Croo country byla vrcholem úvodního mítinku v Prardubicích


cross coutry
17.05.2015 23:40 | redakce

Dostihoví fanoušci se dočkali, začala sezona na pardubickém závodišti. Vrcholem úvodního mítinku byla Úvodní cross country Koroka nesoucí jméno po trojnásobném vítězi Velké pardubické. Poprvé se dostih běžel v roce 1963, a protože se od té doby nekonal pouze třikrát, užili si návštěvníci jubilejní padesátý ročník. Jeho vítězem se stal sedmiletý Ribelino, který dokázal udolat favorizovaného Universe of Gracie. 

Universe of Gracie dokončil loňskou Velkou pardubickou na čtvrtém místě a dnes měl být jedním z favoritů spolu s Gauner Danonem, Sorosem a Hintonem. Desetiletý hnědý valach, v jehož sedle vystřídal trenéra Jiřího Kouska žokej Jan Faltejsek, ale v adrenalinovém finiši nakonec podlehl Ribelinovi. S tímto sedmiletým hnědákem nikdo tak trochu nepočítal… Poslední čtyři loňské starty totiž dvakrát nedokončil a dvakrát byl osmý. V letošní Úvodní cross country Koroka jej jeho jezdec Pavel Kašný „ukryl“ ve startovním poli a do bojů se aktivně zapojili až v závěru dostihu. „Ribeliono je složitější kůň na ježdění, vcelku dobrý skokan, ale na jeho styl si musí jezdec zvyknout,“ vysvětloval žokej Pavel Kašný. Třetí dokončil syn Registany Reaper s žokejem Jaroslavem Myškou, čtvrtý Handsome Jack s žokejem Josefem Sovkou a pátý Gauner Danon s Janem Kratochvílem.   

Zahajovací dostihový den nabídl celkem osm dostihů, startovat v nich chtělo 114 koní. Úvod mítinku obstarali dva dostihy přes proutěné překážky, hned v těch úvodních, v Ceně Arnošta z Pardubic, se prosadila Corvina s jezdcem Radkem Manem v přípravě u trenérky Ilíkové. Navázala tak na své podzimní pardubické vítězství. Překvapení se nekonalo ani v druhém dostihu dne, v proutěných překážkách na 2900 metrů, kde svou roli favorita potvrdila Mary Yeats trenérky Vocáskové, která do sedla angažovala bulharského jezdce Sertashe Ferhanova. Je to jeho první tuzemské vítězství. 

První letošní pardubická cross country také měla svého favorita, osmiletého bělouše Sokola. V sedle s Michalem Kubíkem se držel na čelních pozicích, v závěrečném souboji v cílové rovině ale podlehl osmileté ryzce Vipeře v sedle s Janem Odložilem. Pro Viperu to bylo první vítězství v kariéře. Připravil ji trenér Antonín Novák.

Diváci se zájmem sledovali také čtvrtý dostih dne, věnovaný někdejšímu předsedovi představenstva Dostihového spolku Vladimíru Tlučhořovi. Na startu tohoto krosu III. kategorie na 4000 metrů byl totiž Cherwick, který na pardubickém závodišti mívá problém 

s Irskou lavicí. Ta ale v kurzu tohoto dostihu nebyla a tak Cherwick potvrdil roli favorita a po boji si připsal další vítězství v kariéře. V sedle měl žáka Jakuba Spáčila a tuhle spolupráci si trenér Čestmír Olehla pochvaluje. „Jakub je jemnější žokej a spolupráce s Cherwickem mu funguje,“ pochvaloval si trenér, který byl spokojen i s vydařeným návratem Hegnuse. Ten s žokejem Jaroslavem Myškou dokončil na druhém místě.

Majitel Cherwicka, stáj dr. Charváta, mohla slavit i v pátém dostihu dne. A znovu se radoval i žák Jakub Spáčil a trenér Čestmír Olehla. Dramatickou koncovku tohoto dostihu totiž obstarali nakonec vítězný Betpak Dala a mocně finišujicí Be Jape trenérky Vocáskové, který měl v sedle jezdce Sertashe Ferhanova.

Dramatický finiš nabídl i šestý dostih dne, do kterého odstartovalo osmnáct koní. O vítězství jich pak pár metrů před cílem bojovalo pět. Nakonec se prosadil osmiletý hnědák Eldorado v sedle s jezdcem Rostislavem Benšem, připravuje jej trenér Josef Vymazal. Tempo dostihu od začátku udával Norino, který ale nakonec dokončil až na 11. místě. Později vedení převzal Mirax, kterého ve finiši udolal kromě vítězného Eldorada i sedmiletý Bugaboo. V sedle byl opět žák Jakub Spáčil, kterému pardubický mítink velmi svědčí.

Tečku za prvním pardubickým dostihovým mítinkem obstarala závěrečná cross country, kterou si už od startu pro sebe připravil Vajgaros trenérky Štěpánky Myškové, v sedle byl její manžel Jaroslav. Vajgaros se držel v čele dostihu od samého začátku, po poslední překážce se jej ještě pokoušel předstihnout Lombargini, ale nepodařilo se. Pro rovinového Vajgarose to byl překážkový debut a rovnou vítězný. 

cross coutry
cross coutry
cross coutry
cross coutry
cross coutry

KomentářeKategorie
Příbuzné články
4 Tenoři měli úspěšný koncert v Carnegie Hall
4 Tenoři měli úspěšný koncert v Carnegie Hall

28.05.2024 | Vokální formace 4 Tenoři ve čtvrtek 23. května 2024 úspěšně debutovala na jedné z nejprestižnějších ...


Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest
Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest

10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...


Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii
Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii

10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...


Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU
Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU

10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004.  Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...


EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr
EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr

05.04.2024 | Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech ...