Charitativní aukce hodinek Prim pro nadaci Leontinka bude probíhat od 1. června


Prim
30.05.2016 08:44 | redakce

Před 106 lety se jely historicky první Primátorky, před 66 lety se vyrobily první řemeslně precizní hodinky PRIM a před 6 lety se obě tradice spojily v charitativní aukci Nadace Leontinka pro nevidomé veslaře. Letos tradice pokračuje, od 1. června do 7. června 2016 se budou dražit sportovní hodinky  limitované edice PRIM Orlík Primátorky 100 L.E., které vznikly k výročí 100. Primátorek.

Veslování je jeden z mála sportů, kde spolu na závodech soutěží zdraví spolu s hendikepovanými sportovci, byť mají třeba vlastní kategorii. Nejinak tomu bude na 103. Primátorkách Skupiny ČEZ, které se budou konat od 3. do 5. června 2016.

To, že se u nás lidé s hendikepem mohou veslování věnovat, je výsledkem neutuchajícího nadšení a obětavé práce několika zkušených veslařů. Materiální vybavení si vyžaduje investice, se kterými pomáhají drobné dary firem a granty neziskových organizací. Elegantní formu, jak nejen nevidomým, ale i jinak hendikepovaným veslařům pomoci, představuje charitativní aukce, do níž společnosti ELTON hodinářská vložila hodinky z limitované série PRIM Orlík Primátorky 100 L.E., s výrobním číslem 33 v hodnotě okolo 70 tisíc Kč.

Nadace Leontinka díky charitativním aukcím u příležitosti Primátorek pomohla v uplynulých šesti letech rozdělit více než 400 tisíc Kč. Putovaly do veslařských klubů, kde podporují zrakově postižené veslaře,“ potvrdila ředitelka Nadace Leontinka, Barbara Hucková. Kluby za ně pořídily trenažery, lodě a vesla, nebo opravily zázemí pro hendikepované sportovce. „Taková čtyřka může, pro představu, stát až 200.000 Kč, veslo přijde i na 17 tisíc Kč, cena trenažeru se pohybuje okolo 28.000 Kč a vlek na dopravu lodí na závody a na tréninky vyjde na sto tisíc,“ říká Petr Janák z Ústí nad Labem, který sám vesluje bez pár let už téměř půl století. Od roku 2004 pak krásy veslařského sportu umožňuje poznat i lidem s hendikepem.

V České republice je všeho všudy desítka nevidomých veslařů. Petr Janák je přesto schopen do závodu sestavit i dvě posádky. Tvoří je totiž nejen lidé s vadou zraku, ale i lidé s pohybovým hendikepem nebo mentálním postižením, nejčastěji s kombinací více potíží. „Nevidomí jsou pro mě zdraví lidé, z Ústí nad Labem do Drážďan jsme to spolu zvládli za dva a půl dne,“ chválí svoje svěřence Petr Janák a pokračuje: „Mají o něco pomalejší začátek. Musí se naučit veslařský pohyb, trvá o něco déle, než si ho zažijí. Nemohou ho odkoukat, jako ostatní začátečníci. Jiné je to i na vodě, kdy je nutné, aby veslo dali do vody všichni stejně, jinak to neusadíme a loď se převrhne. Když už se to ale naučí, nic je nezastaví.“ Další veslařské kluby, kde jsou aktivní sportovci s postižením zraku, jsou v Českých Budějovicích a v Praze. Svoje síly budou mít možnost poměřit i na letošních Primátorkách při Poháru Nadace Leontinka. Veřejnost může nevidomé veslaře podpořit u břehu Vltavy v pátek 3. června 2016 od 16 hodin, nebo se v průběhu prvního červnového týdne zapojit do charitativní aukce hodinek PRIM. Link na aukci, která proběhne u partnera dražby portálu aukro.cz od 1.6. do 7.6. 2016, najdete na www.prim.cz a www.primatorky.cz

O Primátorkách

Jeden víkend, mnoho závodů. Tradiční veslařské závody zaštítěné primátorem/primátorkou Hlavního města Prahy se jely poprvé už v roce 1910 a s výjimkou let 1914 až 1918 se konají nepřetržitě. Jsou jedním z nejstarších a nejtradičnějších sportovních podniků nejen v ČR, ale i v celé Evropě. Lodě startují u Veslařského ostrova, cíl je mezi Železničním a Palackého mostem. Naprostým unikátem této trati je drobná zatáčka, kterou lodě musí projet okolo Vyšehradské skály vystupující do Vltavy.

 

O hodinkách PRIM Orlík II

Funkčnost i sběratelskou hodnotu slibují legendární hodinky značky PRIM. Rytina se 100. ročníkem tradičního veslařského závodu o majiteli hodinek prozradí, že jejich koupí podpořil veslaře, kteří měří své síly se soupeři, vodním živlem i zrakovým hendikepem.

Hodinky PRIM jsou ztělesněním pečlivé práce, kvalitních materiálů a elegance. Získaly si proto jak přízeň těch, kteří vyhledávají funkčnost a na hodinkách PRIM oceňují jejich dlouhou životnost.

Do aukce jsou věnovány sportovní hodinky PRIM Orlík II s mechanickým strojkem s automatickým nátahem. Designéři Libor Hovorka a Petr Andrš  spojili sportovní materiály s elegantním vypracováním. Řemínku z kaučuku dodává šarm a styl černá barva. Černý reliéfní číselník s iluminovými indexy a ukazatelem data obíhají tři ručičky. Pouzdro je nerezové s černým povrchem. Zadní víko je prosklené závitové. Čelní pohled chrání safírové konvexní sklo s vnitřní antireflexní úpravou. Hodinky se dodávají v luxusní dřevěné krabičce. Jejich cena je 70 tisíc korun.

 

O Nadaci Leontinka

Nadace Leontinka pomáhá dětem a studentům se zrakovým postižením. Jejím cílem je umožnit jim integraci do společnosti, vzdělávacího systému a společenských aktivit.                K hlavním činnostem nadace patří spolupráce se speciálními školami, zvyšování úrovně vybavení specializovaných klinik a center, zvyšování dostupnosti speciálních nástrojů a pomůcek, spolupráce s ostatními neziskovými organizacemi a prevence zrakových onemocnění.

Prim

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování

13.03.2021 | Neuvěřitelnou vlnu solidarity projevili někteří čeští umělci, které s netradiční, ale potřebnou ...


Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem
Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem

11.03.2021 | Globální pandemie potvrdila životně důležitou roli technologií pro rozvoj a přežití firem. ...


Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!
Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!

17.02.2021 | Herec, dabér, rétor, kantor, ale také elegán a gentleman. To je Jan Přeučil. Právě nyní slaví ...


Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu
Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu

09.02.2021 | Herec Jiří Krampol a zpěvačka Natálie Grossová se spolu sešli na půdě starého domu. Co hereckého ...


V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová
V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová

15.01.2021 | Po velkém výpravném klipu s Lucií Vondráčkovou, Davidem Gránským a Mirkem Šimůnkem „Válka“, ...