PAVEL HAAS QUARTET vadává nové album a těší se uznání i ve světě


PAVEL HAAS QUARTET
05.05.2022 14:15 | redakce

Významný britský hudební časopis BBC Music Magazine zařadil začátkem letošního roku PAVEL HAAS QUARTET mezi 10 nejlepších smyčcových kvartet všech dob, a to po bok takových jmen, jakými jsou například Alban Berg Quartet, Amadeus Quartet či Borodin Quartet. PAVEL HAAS QUARTET, jenž letos slaví dvacet let na scéně a je držitelem šesti Gramophone Awards, dvou BBC Music Magazine Awards a také Diapason d’Or de l’Année, vydává 13. května 2022 u Supraphonu novou nahrávku. Velmi očekávané a v pořadí již deváté album obsahuje Klavírní kvintet f moll op. 34 a Smyčcový kvintet č. 2 G dur op. 111 Johannese Brahmse. Podobně jako v případě titulu s kvintety Antonína Dvořáka, oceněného Gramophone Chamber Award, si PAVEL HAAS QUARTET přizval speciální hosty – BORISE GILTBURGA (klavír) a PAVLA NIKLA (viola, bývalý člen PHQ).

Johannes Brahms ve svých dvaceti letech našel podporu u manželů Clary a Roberta Schumannových. Brahmsův vztah ke Claře patrně stojí i za Klavírním kvintetem f moll op. 34. Skladbu, původně rozvrženou pro smyčcové kvinteto, Brahms na jaře 1864 přepracoval na Sonátu f moll pro dva klavíry. Smyčcová ani klavírní verze však Claru stále zvukově neuspokojovaly; teprve kombinace klavíru a smyčců přinesla kýžený kontrast a barevné bohatství. Clara Schumannová se ujala klavírního partu při soukromé premiéře díla, kterému přiřkla „symfonický charakter“. Toho se mu bohatě dostává i na nové nahrávce PAVEL HAAS QUARTET. Smyčcovým kvintetem G dur op. 111 chtěl Johannes Brahms údajně své dílo uzavřít.

Houslista PAVEL HAAS QUARTET Marek Zwiebel k novému albu uvedl: „Nahrávání Brahmse bylo pro nás jednak velkou radostí, ale na druhé straně i velkou výzvou, jelikož se jedná o dva velké kusy, do kterých Brahms vložil kus svého života. Ten první kvintet složil jako mladík, můžeme říct na začátku své skladatelské kariéry, kdežto ten violový kvintet už skládal na podzim svého života. I my jsme do toho dali kus svých emocí a množství energie, tak věříme, že výsledek se bude líbit.“ Houslistka Veronika Jarůšková, která PAVEL HAAS QUARTET před dvaceti lety společně s violistou Pavlem Niklem založila, k tomu dodala: „Je skvělé mít možnost dělat práci, kterou milujete, a pokud ji můžete dělat s přáteli, které máte rádi – tak jako se máme rádi my s Pavlem a Borisem –, jde o to nejkrásnější, co vás může potkat. Věřím, že z našeho nového alba je to znát.“

Album kvintetů Johannese Brahmse, které často bývají nazývané korunou jeho komorní hudby, vydává v podání PAVEL HAAS QUARTET, PAVLA NIKLA a BORISE GILTBURGA již v pátek 13. května 2022 na CD i v digitálních formátech SUPRAPHON.

 

TEASER: https://www.youtube.com/watch?v=4bH9K4-Y6M8

 

MULTILINK: https://pavelhaasquartet.lnk.to/BrahmsQuintets

 

WEB: www.pavelhaasquartet.com

PAVEL HAAS QUARTET

BIOGRAFIE:

PAVEL HAAS QUARTET založila v roce 2002 Veronika Jarůšková s violistou Pavlem Niklem, který je i po odchodu z kvarteta (2016) jeho stálým hostem při interpretaci smyčcových kvintetů. Členové souboru studovali u legendárního violisty Smetanova kvarteta Milana Škampy. Po vítězství na soutěžích Pražské jaro a Premio Paolo Borciani v italském Reggio Emilia v roce 2005 se Pavel Haas Quartet rychle etabloval mezi nejvýraznější světové komorní soubory současnosti a vystupuje v nejvýznamnějších světových koncertních síních. V roce 2007 European Concert Hall Organisation (ECHO) vybrala soubor jako jednu z vycházejících hvězd (Rising Stars) a otevřela kvartetu jedinečnou příležitost představit se na řadě koncertů ve významných koncertních sálech po celém světě. V letech 2007–2009 se soubor zúčastnil programu BBC New Generation Artists a v roce 2010 získal mimořádné stipendium od nadace Borletti–Buitoni Trust.

Pavel Haas Quartet exkluzivně nahrává pro vydavatelství Supraphon. Nahrávky souboru zahrnují stěžejní repertoár český (Leoš Janáček, Pavel Haas, Antonín Dvořák, Bedřich Smetana) i světový (Sergej Prokofjev, Franz Schubert, Dmitrij Šostakovič) a v obou oblastech sklízí nejvyšší mezinárodní ocenění. Za osm dosud vydaných alb získal soubor šestkrát Gramophone Award (za Dvořákovy kvartety získal hlavní cenu „Recording of the Year“), dvakrát BBC Music Magazine Award, v jednom případě Diapason d’Or de l’Année a bezpočet ocenění v recenzních rubrikách prestižních světových médií. Na nahrávce Franze Schuberta hostuje violoncellista Danjulo Ishizaka. Nové album s kvintety Johannese Brahmse navazuje na nahrávky kvintetů Antonína Dvořáka, kdy Pavel Haas Quartet opakovaně přizval ke spolupráci klavíristu Borise Giltburga a violistu Pavla Nikla.

Kvarteto nese jméno českého skladatele Pavla Haase (1899–1944), Janáčkova nejnadějnějšího žáka, který byl v roce 1941 nacisty uvězněn v Terezínském ghettu a o tři roky později umučen v koncentračním táboře v Osvětimi. Jeho hudební odkaz zahrnuje tři skvostné smyčcové kvartety.

 

PAVEL HAAS QUARTET

KomentářeKategorie
Příbuzné články
4 Tenoři měli úspěšný koncert v Carnegie Hall
4 Tenoři měli úspěšný koncert v Carnegie Hall

28.05.2024 | Vokální formace 4 Tenoři ve čtvrtek 23. května 2024 úspěšně debutovala na jedné z nejprestižnějších ...


Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest
Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest

10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...


Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii
Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii

10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...


Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU
Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU

10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004.  Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...


EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr
EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr

05.04.2024 | Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech ...