Leváci mohou oslavit svůj mezinárodní den 13. srpna


levák stabilo
12.08.2015 15:35 | redakce

Leváci tvoří 10 až 15% ze světové populace a teprve v posledních letech a s poznáním, že naše praváctví nebo leváctví je způsobeno vrozenou dominancí jedné mozkové hemisféry, se začínají leváci emancipovat. Mezinárodní den leváků si připomínáme od roku 1976. 

Za všechno může mozek

Mnoho výzkumů potvrdilo, že základy genetické výbavy, která rozhoduje o dominanci jedné z hemisfér, se tvoří již v prvních týdnech těhotenství. Nadřazený vliv pravé či levé hemisféry určí, zda bude naší dominantní částí těla levá nebo pravá. Levá hemisféra řídí pravou část těla a naopak pravá hemisféra řídí tu levou. Levá strana mozku pracuje s jazykem a logikou, má na starosti řeč, psaní, matematiku. Pravá hemisféra je zodpovědná za emoce, vnímání, představivost, umění a hudbu.

levák stabilo

foto: Stabilo

Leváci ve školních lavicích

Když dítě začíná svou povinnou školní docházku, mělo by už být jednoznačné, zda je levák nebo pravák, protože jeho nerozhodnost by mu mohla způsobit nemalé problémy při psaní prvních písmenek, rýsování, naplňování kreativních úkolů a celkové manipulaci se školními pomůckami.

„Většinou se dominance ruky vyhraní mezi pátým až šestým rokem života dítěte. Nevyhraněná dominance ruky je důvodem k odkladu školní docházky. Zhruba u 2% populace nedojde k vyhranění dominantní ruky, pak je vhodné řídit se dominancí oka a nohy. Pokud ani ty nejsou vyhraněné, je vhodné přiklonit se právě k pravé ruce. Rozhodně není dobré psát či kreslit oběma rukama," radí speciální pedagožka Mgr. Světlana Drábová.

Pokud jste si všimli, že je vaše dítě levák, nesnažte se ho přeučit na praváka. V mnoha případech se stává, že rodiče – praváci podvědomě podávají dětem předměty do pravé ruky, učí je otevírat věci pravou rukou apod. Případně se dítě snaží napodobit činnosti rodičů nebo kamarádů.

„Nešikovné zvládání školních povinností může mít nepříznivé účinky na samotnou psychiku dítěte. Proto je dobré dítěti na začátku vysvětlit, že to, že je levák, ho nijak neodlišuje od ostatních dětí a že se nemusí před kamarády - praváky kvůli tomu cítit méněcenné," doplňuje Marcela Vodičková, marketingový manažer společnosti STABILO, která je předním výrobcem psacím pomůcek a všechny má důsledně i pro leváky.

Rozhodně je důležité se nepokoušet zasahovat do přirozeného vývoje dítěte - leváka. Aby pobyt ve škole byl pro leváka příjemný, měl by sedět v lavici vždy vlevo, aby měl dostatek prostoru na psaní, a měl by pracovat se školními pomůckami určenými pro leváky.

levák stabilo

foto: Stabilo

 

Na leváky se nezapomíná

Mít doma dítě leváka není žádný problém, protože v současnosti existuje celé portfolio s produkty pro leváky - od tužek, per, barviček až po ořezávátka, pravítka a nůžky. Široký výběr školních pomůcek pro leváky nabízí značka STABILO. Pro ty nejmenší je to například trojhranná grafitová tužka EASYgraph ve variantě speciálně pro leváky a barvičky EASYcolors, které díky trojhranný designu a prohlubní vedou ke správnému úchopu. Školáky leváky potěší ergonomický roller STABILO EASYoriginal a EASYoriginal metallic, na kterém palec a ukazováček jednoduše zapadnou do ergonomicky vytvarovaných prohlubní z neklouzavého materiálu. Každý prst nasměrují na jeho místo a zajistí správné držení. Kulička na konci hrotu rolleru lehce klouže po papíře a speciální inkoust se nerozmazává, takže zajistí plynulé a čisté psaní bez křečovitého držení pera, "škrábání" nebo šmouh.

TIP: Všechny produkty STABILO určené pro leváky jsou označeny žlutou značkou a písmenem L.

Známí leváci

Mezi známé leváky patří například Aristoteles, Leonardo Da Vinci, Charlie Chaplin, Albert Einstein, Angelina Jolie, Ludwig van Beethoven, Marilyn Monroe, Sting, Napoleon Bonaparte, Winston Churchill, Brad Pitt, Keanu Reeves, Julia Roberts a američtí prezidenti George Bush, Bill Cllinton nebo Barack Obama.

Doporučená cena pastelek STABILO EASYcolors:  214 Kč 6 ks, 449 Kč 12 ks s ořezávátkem, STABILO, www.stabilo.cz

Doporučená cena tužky STABILO EASYgraph: 35 Kč, STABILO, www.stabilo.cz

Doporučená cena rolleru STABILO EASYoriginal + 3 náhradních náplní:  199 Kč, STABILO, www.stabilo.cz

levák stabilo

foto: Stabilo

levák stabilo
levák stabilo

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní

26.05.2020 | Jak produktivně spolupracovat, když nejste spolu? To je otázka, kterou teď řeší mnoho vedoucích ...


Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha

08.04.2020 | Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...


Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.
Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.

06.04.2020 | Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního ...


Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou
Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou

06.04.2020 | České firmy jsou dnes silně konfrontovány se situací, na níž neměly čas se připravit. Homeoffice ...