EFKO podporuje FOD Klokánek v Hostivicích


Klokánek
23.11.2016 12:26 | redakce

Křest kalendáře Klokánek Hostivice proběhl v historických prostorách Vyšehradského starého purkrabství. Kalendář pro Klokánka v Hostivicích nafotila mladá fotografka Monika Navrátilová a ve společnosti dětí jí zdarma pózovali známí herci a umělci jako Martin Dejdar, Kamil Střihavka, Pepa Vojtek, Terezka Kostková, Kateřina Brožová a spoustu dalších. Křest proběhl s velkou slávou a následně se dražily fotografie z kalendáře. Český výrobce hraček a společenských her firma EFKO vydražil dvě krásné fotografie s Chantal Poullain a Terezkou Kostkovou. Firma EFKO Klokánek v Hostivicích finančně i věcnými dárky podporuje již desátým rokem. Patří tak mezi firmy, které pomáhají těm, kteří by bohužel z pouze přidělovaných peněz nepřežili. Klokánek je unikátní v tom, že děti žijí v náhradní rodině, kde se střídají pravidelně dvě tety. Péče probíhá v bytech. Sourozenci jsou ponecháváni pohromadě. Skupiny dětí jsou různověké. V rodinách se vaří, a celkově se skupina chová, jako klasická rodina. Tento rodinný přístup je velice potřebný, protože do Klokánku přicházejí děti traumati-zované a týrané.

„Pro naši firmu jsem vydražil dvě krásné fotografie s Chantal Poullain a Terezkou Kostkovou za cenu 12 500,-Kč. Výtěžek celé aukce 36 500,-Kč byl předán na podporu Klokánku Hostivice,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel společnosti EFKO. „Osobně jsem v Hostivicích byl již několikrát. Je to velmi emotivní zážitek vidět tak skvěle fungující „náhradní péči“ o opuštěné děti. Sám mám děti tři a musím říct, že příběhům některých dětí z hostivického Klokánku po lidské stránce skutečně nerozumím. Tuto podporu považuji za minimum, čím můžeme přispět. Obzvláště, slyším-li jak úspěšně se děti následně zařazují do adoptivních rodin. Bez téměř žádných traumat. Za to si práce lidí z Klokánku skutečně vážím,“ dodává Miroslav Kotík.

„Na počátku stála myšlenka vytvořit si pěkný kalendář společně s umělci a měli jsme to štěstí, že jsme začali spolupracovat se skvělou fotografkou Lenkou Hatašovou. Začali jsme tedy jezdit do jejího ateliéru s našimi dětmi, které projevily přání se nechat vyfotit. Sehnali jsme pěkné oblečky, mašle do vlasů, košilky a sukýnky a vyrazili jsme za umělci do ateliéru,“ PhDr. Leona Pločková Koutenská, ředitelka Klokánku Hostivice. „Nutno říci, že každé focení bylo pro děti zábavou a krásným seznámením s lidmi, kteří všichni do jednoho měli srdce na dlani. Všichni umělci, kteří se fotili bez nároků na honorář, byli moc milí, laskaví, citliví a všichni se zajímali o dění v Klokánku a situaci okolo Klokánků. Někteří nás přímo překvapili tím, jak situaci dokonale znají a hodně toho o nás vědí. Honorář sice nedostali, ale vždy jsme pro ně měli připravenou bábovku v různém provedení a ozdobenou mašlí. Bylo to vlastně focení za bábovku. Již v závěru roku při křtu kalendáře na rok 2016 jsme věděli, že bychom stejným způsobem rádi nafotili podobný kalendář na další rok. Měli jsme štěstí podruhé, neboť jsme navázali spolupráci s další skvělou fotografkou Monikou Navrátilovou. A zase začalo kolečko focení v ateliéru s velice milými osobnostmi. Děti a dlužno dodat, že i tety měly velkou radost z osobního setkání s paní Hankou Zagorovou, Evou Pilarovou, dojemné focení bylo s Terezkou Kostkovou a Ester Janečkovou, moc jsme si užili v ateliéru i s Michalem Davidem, velká legrace byla s Pepou Vojtkem a našimi patrony Kamilem Střihavkou a Nelou Boudovou.  Svůj půvab při tanci nám předvedla i milá Chantal Poullain, charizmatický byl i Viktor Preiss, citliví a milí byli i Lukáš Vaculík s neteří Šárkou Vaculíkovou. Martinu Dejdarovi to moc slušelo s naším miminkem, jako i dámám Kateřině Brožové a Veronice Freimanové.  Moc děkujeme všem umělcům za ochotu a spolupráci při fotografování bez nároku na honorář,“ dodává Leona Pločková Koutenská.

Portréty fotografky Moniky Navrátilové zobrazují čistotu dětské duše v propojení s dospělým ochráncem tak, jak by dětství a rodičovství mělo v realitě fungovat. Společné fotografie, které tvoří tento kalendář, jsou zároveň pohledem na všechny generace, které tvoří společnost i svět s jeho radostmi i strastmi a zobrazují touhu pomáhat potřebným. Na fotografiích v kalendáři jsou známé tváře osobností společně s dětmi z Klokánku.  

Klokánek Hostivice funguje již 13 let a za celou dobu existence pomohl již více jak 700 dětem. Mnoho dětí skončilo v pěstounské péči samotných tet, jež se o děti v Klokánku staraly, celkem asi 40 dětí tím získalo novou rodinu. Celkový počet dětí, jež odešly do náhradní rodinné péče je daleko vyšší, přibližně 30 % dětí odešlo do adopce nebo pěstounské péče. Zhruba 60 % dětí se vrátilo do své původní rodiny. Nyní v Klokánku provozujeme 7 bytů, ve kterých se tety starají o celkem 28 dětí. 

Klokánek

 

Společnost EFKO, český výrobce her a hraček, působí na českém trhu od roku 1993. Po celou dobu se zaměřuje kromě výroby také na charitativní akce. Podporuje sponzorskými dary řadu mateřských školek, základních a zvláštních škol, dětských domovů a kojeneckých ústavů. Spolupracuje také s Českým paralympijským výborem na charitativním projektu EMIL a zařadila se do projektu KLOKÁNEK na podporu týraných a opuštěných dětí. Těm již od roku 2006 pravidelně přiváží vánoční dárky a pomáhá tak jejich malým svěřencům prožít radostnější Vánoce. EFKO získalo následující ocenění  - FOR TOYS 2010 -  cena GRAND PRIX za IGRÁČKA. V roce 2011 obdrželo čestné uznání v rámci projektu VIZIONÁŘI 2011. Ocenění bylo uděleno za oživení tradičních dětských hraček IGRÁČEK a uvedení na trh nové série, která využívá nejnovějších poznatků z oblasti didaktiky a dětské psychologie. Projekt VIZIONÁŘI organizuje sdružení Czech Inno pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu.  EFKO získalo v roce 2012 ocenění v soutěži „Českých 100 nejlepších“ za strategickou hru ABAKU, kterou doporučuje rovněž Mensa ČR, Jednota českých matematiků a fyziků a Univerzita Karlova.  Rok  2013 přinesl označení „Správná hračka“ 2013 za kreativní stavebnici ROTO START a za rodinnou společenskou 3D hru Jožin z bažin a ocenění Nejlepší novinka roku 2013 za rodinnou společenskou 3D hru Jožin z bažin v kategorii Hry, puzzle a karty. Poslední cenu má firma z roku 2014 - označení „Správná hračka“ 2014 pro soubor oblíbených her Moje první hry. Více informací naleznete na: www.efko.cz.

Klokánek

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní

26.05.2020 | Jak produktivně spolupracovat, když nejste spolu? To je otázka, kterou teď řeší mnoho vedoucích ...


Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha

08.04.2020 | Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...


Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.
Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.

06.04.2020 | Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního ...


Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou
Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou

06.04.2020 | České firmy jsou dnes silně konfrontovány se situací, na níž neměly čas se připravit. Homeoffice ...