Exportéři již 17 let porovnávají své úspěchy a nově vyhodnotí Globálního exportéra


Tomáš Hron
29.08.2014 16:35 | Michaela Lejsková

Exportní cena DHL UNICREDIT hodnotí nejlepší české malé a středně velké exportní společnosti. Exportéři již 17 let porovnávají své úspěchy v kategoriích Malá společnost a Středně velká společnost. Letošní novinkou je kategorie Globální exportér, která zvolí českou společnost vyvážející do nejvíce zemí světa. Zachována zůstala kategorie Exportér teritoria, volba padla na Afriku. Proč byla zvolena právě ona, nám vysvětlil Mgr. Tomáš Hron, ředitel Global Transaction Banking UniCredit Bank.

Jaký byl důvod výběru právě této oblasti?

Už řadu let se čeští exportéři pokouší o diverzifikaci trhů, snížení závislosti na dovozu pouze v rámci zemí EU. V uplynulých jsme byli svědky českého tažení na východ, vývozy do zemí jako je Rusko, Ukrajina či Ázerbájdžán raketově rostly, o desítky procent ročně. Situaci však zkomplikovala situace na Krymu a na východní Ukrajině. Export na Ukrajinu loni činil 5 % z celkového objemu pojištěného českého exportu. Pojišťování exportu do této země však zastavil jak český EGAP, tak všechny přední světové úvěrové pojišťovny. Afrika je tedy pokračováním snahy o diverzifikaci a hledání nových exportních teritorií.

Tomáš Hron

 

Jak vysoké je současné zastoupení českých exportérů v Africe a o která odvětví se jedná? Co například sklářství v JAR, díky tamějšímu vinařství?

Češi jsou zatím v objevování Afriky spíše zdrženliví, stát zdejší ekonomické zastoupení v posledních letech spíše omezoval, a také mnohé firmy spíše doufají, že se zklidní situace na východní frontě a budou moci navázat na tradičně silné vazby na východních trzích. Progresivní firmy ale Afriku pečlivě sledují, protože tu cítí potenciálně vysoké zisky. Jde zejména o tradičně silná česká odvětví.

Například v loňském roce jsme financovali dodávku pivovaru na klíč v hodnotě 600 milionů korun. Klientovi, společnosti DIO Hradec Králové, který si k zakázce přizval další úspěšnou východočeskou firmu, ZVU Potez, jsme poskytli financování výroby v hodnotě 6,3 milionu EUR, zároveň jsme vystavili dvě bankovní garance. Transakce proběhla s částečnou podporou EGAP. Na straně druhé byl jeden z největších afrických investorů v pivovarnictví. Na financování a zajištění plateb se podílela také etiopská banka.

Afrika se nyní na českém exportu podílí přibližně jedním procentem, objem vývozu však stále roste. Kromě zmíněné výroby piva vyvážíme také auta, kola ale i zdánlivé maličkosti jako jsou třeba špendlíky. Poměrně velký úspěch slaví v Egyptě náš zbrojní průmysl s dodávkami pistolí. Vyvážíme také hračky či bavlněné tkaniny a potenciál je v řadě dalších odvětví včetně vámi zmíněného sklářství.

Tomáš Hron


Jak celkově hodnotíte ze své pozice současnou ekonomickou situaci v České republice?

V posledních letech to samozřejmě nebylo kvůli ekonomické krizi jednoduché. Naštěstí české firmy opětovně prokázaly vysokou schopnost adaptovat se na nové podmínky. V praxi se setkáváme s řadou zajímavých obchodních plánů, firmy nepropadají skepsi a chtějí zkoušet nové trhy. Cením si tohoto proaktivního přístupu. Dobré podnikatelské záměry jsme vždy připraveni podpořit – dokládá to objem poskytnutých úvěrů firmám, který rostl i v době stagnace české ekonomiky.


Která rizika přibyla a která podle Vás setrvávají?

Čeští vývozci se stále nepoučili z historie a mnohdy nevyužijí dostupné finanční nástroje jako jsou bankovní záruky či dokumentární akreditivy, tak aby adekvátně pokryli rizika, která mohou být spojena s exportní zakázkou. Za slabinu českého exportu lze označit i nízkou míru vzájemné spolupráce českých vývozců mezi sebou. Firmy přicházejí s dobrou strategií, ale nemají potřebné kontakty v dodavatelsko-odběratelském řetězci. A v případě menších firem ani dostatečné zkušenosti s daným cílovým trhem, což může být často důvodem, proč jejich obchody nevyjdou úplně podle očekávání. V Německu je poměrně běžné, že si firmy vzájemně vypomáhají třeba se sdílením některých nákladů.


Zaujal Vás v poslední době nějaký trend nebo jev? Překvapil Vás v minulém období nějaký záměr či fakt právě například v rámci Exportní ceny DHL UniCredit?

V nedávné minulosti nepříjemně překvapilo omezování české ekonomické diplomacie. Zatímco všechny otevřené proexportní ekonomiky jakou je i Česká republika svá zastoupení po celém světě posilovaly, Češi šli proti proudu. Současná vláda však deklaruje v této věci poněkud přívětivější postoj, což je z mého pohledu určitě dobře. V řadě zemí má diplomatická podpora ze strany státu nezastupitelnou roli.

 

Jak relaxujete a trávíte svůj volný čas?

Rád si přečtu dobrou knihu, ideálně v originále, abych spojil příjemné s užitečným. A to jak odbornou knihu či beletrii. Relaxuji při běhání, ale nejraději jsem s rodinou. Velmi rádi společně lyžujeme, jezdíme na kole, hrajeme tenis anebo různé deskové hry.

Tomáš Hron

 

Tomáš Hron vystudoval v roce 1993 obor diskrétní matematika na přírodovědecké fakultě Masarykovy Univerzity v Brně. Od té doby působil v různých pozicích ve firemním bankovnictví (Živnostenská banka, Société Générale, ABN Amro). Od roku 2000 pracuje v UniCredit Bank, nejdříve jako poradce firemní klientely v Brně, pak ředitel regionálního centra na jižní Moravě, ředitel regionu Jihovýchod a od 1.1.2010 je odpovědný za úsek Global Transaction Banking, který má na starosti poskytování a rozvoj služeb pro firemní klientelu jako je cash management, strukturované obchodní a exportní financování, záruky, dokumentární obchody, depozitářské služby a přijímaní platebních karet.

 

Exportní cena: www.exportnicena.cz

Text: Petra Křapová, Agentura Helas 

Tomáš Hron
Tomáš Hron

Partneři

Exporní cena


Komentáře



Kategorie
Příbuzné články
Ministr Síkela sla uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest
Ministr Síkela sla uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest

10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...


Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii
Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii

10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...


Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU
Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU

10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004.  Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...


EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr
EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr

05.04.2024 | Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech ...


Čeští skláři zapsáni na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO
Čeští skláři zapsáni na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO

20.03.2024 | Po třech letech fungování nové česká značky skleněných, nejen vánočních ozdob Koulier lze ...