3. ročník cyklu koncertů komorní hudby v Domě U Kamenného zvonu


Brikcius
18.06.2014 11:06 | Michaela Lejsková

Jste zváni na podzimní violoncellové koncerty "FESTIVAL BRIKCIUS 2014" - 3. ročník cyklu koncertů komorní hudby v Domě U Kamenného zvonu & "Rok české hudby 2014", který je připravován s Galerií Hl. m. Prahy, v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze. Festival Brikcius se koná pod záštitou starosty Městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého a ve spolupráci s Městskou částí Praha 1. Rok české hudby 2014 je pod uměleckou záštitou mezzosopranistky Magdaleny Kožené a dirigenta Sira Simona Rattla.

 

  Festival Brikcius připomíná 55. výročí úmrtí Bohuslava Martinů, 70. výročí úmrtí Zikmunda Schula, 95. výročí narození Gideona Kleina, 110. výročí úmrtí Antonína Dvořáka, 110. výročí narození Iši Krejčího, 120. výročí narození Ervína Schulhoffa, 140. výročí narození Josefa Suka a 160. výročí narození Leoše Janáčka.

Brikcius

 

  V rámci 3. ročníku vystoupí český violoncellista František Brikcius, francouzská klavíristka Justine Verdier, česká violoncellistka Anna Brikciusová a sourozenecké violoncellové Duo Brikcius. Letošní dramaturgie festivalu ("Rok české hudby") je zaměřena zejména na letošní výroční české skladatele (B. Martinů, A. Dvořák, I. Krejčí, J. Suk, L. Janáček), terezínské/židovské autory (E. Schulhoff, G. Klein, Z. Schul) a současnou hudební tvorbu (J. Matys, P. Hejný, J. Jirásek, L Fišer, M. Štědroň, I. Kosíková). Více informací na webových stránkách http://Festival.Brikcius.com .

 

  Koncerty "Festivalu Brikcius" se konají na podzim každý 3. čtvrtek v daném měsíci od 19:30 hodin (16. říjen, 20. listopad, 18. prosinec 2014 + 18. září, 16. & 17. listopad 2014). Koncerty jsou v obsazení pro sólové violoncello, pro violoncello s klavírem a pro dvě violoncella.

 

- Zahajovací říjnový koncert PRAHA - BRNO: 6 SOUDOBÝCH SKLADEB PRO VIOLONCELLO SÓLO se koná ve čtvrtek 16. října 2014, od 19:30 hodin. Český violoncellista František Brikcius zde představí violoncellová díla renomovaných skladatelů z Prahy a Brna (Luboš Fišer, Petr Hejný, Jan Jirásek, Irena Kosíková, Jiří Matys a Miloš Štědroň). Uslyšíte Fantasii a Rondo (1982) od skladatele Jiřího Matyse, Kovovou sonátu (1983) od violoncellisty, výtvarníka a skladatele Petra Hejného, Dilema (1987) od filmového skladatele Jana Jiráska, Sonatu (1987) od hudebního a filmového skladatele Luboše Fišera, Tance krále Leara (1995) od brněnského hudebního skladatele Miloše Štědroně a Stopy (2004) od české skladatelky a varhanice Ireny Kosíkové. Záznam z koncertu, který se konal pod záštitou Václava Havla byl vydán na CD a celý program byl následně uveden v rámci "Brikcius Cello Tour" v České republice, Belgii, Bulharsku, Francii, Itálii, Rusku, Rakousku a Velké Británii. Jako speciální přídavek zazní skladba Bassnachtigall (1922) od židovského skladatele a klavíristy Ervína Schulhoffa (1894 - 1942).

 

- Listopadový koncert DUO BRIKCIUS & ROK ČESKÉ HUDBY (2 Cellists - 2 Siblings) se koná ve čtvrtek 20. listopadu 2014, od 19:30 hodin. Violoncellisté, sourozenci Anna Brikciusová a František Brikcius (Duo Brikcius), uvedou nový program pro dvě violoncella. Suitu pro dvě violoncella od pražského skladatele a violoncellisty Davida Poppera (1843 - 1913), Chasidské tance "terezínského" židovského skladatele Zikmunda Schula (1916 - 1944), Skladbu pro dvě violoncella českého skladatele Bohuslava Martinů (1890 - 1959), Duo "terezínského" židovského skladatele Gideona Kleina (1919 - 1945), napsané krátce před 2. světovou válkou, jehož druhá věta zůstává symbolicky "Incompiuto". Duo a další skladby Gideona Kleina byly propagovány a revidovány skladatelem Vojtěchem Saudkem (1951 - 2003), prasynovcem Franze Kafky. Úpravu skladby Presto od českého skladatele Leoše Janáčka (1854 - 1928). Jako přídavek zahraje Duo Brikcius skladbu Mosty / Bridges pro dvě violoncella, české skladatelky a varhanice Ireny Kosíkové žijící ve Francii, věnovanou švýcarskému staviteli mostů Toni Rüttimannovi.

 

- Vánoční závěrečný koncert VIOLONCELLO A KLAVÍR & PĚT JUBILANTŮ se koná ve čtvrtek 18. prosince 2014, od 19:30 hodin. Francouzská klavíristka Justine Verdier a český violoncellista František Brikcius zahrají skladby pěti autorů pro violoncello a klavír, jejichž významná výročí si letos připomínáme. Jedná se o Pohádku pro violoncello a klavír od Leoše Janáčka (1854 - 1928), Baladu a Serenádu pro violoncello a klavír op. 3 od Josefa Suka (1874 - 1935), Koncertantní sonatinu pro violoncello a klavír od Iši Krejčího (1904 - 1968), Klid op. 68 pro violoncello a klavír od Antonína Dvořáka (1841 - 1904) a Variace na slovenskou lidovou píseň pro violoncello a klavír, H. 378 / Variations sur un theme slovaque od Bohuslava Martinů (1890 - 1959). Jako speciální přídavek uvedou Presto Leoše Janáčka (1854 - 1928).

 

  Vstupenky na koncerty v Domě U Kamenného zvonu exkluzivně u oficiálních festivalových prodejců vstupenek Prague Ticket Office - Via Musica, Ticketon.cz a cca 90 minut před začátkem koncertu v místě konání. Základní vstupné: 400,- Kč (předprodej 380,- Kč) / senioři, studenti, občané MČ Praha 1 a členové Klubu přátel Galerie hlavního města Prahy: 200,- Kč (předprodej 180,- Kč). Využijte speciální abonentní vstupné "PRIMA" ABONENTKA (2 + 1 koncert zdarma) a "DUO" ABONENTKA (2 x 2 + 2 koncerty zdarma), či podpořte festival zakoupením MECENÁŠSKÉ VSTUPENKY: 2 500,- Kč (předprodej 3 000,- Kč), jejíž součástí je druhá vstupenka volná, rezervace čestného místa, 1 CD zdarma + festivalový dárek. Vzhledem k omezené kapacitě sálu doporučujeme včasné zakoupení vstupenek!

Brikcius

 

  V rámci festivalového doprovodného programu bude ve Francii, ve čtvrtek 18. září 2014, od 19:30 hodin slavnostně zahájena Česko-francouzské spolupráce u příležitosti ČESKO-FRANCOUZSKÉHO HUDEBNÍHO SETKÁNÍ, na kterém vystoupí česká varhanice a skladatelka Irena Kosíková, sourozenecké violoncellové Duo Brikcius a hosté z Francie. Pouze pro zvané.

 

  "Festival Brikcius" se koná, rovněž jako i předchozí projekty (např. "eSACHERe", "MAKANNA", "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour", "Weinberger Tour", "Festival Brikcius"... ), v rámci mezinárodních Daniel Pearl World Music Days, které připomínají památku židovského novináře a hudebníka Daniela Perla, který byl brutálně zavražděn teroristickou skupinou při obhajobě svobody slova.

 

  Festival podporuje a propaguje současnou českou skladatelskou tvorbu uvedením projektu "Praha - Brno: 6 soudobých skladatelů pro violoncello sólo" vybraných skladatelů, jejichž skladby budou uvedeny v rámci festivalu, zdokumentovány a následně prezentovány jako krátké filmové dokumenty.

 

  Součástí festivalu je básnické čtení "BRIKCIUSOVÁ NA PRÁDLE - OPILÁ PLACHTIVICE", z nové sbírky básní Anny Brikciusové v podání Jana Židlického a za hudebního doprovodu violoncellistky Anny Brikciusové, které se koná v neděli 16. listopadu 2014, v 18.00 hod., v kostele sv. Jana Křtitele Na Prádle (Říční 6, Praha 1), v rámci 16. ročníku festivalu Den poezie a 204. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy. Vstupné dobrovolné. Podstatou festivalu Den poezie je osvěta poezie mezi současnou veřejností. Tento festival se každoročně koná na počest narození Karla Hynka Máchy (*16. listopad 1810). Během večera bude uvedena premiéra skladby skladatelky a varhanice Ireny Kosíkové.

 

  Festival Brikcius je mediálním partnerem připravovaného fiktivního dokumentu KRYLOKRACIE, jehož premiéra je směrována na výroční 17. listopad 2014. Dokument vzniká k 70. výročí narození & 20. výročí úmrtí českého písničkáře a básníka Karla Kryla.

 

  Jedním z hlavních cílů tohoto projektu je postupné seznámení s hudebním vývojem violoncellové tvorby, podpora současných skladatelů, připomenutí osudů tzv. "terezínských" autorů, poskytnutí hudební platformy pro ohroženou menšinu posluchačů vážné hudby, rozšíření již stávajících pravidelných posluchačů z řad návštěvníků předchozích projektů, zejména přiblížení vážné hudby mladší generaci. Více informací o projektu "Festival Brikcius" je k dispozici na http://Festival.Brikcius.com a http://www.FaceBook.com/FestivalBrikcius .

 

 

"Festival Brikcius"

 

3. ročník cyklu koncertů komorní hudby v Domě U Kamenného zvonu (podzim 2014)

 

Záštita: Starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký, 

Spolupořadatelé: Festival Brikcius, Galerie hlavního města Prahy, Daniel Pearl World Music Days,

Brikciusová Na Prádle,  BulvarART, Festival Den Poezie , Kostel sv. Jana Křtitele Na Prádle,  

Partneři: Tiskap, Městská část Praha 1,

Hosting partner: Ignum, T-shirt partner: T-Shock.eu, Jerky partner: Jerky,  

Dokument partner: BulvarART ,

Oficiální prodejci vstupenek: Prague Ticket Office - Via Musica, Ticketon.cz, 

Rok české hudby: Rok české hudby 2014,  

Mediální partneři: Místní kultura, Akce.cz, Kult.cz, Rybářství 

Brikcius
Brikcius

KomentářeKategorie
Příbuzné články
4 Tenoři měli úspěšný koncert v Carnegie Hall
4 Tenoři měli úspěšný koncert v Carnegie Hall

28.05.2024 | Vokální formace 4 Tenoři ve čtvrtek 23. května 2024 úspěšně debutovala na jedné z nejprestižnějších ...


Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest
Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest

10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...


Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii
Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii

10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...


Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU
Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU

10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004.  Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...


EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr
EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr

05.04.2024 | Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech ...