Adéla Jandová - televizní reportérka


Adéla Jandová, foto: Robert Vano.
Adéla Jandová, foto: Robert Vano.
01.04.2013 13:37 | Erika Čelikovská

 

 

 

 

 

"Nemám ráda stereotyp, proto mi tato práce vyhovuje." Adéla Jandová

 

 

 

 

 

Její hlas a tvář znáte z VIP zpráv na Primě. Zajímá vás práce reportérky, která je prakticky denně v kontaktu s celebritami? A myslíte si, že je takové zaměstnání opravdu tak pohodové, jak vypadá? Adéla Jandová nám pootevřela dveře do zákulisí, kde se domlouvají rozhovory se známými osobnostmi, a ukázala nám, že reportér rozhodně nestojí jen před kamerou.

 Adéla Jandová, foto: Robert Vano.

 Foto: Robert Vano 

 

Působíte jako televizní reportérka, máte zkušenosti z VIP zpráv. Vaše práce budí dojem, že jste v terénu nepravidelně. Jaké máte možnosti, pokud si chcete naplánovat dovolenou?

V této práci se sice moc plánovat nedá, ale protože ve VIP zprávách je reportérek víc, nebývá problém, pokud si některá chce vzít dovolenou. Pouze pokud by chtěly jet dvě spolu, musí nahlásit své plány více dopředu.

  

Mají reportéři VIP zpráv jiné pracovní podmínky než reportéři hlavních zpráv?

V podstatě je to stejné. Lidé v hlavních zprávách ale pracují na více aktuálních reportážích, a musí tedy být stále k zastižení na telefonu. Toto platí samozřejmě jen pro ty dny, kdy mají služby, které si v redakci rozdělují. Ve VIP zprávách se také pracuje na aktuálních reportážích, ale není jich tolik. Zbytek pořadu vyplňují i reporty z různých akcí nebo medailonky osobností, takže to není tak hektické.

 

Na Primě je v podstatě jeden zpravodajský blok, který zahrnuje souhrnné zprávy, krimi zpravodajství nebo společenský magazín. Mají reportéři jednotlivých relací možnost odskočit si i do jiné specializace, než kde trvale působí? 

Ano, jde to. Pokud máme kontakt na někoho zajímavého, o kom stojí za to natočit reportáž, ale nehodí se do VIP zpráv, můžeme ji odvysílat v hlavních zprávách. 

Adéla Jandová, foto: Robert Vano.
Foto: Robert Vano 

 

Jak probíhá spolupráce se známými osobnostmi?

Každá z reportérek má standardně několik osobností, se kterými točí jenom ona. Ty jsme si časem tak nějak rozdělily podle toho, jaké s nimi máme vztahy. Je to takové nepsané pravidlo, které většina z nás respektuje. Zbytek osobností si v týmu střídáme. Když se ale objeví větší kauza, která se vleče delší dobu, má ji na starosti raději jeden člověk, který případ sleduje a má přehled, co se událo a jaký je vývoj.

 

Na jaké reportáže se specializujete vy?

Ráda dělám akce a medailonky s osobnostmi. A protože mám ráda hip hop, prosazovala jsem ho od začátku vysílání VIP zpráv. Devadesát devět procent všech hip hopových reportáží bylo tedy ode mě. (úsměv)

Adéla Jandová, foto: Robert Vano.
Foto: Robert Vano

 

Součástí zpravodajského vysílání jsou i živé vstupy. Jak se osvědčily v relaci, která se zaměřuje na celebrity? 

V některých situacích jsou tyto vstupy nejlepším řešením. Pokud se například nestihne zpracovat reportáž, protože se daná událost odehrála večer, nebo jde o velmi aktuální téma, sáhne se po tomto způsobu. V podstatě je vždy období, kdy se vysílá více živých vstupů, a pak přijde doba, kdy se nevyužijí vůbec.

 

Pokud se objeví velmi atraktivní zpráva v jiných médiích, jak si ji ověřujete a zpracujete, než ji zveřejníte i vy?

Nejprve volám přímo celebritě, které se to týká. Pokud jde o choulostivé téma a daná osoba si raději vypne mobilní telefon, napíšu jí SMS, zdali se nechce vyjádřit alespoň takto písemně. A pokud ani touto cestou nereaguje, oslovím někoho z jejího okolí.  

 

Stává se někdy, že vás známá osobnost sama kontaktuje, že by chtěla nějakou lživou informaci o sobě uvést na pravou míru? 

Ano, to se stává. Protože se s některými celebritami více vídáme, sami jim nabídneme pomoc nebo nás právě ony osloví, že by chtěly některé informace o sobě uvést na pravou míru, obhájit se. 

 

Máte s nějakou osobností i špatnou zkušenost?

Mám, ale nebudu jmenovat. (úsměv) Jde spíše o zklamání. Měla jsem dělat rozhovor, na který jsem se těšila, protože jsem dotyčného obdivovala a chtěla poznat osobně. On byl ale arogantní, přestože navenek působí zcela jiným dojmem, a celý rozhovor byl pro mě akorát nepříjemný. Jinak mám ale dobré zkušenosti. Čím větší celebrita, tím je skromnější, vstřícnější a lépe se s ní komunikuje. A pak jsou tady začínající zpěváci a modelky, kterým sláva zamotá hlavu. 

 

Můžete říci, že s některými známými osobnostmi máte i bližší vztah?

Ano, s některými se znám dobře a velmi osobně. Tady v Čechách ten svět showbusinessu není tak velký, takže když děláte v médiích několik let, potkáváte v podstatě pořád ty samé lidi. S některými si rozumíte méně, s jinými více (úsměv). Navíc moje maminka pracuje v médiích asi 20 let a já jsem díky ní už odmala poznávala některé celebrity dávno před tím, než jsem se rozhodla, že v médiích budu dělat. 

Adéla Jandová, foto: Robert Vano.
Foto: Robert Vano 

 

VIP zprávy se vysílají sedm dní v týdnu, každý díl má hned několik reportáží. S jakou časovou prodlevou se reportáže vysílají od doby, kdy se příspěvek skutečně natočil?

Snažíme se všechny reportáže odvysílat co nejdříve. Pokud se zvládne natočit a zpracovat, pustí se ten samý den. Ostatní reporty se většinou jeden den natočí a druhý vysílají.  Co se týká medailonků, na ty je více času, mohou se zahrát i po několika dnech. Přednost mají zkrátka tzv. aktuálky.

 

Jak řešíte takzvanou okurkovou sezónu, kdy se nekoná moc akcí?

Špatné je léto a také leden, protože právě není moc akcí a celebrity odjíždějí. Je potřeba zapojit fantazii, vymyslet téma, kontaktovat ti, kteří jsou k dispozici. Vždy si nějak poradíme.

 

Stane se, že natočíte reportáž, která se ale pak neodvysílá?

Může se to stát. Pokud máme například aktuální upoutávku na koncert, kterou nahradí důležitější zpráva, druhý den už ji logicky neodvysíláme, protože bude passé.

 

Podle čeho se vybírají akce, ze kterých se udělá reportáž do VIP zpráv?

Záleží na celebritách, které se na takové akci objeví. Denně se vysílá asi osm reportáží a ty by se neměly mezi sebou tlouct. Také se dá přednost těm pozvánkám, kde se objeví osobnosti, které do společnosti často nechodí a s médii moc nekomunikují.

 

Pokud bych byla například dosud neznámá módní návrhářka, jak bych měla pojmout svoji přehlídku, aby zaujala VIP zprávy natolik, že by ji přijely natočit? 

Musíte tam mít zajímavou osobnost. VIP zprávy se zaměřují na showbyznys, proto je to podstatné. Kdyby se jednalo o módní návrhářku, která by na přehlídce celebritu neměla, musela by ukázat něco netypického. I tak by se to ale hodilo spíše do hlavních zpráv. 

Adéla Jandová, foto: Robert Vano.
Foto: Robert Vano

 

Na různých akcích se potkáváte i s novináři z jiných médií. Existuje mezi vámi určitá spolupráce, byť je to konkurence?

Já osobně mám s většinou novinářů velmi dobré vztahy, takže si občas s něčím navzájem pomůžeme. Rozhodně se ale nejedná vyloženě o spolupráci.

 

A co konkurence uvnitř televize? Na Primě se vysílá ještě jeden pořad o showbyznysu, Top Star. Probíhá zde nějaká spolupráce?

Vůbec ne. VIPky jsou rychlejší, protože jsou denní zpravodajství. Top Star je týdeník, kde se pracuje jinak. Vyjdeme si samozřejmě vstříc, ale rozhodně se nedělíme o informace. Top Star navíc nesídlí přímo v budově Primy, takže se potkáváme jen v terénu.

 

Pokud vám nadřízení vyberou ke zpracování reportáž, kterou byste měla dělat s někým, s kým nemáte dobré zkušenosti, můžete toto zadání odmítnout?

Mohu. Sice není osoba, se kterou bych vyloženě za žádnou cenu nechtěla točit, ale některým se vyhýbám, proto nedávám na tyto reportáže námět. Pokud bych ale dostala takové zadání, tak ho splním, i když bych mohla odmítnout.

 

Vídáme vás jako reportérku, ale podílíte se na konečné podobě reportáže i jinak?

Jsem reportérka, scénáristka a režisérka v jednom. Hodně lidí si myslí, že je to strašně jednoduché. Mají představu, že v televizi dostanete kontakty, přijdete na rozhovor, zeptáte se na pár otázek a to je vše. Reportér ale musí vymyslet, co natočí, dát takový námět vedení k posouzení. Pak se vydá do terénu s kameramanem, kterého také nenechá točit jen to, co on chce. Reportér si vybírá, které záběry potřebuje. Když je vše hotové, musíme dohlédnout na konečnou podobu reportáže. Zavřeme se do střižny, podíváme se na natočený materiál a uděláme si scénář, jak by měla reportáž vypadat. Určujeme si, kde chceme mít jaký záběr, namlouváme komentáře a podobně.

Adéla Jandová, foto: Robert Vano.
Foto: Robert Vano 

 

Mnozí si myslí, že ty párminutové sekvence, které vidíme ve výsledku, jsou snadno zpracovatelné. Můžete vy sama říci, na čem strávíte vždy nejvíce času?

Asi na té závěrečné fázi. Když vidíte všechen natočený materiál, musíte si udělat právě ten scénář, jak chcete, aby reportáž vypadala. Většinou vím dopředu, jak reportáž postavím, o čem bude. Ale někdy ne, a to je pak zdlouhavé. Je to opravdu o tom, s jakým materiálem a tématem pracujete.

  

Na jakou reportáž jste nejvíce pyšná?

Hodně jsem toho natočila, takže nyní si hned nevybavím nic konkrétního. Samozřejmě jsem vždy pyšná, když mám nějaké natáčení exklusivně. Napadá mě týdenní výlet s Leonou Machálkovou a Arturem na zámořské lodi. Byla jsem tam s naší kameramankou Zuzkou, která natočí vždy skvělé záběry. Teď se ale ujala také střihu, a protože nás netlačil čas a navíc jsme střihaly v zajímavém prostředí, reportáže jsme si vymazlily. Bavilo nás to a myslím, že je to na nich vidět.

 

Adéla Jandová, foto: Robert Vano.
Foto: Robert Vano

 

 

Co vás na této práci baví nejvíce?

Nemám ráda stereotyp, proto mi tato práce vyhovuje. Pokaždé je jiná. Poznáváte nové lidi a pracovní doba je flexibilní. I kdybych musela denně točit, bude mě to bavit, protože každý den je jiný. Mohu vycestovat, podívat se na místa, kam bych se normálně nedostala. Třeba když jedu na Hip Hop Kemp, těším se do zákulisí, že se tam nemusíme tlačit a že mám takové výhody. (úsměv)

 

Máte představu o tom, kam byste se ve své profesi mohla posunout dále?

Nemám žádnou konkrétní představu. Chtěla bych, aby mě práce vždy bavila, naplňovala a živila zároveň. Jsem docela rozlítaná osoba, baví mě spousta věcí a spoustě věcí se také věnuji. Nemám tušení, u čeho nakonec skončím.

 

 Děkuji za rozhovor.

 

 

 

Text: Erika Čelikovská

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Make up: Alex Vernik

Vlasy: Žaneta Dostálová

Styling: Alex Vernik

Vytvořeno ve spolupráci s hotelem ALWYN www.hotelalwyn.cz

Korektura textu: Alžběta Strnadová

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

 

Adéla Jandová, foto: Robert Vano.
Foto: Robert Vano
Adéla Jandová, foto: Robert Vano.
Adéla Jandová, foto: Robert Vano.
Adéla Jandová, foto: Robert Vano.
Adéla Jandová, foto: Robert Vano.
Adéla Jandová, foto: Robert Vano.
Adéla Jandová, foto: Robert Vano.
Adéla Jandová, foto: Robert Vano.

Partneři

Hotel ALWYN****


KomentářeKategorie
Příbuzné články
Mgr. Martin Řezníček – novinář, moderátor, zpravodaj
Mgr. Martin Řezníček – novinář, moderátor, zpravodaj

15.10.2020 | Na konci roku 2017 se po pěti letech vrátil ze Spojených států, kde působil jako zpravodaj České ...


Karel Kašák – moderátor, sportovec
Karel Kašák – moderátor, sportovec

06.05.2020 | Je mladý, sympatický, urostlý, stále usměvavý a kolem sebe šíří pozitivní energii. Letos oslaví ...


Martin Tománek – PR manažer společnosti Yamaha
Martin Tománek – PR manažer společnosti Yamaha

02.03.2020 | Do Yamahy přišel takříkajíc z druhého břehu. Dlouho o motorkách psal a firma mu hodila lano, ...


Mgr. Jana LeBlanc – novinářka a blogerka
Mgr. Jana LeBlanc – novinářka a blogerka

19.02.2020 | Jana LeBlanc, vlastním jménem Jana Rýznerová, pochází z jihomoravských Dražovic a v současné ...


Klára Doležalová - moderátorka a herečka
Klára Doležalová - moderátorka a herečka

13.12.2019 | Klára Doležalová je známou profesionální moderátorkou a divadelní a příležitostnou filmovou ...