Kašna s čůrajícím voříškem jednou z dominant Kryštofova údolí


čůrající voříšek
08.10.2014 21:30 | Michaela Lejsková

Sny se mají plnit. O tom je přesvědčen pan Martin Chaloupka, orlojář, betlémář, vynálezce, filantrop a za finanční podpory Nadačního fondu MA-MA Foundation a pár skvělých přátel, se rozhodl, že ta „kašna s čurajícím voříškem v Kryštofově Údolí“ prostě bude. Tak, jak slíbil v loňském roce na podzim redaktorce našeho magazínu Best Of, tak i koná.   

Jeho motivace se nezměnila ani po nedávné těžké dopravní nehodě, kde odepsal své auto a nové koupit je pro invalidního důchodce v současné době velká „science fiction“. Avšak jeho plány to nezměnilo, argument proč kašnu stavět stále zůstal nezměněn. Hlavní město Evropské unie, jak ví každé malé dítě, je Brusel a tam mají kašnu s čurajícím chlapečkem „Manneken Pis“, tak prostě ten jeho malebný Kryštofák, je „hlavní vesnicí Evropské unie“ a tam prostě kašna s čurajícím vesnickým voříškem musí být a také bude.

čůrající voříšek

 

Po dlouhém hledání našel vhodný model hafana vyšlechtěné rasy český strakatý pes, dříve Horákův laboratorní pes označovaný jako strakáč. Pes spatřil světlo světa v 50. letech minulého století, když jej měli ve fyziologickém ústavu ČSAV v Praze na pokusy.

Kašna s šedesáti centimetry čurajícím voříškem bude vytesána z umělého kamene a na začátku bude čůrat na patník, voda poteče samospádem z potoka zvaného Rokytka. Voříšek bude shlížet ze 120 centimetrů vysokého soklu. Později by měla skulptura být propojena s pramenem pitné vody a stát se dalším výletním objektem pro návštěvníky z velké dálky, tak i pro místní obyvatele, aby nemuseli běhat s PET – láhvemi a bandaskami až k dalekému pramenu ve vsi. Kašna s čurajícím voříškem již dostala své místo na první terase nad kryštofáckým parkovištěm, kde v adventních měsících stojí slavný, šestnáct metrů široký venkovní betlém s figurami v nadměrné velikosti od akademického malíře Josefa Jíry.  

Pokud autorovi nápadu zdraví a energie dovolí, tak by kašna měla být slavnostně odhalena dne 18.října 2014. Pan Chaloupka je sice bez auta a vidí, že je bez mobility najednou z jeho horské chalupy do blízkého Liberce či do dalekých Hořic, kde bydlí pan sochař a tvůrce Aleš John, hodně daleko a díky své skromnosti nechce nikoho obtěžovat s případným odvozem. Jednu věc však jak zakladatelky Nadačního fondu MA-MA Foundation Martina Motshagen a Martina Koudelková, tak i pan Chaloupka a jeho přátelé vědí, SNY SE MAJÍ POMÁHAT PLNIT!!! 

čůrající voříšek

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Trofej Zlatý banán za příběh roku si odnesl spolek „Děti patří domů“.
Trofej Zlatý banán za příběh roku si odnesl spolek „Děti patří domů“.

23.01.2020 | Již po sedmé se včera večer rozdávaly ceny nejlépe pracujícím neziskovým organizacím v České ...


Bagstage 11/2019
Bagstage 11/2019

13.12.2019 | Backstage fotografie – produkce profesního magazínu Best of realizovaná 29. listopadu 2019 Focené ...


V ČR pracuje jen necelá polovina maminek dětí do 5 let. Co brzdí jejich nástup do zaměstnání?
V ČR pracuje jen necelá polovina maminek dětí do 5 let. Co brzdí jejich nástup do zaměstnání?

06.12.2019 | Možnost umístit děti na část dne do předškolního zařízení je předpokladem pro to, aby se ...


Vánoční trhy v Praze vám nabídnou nezapomenutelnou cestu kolem světa
Vánoční trhy v Praze vám nabídnou nezapomenutelnou cestu kolem světa

27.11.2019 | Adventní trh, kde lze pořídít tradiční i ty nejoriginálnější dárky z celého světa, to je ...


V otázkách testujících finanční znalost pohořelo 52 procent obyvatel
V otázkách testujících finanční znalost pohořelo 52 procent obyvatel

13.11.2019 | Předvánoční období nahrává rychlým půjčkám a nákupům na splátky. Pořízení dárků, ...