Na Velikonoce v Rudolfinu zazní Matoušovy pašije


04.04.2014 09:18 | Michaela Lejsková

Letošní sezonu koncertního cyklu Collegia 1704 a České filharmonie Hvězdy barokní opery v úterý 15. dubna od 19.30 hodin v Rudolfinu zakončí již nyní téměř vyprodaný Velikonoční koncert. Po Janových pašijích J. S. Bacha v roce 2013 jsou tentokrát na programu Bachovy „velké“ – Matoušovy pašije. Legendární dílo, jehož památné provedení Felixem Mendelssohnem Bartholdym v roce 1829 se stalo symbolem renesance Bachova díla na počátku 19. století, bývá považováno za vůbec největší skladbu oratorního repertoáru.

V ústřední roli vypravěče příběhu utrpení a smrti Ježíše Krista se představí proslulý finský tenorista Topi Lehtipuu. Pozvání přijali také další skvělí sólisté: Céline Scheen (soprán), Sophie Harmsen (alt), Krystian Adam (tenor), Tobias Berndt (bas) a Marian Krejčík (bas). Český barokní ansámbl světového renomé Collegium 1704 zahraje pod vedením dirigenta Václava Lukse.

V předvečer koncertu, 14. dubna 2014, bude vyhlášen program již třetího ročníku tohoto unikátního cyklu a zahájí předprodej abonentních vstupenek na sezonu 2014/15.

Třiačtyřicetiletý tenorista Topi Lehtipuu je hvězdou předních operních domů a festivalů. Za oblibou charismatického Fina u režisérů, diváků i kritiky stojí nejen atraktivní vzhled, ale především dokonalá herecká práce, nádherný hlas a nebývalý repertoárový rozsah, který sahá od Bacha ke Stravinskému. Topi Lehtipuu se narodil v roce 1971 v australském Brisbane, housle, klavír a sborový zpěv studoval v Sibelius Academy v Helsinkách, ve Finsku pracoval s divadelníky i filmaři a svého času vedl rockovou kapelu Höyry-kone, která spojovala avantgardní hudbu s nástroji jako housle nebo violoncello. S Collegiem 1704 v Praze poprvé vystoupil začátkem loňského roku v rámci cyklu Hvězdy barokní opery, kdy „okouzlil Prahu,“ jak referoval tehdejší tisk.

Collegium 1704 prožívá velmi úspěšné jaro: 28. března hrálo na jedné z nejprestižnějších evropských scén – v Theater an der Wien. Do Vídně se Collegium 1704 vrátilo po triumfální lednové premiéře v Konzerthausu, tentokrát s oceňovaným nastudováním opery Olimpiade Josefa Myslivečka v koncertním provedení. Uvedení opery Olimpiade Josefa Myslivečka v loňském roce zaznamenalo na mezinárodní operní scéně nevídaný úspěch a ohlas, stvrzený nominací na International Opera Awards v kategorii Rediscovered Works (znovuobjevená díla). „Operní Oscaři“ se budou udílet v Londýně 7. dubna.

Vstupenky na cyklus Hvězdy barokní opery jsou v prodeji online na www.ceskafilharmonie.cz a v pokladně České filharmonie v Rudolfinu (Alšovo nábř. 12, Praha 1, po — pá 10.00 — 18.00 h).

Collegium 1704, Collegium Vocale 1704

Oba soubory byly založeny cembalistou a dirigentem Václavem Luksem u příležitosti projektu Bach — Praha — 2005, jenž stál na počátku spolupráce s festivalem Pražské jaro. Od roku 2007 jsou pravidelnými hosty festivalů po celé Evropě. Rok 2008 dal vzniknout jejich koncertnímu cyklu Hudební most Praha — Drážďany navazujícímu na bohaté kulturní tradice obou měst. Spolupráce se světově proslulými sólisty Magdalenou Koženou, Vivicou Genaux, Bejunem Mehtou ad. plynule vyústila v roce 2012 v druhý koncertní cyklus Hvězdy barokní opery pořádaný v pražském Rudolfinu. V operních produkcích navázali na mezinárodní úspěchy inscenace Händelova Rinalda provedením opery Olimpiade Josefa Myslivečka, která byla nominována na International Opera Awards. Vedle nedávných premiér v prestižních síních Theater an der Wien, vídeňském Konzerthausu, na Lucerner Festival, MAfestival Brugge, Musikfest Stuttgart, Tage Alter Musik in Herne nebo BOZAR (Palais des Beaux-Arts) v Bruselu aj. čekají Collegium 1704 vystoupení např. na Salzburger Festspiele, Chopin Festival, Wratislavia Cantans a rezidence na prestižních festivalech Oude Muziek v Utrechtu či Bachfestu v Lipsku. V září 2013 byla vydána velmi očekávaná nahrávka Mše h moll J. S. Bacha a rozšířila tak řadu úspěšných CD především se skladbami J. D. Zelenky z produkce vydavatelství pro Accent, Zig-Zag Territoires či Supraphon.

 

 

Oficiální stránky souboru: www.collegium1704.com

www.facebook.com/Collegium1704


KomentářeKategorie
Příbuzné články
Ministr Síkela sla uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest
Ministr Síkela sla uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest

10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...


Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii
Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii

10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...


Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU
Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU

10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004.  Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...


EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr
EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr

05.04.2024 | Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech ...


Čeští skláři zapsáni na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO
Čeští skláři zapsáni na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO

20.03.2024 | Po třech letech fungování nové česká značky skleněných, nejen vánočních ozdob Koulier lze ...