Alexandra Mynářová - moderátorka, zakladatelka módní značky


Alex Mynářová
20.03.2021 20:00 | René Kekely

Před několika lety musela opustit svůj post moderátorky v České televizi z důvodu možného střetu zájmů poté, co se provdala za hradního kancléře. Následovaly mateřské povinnosti. Když děti povyrostly, uvědomila si Alex Mynářová, že by se ráda vrátila k tomu, co měla ráda, tedy ke své profesi. Nyní se Alex Mynářová vrátila zatím jen za rozhlasový mikrofon do Českého rozhlasu, kde zpovídá známé dvojice ze světa filmu, hudby, sportu, vědy, ale i jiných společenských odvětví.  Zároveň ji také kromě rodiny zaměstnává i navrhování módy s vlastní značkou, s jejíž pomocí pomáhá potřebným.

Alex Mynářová

Alex by Gianni, archiv Alex Mynářové

Cítíte se být více maminkou, moderátorkou, nebo módní návrhářkou a stylistkou?

Rozhodně maminkou a moderátorkou. Mám dvě malé děti a moderuji pořad Slavné dvojice v Českém rozhlase. Módní návrhářkou se necítím být. Jen vytvářím módu, která se mi líbí.

Kde čerpáte inspiraci pro vaše modely?

Inspiraci čerpám u sebe. I mně se stávalo, že jsem stála před plnou skříní a neměla co na sebe. Proto vymýšlím kousky oblečení, které se vzájemně dobře kombinují, jsou precizně ušity z kvalitních materiálů a nepodléhají módním trendům. Sázím na udržitelnost a variabilitu. Ta spočívá v tom, že se například u halenky dají odepnout rukávy, u šatů jsou odnímatelné manžety či límeček. Zkrátka oblečení si jeho nositelka přizpůsobuje dané příležitosti i počasí.

Značka vznikla propojením vás a návrhářky Gianni di Leo. Jak to funguje ve výsledku? Nedohadujete se o finální podobě výtvoru, přece jen každá můžete mít na daný kousek jiný názor?

Je to tak, že přicházím s nějakou představou a s návrhářkou, mojí kamarádkou Gianni di Leo, ji pak ladíme. Gianni je na rozdíl ode mě opravdovou módní návrhářkou a umí návrh modelu nakreslit a dotáhnout do posledního detailu, aby v něm jeho nositelky nejen dobře vypadaly, ale také se v něm dobře cítily.

Ve vaší nabídce jsou až „prudce elegantní“ kusy módních outfitů i doplňků. Nezvažovala jste, že dáte do portfolia i něco pro zcela běžné nošení? Takzvaně více „free“? 

Vy to nazýváte prudkou elegancí, pro mě je to třeba běžné denní nošení a řada žen to tak má také. Chodí rády hezky oblečené, i když jdou třeba jen do banky, na nákup nebo na procházku s dětmi. Ale i tzv. casual kousky u nás najdete. Jen asi tepláky či mikiny se u nás nikdy neobjeví. I když nikdy neříkej nikdy. (úsměv)

Vaše modely jsou vesměs pro ženy, které jsou většinou štíhlé. Máte také něco pro plnoštíhlejší dámy? 

My jsme schopni ušít šaty na jakoukoli postavu. Pokud žena nemá konfekční velikost, na našem e-shopu máme i variantu „na míru“. Jakmile si žena šaty objedná, odesíláme jí formulář, ve kterém vyplní své míry, dle nichž šaty ušijeme. I když prodáváme prostřednictvím internetu, k zákaznicím přistupujeme individuálně. Dokonce není problém vymyslet si svůj vlastní návrh, podle kterého šaty zhotovíme.

Alex Mynářová

Alex by Gianni, archiv Alex Mynářové

Jaké barvy volíte? Bráníte se jejich kombinacím a vzorům?

Všechny hezké barvy. Od těch základních jako je bílá a černá až po výrazné barvy jako je červená či fuchsiová. Snažíme se o to, aby se naše oblečení dobře kombinovalo, aby se u naší značky žena kompletně oblékla, ať už má ráda kontrasty či tzv. total look.

Jak a podle jakého kritéria vybíráte kvalitní látky?

Látka je základ. Proto látky vybíráme velmi pečlivě. Klademe důraz nejen na to, aby byl materiál příjemný na dotek, držel tvar, ale také aby se v ideálním případě vůbec nemačkal.

Je vaše móda tradičně česká, včetně látek, nebo je tam něco světového? 

Made in Czech Republic. Na což jsem velmi pyšná a věřím, že to oceňují i naše klientky a klienti.

Všechno, co s návrhářkou vytvoříte, samy nosíte, abyste zjistily, zda to opravdu funguje?

Všechny outfity oblékám já a těší mě, že se můj šatník zaplňuje oblečením od značky Alex by Gianni, protože je to kvalitní móda, elegantní a zároveň příjemná na nošení. Pokud se přece jen nový kousek nepovede, například je špatně zvolená látka, tak ho do nabídky jednoduše vůbec nezahrnu. 

Máte vzor v nějakém světovém návrháři či návrhářce, nebo jdete pouze cestou vlastní kreativity. 

Má kreativita je založena na jednoduchosti, rafinovanosti, eleganci a udržitelnosti. Držím se úsloví méně je více a v jednoduchosti je krása. Takže pokud je někde ve světě návrhář s takovým krédem, pak by to nejspíš mohl být můj vzor.

Co móda pro muže? Kromě triček a pár doplňků jsem zatím nic dalšího nenašel. Nebudou se pánové cítit trochu diskriminování?

Pánové, omlouvám se. Den má pouze 24 hodin.

Nenapadlo vás propojit třeba některé outfity pro muže a ženy a nabídnout je jako výjimečné kolekce – ať už společenské nebo volnočasové?

Nenapadlo. Opět mám nad čím přemýšlet. Děkuji.

Alex by Gianni, archiv Alex Mynářové

Kdo patří mezi vaše klienty, jaké jsou to ženy? 

Ženy, které se jako ženy oblékají. Ženy, které vyhledávají oblečení podtrhující jejich ženskost. 

Heslem vašeho projektu je: „Alex by Gianni – móda, která pomáhá“. Čím konkrétně?

Deset procent výtěžku z prodeje našeho oblečení věnujeme Nadačnímu fondu pro předčasně narozené děti a jejich rodiny, se kterým dlouhodobě spolupracujeme. Dále jsme spustili prodej charitativních triček. Jedná se o jednoduchá trika v základních barvách bílé a černé, která mají na zádech důležité sdělení: „Když můžu, pomůžu. Ráda.“ Tváří těchto triček se stala miss Natálie Kočendová a veškerý výtěžek z jejich prodeje patří předčasně narozeným dětem. Dále pořádáme charitativní aukce. V plánu jsme měli i charitativní módní přehlídky, jakmile to situace dovolí, opět se k nim vrátíme. Aktuálně chystáme dražbu velmi vzácných kousků. Podařilo se nám získat podepsané dresy Cristiana Ronalda, Pavla Nedvěda, dresy fotbalové Slavie včetně pověstné kšiltovky trenéra Trpišovského, dres s podpisem Jaromíra Jágra i tenisovou raketu, se kterou Tomáš Berdych odehrál poslední turnaj kariéry. Dražba startuje 7. 4., tak nám prosím držte palce, ať se vybere co nejvíce peněz. Opět pomohou dětem, které příliš spěchaly na svět.

Nápad, aby výtěžek z prodeje šel pro rodiny, které mají předčasně narozená miminka, vzešel přímo od vás. Byl spontánní? 

Vzešel z mé osobní zkušenosti. V prvním těhotenství mi v 25. týdnu těhotenství hrozil předčasný porod. Zvládlo se to a syn se narodil pouhé tři týdny před termínem. Měl přes dvě kila a strávil asi týden v inkubátoru. A právě tam jsem viděla miminka s porodní váhou 700 a 800 g, narozená ve stejném termínu, který hrozil mému synovi. Cítila jsem obrovský vděk a zároveň potřebu to štěstí nějak odčinit. Měla jsem ho já, neměla ho jiná maminka. Tady se zrodila myšlenka pomáhat.

Kolika lidem, rodinám, se už takto podařilo pomoci? 

To se přesně říci nedá, ale na pomoc předčasně narozeným dětem a jejich rodinám už Alex by Gianni věnovala přes půl milionu korun.

Můžeme se těšit na prezentaci vaší módy, na přehlídky a ukázky z kolekce?

Vzhledem k pandemii zatím hlavně na sociálních sítích.

Před lety jste působila v České televizi. Z té jste odešla, pak jste se věnovala mateřským povinnostem, ale nyní jste se do médií vrátila. Kde vás můžou diváci, respektive posluchači slyšet? 

Ještě vás doplním. Po ČT jsem dva roky moderovala na TV Barrandov hlavní zpravodajskou relaci a pořad Vlivní s Alex Mynářovou. Nyní jsem opět v Českém rozhlase, kde jsem před jedenácti lety začínala. Moderuji pořad Slavné dvojice. Pokaždé se jedná o rozhovor se dvěma osobnostmi napříč profesemi, které spolu spolupracují či spolupracovaly, nebo je pojí rodinné vazby, případně obojí. 

Vybíráte si hosty sama, nebo je to vždy po konzultaci s dramaturgií pořadu?

Hosty vždy konzultuji se svým nadřízeným.

Je složité vybírat známé dvojice? Přece jen takových dvojic, které spolu tvoří nebo žijí a jsou alespoň z části známého jména, není zase tolik.

A ještě k tomu ne každá slavná dvojice spolu dobře vychází. Ale stále máme dostatečně dlouhý seznam jmen, respektive dvojic.

Jaké téma by vás v médiích lákalo – publicistika, příběhy, nebo rozhovory s odborníky? 

Samozřejmě to, které je mi zapovězeno. A to je zpravodajství, politika a vůbec rozhovory s osobnostmi, které ovlivňují veřejné mínění. Ostatně kariéru v médiích jsem začínala na ČT24. Věděla jsem přesně, co chci dělat. Akorát člověk míní, život mění…

Alex Mynářová

Alex by Gianni, archiv Alex Mynářové

Nyní se primárně věnujete svým dětem. Přemýšlela jste, co bude, až budou více samostatné, jestli byste se chtěla více věnovala světu módy nebo médií? 

Vždy tu pro kluky budu a vždy budou u mě na prvním místě. Ale rozumím, přijde doba, kdy už mě nebudou tolik potřebovat. Kromě novinařiny bych pak asi chtěla více rozvíjet své charitativní projekty a pomáhat. 

Jste manželkou kancléře prezidenta republiky. Jistě se setkáváte s různým vnímáním z řad veřejnosti. Dá se zvyknout na reakce, které nemusejí být vždy jen milé?

Pokud se jedná o odsuzování a urážky, ani po těch letech se na to úplně zvyknout nedá, zamrzí to. O to víc si pak vážím konstruktivní kritiky, kterou naopak vítám. Posouvá mě dál. No a množství pozitivních reakcí také není zanedbatelné.

Kdo vás osobně poznal, říká, že jste velmi empatická, chytrá, vzdělaná, vtipná a zajímavá žena. Znamená to, že jedině osobním setkáním s vámi mohou někteří ztratit předsudky, které třeba mají? 

Za to děkuji. Ano, ideální stav je hodnotit člověka na základě osobního setkání, poznání a zkušenosti. Bohužel to často není možné. Někteří se tak uchylují k hodnocení na základě čeho? Novinových článků? Fotky? Nevím. „Súdíš, sám si odsúzený“, jak se zpívá v jedné písni.

Řídíte se v životě nějakým heslem, krédem?

Rodina, spravedlnost a objektivita.

Děkuji Vám za rozhovor.

Text: René Kekely

Foto: Alex by Gianni, archiv Alex Mynářové

Oficiální stránky: https://www.alexbygianni.com

Korektura textu: Vladana Hallová

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Alex Mynářová
Alex Mynářová
Alex Mynářová
Alex Mynářová
Alex Mynářová
Alex Mynářová
Alex Mynářová
Alex Mynářová
Alex Mynářová


Tagy: média, móda, moderátor, rozhlas, styl

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Anna Tejklová – módní návrhářka a výtvarnice, majitelka značky Anna Anna
Anna Tejklová – módní návrhářka a výtvarnice, majitelka značky Anna Anna

13.02.2023 | Studovala výtvarné školy, časem se ale přeorientovala na práci módní designérky. V roce 2013 ...


Iva Matyášová – odborná poradkyně a lektorka Feng Shui
Iva Matyášová – odborná poradkyně a lektorka Feng Shui

21.12.2021 | Od roku 2017 předává tzv. Deekshu, která probouzí vnitřní sílu a uzdravuje na psychické, duchovní ...


Blanka Kučerová - majitelka butiku Diverso
Blanka Kučerová - majitelka butiku Diverso

11.09.2019 | To, jak klientka vypadá, je její vizitka, míní majitelka brněnského butiku Blanka Kučerová. Jedním ...


Karolína a Michal Jankivovi - módní návrháři
Karolína a Michal Jankivovi - módní návrháři

20.08.2019 | Sourozenecká designérská dvojice Karolína a Michal Jankivovi patří na Slovensku mezi naprostou ...


Michal Marek – módní návrhář, vizážista
Michal Marek – módní návrhář, vizážista

12.08.2018 | Vymýšlet své vlastní modely ho bavilo od dětství. Aby si mohl splnit svůj sen, odstěhoval se ...