Blanka Kučerová - majitelka butiku Diverso


Blanka Kučerová
11.09.2019 13:34 | Lenka Žáčková

To, jak klientka vypadá, je její vizitka, míní majitelka brněnského butiku Blanka Kučerová. Jedním z nejoriginálnějších butiků v Brně je rozhodně Dámská móda - Diverso. Pokud prahnete po módních novinkách, tak rozhodně toto je to správné místo, kam se vydat. Až se nechce věřit, že majitelka Blanka Kučerová vlastně nikdy nesnila o tom, že bude mít svůj vlastní obchod, i když se v módě pohybovala. Vidíme-li krásný butik, to už je jen vrchol té veškeré práce, která za tím stojí.

Blanka Kučerová

foto: Marie Stránská

 

Co vše se skrývá za dobrou značkou, za obchodem s dobrou vizitkou?

„Těžké to je od A do Z, ale já si především zakládám na lidskosti. Byla jsem šťastná, že jsem mohla zaměstnávat svoji dceru, protože jsem věděla, jak se k lidem chová. Měla jsem tam také paní, která byla skvělá na práci, ale lidskost chyběla.“

Jaká je filosofie vašeho butiku?

„Svůj obchod stavím na tom, že zákaznicím nic nevnucuji, ale říkám jim, co jim doopravdy sluší, vždyť je to i moje vizitka. Když potom slyšíte, že se líbila a někdo se zeptá, odkud ty šaty má a ona je pošle za mnou, a ještě dodá, tam vám dobře poradí, tak to je to nejlepší, co se může stát. Pro mne je stokrát větší pocta, když někdo přijde na doporučení, než vydělané peníze. Toto mne nabíjí a stejně to, že se klientky vrací a jsou spokojené.

Blanka Kučerová

foto: Marie Stránská

A kdy jste ho zakládala?

V roce 2013

Jak jste vybírala první „kousky“ do obchodu?

No tak od toho jsem měla právě tu moji kamarádku – budu jmenovat: Eriku Skotákovou, jelikož to jí jsem za všechno vděčná pomohla mi dostat se do zajímavých velkoskladů. Obchod byl vlastně otevřený ze dne na den a začal boj.“

Říkáte, že začal boj, v čem spočíval?

„První dva roky jsem chodila domů s brekem, bylo to šílené. Nejsem z Brna, dojíždím od Blanska, tady jsem nikoho neznala. Bylo pro mne těžké sžít se s Brnem a vytvořit si stálou klientelu. Bylo to hrozné.“

Co Vás přivedlo na ten správný, na váš směr, jakým půjdete?

Nejdřív jsem zkoušela více méně to, co nosím já, ale to se vůbec neujalo, tak jsem se zaměřila na to, co chtějí zákaznice. Ale kdybych tehdy brala to zboží, co mě se líbí, neuspěla bych, i když dnes je obchod z většiny podle toho co mě se libí mě.“

Takže dnes už se stálé zákaznice vrací a jistě rády?

Ano, vrací se. A řekla bych, že až teď se všechno obrátilo k lepšímu, ale ty začátky... šílený, šílený. Vlastně se to úplně všechno obrátilo, že se i z těch mých zákaznic staly i kamarádky. Jedna zákaznice mi dokonce pomáhá v obchodě, jako brigádně. Druhá je takový parťák na cesty, co se mnou jezdí.

Blanka Kučerová

foto: Marie Stránská

Jak se dnes díváte na tu šesti letou cestu?

„Hodně mi to dalo, hodně také vzalo, prošla jsem si složitými začátky a dnes jsou některé klientky i dobrými kamarádkami. Jedna mi například pomáhá v obchodě, druhá je parťák na cestování.“

Takže nechodí jenom nakupovat?

Ano, už mám prostě i kamarádský vztah.

Jaká je Vaše klientela? Dámy v jakém věku, v jakém postavení, nejčastěji navštěvují Váš butik?

Jsou to především ženy ve věku od 30-ti do 60-ti let, které chtějí být šik a zároveň se cítit ve svých modelech dobře.

Blanka Kučerová

foto: Marie Stránská

Vy tedy už při nákupu zboží, umíte odhadnout, co by se vaším zákaznicím mohlo líbit?

Ano, přesně chodím a řeknu si, jooo dejme tomu tady tohle by bylo třeba na Martinu, tady tohle na Soňu. No už je prostě mám v oku a vím, po čem ty jdou, co prostě chtějí... U mě vůbec moc nejde taková ta business kostýmková móda. Já nevím, já mám ty klientky založené na tepláky, mikiny, džíny, ale do toho dávám i šaty, aby prostě, i když přijde například úřednice, aby si také mohla vybrat šaty, jaké chce. Jakože nemám jich tam deset kusů, ale ze dva, tři kusy vždy vezmu, nějaká společenská saka také, ale více méně je to opravdu taková ta volnočasovka.

A máte k tomu i nějaké doplňky?

Beru boty a kabelky. Ze začátku se kabelky dobře prodávaly, ale teď se dají zajímavé kabelky koupit všude, tak jsem se zaměřila jen na boty. Mám to i tak zařízený, že třeba, že někdo řekne, že by chtěl něco konkrétního, a já se to snažím sehnat.

Vy rozhodně máte cit pro tu kombinaci. Když vedete butik, navrhujete i celý outfit?

Ano, protože já to mám v hlavě, ale neumím to dát na papír. Kdybych uměla malovat, což teda neumím, tak si prostě hodím náčrty a kdybych měla i nějakou schopnou švadlenu, tak bych si to prostě všechno navrhla sama.

Blanka Kučerová

foto: Marie Stránská

A máte nějaké oblíbené návrháře? Nebo značky, které preferujete?

To ani ne, nemám. Ale koho obdivuju je Ivana Mentlová, to je prostě pro mě taková ikona. To její oblečení, to jsou takový ty čistý linie. Dělá z kůže saka a kalhoty, a to se mi prostě líbí

A máte nějaký koníček kromě módy? Vaše zájmy nebo co vás baví?

Já jsem spíš takovej ten cestovatelskej typ.

A jaké destinace?

No samozřejmě ty jižní, moře... Ale ráda cestuju s manželem, akorát on to zaměstnání nemá tak flexibilní jako já, že se muže sebrat a jet, to u něj nejde. Ale hodně rádi společně cestujeme i s vnučkou.

Jak se na vaše podnikání dívá vaše rodina?

No dcera u mě v obchodě pracovala, což bylo úplně super, ale odešla mi na mateřskou. Teda ona je trošku jiná. Moje Terka je vzít si džíny, triko a vlasy svázat do culíku, kecky a více neřeší, i když bude mít 30 let. To spíš můj syn (25 let), to je takovej ten ,,metroš“.

A zakládáte si na té lidskosti při svém podnikání?

Hodně, hodně, si zakládám! Jak se ten prodavačka celkově chová k zákazníkovi, je to nejpodstatnější. Vůbec se mi nelíbí nadřazenost vůči zákazníkovi. Hodně si zakládám na tom, že když ta zákaznice ode mě odchází, tak aby jí to fakt slušelo. Když si třeba vybere kus a zeptá se mě jak se mi to líbí, tak když se mi to opravdu nelíbí, tak ji to řeknu! Třeba některé to vezmou, a tak řeknu, zkombinujte to tady s tímhle, to by bylo úplně super. Opravdu si zakládám, když ony půjdou po ulici, nebo ty jejich známí, aby jim řekli fakt ty jo, sluší ti to. Odkud to máš? Nechci zákazníka do něčeho navlíct, s tím, že já vydělám.

Blanka Kučerová

foto: Marie Stránská

Takže to doporučení je pro vás taková reklama. Dělala jste nějakou reklamu na butik?

Fotila mi tam Míša Salvačová, což taky bylo fajn, když si to dala na svůj blog Cool Brno, tak přišlo hodně nových lidí, ale teď více méně bojuju sama.

Kolik hodin Vám to zabralo, když jste začínala?

No tak já jsem chodívala na 10 hodin. Mezi tím se jezdívalo pro zboží, i když teďka si někdo myslí, že jsem v obchodě jen v pondělí a potom za mě zaskakují brigádníci, že v podstatě nic nedělám. To tak ale není. Musím pořád vymýšlet něco nového, protože konkurence je opravdu velká. Nehledě na to, že každý máme svůj styl, já ho mám taky a potom když se podíváte a zjistíte, že jsou i tací, kteří, když si vezmete něco do obchodu, tak to za 14 dní mají v obchodě také, i když víte, že to naprosto není jejich styl. Vždy si jen říkám, že to není normální… Manžel vždy říká: buď ráda, udáváš krédo…

Takže jak je to se značkami, které preferujete?

Moje srdcovka je značka Oblique, je 10 let na trhu. Prodává se v New Yorku, Emiratech ale i v Moskvě. Je to prostě extravagantní úžasná móda, zajímavá. Jako cenově je trošku dražší, ale je super. Od srpna ji budu mít i ve svém obchodě. Další značka je francouzská značka Crea, budu ji mít poprvé. Jinak co se týče značek, které preferuji? No nepreferuji. Po Brně je hodně značek a je hodně butiků a já nebudu kopírovat ty druhý.

A co máte nejradši na sobě?

Opravdu co mám ráda, tak to je sako a volnější kalhoty, spíš pánský styl. Na co si hodně potrpím, takže toho oblečení až tak moc mít nemusím. Nakoupím si pár kousků, které umím zkombinovat. Moje skříň není narvaná, ale na co mám úchylku, tak to jsou boty. Já vždycky říkám, že celý ten outfit podtrhnou boty. Žena by měla mít fakt pěkné, vyčištěné boty, žádné sešlapané. Asi kdybych neměla obchod s oblečením, tak si otevřu obchod s botama, ale tady je problém, že tady ty boty prostě nejdou.

Narazila jste někdy na model, který byl tak drahý, že v obchodě byl dlouho? A pak si našel svého klienta?

Neřekla bych. I to Oblique, se dokáže u mě za 3 měsíce prodat.

Jaký byl nejdražší kousek?

No to byla asi kožená bunda 9 tisíc, to už bylo jako hodně… protože ty moje klientky nejsou zvyklé na nějaký vysoký ceny. Ale já to mám zas udělaný tak, že dávám pak každé stálé zákaznici 15% slevu a mají moje kartičky, takže mají fakt výhody.

Blanka Kučerová

foto: Marie Stránská

Takže se vracejí. A máte ještě nějaký sen, který byste chtěla zrealizovat?

Protože už mi příští rok bude 50, tak jak jdou ty leta, tak si říkám, že bych si přála opravdu ten obchod udržet v prvé linii a s tím, že ho třeba převezme dcera. A s tím, že bych jí to zboží pomáhala ještě vybírat a ona by ten obchod vedla dál. To je takovej můj sen, když jsem se na tom fakt nadřela. Opravdu bych nechtěla, aby to padlo… A sny to jsou takové ty, které máme v hlavě, ale pro mě je prioritou moje rodina, moje děcka, moje vnouče, můj muž. Nejsem materialista, jsem spíš srdcař a taková pro lidi, takže mi manžel vždycky říká, že nemůžeš ostatní soudit podle sebe… No jak jsem přijela z malého města do Brna, a hodně jsem to nedávala, jak se ty lidi k sobě tady chovají… Do teď nedávám závist a zášť. A kdo v tomto oboru nedělá, nedokáže si představit, co tohle všechno obnáší. Je to náročný s vybíráním i s naceněním zboží, aby bylo dostupné i pro ty maminky na mateřské dovolené, aby si to mohl koupit každý a nejen klientky, co jsou na tom finančně dobře.

Na závěr se ještě vrátíme k rodině, řekněte nám, jak si třeba užíváte babičkovství?

Elenka, bude mít rok. Rodina je úplně super, mám naprosto perfektního manžela, jsme spolu už 30 let, jo je to taková má podpora. Nedokázala bych si představit život bez něj... Ve všem mě pomohl a pomáhá doteď. Terka je super taky a Adam je takový náš cestovatel, ten byl teď rok a pul na Novém Zélandu a vrátil se s tím, že dodělá ještě školu.. No ale nějak se mu to tady nelíbí, takže po škole asi zase odjede někam…

Zákaznice svorně potvrzují, že atmosféra je v butiku jedinečná, kde si nejen popovídáte o módě, ale především to, že jste pro majitelku jedinečnou osobností, pro kterou doslova hledá oděvní poklady, na které v jiných obchodech široko daleko nenarazíte a jaké je její motto?

„Vše, co děláte, prostě musíte dělat s láskou  a nasazením, pokud to chcete dělat dobře.“

 

Děkuji za rozhovor.

Text: Lenka Žáčková

Foto: Marie Stránská

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Blanka Kučerová
Blanka Kučerová
Blanka Kučerová
Blanka Kučerová
Blanka Kučerová
Blanka Kučerová
Blanka Kučerová
Blanka Kučerová

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Anna Tejklová – módní návrhářka a výtvarnice, majitelka značky Anna Anna
Anna Tejklová – módní návrhářka a výtvarnice, majitelka značky Anna Anna

13.02.2023 | Studovala výtvarné školy, časem se ale přeorientovala na práci módní designérky. V roce 2013 ...


Iva Matyášová – odborná poradkyně a lektorka Feng Shui
Iva Matyášová – odborná poradkyně a lektorka Feng Shui

21.12.2021 | Od roku 2017 předává tzv. Deekshu, která probouzí vnitřní sílu a uzdravuje na psychické, duchovní ...


Alexandra Mynářová - moderátorka, zakladatelka módní značky
Alexandra Mynářová - moderátorka, zakladatelka módní značky

20.03.2021 | Před několika lety musela opustit svůj post moderátorky v České televizi z důvodu možného ...


Karolína a Michal Jankivovi - módní návrháři
Karolína a Michal Jankivovi - módní návrháři

20.08.2019 | Sourozenecká designérská dvojice Karolína a Michal Jankivovi patří na Slovensku mezi naprostou ...


Michal Marek – módní návrhář, vizážista
Michal Marek – módní návrhář, vizážista

12.08.2018 | Vymýšlet své vlastní modely ho bavilo od dětství. Aby si mohl splnit svůj sen, odstěhoval se ...