Antikódy Václava Havla vychází čtyři roky po jeho smrti


Antikódy Václava Havla
10.12.2015 11:22 | redakce

Od smrti Václava Havla uplynou 18. prosince čtyři roky, jeho dílo ale zůstává stále živé. Slavnou sbírku Antikódy, kterou na podzim vydalo nakladatelství Teapot v moderní podobě, s nadšením podporují slavné osobnosti spjaté s Havlovým okolím.
Luxusní bibliofilii s typografickými básněmi, kterými Václav Havel komentoval dění kolem sebe a vyjadřoval názory na svět, podpořil jeho bratr, filozof Ivan M. Havel, i někdejší Havlův přítel Karel Schwarzenberg.

"Velice mě potěšilo nové vydání Antikódů z nakladatelství Teapot. Je to obdivuhodně krásná bibliofilie. Pamatuji se na období, kdy můj bratr postupně své antikódy vytvářel, využívaje možností, které mu tehdy nabízel jeho nový psací stroj. Proto jsem rád, že i typografie nového vydání respektuje tuto okolnost," říká Ivan M. Havel, který Antikódy převzal z rukou společníka nakladatelství Teapot Rudolfa Lešky. Se stejným nadšením knihu prolistoval také Karel Schwarzenberg.

Antikódy Václava Havla

Antikódy Václava Havla

Luxusní edice sbírky Antikódy vyšla v moderním grafickém provedení Johany Kratochvílové a ve výtvarném doprovodu mladého a světově úspěšného malíře Štefana Tótha. Nakladatelství Teapot, které se zabývá vydáváním bibliofilií, jde ve svém speciálním vydání Antikódů proti zavedené tradici, polemizuje s ní a představuje básně zcela nově. Vůbec poprvé jsou například sázeny jiným písmem, než je zaznamenal autor. Mohou tak vyvolat polemiku, nakolik jsou Havlovy typogramy spojeny s poetikou psacího stroje a nakolik jsou na něm nezávislé.

Nová kniha, která může být luxusním vánočním dárkem, obsahuje výběr třiceti Antikódů, který představuje komentář k současné podobě a kondici světa, v němž žijeme. Básně jsou rozdělené do pěti oddílů po šesti číslech a každý oddíl tvoří příběh na havlovské téma - člověk, společnost, láska a další.

Jedinečný doprovod v celé knize představují unikátní litografie výtvarníka Štefana Tótha, který Havlovy texty vizuálně dekonstruoval a následně znovu konstruoval.

 

„Havlovy Antikódy nelze ilustrovat, neboť představují volné spojení poezie a výtvarného umění. Proto jsem se pokusil tuto sémantickou poezii se sofistikovaným výtvarně-typografickým jazykem doprovodit vizuálním přívlastkem několika přístupů: vztahem vědomí vzpomínky, materializací viděného, direktivou emocí,“ píše v doslovu knihy Tóth.

TEAPOT

Nakladatelství a knihkupectví Teapot bylo založeno v roce 1990 Vladimírem Benešem pod názvem Bonaventura, nový název nese od roku 2013. Pokračuje v práci, již od roku 1967 formovala činnost Komorního sdružení pro hudbu, poezii a výtvarné umění Lyra Pragensis. Kniha v pojetí vydavatelství Teapot je chápaná jako umělecký artefakt – harmonický součin a soulad všech řemesel a umění, jež se na její výrobě podílejí. Samozřejmé propojení textu s ilustrací je tak rozvíjeno autorskými a inovativními písmy, papíry, moderní typografií a ruční vazbou. Antikódy Václava Havla jsou po poémě Jiřího Suchého Černá vzducholoď druhým titulem profilové ediční řady nakladatelství Teapot Bonaventura. Ta navazuje na tradice české bibliofilské tvorby, ale rozvíjí ji o moderní výtvarný názor. Vyrábět krásné knižní unikáty je totiž dobrodružství plné potýkání, míjení, překvapivých shod i náhod. 

Antikódy Václava Havla

Antikódy Václava Havla

Více informací na www.tpot.cz

ŠTEFAN TÓTH

Narodil se v roce 1974 v Žatci, žije a pracuje v Praze. Vystudoval scénografii na pražské DAMU, Akademii výtvarných umění v Praze a vysokou uměleckou školu École nationale supérieure des beaux-arts v Paříži. Spoluzakládal výtvarná uskupení Kontextual 2005-2007 a Neue Kontextual 2008. Obdržel několik uměleckých cen, mimo jiné Barceló Prize, Barceló Foundation, Palma de Mallorca 2005 a Louis Vuitton Moët Hennessy Prize, Paříž 2006. Uskutečnil řadu skupinových i samostatných výstav, například v roce 2014 prezentoval svoji tvorbu v Národní galerii v Praze.

Ve své tvorbě se Štefan Tóth dotýká otázky interpretace a reinterpretace, vnímá, že každý umělecký počin vychází, vztahuje se či se vymezuje k tomu, co se již v dějinách výtvarného umění objevilo. Skutečné a aktuální pochopení umění podle něj vyžaduje nový přístup ve čtení: námětu, techniky, přístupu k věci. Rád zkoumá nové trendy ve výrobě barev a materiálů či efekty, které dokáží vyvolat nové tóny akrylových barev na různě velkých plochách. Tóth se ve své tvorbě vrací od modernismu a obrazů jako ploch cestou zpět přes malbu realistických malířů 19. století k malbě barokních autorů.

Více informací na www.stefantoth.cz

Antikódy Václava Havla

Antikódy Václava Havla

Antikódy Václava Havla
Antikódy Václava Havla

Komentáře



Kategorie
Příbuzné články
Ministr Síkela sla uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest
Ministr Síkela sla uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest

10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...


Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii
Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii

10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...


Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU
Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU

10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004.  Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...


EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr
EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr

05.04.2024 | Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech ...


Čeští skláři zapsáni na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO
Čeští skláři zapsáni na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO

20.03.2024 | Po třech letech fungování nové česká značky skleněných, nejen vánočních ozdob Koulier lze ...