Lenka Vacválová - moderátorka, herečka


Lenka Vacválová
Lenka Vacválová, foto: Jan Foltán
16.05.2012 16:00 | Dita Brančíková

 

 

 

 

"Dopředu hlásím klientům, že moderuji ve slovenštině, takže je na nich, zda si mě vezmou, nebo ne." Lenka Vacválová

 

 

 

 

Možná je škoda, že Lenka Vacvalová moderuje v rádiu. Protože její půvab a šarm by dozajista ocenil nejeden televizní divák. A když se k tomu přidá i její milé vystupování, přehled a příjemná slovenština, máme tu rázem novou moderátorskou hvězdu. Na rozhovor s Lenkou jsem přicházela se zvědavostí, kdo že ta slečna vlastně je a jaké to s ní bude. A můžu s čistým svědomím říci, že dojem rozhodně udělat umí!

Lenka Vacválová
Foto: Jan Foltán

 

Začnu obligátní otázkou. Jak jste se dostala k práci moderátorky v rádiu?

Nejdříve si mě ve čtrnácti letech vyhlédla ředitelka slovenského rádia Duha. Bylo to nejposlouchanější regionální rádio. Tam jsem se začala učit a celé letní prázdniny jsem četla dopravní zprávy. Pak jsem začala moderovat živé vysílání. Bylo to moje první setkání s rádiem a důležitá zkušenost pro budoucnost.

 

Chtěla jste být herečkou nebo moderátorkou už jako dítě?

Umění byl vždy můj sen, ale chtěla jsem se stát malířkou. Od útlého věku jsem projevovala výtvarný talent, a tak jsem k tomu byla vedená a navíc mě to bavilo. Kromě toho jsem recitovala a hrála v dětském ochotnickém divadle. Nakonec zvítězil můj temperament a dráhu malířky jsem pověsila na hřebík. Dodnes mě ale malování a kreslení velmi baví a ráda se mu věnuji ve volném čase.

 

Když jste se rozhodovala o budoucím povolání, kam měly původně směřovat vaše kroky?

Po ukončení základní školy jsem se dostala na konzervatoř do Topoľčian, na hudebně-dramatický obor. Potom jsem se rozhodla jít zkusit štěstí do Prahy, protože během dalších dvou let studia bych v rámci pedagogické praxe musela učit děti. A na to jsem se v té době opravdu necítila. Praha je navíc pro lidi s mým zaměřením ideální, je tam více možností najít si práci. Takže jsem hrála v divadle Ta Fantastika. Nicméně moderování si mě našlo i v Praze. Na jedné akci jsem se seznámila s lidmi z Fashion TV (mimochodem byli to naši, Slováci), a začala jsem pro ně moderovat večírky. A pak přišlo rádio SeeJay.

Lenka Vacválová, foto: Jan Foltán
Foto: Jan Foltán

 

Jak dlouho moderujete v rádiu SeeJay a co vás na moderování v rádiu přitahuje? Neláká vás třeba televize?

Už tam pracuji rok. Je to rádio hlavně pro mladé. V rádiu člověka není vidět, tím samozřejmě nemyslím, že moderátor v rádiu musí být ošklivý, ale spíše to, že při moderování v rádiu můžu řešit spoustu detailů a soustředit se jen na to, co říkám. V televizi člověk musí myslet ještě na to, že ho zabírá kamera, takže pozornost je rozptýlená.

 

Jak tak na vás koukám, nedá mi to se nezeptat: Co děláte pro své zdraví a krásu?

Kdysi, když jsem byla mladší, jsem občas držela diety a snažila se hubnout. Dnes už se ráda najím. Moje dobrá plet je dědičná, ale snažím se žít zdravě. Hodně piji, nejím pozdě večer, chodím do fitka a nechodím do fastfoodů. Svůj vzor mám ve své mamince, která, ač mě vychovávala sama, si vždy našla čas i na sebe. Pokaždé jsem ji viděla upravenou. A proto to beru jako samozřejmost.

Lenka Vacválová, foto: Jan Foltán
Foto: Jan Foltán

 

Vraťme se zpět k vaší práci. Rozpoznáváte na sobě změny, kterými jste za dobu svého působení v rádiu prošla? Jsou věci, které byste dnes již neudělala?

Samozřejmě, že moje začátky v rádiu byly z dnešního pohledu komické. Byla jsem naivní a teprve se všechno učila. Ale takhle to má asi většina moderátorů. Dnes už se dokážu poslouchat. Při moderování se cítím uvolněně a dobře. V rádiu jsou i tři sekundy ticha trapas. Na rozdíl od televize, kde člověk vnímá navíc obraz. V rádiu musí moderátor stále mluvit a mluvit, nebo alespoň vydávat nějaké zvuky. (smích) A také vím, že v dnešní době, když už si člověk zapne rádio, chce dostat něco kvalitního. Kolem nás je spousta mediálních nosičů – od televizí přes internet až po tisk, takže konkurence je veliká!

 

Je důležité být empatický, nebo stačí umět dobře mluvit?

Obojí. Je třeba mít dobrý hlas a umět posluchače vyslechnout. V začátcích, jako nováček, jsem moderovala často v noci a o Silvestrech, tedy v časech, kdy jsou ostatní raději někde jinde než v rádiu. A kdo poslouchá rádio na Silvestra? Někdo kdo je sám – ten třeba i pláče, nebo někdo, kdo je děsně opilý – a ten volá, jen aby se vypovídal z opice. Takže nakonec mi tyto směny hodně daly. Člověk se naučí reagovat, improvizovat, umět utěšit, ale i stopnout neodbytného volajícího.

 

Koho v současné době považujete za našeho nejlepšího moderátora nebo moderátorku?

Pro mě je výborný Marek Eben. Moderuje na vysoké úrovni, vtipně, neuráží. Pro mladé to asi bude Leoš Mareš, ten se drží na výsluní už hodně dlouho a právem je tam, kde je. A ještě Jan Kraus, ten se neztratí v žádné situaci.

Lenka Vacválová, foto: Jan Foltán
Foto: Jan Foltán

 

To je zvláštní, neuvedla jste ani jednu ženu-moderátorku. Čím myslíte, že to je, že jsou u nás v Čechách moderátory hlavně muži? U vás na Slovensku jsou populární Adéla Banášová či Petra Polnišová, přece jen je to vyváženější…

U moderátorek je velkou výhodou jejich krása. A když na kameře vypadají dobře, nehodnotí se tolik jejich moderování. Moderátoři tak musí mít něco navíc, aby zaujali. Charisma, vtip, zajímavý hlas. A tyto vlastnosti jim pak zaručí, že jim úspěch vydrží déle.

 

Máte nějaký zahraniční moderátorský vzor?

Asi bych zvolila Oprah Winfrey, ta se líbí snad každému. Má neuvěřitelnou poslechovost a mediální sílu. Obdivuji na ní její lidskou stránku, jak se vypracovala a prosadila jako černoška, což před lety nebylo v Americe běžné. Dokázala získat rozhovory, které nikdo jiný nikdy nezískal.

 

Chtěla byste moderovat nějakou velkou show typu SuperStar nebo StarDance?

To je snem každého moderátora. Ovšem kdybych si mohla vybrat, moderovala bych raději spíše něco komornějšího.

 

Stalo se vám někdy, že vás nějaký posluchač nebo situace úplně vykolejili?

Určitě, ale spíše v začátcích. Dneska se už snažím nějak zareagovat. Už se mi toho přihodilo tolik, že jsem snad proti všemu obrněná – vypadl proud, nepřišel hlavní host, host nešel zastavit, nebo řekl do éteru něco nevhodného. Je to moje práce, umět si s tím poradit.

Lenka Vacválová, foto: Jan Foltán
Foto: Jan Foltán

 

Moderujete ve slovenštině, jaké jsou na to reakce?

Posluchačům rádia to vesměs připadá milé a sexy. Mimo rádio také moderuji společenské akce a zde si vzpomínám na jednu starší dámu, která se pohoršovala, jak je možné, že v Čechách moderuji ve slovenštině. Že to prý nikdy nikde nezažila!

 

Tak to toho ta starší dáma asi opravdu příliš nezažila... Je někdo, nebo něco, co vás v poslední době (mimo onu starší dámu) opravdu naštvalo?

Tak ta starší dáma mě zase tolik nenaštvala. Je to její názor a má na něj právo. Já dopředu hlásím klientům, že moderuji ve slovenštině, takže je na nich, zda si mě vezmou, nebo ne. Ale co mě v poslední době naštvalo? Skoro rok jsem moderovala s jedním kolegou ranní show a teprve po roce se zjistilo, že to nejde. Kolegu tedy vedení dalo pryč, ale já byla zklamaná, že jsem něco budovala, snažila se, investovala a bylo to k ničemu. Naštěstí mám teď nového, který je profík, tak snad to tentokrát dopadne dobře!

 

A dá se touto prací uživit? Máte představu, co budete dělat dál?

Já myslím, že dá. Je však dobré si udělat trochu jméno, aby si vás lidé zapamatovali, a když potřebují, tak vás zavolali. Práce v rádiu mi dává více volného času, a tak můžu k tomu dělat ještě věci, které mě baví. Trošku mi nahrává i to, že se teď v poslední době dělají česko-slovenské projekty a organizátoři žádají slovenské moderátorky. Ale také bych ráda studovala produkci. Chtěla bych jednou mít produkční společnost. Třeba jako Deana Horváthová, která je herečka, ale také vlastní svoji produkční firmu.

 

Děkuji za rozhovor.

 

 

 

Text: Dita Brančíková

Foto: Jan Foltán www.photography-foltan.cz  www.photography-atelier.cz

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

Lenka Vacválová
Lenka Vacválová, foto: Jan Foltán
Lenka Vacválová, foto: Jan Foltán
Lenka Vacválová, foto: Jan Foltán
Lenka Vacválová, foto: Jan Foltán

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Mgr. Martin Řezníček – novinář, moderátor, zpravodaj
Mgr. Martin Řezníček – novinář, moderátor, zpravodaj

15.10.2020 | Na konci roku 2017 se po pěti letech vrátil ze Spojených států, kde působil jako zpravodaj České ...


Karel Kašák – moderátor, sportovec
Karel Kašák – moderátor, sportovec

06.05.2020 | Je mladý, sympatický, urostlý, stále usměvavý a kolem sebe šíří pozitivní energii. Letos oslaví ...


Martin Tománek – PR manažer společnosti Yamaha
Martin Tománek – PR manažer společnosti Yamaha

02.03.2020 | Do Yamahy přišel takříkajíc z druhého břehu. Dlouho o motorkách psal a firma mu hodila lano, ...


Mgr. Jana LeBlanc – novinářka a blogerka
Mgr. Jana LeBlanc – novinářka a blogerka

19.02.2020 | Jana LeBlanc, vlastním jménem Jana Rýznerová, pochází z jihomoravských Dražovic a v současné ...


Klára Doležalová - moderátorka a herečka
Klára Doležalová - moderátorka a herečka

13.12.2019 | Klára Doležalová je známou profesionální moderátorkou a divadelní a příležitostnou filmovou ...