Expedice Mars 2015 odstartovala v den výročí letu prvního člověka spolu s Igráčkem


Igráček
14.04.2015 20:39 | redakce

Ve výroční den letu prvního člověka do vesmíru, 12. dubna 2015 odstartoval dvanáctý ročník mezinárodní studentské soutěže pro zájemce o kosmonautiku, astronomii a další moderní vědní obory EXPEDICE MARS 2015! Od tohoto dne se mohou noví mladí zájemci hlásit o své místo v posádce kosmické lodě, která koncem roku 2015 odnese deset nejlepších z nich na dlouhou cestu k planetě Mars. Expedice Mars je simulovaný let do vesmíru pro děti. Patrony akce jsou kosmonauti Vladimír Remek a Ivan Bella. V minulých letech vítěznou posádku doprovázela celá řada známých českých postaviček, jako Krteček, Čtyřlístek nebo naposledy Hurvínek. Oficiálním maskotem letošního ročníku se stal IGRÁČEK – figurka českého výrobce hraček a společenských her společnosti EFKO. Cílem projektu simulovaných letů dětských posádek do vesmíru je, v souladu s Igráčkovou filozofií, vzbuzení zájmu o vědu a techniku. Dále podpora vzdělanosti a touhy dětí zvládat překážky na cestě za svým snem.

„Velmi nás těší, že byl IGRÁČEK vybrán jako maskot projektu Expedice Mars 2015. IGRÁČEK prostřednictvím profesí, které představuje, otevírá dětem cestu k poznávání okolního světa. Nyní pomůže dětem přiblížit také vesmír,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel společnosti EFKO. „Tato akce zapadá do celkového konceptu naší firmy. EFKO již druhým rokem pořádá interaktivní výstavu „Poznávej s Igráčkem“, která se svým zaměřením dotýká vědy. Dále organizujeme již proslulou putovní výstavu „Fenomén IGRÁČEK“ pořádanou ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně,“ dodává Miroslav Kotík.       

 „Expedice je doposud nejdelší studentská simulace v celé Evropě, pět mladých lidí tráví skoro tři dny na ploše necelých dvaceti pěti metrů čtverečních. Našemu organizačnímu týmu se do těchto stísněných prostor podařilo naskládat nejen postele, jídelní a kuchyňský kout, koupelnu, ale i plnohodnotnou laboratoř a pět počítačů řídících simulovaný let, “ říká velitel expedice Michal Vyvlečka. „Výběru mladých kosmonautů věnujeme velké množství práce i času, samotný simulovaný let je velice náročný a dokáže ho zvládnout jen dobře spolupracující tým,“ dodává Vyvlečka.

IgráčekV historii Expedice Mars, kterou od roku 2004 organizuje spolek Dětská tisková agentura, prošlo simulovanými lety do vesmíru 115 studentů. „Nejvíc mne těší, že Expedice Mars v mnoha případech nastartovala další úspěchy žáků a studentů. Dnes jsou to studenti prestižních univerzit, perspektivní mladí vědci či nadějní popularizátoři vědy, na které můžeme být právem hrdí“, říká admirál Expedice Mars, předseda pořádajícího spolku, Slávek Hrzal.

Do konkurzu na budoucí studentskou posádku se každý rok hlásí přibližně 250 mladých lidí se zájmem o přírodní vědy. „Každý z nás chtěl být v dětství kosmonautem a Expedice Mars tento sen každoročně několika studentům splní. To je asi ten hlavní důvod, proč se člověk do této soutěže přihlásí, je to jakási touha po dobrodružství, snaha překonat sám sebe“, říká jeden z letošních účastníků Vojtěch Ježek.

Mezinárodní soutěž Expedici Mars 2015 organizuje spolek Dětská tisková agentura, Česká kosmická kancelář a Slovenská organizace pro vesmírné aktivity. Partnery jsou iQLANDIA Liberec a hvězdárna Vyškov. 

www.efko.cz

Igráček

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha

08.04.2020 | Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...


Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.
Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.

06.04.2020 | Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního ...


Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou
Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou

06.04.2020 | České firmy jsou dnes silně konfrontovány se situací, na níž neměly čas se připravit. Homeoffice ...


Představujeme platformu, na které si lidé z byznys prostředí mohou radit při současné krizi
Představujeme platformu, na které si lidé z byznys prostředí mohou radit při současné krizi

06.04.2020 | Studentům Vysoké školy ekonomické v Praze se ve spolupráci s dalšími odborníky podařilo během ...