Konference, která přinesla téma sjednocující alternativy k Evropské unie


Jde to i jinak
22.10.2018 09:56 | redakce

Členové skupiny EFDD, zahraniční hosté, poslanci Evropského parlamentu i parlamentů národních a další političtí hosté vystoupili a diskutovali v rámci odborné konference „ALTERNATIVY EVROPSKÉ UNIE“, která k oficiálně předloženým pěti scénářům budoucnosti Evropské unie předkládá šestý projekt nazvaný JDE TO I JINAK. Ten jako jediný zcela odstraňuje demokratický deficit. Společným cílem konference bylo odstartovat vážnou celoevropskou diskuzi na téma sjednocující alternativy k Evropské unii, která vytvoří prostor pro převedení dosavadní spolupráce na zcela jiné základy bez zbytečných ztrát, a to sametově. Na odbornou konferenci určenou i široké a nejen české veřejnosti, sdílenou v přímém přenosu do zahraničí, naváže následující den happening s názvem „Nová sametová revoluce". Setkání politiků a občanů se uskuteční 20. října 2018 ve 14:00 na Náměstí Jana Palacha v Praze. Autorem projektu JDE TO I JINAK na zásadní proměnu spolupráce evropských států je Europoslanec RNDr. Jiří Payne. Projekt je výsledkem mnohaleté přípravy a některé prvky předloženého projektu lze nalézt v jeho článcích přibližně deset let. Na jeho pozvání, zaštítěné EFDD frakcí Evropského parlamentu, do Prahy přijeli William Legge, 10th Earl of Dartmouth z Velké Británie, Bill Etheridge z Velké Británie, Igor Gräzin z Estonska, Georgi Nedelchev z Bulharska a řada dalších. Účastníci konference představili, proč občané v jejich zemích nesouhlasí se současným stavem Evropské unie, a jak by na situaci měli politici reagovat. 

 

„Evropská unie se musí změnit. Proto jsme připravili plán sametové proměny, která zachová pozitivní prvky spolupráce, a přitom odstraní demokratický deficit,“ uvádí poslanec Evropského parlamentu RNDr. Jiří Payne. „Každý politik, akademik, občan v EU může tuto myšlenku podpořit podpisem „Sametové deklarace", kterou lze najít na webu www.TheAlternative.eu, dodává poslanec EFDD Jiří Payne.

Jde o výslovně nadstranickou akci, není vázána k žádné politické straně ani ke konkrétní frakci v Evropském parlamentu. K myšlenkám se může připojit kterýkoli politik či politická strana a může je

používat ve své činnosti i ve volební kampani. Grafický manuál a logo, které symbolicky mění evropské hvězdičky (neživé) do podoby ptáčka (živého), je pro ně volně k dispozici. Podrobný popis návrhu alternativy: http://www.payne.cz/WP15/AlternativaProEvropu.pdf.

Jiří Payne ze Strany svobodných občanů promluvil na konferenci o tom, proč přichází s projektem alternativy. Chce docílit, aby euroskeptici přestali kritizovat Evropskou unii, sjednotili se a společně prosazovali řešení. William Legge, 10th Earl of Dartmouth z Velké Británie ze strany UKIP spoluorganizátor konference, promluvil o situaci v Británii, souvislosti s Brexitem, vyjednávání s EU, proč potřebujeme alternativu. Igor Gräzin z Estonska  - Eesti Reformierakond (Estonská reformní strana) nabídl pohled jako jeden z autorů deklarace estonské nezávislosti. Estonský poslanec hlasoval proti Ústavě pro Evropu, která předcházela Lisabonské smlouvě, nabídl pohled na alternativu jako politik východní Evropy. Georgi Nedelchev z Bulharska - Bulharská unie za přímou demokracii prezentoval Bulharsko, které patří k nejmladším členům Evropské unie a Unie je tam vnímána značně odlišnou optikou než u nás. Georgi Nedelchev promluvil o místní situaci i jak Bulharsko může hledat alternativu k současnému uspořádání.

Deklaraci bude možné veřejně podepsat v rámci happeningu 20. října 2018 v Praze. Této akce se zúčastní delegace z mnoha členských zemí, účast přislíbili například z Velké Británie, Francie, Německa, Estonska, Litvy, Polska a dalších zemí.

_________________________________________________________________________________

Evropa svobody a přímé demokracie (anglicky Europe of Freedom and Direct Democracy, EFDD) je politická frakce v Evropském parlamentu. Byla založena po volbách do Evropského parlamentu 2009 jako Evropa svobody a demokracie. Frakci převážně tvoří britská United Kingdom Independence Party a italské Hnutí pěti hvězd. Do roku 2014 se jmenovala Evropa svobody a demokracie.

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní

26.05.2020 | Jak produktivně spolupracovat, když nejste spolu? To je otázka, kterou teď řeší mnoho vedoucích ...


Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha

08.04.2020 | Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...


Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.
Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.

06.04.2020 | Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního ...


Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou
Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou

06.04.2020 | České firmy jsou dnes silně konfrontovány se situací, na níž neměly čas se připravit. Homeoffice ...