Domácí násilí už není tabu, pomáhá osvěta


mlčení bolí
01.03.2016 15:25 | redakce

Asociace pracovníků intervenčních center ČR (APIC) prostřednictvím kampaně MLČENÍ BOLÍ usiluje o zlepšení praxe při prevenci, identifikaci a potírání domácího násilí. Tato snaha se v současné době již projevila zavedením profesní specializace, která pomáhá zkvalitnit řešení případů domácího násilí. Na výzvu APIC odpověděl Nejvyšší státní zástupce JUDr. Pavel Zeman rozšířením seznamu povinných specializací na všech úrovních státního zastupitelství na domácí násilí.

Zásadním argumentem pro zavedení specializace na domácí násilí mezi pracovníky státních orgánů a institucí je dosavadní praxe z oblasti spolupráce intervenčních center s útvary Policie ČR, orgány veřejné správy a sociálně právní ochrany dětí, se zdravotnickými zařízeními, soudy a poskytovateli sociálních služeb.

Často už v prvním kontaktu s ohroženou osobou dochází z neznalosti problematiky k závažným profesním pochybením. Objevují se nedostatky, které mají za následek nikoli ochranu, ale sekundární viktimizaci obětí. Existují velké rozdíly v úrovni ochrany napadených osob i v kvalitě práce orgánů činných v trestním řízení.

mlčení bolí

„Rozhodnutí Nejvyššího státního zástupce, vytvořit podmínky pro specializaci na domácí násilí pokládáme za průlomový systémový krok. Vítáme to zároveň jako motivaci pro další státní orgány a instituce, které se podílejí na prevenci a eliminaci domácího násilí,“ říká Mgr. Martina Vojtíšková předsedkyně Asociace pracovníků intervenčních center ČR.

Z úspěšné snahy o osvětu se APIC nyní může radovat hned dvakrát. Nejenže se jí podařilo prostřednictvím kampaně MLČENÍ BOLÍ ovlivnit orgány České republiky k zavedení profesní specializace pro zkvalitnění řešení případů domácího násilí, ale rovněž se dočkala ocenění za tuto kampaň a vyhrála Prima Zlatou pecku v kategorii tiskové inzerce.

mlčení bolí

 

Asociace pracovníků intervenčních center ČR

Od svého vzniku v roce 2007 usiluje o zlepšení situace v oblasti domácího násilí, a to v úzké spolupráci s řadou dalších institucí ČR. V lednu 2015 spustila projekt s názvem „Zlepšení praxe při prevenci, identifikaci a potírání domácího násilí prostřednictvím specializace“ podpořený Nadací Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů. Projekt usiluje o významnou změnu praxe v oblasti domácího násilí ze strany angažovaných profesionálů institucí. Prioritou projektu je celostátní výzkum realizovaný společností SocioFaktor, který poprvé v historii ČR mapuje problematiku domácího násilí v celém rozsahu a šíři. Výstupy z kvantitativní a kvalitativní části výzkumu tak ve výsledku utvoří komplexní celek – pohled veřejnosti, bývalých obětí a expertů (včetně lidí, kteří se dennodenně věnují pomoci obětem). Nedílnou součástí projektu je celostátní kampaň Mlčení bolí, kterou pro APIC připravuje agentura Guideline, s.r.o. Praha. Záštitu nad kampaní převzala Ing. Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR.

Více o projektu na www.mlceniboli.cz

mlčení bolí
mlčení bolí

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování

13.03.2021 | Neuvěřitelnou vlnu solidarity projevili někteří čeští umělci, které s netradiční, ale potřebnou ...


Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem
Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem

11.03.2021 | Globální pandemie potvrdila životně důležitou roli technologií pro rozvoj a přežití firem. ...


Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!
Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!

17.02.2021 | Herec, dabér, rétor, kantor, ale také elegán a gentleman. To je Jan Přeučil. Právě nyní slaví ...


Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu
Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu

09.02.2021 | Herec Jiří Krampol a zpěvačka Natálie Grossová se spolu sešli na půdě starého domu. Co hereckého ...


V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová
V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová

15.01.2021 | Po velkém výpravném klipu s Lucií Vondráčkovou, Davidem Gránským a Mirkem Šimůnkem „Válka“, ...