Budoucnost boje s požáry patří také dronům


požáry drony
08.01.2019 17:50 | redakce

Požární sbory využívají k boji s ohněm a záchraně lidských životů stále modernější techniku. Jednou z novinek výbavy britských požárníků jsou i profesionální bezpilotní prostředky SkyRanger společnosti Aeryon Labs. Ty pomáhají zejména ve skvělé orientaci na místě požáru a ve hledání epicentra či směru šíření ohně.

Mezi klíčové vlastnosti bezpilotního prostředku (UAS) SkyRanger patří schopnost provozu i za extrémních podmínek, odolnost, profesionální zpracování a vybavení, možnost bleskového nasazení, výdrž baterie, vzdálené řízení a zabezpečené sdílení dat.

„SkyRanger se osvědčuje díky unikátním vlastnostem a snadné ovladatelnosti. Nelimitují jej náročnější klimatické podmínky, jeho propracovaná, avšak na složení jednoduchá konstrukce umožňuje snadnou manipulaci, operativní bleskové nasazení do akce a jednoduchou výměnu kamerových modulů přímo na místě,“ říká Andrej Hronec, ředitel společnosti Audiopro, která výrobce těchto dronů – Aeryon Labs zastupuje na českém trhu. „Pevně věříme, že i za náročných podmínek fungující bezpilotní prostředky budou pořizovat také naše složky Integrovaného záchranného systému,“ dodává.

požáry drony

 

Důležitá je kvalita kamerových systémů

Nejen pro požární sbory, ale pro složky IZS obecně, je vysoká kvalita víceúčelového kamerového systému bezpilotních prostředků naprosto zřejmým požadavkem. Má-li být obraz maximálně využit, systém by měl být schopen pořídit letecké snímky z velké blízkosti i ze vzdálenosti několika kilometrů. Použité kamery by kromě viditelného světla měly mít schopnost vidět infračervené spektrum tak, aby je bylo možné používat pro denní i noční operace.

 

Plná funkčnost i za extrémních podmínek

„Technika, která má pomáhat v záchranných akcích musí stoprocentně fungovat i za extrémních podmínek. Komerčně dostupné drony nejsou schopné létat ani při lehce zhoršených podmínkách (vítr, déšť, sníh), o extrémním žáru a kouři ani nemluvě. Je proto třeba zvolit takový bezpilotní prostředek, u kterého výrobce garantuje provoz za téměř jakéhokoliv počasí a má minimálně stupeň krytí IP-53,“ upozorňuje Andrej Hronec, Audiopro.

 

Rychlé a přesné sdílení

Efektivní záchranná operace vyžaduje funkční koordinaci s dalšími jednotkami v terénu a složkami integrovaného záchranného systému. Potřebují živě streamovat obraz a telemetrická data z bezpilotních letounů na obrazovky velení akce. Samotná funkce přenosu je důležitá. Ještě důležitější je však to, aby takto sdílené informace byly důkladně zabezpečeny.

Je nezbytně nutné mít kontrolu nad daty i nad tím, komu jsou zpřístupněna. Také je třeba důvěřovat výrobci a zemi, ve které jsou UAS vyráběny. Operátoři bezpečnostních složek, kteří se zabývají riziky kybernetické bezpečnosti, by se měli řídit osvědčenými zákonnými postupy a létat pouze s takovými UAS, které pocházejí od důvěryhodných výrobců a používají dostatečné šifrování.

 

Video k tématu najdete zde.

 

O společnosti Audiopro:

Na českém trhu působí Audiopro od roku 2002. Je autorizovaným distributorem více než 50 zahraničních společností s profesionální AV technikou, technologiemi pro sdílení dat, cloudovými službami, speciálními komunikačními a monitorovacími systémy. Navrhuje a realizuje vlastní zakázková systémová řešení na míru vašemu oboru.

Ať už se jedná o komerční nebo rezidenční sféru, útvary státní správy nebo bezpečnostní a záchranné složky, snahou je zjistit potřeby zákazníků a najít řešení adekvátní jejich požadavku.

požáry drony

AV technikou a technologiemi z oblasti studiových a ozvučovacích systémů vybavuje Audiopro nejrůznější průmyslové i komerční prostory, interiéry i exteriéry. Zaměřuje se na komplexní řešení a dodávky na klíč. Prostřednictvím cloudových služeb, videokonferenčního a prezentačního vybavení nabízí řešení šitá na míru malým i velkým firmám. Nejen těm, ale také rezidenčnímu využití slouží produkty z oblasti multimediální techniky, multifunkčních (smart) systémů a projekčních ploch.

Nabídka oddělení tzv. speciální techniky vychází z potřeb a požadavků IZS (Integrovaný záchranný sbor) a bezpečnostních složek státu, odráží požadavky plynoucí z jejich zkušeností a potřeb při práci v terénu. K těmto účelům slouží např. komunikační systémy s ochranou sluchu, sady pro skrytou komunikaci, autonomní komunikační systémy, systémy pro monitoring rozsáhlých oblastí, speciální optika ale i palivové články nebo bezpilotní prostředky.

Součástí společnosti Audiopro je i autorizovaný servis pro opravy všech zastupovaných značek. To dává firmě jednak výhodu obrovské součástkové základny a také plné podpory zahraničního výrobce.

 

požáry drony
požáry drony

KomentářeKategorie
Příbuzné články
5 tipů, jak dobře napsat pracovní inzerát
5 tipů, jak dobře napsat pracovní inzerát

16.06.2019 | Počet osob bez práce je v České republice nejnižší za posledních dvacet dva let. Máme dokonce ...


Polovina zaměstnanců má úraz do dvou let od nástupu do nové práce
Polovina zaměstnanců má úraz do dvou let od nástupu do nové práce

16.06.2019 | Skoro každý třetí den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Denně se v zaměstnání zraní ...


GREEN BRANDS k tématu Udržitelnost pro výrobu a obchod
GREEN BRANDS k tématu Udržitelnost pro výrobu a obchod

16.06.2019 | Zástupci české pobočky mezinárodní, nezávislé a transparentní organizace GREEN BRANDS vystoupili ...


Ondrej Sočuvka: Jsem křesťan a technology optimista
Ondrej Sočuvka: Jsem křesťan a technology optimista

16.06.2019 | Velmi mě zaujalo vyjádření papeže Františka, který řekl, že internet je darem od Boha. Všechny ...


Gordana je autorkou neobyčejných cen pro Svěráka či Kolářovou na Komedy festu
Gordana je autorkou neobyčejných cen pro Svěráka či Kolářovou na Komedy festu

24.05.2019 | Herečka Daniela Kolářová, herec, scénárista Zdeněk Svěrák, scénárista, dramatik a režisér ...