Cenu za nejlepší kameru získal španělský film s Casanovou a Drákulou


nejlepší kamera
02.10.2014 22:02 | Michaela Lejsková
Skončil šestý ročník MFF Ostrava Kamera OKO, cenu za nejlepší kameru získal španělský film s Casanovou a Drákulou

Španělská Historka o mojí smrti získala Cenu Ostrava Kamera Oko za nejlepší kameru. Český kameraman Lukáš Milota převzal ocenění v Krátkometrážní soutěži za snímek Pevnost. Festival otevřel nové kino Světa techniky a rozšířil se i do Frýdku-Místku a Havířova. Ve čtvrtek 2.10. začaly v Praze festivalové ozvěny. Kamera Oko uvede dva filmy z programu i do české distribuce.

 Šestý ročník Mezinárodního kameramanského filmového festivalu Ostrava Kamera Oko se konal v sedmi dnech na přelomu září a října, od 26. 9. – 2. 10. 2014 v Ostravě, Frýdku-Místku a Havířově. Snímkem Davida Cronenberga Mapy ke hvězdám festival slavnostně zahájil provoz nového "největšího nekomerčního 3D kina v ČR" - kinosálu Světa techniky v Dolních Vítkovicích. Festivalové projekce se uskutečnily na devíti projekčních místech, poprvé v kinech ve Frýdku-Místku a v Havířově. Festival ve čtvrtek večer zakončila Filmová procházka industriálním areálem Dolních Vítkovic. Paralelně s festivalem proběhl již 3. ročník praktické filmové dílny Enter Free Cinema. Od 2.10. jsou na programu festivalové ozvěny v Praze, v Kině 35 a Studiu Béla.

nejlepší kamera

 

“Za dobu své existence festival mapoval, prostřednictvím site specific filmových projekcí, proměny Dolní oblasti Vítkovice ze 'zakázaného ocelového města' v moderní vědeckotechnické centrum, byl prostředníkem digitalizace jednosálových kin a stál u základů nového kinoprovozu v centru města, Studia Karel. Slavnostní projekcí ve zcela novém kinosálu ve Světě techniky nyní začíná další kapitola existence festivalu: v Dolních Vítkovicích - Provozu Hlubina vznikne do roka kulturní čtvrť, další dva kinosály a nový festivalový park. Pěstovat jeho život, ale stále bojovat za udržení kultury v centru Ostravy, bude hlavním cílem festivalu do dalších let,” uvedl ředitel festivalu Jakub Felcman. 

Mezinárodní porota festivalu udělila Cenu Ostrava Kamera Oko španělskému kameramanovi Jimmymu Gimferrerovi za snímek Historka o mojí smrti (História de la meva mort, režie Albert Serra) "pro schopnost vytvořit silnou, hypnotickou atmosféru, jež skvěle posloužila příběhu, a to vzdor omezeným prostředkům" a Zvláštní cenu poroty kameramanovi Marcellu Révovi za maďarský snímek Bílý bůh (Fehér isten, režie Kornél Mundruczó) "pro impresivitu práce s barvami a světlem a citlivý portrét hlavního hrdiny, psa Hagena." 

Porota Krátkometrážní soutěže udělila Cenu za nejlepší kameru kameramanovi Lukáši Milotovi za film Pevnost (režie Olmo Omerzu). Cenu poroty získal kameraman Marek Dvořák za snímek Retriever (režie: Tomáš Klein, Tomáš Merta). 

Festival v Ostravě přivítal mezi čestnými hosty Andreje Buticu, hlavního kameramana Rumunské nové vlny, momentálně nejdůležitějšího uměleckého kinematografického hnutí v Evropě, izraelského kameramana Yarona Scharfa spolupracovníka opor mladé izraelské filmařské generace – Talyi Lavie a Eytana Foxe, režiséra Karla Vachka a kameramana Karla Slacha, neoddělitelné tvůrce – koláž z jejich děl byla jedinečným zážitkem “živé kinematografie”, kameramana a experimentátora Milana Baloga, Jiřího Maxu, experimentálního fotografa a spolupracovníka Ivana Šlapety a hlavního kameramana posledních filmů klasika a zároveň hlavního obrazoborce české kinematografie, režiséra Jana Němce. Hostil také novou českou filmovou generaci: tvůrce připravovaného filmu Já, Olga Hepnarová – Petra Kazdu a Vojtěcha Friče, režiséra filmu Maria Stock Jana Březinu, dokumentaristu – režiséra filmu Místo Nepokoje Adama Geberta a jeho kameramana Dalibora Fencla, režiséra filmu Parádně pokecal Tomáše Pavlíčka, experimentátory Františka Týmala a Matěje Strnada a zejména představil novou generaci české kameramanské školy: Jana Skriečku, Marka Dvořáka, Philipa Matouška, Lukáše Milotu, Martina Polácha. 

Na festivalu bylo uvedeno na šedesát hraných, dokumentárních, experimentálních a krátkometrážních filmů. Hlavní soutěžní sekce – Oficiální výběr festivalu uvedl v české premiéře filmy Mapy ke hvězdám (r. D. Cronenberg, k. P. Suschitzky), Vojačky (r. T. Lavie, k. Y. Scharf), Bílý bůh (r. K. Mundruczó, k. M. Rév), Historka o mojí smrti (r. A. Serra, k. J. Gimferrer), Žárlivost (r. P. Garrel, k. W. Kurant) a Superega (r. Benjamin Heisenberg, k. Reinhold Vorschneider). V české distribuční předpremiéře byly promítnuty snímky Druhý valčík (r. C. Porumboiu) a Příšerný vlasy (r. Marianna Rondón). 

Pořadatel festivalu, společnost Kamera Oko, uvede pod svým distribučním labelem Cinema Glok dva filmy z programu i do běžné české distribuce. Jde o venezuelský snímek Příšerný vlasy (Pelo Malo), který bude mít distribuční premiéru 20. 11. 2014, a fotbalový dokument rumunského režiséra Cornelia Porumboiu Druhý valčík (Steaua : Dinamo 1988) (Al doilea joc), který se v kinech objeví v zimě 2015. Druhý valčík čekají kromě klasických projekcí i speciální projekce s živým dabingem, první z nich se konala právě na OKO 2014. 

Festival vznikl za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Státního fondu kinematografie a Statutárního města Ostrava. Oficiálním železničním dopravcem festivalu byly České dráhy, oficiálním pohonem festivalu CNG Vitall.

MFF Ostrava Kamera Oko : www.filmfestivalostrava.com, www.facebook.com/ostravakameraoko 

 

nejlepší kamera

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Léto Petry Janů bude tak trochu v monterkách
Léto Petry Janů bude tak trochu v monterkách

02.07.2019 | Petra Janů během roku objíždí republiku, absolvuje desítky koncertů, vystoupení a alespoň v létě ...


Léto v Prazdroji 2019 slibuje víc než filmy a hudbu
Léto v Prazdroji 2019 slibuje víc než filmy a hudbu

28.06.2019 | Letošní pivovarské léto potrvá od 4. července až do konce srpna a nabídne všechno, co patří ...


Klienti mobilních operátorů v ČR loni přenesli celkem 368 peabytů
Klienti mobilních operátorů v ČR loni přenesli celkem 368 peabytů

28.06.2019 | Zhruba 330 terabytů denně představuje denní dávku dat, které odbaví největší datacentrum v České ...


5 tipů, jak dobře napsat pracovní inzerát
5 tipů, jak dobře napsat pracovní inzerát

16.06.2019 | Počet osob bez práce je v České republice nejnižší za posledních dvacet dva let. Máme dokonce ...


Polovina zaměstnanců má úraz do dvou let od nástupu do nové práce
Polovina zaměstnanců má úraz do dvou let od nástupu do nové práce

16.06.2019 | Skoro každý třetí den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Denně se v zaměstnání zraní ...