Igráček slaví 40 let a stále nás baví


Igráček
11.04.2016 12:00 | redakce

Při příležitosti 40. výročí vzniku figurky IGRÁČEK dochází ke kompletnímu redesignu všech postav a jejich obalů. Milník v proměně legendární postavičky v moderní hračku pro současnou generaci dětí představují nové moderní úbory a oblečení, oživující bílá tečka v očích a v neposlední řadě nové sady vlasů. Největší inovací ve světě IGRÁČKA za celou jeho historii představuje sada aut a traktorů s výměnnými korbičkami IGRÁČEK MultiGO. Kvalita použitých materiálů a samotné zpracování si v ničem nezadá se světoznámými výrobci plastových hraček. Tuzemští zákazníci a zahraniční partneři oceňují kompletní výrobu v České republice, která je pro ně známkou této kvality. IGRÁČEK se těší oblibě také na Slovensku, v Maďarsku, Rusku, Polsku, Německu, Španělsku, Itálii, Rumunsku, Jižní Koreji, nebo také Kanadě. Nově si s postavičkou mohou hrát také děti v Jižní Americe. Celkem EFKO za pět let vyrobilo 168 typů IGRÁČKA, včetně speciálních edic, jako je např. sýrař nebo edice pro dívky s licencí Hello Kitty. V průběhu pěti let celkový počet vyrobených IGRÁČKŮ od EFKA v letošním roce překonal jeden milion kusů. Společnost EFKO-karton, s.r.o. tak pokračuje v silné tradici českých výrobců kvalitních hraček. Na zákazníky a nadšence této oblíbené hračky čeká ve výroční rok několik eventů po celé České republice a několik novinek například v podobě postavičky rytíře a princezny.

Igráček

 

„Často dostávám dotaz, jak jsem věděl, že koupě licence IGRÁČKA je správná a nepřivedu podnik EFKO spíše do dluhu,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel společnosti EFKO. „Nevěděl jsem to. Spíše jsem věřil svým zkušenostem na tomto poli podnikání a IGRÁČKOVI jako takovému. To, že se jedná o povedenou hračku, potvrdil nejen zájem dětí historicky, ale i nadšení nových generací o ni. Do podoby a funkčnosti figurky jsme výrazně nezasahovali. Ověřili jsme si, že velikost a funkčnost postavičky je optimální. Zaměřili jsme se tedy na vylepšení. Velkou technickou úpravu jsme provedli u rukou. Paže i zápěstí jsou zcela nové a IGRÁČEK může zápěstím otáčet, což bylo pro využití IGRÁČKA velmi důležité. Úpravou prošla také hlava, u které jsme vyřešili problém s jejím odpadáváním. Nadále je otočná o 360 stupňů a zůstal také typický nos a sundavací vlasy. Dále jsme se potýkali s častým problémem rozpadávání figurky. To jsme vyřešili úpravou forem hlavy a zacvakávacího mechanismu uvnitř postavičky. Jak s oblibou říkám, každý IGRÁČEK tak má svou duši. Od počátku jsme si, ale také řekli, že IGRÁČEK musí mít pěkné auto, a také že mu chybí prostředí, ve kterém si děti s postavičkou hrají. Následně vznikly nové formy na auto a jednotlivá prostřední, jako například policejní stanice, zdravotní středisko atd., která jsou jednoduše složitelná do kompaktních kufříků, nabízející předškolním dětem nový pohled na prostor, a to přes půdorysné řešení, které rozvíjí prostorovou orientaci. Soubor forem se tím pádem rozšířil na téměř 170,“ dodává Miroslav Kotík

Pro výročí vzniku IGRÁČKA připravila společnost EFKO pro jeho nadšence a své zákazníky hned několik eventů. První a největší z nich proběhne v Praze, ve spojení s Královstvím železnic, kde má IGRÁČEK svou stálou výstavu s největším počtem IGRÁČKŮ na jedné vystavované ploše. Další z velkých akcí jsou plánovány pro Brno, Ostravu a Liberec. Oslavy však probíhají paralelně po celé České republice, a to v rámci originální putovní výstavy s vynikajícími ohlasy návštěvníků – „Fenomén IGRÁČEK“, připravené ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně, které vybírá místa pro realizaci výstavy na atraktivních místech muzeí, hradů a zámků jednotlivých měst. V rámci výstavy se návštěvníci seznámí s výrobou a vývojem figurek od roku 1976, kdy byl první IGRÁČEK, povoláním zedník, vyroben, až po současnost. K dnešnímu dni překročil počet míst, kde byla výstava realizována, hranici 40 výstav. Expozice je pokaždé spojena s herním koutkem a soutěží. Aktuální seznam výstav je uváděn na internetových stánkách a Facebooku IGRÁČKA. Zvláštní zmínku si zaslouží také speciální interaktivní expozice „Poznávej s IGRÁČKEM“, která putuje po nákupních centrech po celé ČR. Návštěvníci se pomocí originálních poznávacích panelů s průvodcem IGRÁČKEM mohou poučit o mnoha zajímavostech ze světa přírodních jevů, techniky apod.

Igráček

 

Hlavní zacílení IGRÁČKA, coby hračky přinášející dětem nové stimuly při hře s vlastní fantazií, se promítá zejména u nové sady nákladních aut a traktorů IGRÁČEK MultiGO s unikátním systémem otočného bajonetu pro snadnou výměnu korbiček. S každou novou korbou dítě získá nové auto a může si tak velmi snadno proměnit popelářské auto za auto s funkční sklopkou nebo např. stavební deskou kompatibilní s LEGO® DUPLO®. IGRÁČKA lze přitom jednoduše umístit do kabiny vozu nebo sedadla traktoru. Sada aut a traktorů s výměnnými korbičkami IGRÁČEK MultiGO představuje největší inovaci ve světě IGRÁČKA za celou jeho historii. Kufříky IGRÁČEK Handy a auta a traktory IGRÁČEK MultiGO se navíc mohou pyšnit oceněním Správná hračka.

Igráček

Prvním hotovým prototypem byl  IGRÁČEK zedník s příslušenstvím, který spatřil světlo světa v roce 1976. Za jeden z nejproslulejších modelů IGRÁČKA v celé historii postavičky lze považovat legendárního „příslušníka“ VB, který se setkal s velkým úspěchem. První ženskou verzi IGRÁČKA navrhla opět paní Pavlíčková-Krejchová, a to zdravotní sestru s typickou sukní. IGRÁČEK se původně vyráběl v závodu v Mnichovicích u Prahy. IGRA postupně uvedla na 50 modelů postavičky v souhrnném nákladu několika milionů kusů. Jen namátkou, mezi nejznámější patřili kuchař, kominík, námořník, stavař s míchačkou, nebo také matka s dítětem. Řada postaviček je přitom sběratelským unikátem. Mezi ty méně známé patří např. model kováře nebo potápěče. Stejně tak jako dnes byly postavičky kompletovány ručně a v některých případech také zdobeny (malování knoflíků nebo sponky ve vlasech).

Igráček

 

Původní IGRÁČEK nebyl prací pouze dvou lidí, pana Kaliny a paní Krejchové - Pavlíčkové. Na vývoji vlastních forem se podílel celý tým spolupracovníků IGRY. Není přitom bez zajímavosti, že původní formy na figurky vznikly takřka zcela ruční prací, jelikož nástrojáři v IGŘE neměli k dispozici žádné pokročilé tzv. numerické obráběcí stroje.

Společnost EFKO eviduje 168 typů IGRÁČKA. Zajímavou a určitě významnou je kolekce speciálních zakázkových edic, jako je např. IGRÁČEK sýrař Sedlčanského hermelínu nebo zuřivý reportér rádia Impuls. V řadě profesí EFKO navazuje na původní profese postavičky s novým vzhledem. Mezi zcela nové typy, které byly uvedeny na trh, patří:

Igráček

Edice rodina – IGRÁČCI rodinní příslušníci

Edice „Řekni to IGRÁČKEM“ – Originální koncept speciálního dárkového balení, ve kterých IGRÁČCI pomáhají s předáním emotivního sdělení obdarovanému 

Řidiči MultiGO – IGRÁČCI speciálně určení jako doplněk k sadě aut a traktorů MultiGO. Např. IGRÁČEK řidič, traktorista, stavař, popelář nebo závozník Otík

IGRÁČEK MultiGO – Sada osobních aut, nákladních aut a traktorů s možností zapojení univerzálního přívěsu a výměny korbiček

IGRÁČEK HANDY – Složitelná přenositelná hrací prostředí v kompaktním balení

IGRÁČEK TRIO - edice s rytíři a princeznou. Jedna z novinek, kterou EFKO letos uvede na trh. 

Kreativní IGRÁČEK – Speciální sada zcela bílých IGRÁČKŮ, určených pro kreativní tvorbu za pomoci samo tvrdnoucí hmoty, textilních barev, korálků, lepidla apod. Prezentován v rámci tzv. IGRÁČKOVY dílničky na nejrůznějších kulturních akcích po celé ČR, kde si mohou děti vytvořit vlastního IGRÁČKA.

IGRÁČEK andílek, Superman, výroční „40“ aj. Speciální limitní edice pro soutěže, věrností programy, sběratele atd. bez možnosti samostatného zakoupení.

 

Společnost EFKO, český výrobce her a hraček, působí na českém trhu od roku 1993. Po celou dobu se zaměřuje kromě výroby také na charitativní akce. Podporuje sponzorskými dary řadu mateřských školek, základních a zvláštních škol, dětských domovů a kojeneckých ústavů. Spolupracuje také s Českým paralympijským výborem na charitativním projektu EMIL a zařadila se do projektu KLOKÁNEK na podporu týraných a opuštěných dětí. Těm již od roku 2006 pravidelně přiváží vánoční dárky a pomáhá tak jejich malým svěřencům prožít radostnější Vánoce. EFKO získalo následující ocenění  - FOR TOYS 2010 -  cena GRAND PRIX za IGRÁČKA. V roce 2011 obdrželo čestné uznání v rámci projektu VIZIONÁŘI 2011. Ocenění bylo uděleno za oživení tradičních dětských hraček IGRÁČEK a uvedení na trh nové série, která využívá nejnovějších poznatků z oblasti didaktiky a dětské psychologie. Projekt VIZIONÁŘI organizuje sdružení Czech Inno pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu.  EFKO získalo v roce 2012 ocenění v soutěži „Českých 100 nejlepších“ za strategickou hru ABAKU, kterou doporučuje rovněž Mensa ČR, Jednota českých matematiků a fyziků a Univerzita Karlova.  Rok  2013 přinesl označení „Správná hračka“ 2013 za kreativní stavebnici ROTO START a za rodinnou společenskou 3D hru Jožin z bažin a ocenění Nejlepší novinka roku 2013 za rodinnou společenskou 3D hru Jožin z bažin v kategorii Hry, puzzle a karty. Poslední cenu má firma z roku 2014 - označení „Správná hračka“ 2014 pro soubor oblíbených her Moje první hry. Více informací naleznete na: www.efko.cz

Igráček
Igráček
Igráček
Igráček
Igráček
Igráček
Igráček
Igráček

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování

13.03.2021 | Neuvěřitelnou vlnu solidarity projevili někteří čeští umělci, které s netradiční, ale potřebnou ...


Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem
Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem

11.03.2021 | Globální pandemie potvrdila životně důležitou roli technologií pro rozvoj a přežití firem. ...


Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!
Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!

17.02.2021 | Herec, dabér, rétor, kantor, ale také elegán a gentleman. To je Jan Přeučil. Právě nyní slaví ...


Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu
Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu

09.02.2021 | Herec Jiří Krampol a zpěvačka Natálie Grossová se spolu sešli na půdě starého domu. Co hereckého ...


V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová
V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová

15.01.2021 | Po velkém výpravném klipu s Lucií Vondráčkovou, Davidem Gránským a Mirkem Šimůnkem „Válka“, ...