Hledání pracovního místa je složitější, je důležité toto řešit s předstihem


pracovní místa
23.10.2019 12:07 | redakce

Dnes byl zahájen festival příležitostí Profesia days v Praze. Na této největší akci pro veřejnost i HR profesionály zaměřené na trh práce v ČR se zúčastnění odborníci shodli, že i když se nezaměstnanost do konce roku ještě bude udržovat na minimálních hodnotách, lze očekávat, že v příštím roce nabere růstový trend. Proto je pro ty, kteří uvažují o změně práce, ten pravý čas aktivně se o to pokusit.

 

Data Úřadu práce uveřejněná na začátku října ukázala, že nezaměstnanost v České republice se již třetí měsíc v řadě drží na minimální hodnotě 2,7 % a je nejnižší v EU. Podle analytiků již nemá kam dál klesat, i když je možné, že v říjnu se může ještě nepatrně snížit. Opadá ale zájem firem o další zaměstnance, zastavil se růst nabídky volných míst.

„Zpomalování ekonomiky se zatím na trhu práce příliš neprojevuje,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz, který Profesia days pořádá. „Nabídka volných míst stále přesahuje počet reálně volných lidí na trhu práce, a nic na tom nezměnil ani nástup čerstvých absolventů. Klesá ale poptávka po nových zaměstnancích, zvláště v průmyslu. A lze očekávat, že s přelomem roku se začne zvedat i nezaměstnanost.“

Lidé, kteří se aktivně zajímají o své kariérní možnosti a hledají lepší uplatnění, stále ještě mají šanci profitovat z nedostatku zaměstnanců. Nejžádanější jsou stavební a montážní dělníci, pomocné síly ve výrobě i gastronomických a ubytovacích službách, kvalifikovaní řemeslníci a IT specialisté. Obecně největší poptávka je po lidech v technických oborech, ale i po lékařích a učitelích. Bez zaměstnání jsou v současné době převážně lidé s nízkou kvalifikací a se základním nebo nedokončeným vzděláním, více než třetina je ve věkové kategorii nad 50 let.

„Trh práce se v posledních letech rychle mění. Lidé si budou muset zvyknout na to, že jejich zaměstnání nezůstane po celý život neměnné, že bude třeba se přizpůsobit měnícím se podmínkám,“ konstatuje Michal Novák. „Proto považujeme za přínosné pořádání kontaktních akcí, kde mají lidé šanci hovořit se zástupci celé řady zaměstnavatelů a HR profesionálové diskutovat o tom, kam trh práce v ČR směřuje. Letos se kromě jiného diskutuje o tom, kam směřuje naše ekonomika a co nás v souvislosti s tím čeká, co je leadership 4.0, jak lze v současné situaci motivovat zaměstnance, nebo jak zasáhne do trhu práce v ČR automatizace a umělá inteligence.“

 

KomentářeKategorie
Příbuzné články
V otázkách testujících finanční znalost pohořelo 52 procent obyvatel
V otázkách testujících finanční znalost pohořelo 52 procent obyvatel

13.11.2019 | Předvánoční období nahrává rychlým půjčkám a nákupům na splátky. Pořízení dárků, ...


Vítězové soutěže Startupper of the Year se zúčastnili prestižního fóra
Vítězové soutěže Startupper of the Year se zúčastnili prestižního fóra

13.11.2019 | Vítězem soutěže Startupper roku se za Českou republiku stal Marek Liška s projektem ProSpolužáky.cz, ...


Hotel Meteor Plaza se stal součástí sítě Le Hotel Group
Hotel Meteor Plaza se stal součástí sítě Le Hotel Group

13.11.2019 | Úspěšné hotelové uskupení Le Hotels Group, patřící mateřské společnosti Le-Investment spol. ...


Baldinini je značka, které se v Praze daří, slaví tam už dvě významné události
Baldinini je značka, které se v Praze daří, slaví tam už dvě významné události

11.11.2019 | Tradiční světoznámá italská společnost Baldinini slaví v Praze v roce 2019 hned dvě velké události. ...


Kolik nás vlastně může stát nesoulad s GDPR?
Kolik nás vlastně může stát nesoulad s GDPR?

11.11.2019 | Po déle než roce praktikování obecného nařízení k ochraně osobních údajů už můžeme na ...