Pavel Šporcl přepsal státní hymnu a zahájí s ní každý z koncertů svého turné


Pavel Šporcl
07.10.2015 14:35 | redakce

Třináct koncertů a třináct různých programů slibuje letošní turné houslisty Pavla Šporcla. Se svými modrými houslemi se v Praze a v Brně vydá i na bachovský maratón. V rámci něho ve třech po sobě jdoucích dnech zahraje vždy zcela jiné programy tvořené ze skladeb Johanna Sebastiana Bacha a provede tak kompletní skladatelovo dílo pro housle. Turné Bacha na Šporcla navazuje na nové album houslisty. To v říjnu letošního roku vydává na dvou CD hudební vydavatelství Supraphon.

Pavel Šporcl novinku natočil během letošního léta k poctě a 330. výročí narození významného německého skladatele Johanna Sebastiana Bacha. Jeho Sonáty a partity pro sólové housle vydá hudební vydavatelství Supraphon na 2CD i digitálně 16. října 2015. „Již delší dobu jsem snil o tom, že přijde chvíle, kdy nahraji Bachovy slavné Sonáty a partity pro sólové housle. Jako poslední z velkých českých houslistů je vydal na deskách před pětačtyřiceti lety Josef Suk. Nahrát toto veledílo houslové literatury bylo pro mne obrovskou výzvou z mnoha aspektů: musel jsem se porvat se stylem interpretace, s technikou, na koncertech i s pamětí. Do nahrávky jsem dal celé své srdce a ty nejniternější pocity. Věřím, že se bude posluchačům líbit,“ říká o svém novinkovém albu Pavel Šporcl.

Pavel Šporcl

„Pro Supraphon je nová nahrávka Bachových sólových skvostů  v podání nekonvenčního umělce Pavla Šporcla významnou událostí. Velmi si jeho výjimečného talentu vážíme a je skvělé, že svoji diskografii nyní ozdobil tak stěžejním dílem houslové literatury. Svojí novou skvělou nahrávkou zároveň přispěl i k letošním celosvětovým oslavám 330. výročí narození Johanna Sebastiana Bacha. Jsem ráda, že můžeme spolupracovat s tak úžasným umělcem, pro kterého jsou nové výzvy potvrzením jeho talentu,“ dodává ředitelka vydavatelství Supraphon Iva Milerová.

Tradiční podzimní turné s příhodným názvem Bacha na Šporcla – Generali tour 2015 zahájí Pavel Šporcl 21. října v Hradci Králové. Dále zavítá do Pardubic, Kostelce nad Orlicí, Ostravy, Litoměřic, Plzně, Českých Budějovic, Prahy a Brna. Na koncertních cestách s bachovským programem bude houslista v říjnu a v prosinci 2015. V některých koncertních síních a kostelích vystoupí pouze sólově. Jinde ho doprovodí vynikající soubor dobových barokních nástrojů Czech Ensemble Baroque Orchestra. S jeho koncertní mistryní Elen Machovou zahraje oblíbený Bachův koncert pro dvoje housle d moll. Na tři koncerty přijede Šporcl s cembalistou íránsko-amerického původu Mahanem Esfahani, jedním z nejlepších cembalistů světa či s neméně skvělým hobojistou Vilémem Veverkou.

„Své nové album Pavel Šporcl uvede mimo jiné i odvážným Bach-maratónem. V Praze v kostele sv. Šimona a Judy a v brněnském Besedním domě ve třech po sobě jdoucích dnech provede kompletní houslové dílo Johanna Sebastiana Bacha: v rámci prvního večera všechny Sonáty a partity, na druhém koncertu kompletní koncerty pro housle a orchestr a na posledním Sonáty pro housle a cembalo. Myslím, že obsáhnout na sedm hodin intonačně citlivé, technicky i pamětně náročné Bachovy hudby je ojedinělý počin, na který si troufne jen málokterý ze světových houslistů: typický pro nekonvenčního umělce Pavla Šporcla, o kterém se píše jako o talentu, který se rodí možná jednou za sto let. Věřím, že barokní program navíc posluchačům přispěje i k atmosféře nadcházejících vánočních svátků,“ říká k novému projektu houslisty jeho manažerka Jana Dioszegi.

Pořádající agentura ŠPORCL ARTS Agency avizuje možnost zakoupení permanentek na koncerty obou Bach-maratónů za zvýhodněnou cenu. 

foto: Lenka Hatašová

www.pavelsporcl.cz

Pavel Šporcl

KomentářeKategorie
Příbuzné články
72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly
72 procent zaměstnanců vnímá větší důraz na hygienu, ostatní nevidí rozdíly

27.07.2020 | Společnost Kärcher realizovala v polovině července průzkum mezi 2000 zaměstnanci různých typů ...


Asociace předních vzdělávacích firem (LLPA) získala významné ocenění
Asociace předních vzdělávacích firem (LLPA) získala významné ocenění

27.07.2020 | Asociace LLPA (Leading Learning Partners Association), která sdružuje 32 významných školicích středisek ...


Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní

26.05.2020 | Jak produktivně spolupracovat, když nejste spolu? To je otázka, kterou teď řeší mnoho vedoucích ...


Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha

08.04.2020 | Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...