Češi spolupracují na modulárním datovém centru pro první evropský exascale superpočítač


Návrh MDF_Eviden
Návrh MDF_Eviden
24.01.2024 15:39 | redakce

Společnost Eviden získala od Superpočítačového centra v německém Jülichu zakázku na vybudování modulárního datového centra, které bude hostit superpočítač EuroHPC JUPITER, první evropský exascale systém, jenž bude dodávat a instalovat konsorcium Eviden-ParTec. Na implementaci se bude podílet i český tým společnosti Eviden, stejně jako na samotném superpočítačovém systému JUPITER.  

Společnost Eviden spojí dohromady sadu přibližně 50 předpřipravených modulů, mezi nimiž je 20 IT kontejnerů, 15 kontejnerů pro napájení a 10 logistických kontejnerů (hala, dílna, sklad a další), na ploše 2 300 m², a vytvoří tak kompletní datové centrum na klíč. Modularita přináší dlouhodobou flexibilitu, protože umožňuje průběžnou aktualizaci a výměnu jednotlivých modulů nezávisle na zbytku systému. „U současných systémů trvá demontáž zastaralého systému a modernizace datového centra týdny i měsíce, což způsobuje dlouhodobou nedostupnost. U nového systému postačí vyjmout modul a nahradit jej jiným modulem s modernizovanou konfigurací IT. Totéž platí pro subsystémy napájení a logistiky,“ vysvětluje Jaroslav Vojtěch, vedoucí oddělení HPC & Big Data ze společnosti Eviden.

Moduly se kompletně vyrobí ve Francii

Eviden, přední evropský dodavatel HPC systémů, dokáže díky modularitě systému dodat komplexní řešení datového centra pro HPC s třetinovým snížením nákladů a o polovinu kratší dobou dodání. Racky JUPITER HPC, vyrobené v továrně společnosti Eviden ve francouzském Angers, budou integrovány do kontejnerů spolu s chlazením, napájením, sítěmi a kabeláží přímo v tovární hale ještě před dodáním zákazníkovi. Tento klíčový krok výrazně urychluje proces instalace a snižuje riziko potřeby dodatečných úprav po příjezdu k zákazníkovi.

Nové modulární datové centrum a superpočítačový systém JUPITER vnímáme jako potvrzení, že Evropa má z technologického hlediska co nabídnout. Celý tento projekt posiluje evropskou nezávislost na zámořských technologiích a přináší nové možnosti pro rozvoj vědy a výzkumu,“ komentuje Jaroslav Vojtěch.

Návrh MDF_Eviden

Návrh MDF_Eviden

Teplo vyrobené superpočítačem JUPITER se využije k vytápění areálu

Klíčovým parametrem moderních HPC systémů je celková ekologická účinnost. Modulární datové centrum pomáhá snižovat spotřebu energie, zlepšit recyklaci použitého materiálu a zlepšit celkovou energetickou účinnost. Díky technologii Free cooling společnosti Eviden integrované s patentovaným přímým kapalinovým chlazením superpočítače nabídne teplo generované superpočítačovým systémem kapacitu pro opětovné využití v rámci výzkumného centra Jülich.

JUPITER bude pravděpodobně nejvýkonnější superpočítač s umělou inteligencí na světě. Jeho modulární počítačová architektura umožňuje mimořádně vysokou úroveň energetické účinnosti. Obrovský výpočetní výkon je však spojen s nároky na dodávky energie, které dosud nemělo žádné vědecké datové centrum v Německu. Jsem rád, že modulární datové centrum nyní umožní velmi rychle vytvořit takovou infrastrukturu, která nabídne i možnost využití tepelné energie vzniklé při chlazení k vytápění areálu v Jülichu." doplňuje Prof. Dr. Dr. Thomas Lippert, ředitel Superpočítačového centra Jülich.

O společnosti Eviden 

Společnost Eviden pokrývá oblasti digitálních služeb, velkých dat a bezpečnosti. Eviden je globálním lídrem v oblasti spolehlivé a udržitelné digitální transformace založené na datech. Jako digitální podnik nové generace s celosvětově vůdčími pozicemi v oblasti digitálních technologií, cloudu, dat, pokročilé výpočetní techniky a kybernetické bezpečnosti přináší odborné znalosti pro všechna odvětví ve více než 53 zemích. Spojením špičkových technologií napříč celým digitálním kontinuem a 57 000 specialistů světové úrovně rozšiřuje Eviden možnosti technologií pro podniky a orgány veřejné správy a pomáhá jim budovat jejich digitální budoucnost. Eviden je součástí skupiny Atos s ročním obratem cca 5 miliard eur.

Návrh MDF_Eviden

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Galerie moderního umění v Hradci Králové vybírá nejlepší obraz
Galerie moderního umění v Hradci Králové vybírá nejlepší obraz

14.02.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) zveřejnila průběžné výsledky hlasování z výstavy ...


Lenka Helena Koenigsmark novou členkou dozorčí rady Y Soft
Lenka Helena Koenigsmark novou členkou dozorčí rady Y Soft

13.02.2024 | Lenka Helena Koenigsmark se od prosince 2023 stává novou nezávislou členkou dozorčí rady předního ...


Poklady Moravského krasu v nové společenské hře „Tajemství býčí skály“
Poklady Moravského krasu v nové společenské hře „Tajemství býčí skály“

24.01.2024 | Český výrobce her a hraček, společnost EFKO-karton, s. r. o. z Nového Veselí uvádí na trh novou ...


Varhan Orchestrovič Bauer slaví 55. narozeniny
Varhan Orchestrovič Bauer slaví 55. narozeniny

19.01.2024 | Česky hudebník, skladatel a dirigent Varhan Orchestrovič Bauer spolupracoval s Milošem Formanem na ...


Vánoční album Viléma Veverky připomíná sopranistku Patricii Janečkovou
Vánoční album Viléma Veverky připomíná sopranistku Patricii Janečkovou

20.12.2023 | Světově proslulý hobojista Vilém Veverka má za sebou úspěšný rok plný zajímavých projektů ...