JANKIV SIBLINGS – sourozenci, kteří se nenechali odradit


JANKIV SIBLINGS
17.08.2019 18:36 | redakce

Sourozenecká designérská dvojice Karolína a Michal Jankivovi patří na Slovensku mezi naprostou elitu v plisování dámských oděvů. Jejich unikátní a originální tvorba pod značkou JANKIV SIBLINGS je spojením ruční práci s uměleckou přidanou hodnotou, ale jejich začátky nebyly tak jednoznačné a mnohé by i odradily.

Po střední škole sourozenci věděli, že rozhodně chtějí budovat svojí vlastní značku, naučit se šít, ovládat konstrukci střihů, technologické postupy a vše, co souvisí s procesem výroby oděvů. Rozhodli se pro studium na Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci. Úspěšně prošli přijímacím řízením a věřili, že je to ta správná cesta, ale přišlo praktičtější rozhodnutí. „Odešli jsme z vysoké školy, přestoupili na střední školu,“ prozradili sourozenci.

JANKIV SIBLINGS

JANKIV SIBLINGS

Karolína a Michal poprvé přišli do přímého kontaktu s plisé paradoxně náhodou, když studovali na své druhé střední škole obor dámský krejčí /krejčová. „Šila jsem si šaty na ples a přála jsem si něco úplně jiného, zcela výjimečného, a tak jsem se ptala naší mistrové, která nás učila, no a ona na to, udělej si plisé. A já, cože? Vůbec jsem nechápala co je plisé. Vzala nás ke své kamarádce, která plisé dělá. Když jsem viděla ten náročný proces, měla jsem pocit, že je to šílené,“ popsala první setkání s touto mimořádnou technikou Karolína, která nakonec měla šaty dle svých představ. Byly prostě výjimečné, ale o plisé to v té době ještě nebylo, ten čas ještě nenastal…

JANKIV SIBLINGS

JANKIV SIBLINGS

Karolína a Michal dostudovali a odešli do Prahy, aby nabrali zkušenosti. Nastoupili do firmy, která však nefungovala správne a finančně také nebyli dobře ohodnocení. Vrátili se na Slovensko s rozhodnutím že se budou věnovat plisování. „Zjistili jsme, že je o tom strašně málo informací, že jen velmi úzké spektrum lidí se v tom vyzná a ví to dělat, ale my jsme to chtěli strašně moc dělat. Nikde nebyly žádné informace o vybavení, ani kdo to prodává. Pátrali jsme i v zahraničí. Nevěděli jsme přesně, kde to máme hledat. Tak jsme se rozhodli dát inzerát do našich regionálních novin a věřili, že se možná nějací starší lidé ozvou. Dali jsme, že hledáme výbavu na plisování a na to se nám ozvala jedna paní, která celý život plizovala,“ posunula poutavý příběh Karolína.

JANKIV SIBLINGS

JANKIV SIBLINGS

Tuto dámu společně navštívili. Vyprávěla jim o tom, že plizovala celý život a mladí designéři byli naprosto unešení. Doma měla plisovací formy, ale sdílná příliš nebyla. Museli jí přesvědčit, že to opravdu chtějí dělat, aby prolomili počáteční nedůvěru. Vybavení nakonec od ní získali. „Takže jsme měli formy, měli jsme i kotouč, který jsme sehnali ze zahraničí, ale neuměli jsme to dělat, takže to bylo jenom o tom, že jsme celý den byli v ateliéru a učili jsme se plisovat, ale stále to bylo zle uplisované. Učili jsme se způsobem pokus - omyl. A snažili jsme se to naučit zpracovat, až přišel ten bod, kdy jsme zjišťovali, jak plisují v zahraničí. No a našli jsme jednu firmu, která plisuje už 100 let a Miško se jim ozval,“ vyprávěla poutavě Karolína. „A oni odpověděli, takovým dlouhým emailem a úplně na konci bylo, jestli o to máme opravdu zájem a chtěli bych to dělat, tak že k nim můžem v letě přijet na dvoutýdenní stáž,“ pokračoval ve vyprávění Michal, který mimořádné nabídky využil. A přišly nové pokusy a testování, které rozhodně měly smysl. Tak takové byli začátky JANKIV SIBLINGS, sourozenců, kteří šli za svým snem s inovativním pohledem na tradiční řemeslo, které je ve světě módy zcela odlišuje. Za svoji práci získali řadu módních uznání. Nejvíce si však váží domácího ocenění ZLATÁ FATIMA získané za nejlepší dámský výrobek roku. Modely JANKIV SIBLINGS dnes již nechybí na žádné prestižní společenské akci.

JANKIV SIBLINGS

JANKIV SIBLINGS

A kde se dají jejich koupit jejich jedinečné kusy, přímo umělecká díla? Na vlastním e-shopu na

https://www.jankivsiblings.com/.

JANKIV SIBLINGS

JANKIV SIBLINGS

JANKIV SIBLINGS
JANKIV SIBLINGS
JANKIV SIBLINGS
JANKIV SIBLINGS
JANKIV SIBLINGS

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní

26.05.2020 | Jak produktivně spolupracovat, když nejste spolu? To je otázka, kterou teď řeší mnoho vedoucích ...


Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha

08.04.2020 | Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...


Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.
Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.

06.04.2020 | Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního ...


Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou
Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou

06.04.2020 | České firmy jsou dnes silně konfrontovány se situací, na níž neměly čas se připravit. Homeoffice ...