Karolína a Michal Jankivovi - módní návrháři


Karolína a Michal Jankivovi
20.08.2019 01:47 | redakce

Sourozenecká designérská dvojice Karolína a Michal Jankivovi patří na Slovensku mezi naprostou elitu v plisování dámských oděvů. S nimi se také pochlubili na veletrhu Styl a Kabo 2019 v Brně. Jejich unikátní a originální tvorba pod značkou JANKIV SIBLINGS je spojením ruční práci s uměleckou přidanou hodnotou, ale jejich začátky nebyly tak jednoznačné a mnohé by i odradily.

Po střední škole sourozenci věděli, že rozhodně chtějí budovat svojí vlastní značku, naučit se šít, ovládat konstrukci střihů, technologické postupy a vše, co souvisí s procesem výroby oděvů. Rozhodli se pro studium na Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci. Úspěšně prošli přijímacím řízením a věřili, že je to ta správná cesta, ale přišlo praktičtější rozhodnutí. „Odešli jsme z vysoké školy, přestoupili na střední školu,“ prozradili sourozenci.

Karolína a Michal Jankivovi

Karolína a Michal Jankivovi, foto: Marie Stránská

Karolína a Michal poprvé přišli do přímého kontaktu s plisé paradoxně náhodou, když studovali na své druhé střední škole obor dámský krejčí /krejčová. „Šila jsem si šaty na ples a přála jsem si něco úplně jiného, zcela výjimečného, a tak jsem se ptala naší mistrové, která nás učila, no a ona na to, udělej si plisé. A já, cože? Vůbec jsem nechápala co je plisé. Vzala nás ke své kamarádce, která plisé dělá. Když jsem viděla ten náročný proces, měla jsem pocit, že je to šílené,“ popsala první setkání s touto mimořádnou technikou Karolína, která nakonec měla šaty dle svých představ. Byly prostě výjimečné, ale o plisé to v té době ještě nebylo, ten čas ještě nenastal…

Karolína a Michal Jankivovi

Karolína a Michal Jankivovi, foto: Marie Stránská

Karolína a Michal dostudovali a odešli do Prahy, aby nabrali zkušenosti. Nastoupili do firmy, která však nefungovala správne a finančně také nebyli dobře ohodnocení. Vrátili se na Slovensko s rozhodnutím že se budou věnovat plisování. „Zjistili jsme, že je o tom strašně málo informací, že jen velmi úzké spektrum lidí se v tom vyzná a ví to dělat, ale my jsme to chtěli strašně moc dělat. Nikde nebyly žádné informace o vybavení, ani kdo to prodává. Pátrali jsme i v zahraničí. Nevěděli jsme přesně, kde to máme hledat. Tak jsme se rozhodli dát inzerát do našich regionálních novin a věřili, že se možná nějací starší lidé ozvou. Dali jsme, že hledáme výbavu na plisování a na to se nám ozvala jedna paní, která celý život plizovala,“ posunula poutavý příběh Karolína.

Karolína a Michal Jankivovi

Karolína a Michal Jankivovi, foto: Marie Stránská

Tuto dámu společně navštívili. Vyprávěla jim o tom, že plizovala celý život a mladí designéři byli naprosto unešení. Doma měla plisovací formy, ale sdílná příliš nebyla. Museli jí přesvědčit, že to opravdu chtějí dělat, aby prolomili počáteční nedůvěru. Vybavení nakonec od ní získali. „Takže jsme měli formy, měli jsme i kotouč, který jsme sehnali ze zahraničí, ale neuměli jsme to dělat, takže to bylo jenom o tom, že jsme celý den byli v ateliéru a učili jsme se plisovat, ale stále to bylo zle uplisované. Učili jsme se způsobem pokus - omyl. A snažili jsme se to naučit zpracovat, až přišel ten bod, kdy jsme zjišťovali, jak plisují v zahraničí. No a našli jsme jednu firmu, která plisuje už 100 let a Miško se jim ozval,“ vyprávěla poutavě Karolína. „A oni odpověděli, takovým dlouhým emailem a úplně na konci bylo, jestli o to máme opravdu zájem a chtěli bych to dělat, tak že k nim můžem v letě přijet na dvoutýdenní stáž,“ pokračoval ve vyprávění Michal, který mimořádné nabídky využil. A přišly nové pokusy a testování, které rozhodně měly smysl. Tak takové byli začátky JANKIV SIBLINGS, sourozenců, kteří šli za svým snem s inovativním pohledem na tradiční  řemeslo, které je ve světě módy zcela odlišuje. Za svoji práci získali řadu módních uznání. Nejvíce si však váží domácího ocenění ZLATÁ FATIMA získané za nejlepší dámský výrobek roku. Modely JANKIV SIBLINGS dnes již nechybí na žádné prestižní společenské akci.

Karolína a Michal Jankivovi

Karolína a Michal Jankivovi, foto: Marie Stránská

 

Jak vypadaly ty první šaty z plisé?

byly takové černé a hlavně ta paní neměla formy, které byly dlouhé – od pasu po zem, takže maximálně nějaká šedesátka. No já jsem chtěla dlouhé šaty až po zem, takže jsem si je musela zdvojovat, že jedna vrstva byla na druhej vrstve aby vznikli až po zem.

Kdybyste měli říct tři slova, která  definují vaši firmu, jaká by to byla?

To asi nevíme zhrnout do troch slov. No nás definuje asi nejvíc to, že naše výrobky sú takové umělecké díla, jelikož skládání látek do plisovacích forem je určitý druh umění a ve světě je to v nejvyšších příčkách, co se týká přidané hodnoty k látce.  Buď můžete mít ručně vyšívané – máte tam korálky apod. nebo to máte ručně plisované. Tedy to je takové nejvýš.

Karolína a Michal Jankivovi

Karolína a Michal Jankivovi, foto: Marie Stránská

Budujeme si takovou značku, aby lidé, když se řekne „nějací siblings“, aby věděli, že je to prostě ručně plisovaný unikát, ale aby to bylo i správně krejčovsky zpracované a udržitelné, že to nemají jen na jednu sezónu nebo že to vyjde z módy, ale že to nosí dlouhé roky. A ješte k tomu, že my skoro všechny sukně vyrábíme na ozdobnou pohodlnou gumu a snažíme se ji sladit se sukní, takže tím pádem to mají na velmi dlouhé období, i kdyby se jim změnila postava.

Karolína a Michal Jankivovi

Karolína a Michal Jankivovi, foto: Marie Stránská

Jak fungujete, jak máte rozdělené role?

Ano, my se velmi doplňujeme a jsme dost rozdílné povahy a myslím si, že i díky tomu umíme spolu fungovat – Miško je spíš na tu preciznost a pedantnost a já jsem spíše na tu rychlost a komunikaci. Takže se navzájem velmi v tomto přirozeně doplňujeme. Když jsme šli do toho podnikání, tak se tak přirozeně rozdělily věci: kdo co dělá. Takže není to tak, že oba děláme tu stejnou práci.

Karolína a Michal Jankivovi

Karolína a Michal Jankivovi, foto: Marie Stránská

Máte nějaký umělecký koncept, jak to pojmete?

My chceme hlavně ukázat to, co děláme, a co sme se naučili dělat. Ne striktně vymýšlet něco nového, jako klasičtí návrháři, kteří dělají kolekci každý půlrok. Naše věci ještě málokdo ve světě viděl, takže chceme hlavně přijít s tím, co umíme dělat a nabídnout to na zahraniční trh. Myslím, že máme těch skladů plisé opravdu hodně a všechno možné se dá plisovat, takže tohle bychom chtěli hlavne nabídnout. Budeme tam mít určitě i vzorkovník plisse, jaké všechny možné sklady umíme plisovat. A budeme tam mít i hotové sukne, jak to potom už vypadá v celku. Taktéž budeme mít přehlídku dvakrát za den, takže na to všechno se mohou přijít podívat. Budeme tam mít určitě i sukni z 10ti metrů látky i origami a všechny možné další.

Karolína a Michal Jankivovi

Karolína a Michal Jankivovi, foto archiv

Charakterizujte své klientky, klienty. Pro koho je plisé určeno?

Tak, jsou to většinou ženy, nebo muži, kteří chtějí, aby jejich žena dobře a reprezentatívne vypadala. Nejčastěji ženy ve střední věkové kategorii, které se chtějí hezky oblékat a mít na sobě něco jiné, výjimečného. Většinu z nich známe osobně, chodí přímo k nám. Máme stálé klientky, které mají od nás i 6 - 7 sukní. Prostě si jednu zamilují a hned si kupují další. Často se k nám vrací. Potom to jsou návrháři, kteří chtějí použít plisování do svých vlastních kolekcí. Tím, že máme vlastní vybavení celého atelieru na plisování, tak jsme schopni splnit i náročné požadavky návrhářů. Taktež jsou to i značky, které by chtěli do svého portfolia zařadit plisované látky.

Jaké materiály se vlastně používají pro to plisování?

Dá se vyplisovat všechno, ale nejlepší je polyester nebo směs přírodního vlákna s umělým vláknem. Takže vlna a polyester, bavlna a polyester. Čistě bavlněné látky nebo čistě přírodní látky nejsou vhodné, jelikož se to pak rovná. Plíse na umělých vláknech si zachová ten tvar i po vyprání i po chemickém čištění. Jedine vlna je taková hodnotnější, že to není úplná umělina, ale je přírodní,  ta si jako jediná zachovává tvar, ale jen po chemickém čištění.

Karolína a Michal Jankivovi

Karolína a Michal Jankivovi, foto: Marie Stránská

Máte nějaký cenový průměr?

Minimum je nějakých 170 euro za klasickou sukni a jde to potom výš, záleží na náročnosti a od vzoru plisé a dalších faktorů. Jde například aj o to, kolik je tam látky, máme třeba sukni, ve které je 10 metrů ručně plisované látky, takže to je fakt makačka. A máme i takový ten origami vzor, který nemá nikdo jiný na Slovensku a v Česku, a za to jsme dostali i ocenění Zlatá Fatima za nejlepší dámský výrobek roku.

Jak dlouhá je třeba dodací lhůta od toho objednání? Pravděpodobně záleží na náročnosti produktu, ale u těch standartních?

Tak od dvou do šesti týdnů, to je takový standart. Když se jedná o speciální zakázku, tak 6 – to se bavíme o nějaké speciální sukni a topu, ale většinou se vejdeme do těch 6ti, 2 je minimum na dodání. A ještě děláme trička, která mají náš umělecký tisk. Které nám kreslila jedna ilustrátorka a jsou to vlastně ženy v našich plisovaných sukních.

Karolína a Michal Jankivovi

Karolína a Michal Jankivovi, foto: Marie Stránská

 

Je každý kus originál?

Dá se říci, že ano. Některé máme takové, které jsou spíše „klasické“ - ty, v těch nižších cenových relacích. A u těch umíme udělat i malou „sériovku“. Ale většinou ty, co jsou ve vyšší ceně, tak to jsou většinou všechno kusovky. Je jen jeden kus a zákazník ví, že je to ten originál. Ale samozrejme naše portfolio víme prispusobiť požadavkúm klienta.

Kdybyste nedělali své povolání, bylo by nějaké jiné?

Já si myslím, že spíš ne (Karolína), že my jsme do toho šli na 100%, neměli jsme v začátku ani jinou práci. Takže my tím, že jsme se pořád jen učili, tak jsme se věnovali jenom tomu. A šli jsme do toho, že nám to musí jít, že se nám musí dařit a že o to bude zájem. Tím že je to takové povolání, co dělá velmi málo lidí a skoro nikdo se tomu nevěnuje a když se tomu věnuje, tak je to pravděpodobně jen nějaká malá dílnička, která plizuje u nás na Slovensku - například se plizují velmi kroje, takže my jsme to chtěli vytáhnout na ty nejvyšší příčky, co se týká oděvnictví a nabídnout to i lidem. Takže jsme se ani nějak nebáli, že to nepůjde – doufali jsme respektive!

Karolína a Michal Jankivovi

Karolína a Michal Jankivovi, foto: Marie Stránská

Kde se dají výrobky koupit? Máte obchodní partnery? Jak fungujete? Jak se k vašim výrobkům dá dostat?

Momentálně jsme na e-shopu. A nově spolupracuje s F Designers v Praze, ale hledáme i další partnery na spolupráci, butiky, obchody, pujčovne takéž firmy a návhrare ktoré by mali zájem u nás nechať plisovat látky.

 

Děkuji za rozhovor.

 

 

Text: redakce

Foto: Marie Stránská a archiv

Oficiální web: www.jankivsiblings.com

Vytvořeno ve spolupráci s veletrhem Styl a Kabo http://www.bvv.cz/styl-kabo/

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Karolína a Michal Jankivovi

Karolína a Michal Jankivovi, foto archiv

Karolína a Michal Jankivovi

Karolína a Michal Jankivovi, foto archiv

Karolína a Michal Jankivovi

Karolína a Michal Jankivovi, foto archiv

Karolína a Michal Jankivovi

Karolína a Michal Jankivovi, foto archiv

Karolína a Michal Jankivovi

Karolína a Michal Jankivovi, foto archiv

Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi
Karolína a Michal Jankivovi

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Anna Tejklová – módní návrhářka a výtvarnice, majitelka značky Anna Anna
Anna Tejklová – módní návrhářka a výtvarnice, majitelka značky Anna Anna

13.02.2023 | Studovala výtvarné školy, časem se ale přeorientovala na práci módní designérky. V roce 2013 ...


Iva Matyášová – odborná poradkyně a lektorka Feng Shui
Iva Matyášová – odborná poradkyně a lektorka Feng Shui

21.12.2021 | Od roku 2017 předává tzv. Deekshu, která probouzí vnitřní sílu a uzdravuje na psychické, duchovní ...


Alexandra Mynářová - moderátorka, zakladatelka módní značky
Alexandra Mynářová - moderátorka, zakladatelka módní značky

20.03.2021 | Před několika lety musela opustit svůj post moderátorky v České televizi z důvodu možného ...


Blanka Kučerová - majitelka butiku Diverso
Blanka Kučerová - majitelka butiku Diverso

11.09.2019 | To, jak klientka vypadá, je její vizitka, míní majitelka brněnského butiku Blanka Kučerová. Jedním ...


Michal Marek – módní návrhář, vizážista
Michal Marek – módní návrhář, vizážista

12.08.2018 | Vymýšlet své vlastní modely ho bavilo od dětství. Aby si mohl splnit svůj sen, odstěhoval se ...