Léto na zámku Loučeň v duchu akce Bosý středověk


Loučeň
30.06.2016 14:42 | redakce

Zámek Loučeň navazuje další akcí na oslavy 700. výročí narození Karla IV. Tentokráte návštěvníkům nechá zažít pocit chůze bez bot. Ti mohou dne 30. července v labyrintáriu zámku Loučeň odložit své boty a s nimi i stud. A vyzkoušet nový životní styl naboso a novou formu zdravé, pohodové a zajímavé turistiky – turistiky naboso s využitím svých nohou. Všichni si budou moci odnést mnoho poznatků a zážitků a boty v ruce v rámci akce Bosý středověk aneb i Karel IV. chodil bos. Český král a římský císař Karel IV. nechal ve 14. století postavit poblíž Prahy hrad Karlštejn, který měl sloužit mimo jiné jako klenotnice pro korunovační klenoty Svaté říše římské a pro Svatováclavskou korunu. Zmíněné cennosti se nacházely v kapli sv. Kříže, která se zamykala na devět zámků a byla dělena na dvě části pozlacenou mříží. Císař chodil do kaple rozjímat a za zlatou mříž vstupoval, jak napsal ve svém životopise Vita Caroli -  na znamení pokory a úcty vždy bez pokrývky hlavy a naboso. Akce Bosý středověk je snahou o novodobé navázání na tradice a také začleněním se do prvního ročníku Mezinárodního dne turistiky naboso. Ten je zařazen do akcí IVV (Internationaler Volkssportverband), což je mezinárodní organizace pro lidový sport - nevýkonnostní, odpočinkový, nenáročný, cenově dostupný sport, bez omezení věku či výkonnosti. Chodit bez obuvi, stimuluje řadu nervových bodů. Pro lidi se zrakovým postižením je turistika naboso vhodná též jak z důvodu hmatových prožitků, tak z hlediska nácviku prostorové orientace a samostatného pohybu.

Loučeň

V průběhu celého dne si budou moct návštěvníci vyrobit bosé středověké sandály, ozdoby nohou, objevit a pořídit si bosé boty či kořenový koberec. obří noze, tedy palisádovém bludišti číslo 6 pak poznat tajemství reflexní terapie, zúčastnit se výuky přirozeného běhu, shlédnout a zúčastnit se chůze po laně. Také obdivovat fakíra, vyzkoušet středověké mučení – lechtání nohou v kládě, vyzkoušet obratnost svých nohou v bosé dílně, užít si malování na nohy nebo masáže nohou,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň. „Ano, i Karel IV. chodil bos! Dnes je pro nás obvyklá chůze v obuvi, zatímco v dobách, když vyrůstal Karel IV, do jehož dětství se v letošním roce vracíme, byla přirozená a obvyklá chůze naboso. Chceme touto akcí uprostřed vrcholícího léta nechat naším návštěvníkům poznat a připomenout to, co již možná dávno zapomněli, jak je příjemné chodit bosky. Zámecký park poskytuje různé povrchy, kde si chůzi naboso můžete užít a skutečně procítit. A pokud si budete chtít své nožky omýt předtím, než se obujete před odjezdem domů, bude k dispozici umývárna,“ dodává Kateřina Šrámková.

Celodenní zámecký program bude v duchu středověku (700. výročí narození Karla IV.) společně s prvním ročníkem Mezinárodního dne turistiky naboso. Účastníci se přenesou do roku 1323, kdy budoucímu císaři bylo 7 let. Součástí programu budou prohlídky zámku s dvorním šaškem, scénky, turnaje, sokolníci, středověké tvůrčí dílny, jízda na koni, mince, psaní brkem. U vojenského ležení jeho otce Jana Lucemburského si budou moct vybrat erb a vyrobit si svůj praporec a sbírat fábory za plnění rytířských dovedností – lov, zápolení, jízda na koni, střelba, šachy. Tak se děti mohou stát členem družiny kralevice Karla.

PROGRAM DNE:

11:00    Únos kralevice;

11:00    Bosá vycházka 2 km od stánku Turistiky naboso po zámeckém parku;

12:00    Rytířský turnaj na počest Marie Lucemburské;

12:00    Přednáška o chození naboso;

13:00    Sokolníci;

13:00    Bosý výlet 4 km od hlavní brány, trasa mimo areál zámku  k prameni Dobrá voda;
             Kdo má zájem jen o tento výlet, neplatí vstupné do areálu a čeká před branou

13:30    Bosá prohlídka zámku s hmatovým překvapením, (ev. další ve 14:30);

14:00    Audience u krále;

15:00    Rytířský turnaj na počest krále Jana;

15:00    Naboso a poslepu travnatým labyrintem;

15:20    Naboso a poslepu pískovcovým labyrintem;

15:40    Naboso a poslepu královským labyrintem;

16:00    Bosý běžecký závod pro děti;

16:15    Únos kralevice;

17:00    Chůze ve žhavém uhlí, věšení bot na strom botovník;

 To vše NABOSO. Celý den a v celém areálu choďte naboso a vnímejte zámecký areál s nejrůznějšími povrchy všemi pěti smysly. Zujte se hned u vchodu.

Loučeň

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Modicon odstartoval dějiny automatizace a dodnes udává krok v průmyslových provozech
Modicon odstartoval dějiny automatizace a dodnes udává krok v průmyslových provozech

21.05.2019 | Před více než padesáti lety snila skupina inženýrů z Bedfordu ve státě Massachusetts o tom, ...


Ocenění SAP Partner Excellence Award pro Accenture
Ocenění SAP Partner Excellence Award pro Accenture

09.05.2019 | Společnost Accenture získala šest ocenění SAP Partner Excellence 2019, která se udělují nejlepším ...


Proč jsou úzkosti a strachy v práci jsou signálem přetížení
Proč jsou úzkosti a strachy v práci jsou signálem přetížení

06.05.2019 | Málokdo o nich mluví, ale mnoho lidí je prožívá. Profesní strachy a úzkosti jsou důležitým ...


Novým generálním ředitelem společnosti DHL Express pro Českou republiku se stává Luděk Drnec
Novým generálním ředitelem společnosti DHL Express pro Českou republiku se stává Luděk Drnec

15.04.2019 | Společnost DHL Express, poskytovatel expresních logistických služeb, oznámila jméno nového generálního ...


Střídání profesí začíná být trendem. Jak najít tu pravou?
Střídání profesí začíná být trendem. Jak najít tu pravou?

11.04.2019 | Nejenom mladí tápou a hledají své „ideální“ profesní uplatnění. Nespokojenost v práci ...