Dle statistik je nejdražší bydlení v Hong Kongu a nejvíce vlastníků bytů v Singapuru


CBRE
21.10.2015 23:42 | redakce

CBRE, světový lídr v sektoru komerčních realitních služeb, vydala studii (Global Living Report), která porovnává rezidenční trh v 31 městech světa a faktory, které ho ovlivňují. Na základě studie sestavilo CBRE žebříčky nejdražších lokalit podle cen bytů a podle pronájmů bytů, ale taky podle ročního nárůstu cen rezidenčního bydlení a podle poměru vlastníků nemovitostí vůči pronajímatelům. Co se týče cen rezidenčního bydlení přepočtených na metr čtvereční, Hong Kong si zachovává pozici nejdražšího rezidenčního města na světě a Londýn upevňuje svou pozici na druhé příčce.

Průměrná cena bytu za m2 v Praze se pohybuje kolem 67 000 Kč, v centru až 150 000 Kč

 

  • Hong Kong, Londýn, New York – města s nedražším bydlením.
  • Londýn je zároveň městem s nejvyšším dosahovaným nájemným.
  • Dublin zaznamenal největší meziroční nárůst cen rezidenčních nemovitostí.
  • Singapur má největší podíl vlastníků nemovitostí, druhá je Moskva.

U velkého počtu měst je patrné, že se již zotavili z krize, která trhy zasáhla v roce 2008, a ceny i hodnota rezidenčního bydlení se začala zvyšovat. Díky globalizaci a migraci se svět stále více propojuje a města sdílí nejnovější postupy v architektuře, designu a interiéru. Nicméně, jak ukazuje studie CBRE, města si dokážou zachovávat svůj unikátní charakter.

Jak dodává Jitka Komárková, Head of Residential Agency společnosti CBRE: „Bydlení v Praze se pohybuje v průměru okolo 67 000 m2. Ceny jsou ale velmi rozdílné, co se týká okrajových částí a centra Prahy. Zatímco na okraji Prahy se ceny v panelovém domě pohybují kolem 40 000 Kč za m2, tak v centru dosahují až 150 000 Kč za m2. Od roku 2012 se zvýšily ceny bytů o cca 30 %, pomalu se tedy dostáváme na úroveň cen z předkrizového období.“

Města s nejdražším bydlením na světě

Pořadí

Město

Cena rezidenčního bydlení na m2 v Kč

1

Hong Kong

361,236

2

London

261,379

3

New York

214,832

4

Paris

208,467

5

Singapore

206,478

6

Tokyo

177,833

7

Los Angeles

171,070

8

Milan

138,845

9

Rome

133,673

10

Edinburgh

130,491

 

 

Rezidenční trh v nejdražších městech

Hong Kong

Pro město, které je ze třech stran ohraničeno mořem, a na severu hraničí s Čínou, jsou možnosti pro novou výstavbu limitující. Šplhá se tudíž do výšky a díky množství mrakodrapů je nazýváno i „vertikálním městem“. Je to zároveň jedno z největších finančních center na světě a řadí se mezi města s nejvyšší hustotou obyvatel. Proto i navzdory zhoršujícím se podmínkám pro čerpání hypoték cenový růst rezidenčního bydlení pokračuje. 

Londýn

Tohle multikulturní město, jehož populace za poslední dekádu narostla o další milion na dnešních 8,7 milionu, se po krizi zase rychle vzpamatovalo. Kromě zlepšující se ekonomické situace a nízkým úrokovým mírám tomu napomohli i vládní pobídky, které povzbudili domácí poptávku po rezidenčním bydlení. Kromě nových dokončených bytů přibyly na trh i další byty k pronájmu, jelikož trh s nájemným bydlením je v Londýně vysoce rozvinutý. Majitelé bytů však nemusí mít obavy. Při současné predikci populačního růstu, který si má udržet své tempo, bude po bytech stále vysoká poptávka.

 

New York

New York, kam si mnozí z jeho současných 8,5 milionů obyvatel přišli splnit svůj sen, je vibrujícím městem plným kultury a korporátních firem. Nedostatek nabídky rezidenčního bydlení v Manhattanu a tudíž jeho vysoké ceny vedly k tomu, že se luxusní výškové budovy začaly objevovat i v jiných čtvrtích jako Brooklyn nebo Queens. 48 % Newyorčanů si bydlení pronajímá, protože ceny rezidenčního bydlení jsou čtyřnásobné v porovnání s národním průměrem.

 

O CBRE

CBRE Group, společnost figurující na žebříčku Fortune 500 a indexu S&P 500 se sídlem v Los Angeles, je světovou vedoucí společností v oblasti realitních služeb a investic (z hlediska výnosů za rok 2014). S přibližně 52 000 zaměstnanci slouží majitelům nemovitostí, investorům a nájemníkům prostřednictvím více než 370 poboček po celém světě. Společnost CBRE poskytuje strategické poradenství a realizaci prodeje a pronájmu všech typů nemovitostí, služby pro firmy, správu nemovitostí, oceňování nemovitostí, developerské služby, správu investic a výzkum. V České republice pracuje pro CBRE téměř 400 zaměstnanců. V České republice CBRE spravuje téměř 200 objektů komerčních budov o celkové rozloze téměř 1,2 mil. m2. Pro více informací navštivte internetové stránky společnosti na www.cbre.cz

KomentářeKategorie
Příbuzné články
V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová
V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová

15.01.2021 | Po velkém výpravném klipu s Lucií Vondráčkovou, Davidem Gránským a Mirkem Šimůnkem „Válka“, ...


Ve kterých oborech a profesích nemají lidé perspektivní vyhlídky?
Ve kterých oborech a profesích nemají lidé perspektivní vyhlídky?

12.01.2021 | Koronavirová krize řádně zacvičila pracovním trhem. Některé obory na ni doplatily více než ...


Cukrářskému mágovi pokřtili knížku Bílá, Kopta, Bebarová, Křížková i Konvalinková
Cukrářskému mágovi pokřtili knížku Bílá, Kopta, Bebarová, Křížková i Konvalinková

10.12.2020 | Cukrářský mág Josef Maršálek, který pracoval i pro Buckinghamský palác nebo nejslavnější ...


Petra Černocká jako ambasadorka Vlčích máků v obrazech
Petra Černocká jako ambasadorka Vlčích máků v obrazech

11.11.2020 | Celkem 25 umělců se zapojilo do unikátního projektu Vlčí máky v obrazech a v rekordně krátké ...


Heidi Janků je bez práce, nenaříká, ale pomáhá!
Heidi Janků je bez práce, nenaříká, ale pomáhá!

05.11.2020 | Heidi Janků je jednou ze zpěvaček, která kvůli restritktivním opatřením v souvislosti se současnou ...