Kmotři Jelínek a Mrkvička přáli koním hodné lidi


koně v akci
09.09.2014 15:30 | Michaela Lejsková

Slunce a téměř modrá obloha vytvářely povedenou kulisu již 16. ročníku mezinárodní výstavy Koně v akci, tentokrát nesoucí podtitul FILM. Pardubické závodiště za dva dny navštívily tisíce diváků, aby si užily rozmanitého a bohatého programu. Ten nabídl různé soutěže, sportovní ukázky a umělecká vystoupení i několik premiér a derniér.

Svou premiéru tu měla dvě tříměsíční hříbata, jejichž kmotry se stali známí herci Ladislav Mrkvička a Rudolf Jelínek. „Přejeme vám, aby kolem vás byli hodní lidé, kteří vás budou mít rádi. A aby se vám dařilo a zůstali jste zdraví,“ popřáli svým kmotřencům oba herci, které diváci znají i z mnoha filmů a televizních seriálů s koňskou tématikou. Jedním z nejznámějších je zcela určitě seriál z dostihového prostředí Dobrá voda, jehož exteriéry se mimo jiné natáčely ve Slatiňanech, Heřmanově Městci i v Pardubicích. Kromě Ladislava Mrkvičky a Rudolfa Jelínka v seriálu hráli také Petr Haničinec, Lukáš Vaculík, Vladimír Dlouhý, Iva Janžurová a řada dalších.

koně v akci

 

Zatímco hříbata trakénského koně zažila svůj první veřejný debut, s kariérou se naopak loučil devatenáctiletý kladrubský vraník Generalisssimus Morgana XXXI-11, přezdívaný Mimi. Byl sice vyřazen z chovu pro jisté nedostatky, plně se ale našel ve filmových a kaskadérských rolích. Natáčel filmy i reklamy po celé Evropě. Hrál ve filmech Příběh rytíře, Peklo s princeznou či Van Helsing a v jeho sedle se objevily takové celebrity jako je například Roman Polanski, Jennifer Lawrence či Bradley Cooper. „Mimiho zdravotní stav není už stoprocentní a do budoucna se asi nezlepší. Bude si teď užívat zaslouženého důchodu,“ prozradila Mimiho majitelka Romana Hájková. 

A že se ani v důchodu nemusí obávat ztráty popularity, mu předvedl dnes šestadvacetiletý, trojnásobný vítěz Velké pardubické Peruán. Stejně jako pravidelně přivádí na start účastníky Velké pardubické, uvedl i na výstavě Koně v akci, za bouřlivého aplausu, slavnostní průvod před hlavní tribuny.

Na výsluní se díky výstavě Koně v akci dostal i polský chladnokrevný hřebec Inspektor majitele Jana Janovského. Návštěvníci jej zvolili vítězem v anketě O nejkrásnějšího koně výstavy Koně v akci. Tento titul si teď může přidat k řadě úspěchů ze soutěží chladnokrevných koní, které nasbíral v minulosti.

koně v akci

 

Soutěže chladnokrevníků jsou také už tradiční součástí výstavy Koně v akci. Na pardubickém závodišti se už po dvanácté konala soutěž v orbě klasickým pluhem O ruchadlo bratranců Veverkových a také soutěž v orbě otočným pluhem Cena Agrodružstva Křičeň. Soutěžilo se také v těžkém tahu a soutěži ovladatelnosti. 

Ale zpět k premiérám. Program výstavy nabídl také dvě relativně nová odvětví v práci či zábavě s koňmi. Tou první novinkou byl parkur minikoní. Na dostihovém závodišti se v rámci výstavy uskutečnil čtvrtý díl 1. ročníku seriálu skokových závodů minikoní s vodičem PRZECHWOZD TOUR 2014. Tou druhou novinkou byla disciplína Working equitation, neboli pracovní jezdectví. Jeho cílem je vychovat poslušného, obratného, rychlého a všestranně využitelného koně, který musí zvládat drezuru, překonávání různých překážek i práci s dobytkem. V rámci mezinárodních soutěží musí koně absolvovat drezurní zkoušku, zkoušku ovladatelnosti na překážkách, rychlostní zkoušku a tzv. cow test, kdy tým musí oddělit určené tele od stáda.

koně v akci

 

Při práci s dobytkem jsou cenným pomocníkem také koně plemene Paso fino colombiano, typičtí svým pravidelným čtyřdobým mimochodem. Právě tento mimochod umožňuje maximální pohodlí pro jezdce. „Je to jako když si sednete do křesla a ono s vámi jede,“ popisoval divákům jezdecký zážitek Ing. Jan Kubeša. Paso fino colombiano je podle něj považováno za Rolls Royce mezi jezdeckými koňmi. Plemeno je výsledkem pětisetletého šlechtění kolumbijských chovatelů a adaptace na životní prostředí v náročném terénu Kolumbie.  

Unikátní bylo také vystoupení fríského hřebce Pieter Van Diphoorn, se kterým jeho jezdkyně předvedla nádhernou drezuru. Diváci ji ocenili opravdu velkým potleskem. Ovšem tleskalo se také voltiži v podání Národního hřebčína Kladruby nad Labem a jezdců ve věku od 4 do 13 let. Návštěvníci se mohli v hlavním programu stát také fanoušky puschballu předvedeném žáky Střední školy chovu koní a jezdectví Kladruby nad Labem, nebo zjistit co vše umí zvládat koně jízdní jednotky Městské policie Pardubice. Trio jmény Ota, Eda a Monty také pochází z kladrubského chovu. Kladrubáci se předvedli i ve čtverylce či v různých zápřežích. Svou „čtyřku“ českého teplokrevníka pak přivezl poslední vítěz pardubických závodů spřežení Zdeněk Jirásek, do reje kočárů se zapojili i chladnokrevníci. Představili se také angličtí plnokrevníci ve sportu, westernoví koně a různá plemena pony. Díky kostýmovaným představením diváci zažili i Noc na Karlštejně nebo se stali svědky soubojů Tří mušketýrů. A nesmíme zapomenout ani na mnohé chovatelské přehlídky. 

Bohatý byl i doprovodný program. Lože dostihových tribun se proměnily v promítací sály, tiskové středisko se alespoň na chvíli stalo muzeem Velké pardubické. Připraveny byly soutěže pro děti, ukázky agility či projížďky na koních. Tradiční součástí výstavy pak bylo vyhlášení výsledků soutěže MLS pardubického kraje.

Hlavním pořadatelem výstavy, za podpory Ministerstva zemědělství ČR, Města Pardubice a Pardubického kraje, je Dostihový spolek a.s. Spolupořadateli výstavy jsou Svaz chovatelů norika, slezského norika a českomoravského belgického koně v ČR, Agrovenkov o.p.s, Svaz chovatelů ovcí a koz Pardubického kraje, Národní hřebčín Kladruby nad Labem o.p.s., Svaz chovatelů českého trakéna, Hřebčína Amerika a Stáj Przechwozd. 

koně v akci
koně v akci
koně v akci
koně v akci

KomentářeKategorie
Příbuzné články
4 Tenoři měli úspěšný koncert v Carnegie Hall
4 Tenoři měli úspěšný koncert v Carnegie Hall

28.05.2024 | Vokální formace 4 Tenoři ve čtvrtek 23. května 2024 úspěšně debutovala na jedné z nejprestižnějších ...


Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest
Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest

10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...


Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii
Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii

10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...


Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU
Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU

10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004.  Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...


EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr
EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr

05.04.2024 | Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech ...