Hledání pracovního místa je složitější, je důležité toto řešit s předstihem


pracovní místa
23.10.2019 12:07 | redakce

Dnes byl zahájen festival příležitostí Profesia days v Praze. Na této největší akci pro veřejnost i HR profesionály zaměřené na trh práce v ČR se zúčastnění odborníci shodli, že i když se nezaměstnanost do konce roku ještě bude udržovat na minimálních hodnotách, lze očekávat, že v příštím roce nabere růstový trend. Proto je pro ty, kteří uvažují o změně práce, ten pravý čas aktivně se o to pokusit.

 

Data Úřadu práce uveřejněná na začátku října ukázala, že nezaměstnanost v České republice se již třetí měsíc v řadě drží na minimální hodnotě 2,7 % a je nejnižší v EU. Podle analytiků již nemá kam dál klesat, i když je možné, že v říjnu se může ještě nepatrně snížit. Opadá ale zájem firem o další zaměstnance, zastavil se růst nabídky volných míst.

„Zpomalování ekonomiky se zatím na trhu práce příliš neprojevuje,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz, který Profesia days pořádá. „Nabídka volných míst stále přesahuje počet reálně volných lidí na trhu práce, a nic na tom nezměnil ani nástup čerstvých absolventů. Klesá ale poptávka po nových zaměstnancích, zvláště v průmyslu. A lze očekávat, že s přelomem roku se začne zvedat i nezaměstnanost.“

Lidé, kteří se aktivně zajímají o své kariérní možnosti a hledají lepší uplatnění, stále ještě mají šanci profitovat z nedostatku zaměstnanců. Nejžádanější jsou stavební a montážní dělníci, pomocné síly ve výrobě i gastronomických a ubytovacích službách, kvalifikovaní řemeslníci a IT specialisté. Obecně největší poptávka je po lidech v technických oborech, ale i po lékařích a učitelích. Bez zaměstnání jsou v současné době převážně lidé s nízkou kvalifikací a se základním nebo nedokončeným vzděláním, více než třetina je ve věkové kategorii nad 50 let.

„Trh práce se v posledních letech rychle mění. Lidé si budou muset zvyknout na to, že jejich zaměstnání nezůstane po celý život neměnné, že bude třeba se přizpůsobit měnícím se podmínkám,“ konstatuje Michal Novák. „Proto považujeme za přínosné pořádání kontaktních akcí, kde mají lidé šanci hovořit se zástupci celé řady zaměstnavatelů a HR profesionálové diskutovat o tom, kam trh práce v ČR směřuje. Letos se kromě jiného diskutuje o tom, kam směřuje naše ekonomika a co nás v souvislosti s tím čeká, co je leadership 4.0, jak lze v současné situaci motivovat zaměstnance, nebo jak zasáhne do trhu práce v ČR automatizace a umělá inteligence.“

 

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Pozor na nezdravé byty! Až 90 procent novostaveb nesplňuje hygienické normy
Pozor na nezdravé byty!  Až 90 procent novostaveb nesplňuje hygienické normy

17.02.2020 | Při výběru nového bydlení lidé zvažují mnoho kritérií: od ceny a lokality přes výhled z bytu ...


Trofej Zlatý banán za příběh roku si odnesl spolek „Děti patří domů“.
Trofej Zlatý banán za příběh roku si odnesl spolek „Děti patří domů“.

23.01.2020 | Již po sedmé se včera večer rozdávaly ceny nejlépe pracujícím neziskovým organizacím v České ...


Bagstage 11/2019
Bagstage 11/2019

13.12.2019 | Backstage fotografie – produkce profesního magazínu Best of realizovaná 29. listopadu 2019 Focené ...


V ČR pracuje jen necelá polovina maminek dětí do 5 let. Co brzdí jejich nástup do zaměstnání?
V ČR pracuje jen necelá polovina maminek dětí do 5 let. Co brzdí jejich nástup do zaměstnání?

06.12.2019 | Možnost umístit děti na část dne do předškolního zařízení je předpokladem pro to, aby se ...


V otázkách testujících finanční znalost pohořelo 52 procent obyvatel
V otázkách testujících finanční znalost pohořelo 52 procent obyvatel

13.11.2019 | Předvánoční období nahrává rychlým půjčkám a nákupům na splátky. Pořízení dárků, ...