, takže si tam nepřipadáte jako „cizák“, domluvíte se tam bez problémů anglicky, ale Čechy je tohle místo ještě neobjevené, našince potkáte opravdu jen tu a tam. Jednou mě oslovil jeden realitní makléř s tím, že bychom mohli Čechům tento ráj na jihu Evropy trochu pootevřít prostřednictvím prodeje nemovitostí. Já jsem oslovila mého známého, portugalského realitního makléře, a teď prodej nemovitostí v Portugalsku Čechům zprostředkovávám. Portugalci mají o něco vyšší standard nemovitostí než my a ceny nižší. Nabízí útulné apartmány i prostorné byty s terasami nebo vily s bazénem.

Barbora Hlaváčková, foto: archiv

Barbora Hlaváčková, foto: archiv

Čemu se v rámci nemovitostí věnujete konkrétně?

Soustředím se hlavně na okolí Lisabonu, kam létají přímé lety z Prahy, trvají asi tři a půl hodiny. Jde především o Cascais, městečko, kterému se přezdívá portugalská riviéra. Je obklopené i několika golfovými hřišti. Nabízíme nemovitosti také v Ericeiře nebo v okolních vesničkách, které jsou buď u oceánu nebo v dosahu oceánu na portugalském venkově, i v nedalekém národním parku Sintra. Nemovitosti máme podle přání klienta, Portugalsko nabízí celou škálu – od malých bytů po luxusní domy a rezidence.

Vaší oblíbenou zemí je Portugalsko. Proč?

Asi jsem tam žila v jednom z mých minulých životů. (smích) Ne, už jsem říkala, že jsem tam našla druhý domov, ale velkou roli hraje to, že jsem tam našla klid a harmonii, aniž bych musela být někde na samotě. Samozřejmě je to jedna z nejbližších možností, jak být u oceánu. Portugalci jsou navíc spolehliví lidé a příjemné je i to, že v Portugalsku pro nás není draho. Jedním z hlavních důvodů je také ten počet slunečných dnů. To úplně mění kvalitu života. Prosluněné dny ji posouvají minimálně o level výš. Člověk se automaticky víc směje a má radost z každého dne i z každého západu slunce. Ty jsou právě na pobřeží Portugalska snad nejkrásnější na světě!

Ovládáte také několik jazyků. Které?

Když se bavíme o Portugalsku, učím se portugalsky, což není úplně jednoduchá řeč, ale nevzdávám to. Mluvím anglicky, v angličtině i moderuji. Domluvím se také německy a italsky.

Barbora Hlaváčková, foto: archiv

Barbora Hlaváčková, foto: archiv

Podívala jsem se na datum vašeho narození a zjistila, že jste narozená ve znamení Kozoroha, shodou okolností ve stejný den, jako například uznávaný spisovatel Karel Čapek. Myslíte, že jste „typický“ svědomitý Kozoroh?

Nejen Karel Čapek, 9. ledna se narodil i Richard Nixon – exprezident USA, Kate – princezna z Walesu nebo Martina Formanová – manželka Miloše Formana. S tou jsme si mimochodem porozuměly na první pohled nebo „pokec“ a přičítáme to mimo jiné právě tomu, že jsme kozorožky narozené shodně 9. ledna. A já jsem naprosto typický Kozoroh. Mám svoji hlavu, potřebuju mít nad věcmi kontrolu, tu svoji, potřebuju svobodu, takže často říkám, že žiju v tzv. „organizovaném punku“. Často asi působím i chladně, ale kdo mě pozná, hned pochopí, že je to jen pozlátko. A je tam spousta dalších věcí. Dokonce se bavím tím, že na Instagramu sleduji různé profily „Capricorn memes“ a musím se smát, jak moc na mě naprostá většina z nich sedí.

Jaké jsou vaše koníčky kromě moderování a sportu?

Hudba je jedním z mých motorů. Neposlouchám úplný mainstream, jsem asi ovlivněná tím, že jsem pracovala i pro rádio Expres FM. V autě mi momentálně hrají Blossoms, Vampire Weekend, Liam Gallagher, ale mám ráda i Coldplay, Red Hot Chilly Peppers, z aktuální české scény Lenny, muziku Alberta Černého a Lake Malawi, a miluju i tvorbu Hapky a Horáčka. To je srdcovka. A literatura... kolik prostoru máme? (smích) Vypíchnu třeba knihy Paula Coelha a jedna z mých úplně nejoblíbenějších je Platforma od Michela Houellebecqa. A jeden příběh mám sama rozepsaný, už tedy docela dlouho.

Barbora Hlaváčková, foto: archiv

Barbora Hlaváčková, foto: archiv

Máte nějaký sen do budoucna?

Možná dopsat tu knihu, je to krásný příběh, až neuvěřitelný, jehož kouzlo je v tom, že se opravdu stal. Mně! To ale není sen, to je spíš přání, a jeho splnění záleží jenom na mně. A sen... To je něco, z čeho se stalo klišé, bohužel. Opravdu bych moc chtěla pro lidi, aby žili na světě v míru, aby žili svobodně a v pravdě. Spolu s láskou jsou to největší hodnoty, alespoň pro mě, které můžeme mít.

Děkuji vám za rozhovor.

 

Text: Michaela Košťálová

Korektura textu: Vladana Hallová

Foto: archiv

Produkce: Michaela Köch

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Barbora Hlaváčková, foto: archiv

Barbora Hlaváčková, foto: archiv

Barbora Hlaváčková, foto: archiv
Barbora Hlaváčková, foto: archiv
Barbora Hlaváčková, foto: archiv
Barbora Hlaváčková, foto: archiv
Barbora Hlaváčková, foto: archiv
Barbora Hlaváčková, foto: archiv
Barbora Hlaváčková, foto: archiv
Barbora Hlaváčková, foto: archiv
Barbora Hlaváčková, foto: archiv
Barbora Hlaváčková, foto: archiv

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Martina Hrušínská, MBA – generální ředitelka společnosti Melitta
Martina Hrušínská, MBA – generální ředitelka společnosti Melitta

12.03.2024 | Na první pohled půvabná blondýnka s energickým vystupováním již 18 let řídí německou rodinnou ...


Jana Večerková - zakladatelka a generální ředitelka Coding Bootcamp Praha
Jana Večerková - zakladatelka a generální ředitelka Coding Bootcamp Praha

20.12.2023 | Práce v IT sektoru je určitě zajímavá, lákavá a také skvěle placená. K jejímu vykonávání ...


Radim Pařík – mezinárodní profesionální vyjednavač, prezident Asociace vyjednavačů
Radim Pařík – mezinárodní profesionální vyjednavač, prezident Asociace vyjednavačů

15.11.2023 | Rodák z Brna absolvoval studium na prestižních světových institucích. Prošel výcvikem vyjednávání ...


Zdeněk a Pavel Lázničkovi - zakladatelé značky Hanibal
Zdeněk a Pavel Lázničkovi - zakladatelé značky Hanibal

01.11.2022 | Motivace, milníky a kladný vztah k přírodě. Bratři Zdeněk a Pavel Lázničkovi se s námi podělili ...


Martin Dorotík - výkonný ředitel společnosti RIM
Martin Dorotík - výkonný ředitel společnosti RIM

18.10.2022 | Martin Dorotík je výkonným ředitelem tradičního tuzemského výrobce židlí a kancelářského ...