Hlavní sezonu zámku Loučeň ukončila Hradozámecká noc, otevřeno zůstává i na podzim


Loučeň
06.09.2016 11:10 | redakce

Konec léta ukončil zámek Loučeň  šestou nonstop Hradozámeckou nocí, kterou navštívilo přes tisíc návštěvníků. Tím vyvrcholily oslavy 700. výročí narození Karla IV. Návštěvníci se prostřednictvím středověkého programu přenesli do roku 1323, kdy ještě malý kralevic Václav, ve svých 7 letech odjížděl do Francie za svým strýcem. Po odjezdu malého kralevice následovala ohňová show na nádvoří zámku, nechyběla ani šermířská vystoupení, kejklíři, dobová hudba, výcvik dravců, fakír či tanečnice.  V zámeckém amfiteátru byla pro děti i jejich rodiče připravena pohádka „Soud českého krále“, zdramatizována z oslavné básně, napsané francouzským básníkem a dramatikem Guillaumem de Machaut. Běžný denní program byl prodloužen a pokračoval až do večerních hodin. Návštěvníci si mohli vychutnat prohlídky zámku, a to ty nejoblíbenější, po celou noc. Ti, kdo si chtěli Hradozámeckou noc užít se vším všudy, využili možnost přespání ve vlastním stanu anebo v zámecké oranžerii. Odjezdem mladého kralevice skončil hlavní program letní sezony Dětství Karla IV. Nekončí tím ovšem zdaleka dění na zámku. Již na konci září obsadí zámecký park napoleonská vojska v rámci akce Napoleonské slavnosti. A v říjnu je připravená další oblíbená gurmánská akce Slavnosti mlsných jazýčků. Při ní se nebude pouze ochutnávat, ale hravou formou za doprovodu českých pohádkových postaviček se děti a jejich rodiče budou moc zapojit do nejrůznějších kulinářských úkolů. Za jejich splnění čeká na všechny chutná odměna. Brány království všech chutí se otevřou na Zámku Loučeň 8. října. Na návštěvníky čekají dvě rarity sklizeň bonbonovníku a stavění královského hradu z kostek cukru.

„Přes velké horko a obrovskou kulturní akci v nedalekých Poděbradech, která nalákala stovky lidí, se nám letos povedlo nadchnout celkem 1348 návštěvníků, kteří na naši Hradozámeckou noc v duchu zakončení oslav výročí Karla IV. přijeli. Celé léto bylo na zámku Loučeň věnováno Karlu IV. a jeho dětství, kdy děti soutěžily, zdokonalovaly se ve fyzických dovednostech a učily se společenskému chování pravých rytířů a komtes. Mimo jiné i proto, aby se staly členy družiny, která doprovodila malého kralevice do ciziny, právě v den Hradzámecké noci,“ uvádí Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň. „Hradozámecká noc patří k nejoblíbenějším na našem zámku. Ovšem budeme se snažit, aby k nim přibily i další akce. Hned na konci září budeme hostit napoleonovu armádu v rámci akce Napoleonské slavnosti a v říjnu chystáme gurmánskou akci Slavnosti mlsných jazýčků,“ dodává Kateřina Šrámková.

Druhou říjnovou sobotu, tedy 8. 10. se zámek Loučeň již tradičně promění v pohádkové království krále Mlsoně, který zve všechny milovníky dobrého jídla na Slavnosti mlsných jazýčků. Král Mlsoň je známý svou vášní pro dobré jídlo a vybrané delikatesy. Všichni obyvatelé jeho země celé dny mlsají   a hodují. Nade vším dohlíží jeho pravá ruka, královský rádce a hlavní ochutnavač, Paštikoslav Svačina. Na zámeckém nádvoří bude po celý den probíhat komentovaný program, kde zákulisí pohádkové gastronomie odhalí hlavní kulinářský guru ve světě pohádek, světoznámá odbornice na gastronomii, bez které se slavnosti Mlsných jazýčků nemohou obejít, paní Dobromila Rajská. Návštěvníci zavzpomínají nato, co se vařilo ve filmových pohádkách, budou poznávat regionální pokrmy a zejména degustovat ty vybrané pochoutky, které Paštikoslav Svačina servíruje na královský dvůr. Ke královskému veselí bude po celý den hrát dvorní orchestr krále Mlsoně, jemuž velí dirigent Zvonimír Veselka.

Loučeň

Protože je kuchařské řemeslo to nejvíce ceněné právě na královském dvoře, představí se královská kuchařka Aninka, která prozradí královské recepty, a také to, jaké to je vařit na královském dvoře. Návštěvníci se mohou exkluzivně zúčastnit dvou atrakcí, které opravdu jinde na světě nenajdou, a to Stavění královského hradu z kostek cukru, kterým se Jeho jasnost veličenstvo Mlsoň chystá ohromit křehkou princeznu Cukromilu a všichni velcí i malí se do toho cukrovokostkového stavění se mohou zapojit po poledni a pak zde stavět hrad nebo i komíny z kostek cukru až do konce programu. Jedinečný okamžik, který nastane údarem 15:00 bude sklizeň bonbonovníku. Jde o ojedinělý úkaz, kdy vždy první říjnovou sobotu dozraje na Loučeni bonbonovník, a na tento okamžik vždy čekají stovky dětí, neboť v žádném jiném zámeckém parku široko daleko bonbonovník neroste.

 

NEOBVYKLÉ A CHUTNÉ PUTOVÁNÍ PO KRÁLOVSTVÍ POHÁDKOVÝCH CHUTÍ

Malí návštěvníci se budou moct zapojit do pohádkového putování,  v jehož závěru  obdrží řád od kuchaře Jiříka, pokud splní všechny úkoly, jako například Ježibabě pomohou se zdobením perníkové chaloupky, potkají princeznu se zlatou hvězdou v myším kožíšku, Sněhurce pomohou najít otrávené jablko mezi těmi zdravými, Hloupému Honzovi pomůžou najít a chystat buchty na vandr, vodníkovi pomůžou chytit rybičku. 

DĚTI ČEKÁ BOHATÝ PROGRAM PO CELÝ DEN

Děti mohou těšit na dva krásné kusy divadelního představení. Dále jsou připraveny Prohlídky zámku s kuchařkou Aninkou, čokoládové prohlídky se zámeckým komorníkem, soutěže v pojídání čápů s mákem a vtipné kaše nebo zdobení palačinek.  Po celý den  v sobotu 8. října tedy mohou návštěvníci soutěžit, ochutnávat a inspirovat se chutěmi sladkými i masitými, zdravými i nezdravými. Nabízet se budou stánky s jídlem, regionální potraviny i dobré pití. A až přejde chuť na další hodování, mohou se rodiče a jejich děti vyřádit  v lanovém parku pod korunami staletých stromů, nebo jen tak brouzdat labyrinty, kterými je zámek Loučeň proslulý nejen v Evropě, ale i v zámoří. Však ne nadarmo se zdejší labyrintárium honosí přívlastkem:  první v Čechách, jediné na světě.

Program na nádvoří zámku

10.45-11.00                Zámecký orchestr

11.00-11.10                Slavnostní zahájení programu

11.10-11.30                Listování zámeckou kuchařkou

11.30-11.45                Zámecký orchestr pod taktovkou Zvonomíra Veselky

11.45-12.00                Hádej kdo jsem

12.00-12.30                Stavění královského hradu z kostek cukru

12.30-12.45                Vaření kouzelných lektvarů s kuchařkou Aninkou

12.45-13.15                Zámecký orchestr

13.15-13.30                Soutěž v pojídání Čápů s mákem

13.30-13.40                Uvítání krále Mlsoně dvorním rádcem

13.40-14.10                Zámecký orchestr

14.10-14.30                Soutěž v pojídání Vtipné kaše

14.30-14.45                Inspirace chutí napříč povolání

14.45-15.00                Zámecký orchestr

15.00-15.30                Sklizeň bonbonovníku

15.30-15.40                Zámecký orchestr aneb ochutnej písničku

15.40-15.45                Slavnostní řeč krále Mlsoně

15.45-16.00                Taneční zábava pro malé i velké, začátečníci i pokročilé

16.00                          Ukončení programu

Více informací včetně podrobného programu na www.zamekloucen.cz

Loučeň

Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století        a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park                  s labyrintáriem, unikátní kolekcí 11 labyrintnů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný. http://www.zamekloucen.cz/ 

12. královský labyrint, který na Loučeni vznikl při příležitosti 700 let od narození Karla IV., má velikost, tvar i symboliku inspirovanou labyrintem katedrály v Chartres.  Loučeňský labyrint je doplněn kruhem o průměru 10m na půdoryse české kotliny. Stezka kruhového labyrintu je nejenom geometrickým symbolem a připomínkou  historie, ale především geo-energetickou spirálou nabitou pozitivní energií. Labyrint je kruhový, chartreského typu, s 11 řadami a kruhovým centrálním prvkem uprostřed. Soudobý charakter a přitažlivost pro návštěvníky dodává 12. labyrintu použití barevných prvků na jeho povrchu, ozvučení prostoru nad ním a možnost večerního nasvícení.

Loučeň
Loučeň

KomentářeKategorie
Příbuzné články
5 problémů, se kterými se můžete setkat při práci z domova
5 problémů, se kterými se můžete setkat při práci z domova

16.10.2020 | Práce z domova za posledních 6 měsíců skokově posílila bezprecedentním způsobem. Za tu dobu ...


Oslovení firmy s poptávkou práce je účinnější než inzerát
Oslovení firmy s poptávkou práce je účinnější než inzerát

18.09.2020 | V srpnu evidovaly úřady práce 279 078 uchazečů o zaměstnání. V meziročním srovnání jejich ...


Sparta otevírá novou fanzónu na střeše Galerie Harfa
Sparta otevírá novou fanzónu na střeše Galerie Harfa

18.09.2020 | Sparta ve spolupráci s Galerií Harfa přináší všem fanouškům unikátní zážitek! Po celou sezónu ...


Potřebujeme prodávat, abychom mohli pomáhat
Potřebujeme prodávat, abychom mohli pomáhat

18.09.2020 | Téma pomoci nemocným je v současné době žhavější než jindy. Pro mnohé z nás to je to poprvé, ...


72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly
72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly

27.07.2020 | Společnost Kärcher realizovala v polovině července průzkum mezi 2000 zaměstnanci různých typů ...