Pavel Šporcl přepsal státní hymnu a zahájí s ní každý z koncertů svého turné


Pavel Šporcl
07.10.2015 14:35 | redakce

Třináct koncertů a třináct různých programů slibuje letošní turné houslisty Pavla Šporcla. Se svými modrými houslemi se v Praze a v Brně vydá i na bachovský maratón. V rámci něho ve třech po sobě jdoucích dnech zahraje vždy zcela jiné programy tvořené ze skladeb Johanna Sebastiana Bacha a provede tak kompletní skladatelovo dílo pro housle. Turné Bacha na Šporcla navazuje na nové album houslisty. To v říjnu letošního roku vydává na dvou CD hudební vydavatelství Supraphon.

Pavel Šporcl novinku natočil během letošního léta k poctě a 330. výročí narození významného německého skladatele Johanna Sebastiana Bacha. Jeho Sonáty a partity pro sólové housle vydá hudební vydavatelství Supraphon na 2CD i digitálně 16. října 2015. „Již delší dobu jsem snil o tom, že přijde chvíle, kdy nahraji Bachovy slavné Sonáty a partity pro sólové housle. Jako poslední z velkých českých houslistů je vydal na deskách před pětačtyřiceti lety Josef Suk. Nahrát toto veledílo houslové literatury bylo pro mne obrovskou výzvou z mnoha aspektů: musel jsem se porvat se stylem interpretace, s technikou, na koncertech i s pamětí. Do nahrávky jsem dal celé své srdce a ty nejniternější pocity. Věřím, že se bude posluchačům líbit,“ říká o svém novinkovém albu Pavel Šporcl.

Pavel Šporcl

„Pro Supraphon je nová nahrávka Bachových sólových skvostů  v podání nekonvenčního umělce Pavla Šporcla významnou událostí. Velmi si jeho výjimečného talentu vážíme a je skvělé, že svoji diskografii nyní ozdobil tak stěžejním dílem houslové literatury. Svojí novou skvělou nahrávkou zároveň přispěl i k letošním celosvětovým oslavám 330. výročí narození Johanna Sebastiana Bacha. Jsem ráda, že můžeme spolupracovat s tak úžasným umělcem, pro kterého jsou nové výzvy potvrzením jeho talentu,“ dodává ředitelka vydavatelství Supraphon Iva Milerová.

Tradiční podzimní turné s příhodným názvem Bacha na Šporcla – Generali tour 2015 zahájí Pavel Šporcl 21. října v Hradci Králové. Dále zavítá do Pardubic, Kostelce nad Orlicí, Ostravy, Litoměřic, Plzně, Českých Budějovic, Prahy a Brna. Na koncertních cestách s bachovským programem bude houslista v říjnu a v prosinci 2015. V některých koncertních síních a kostelích vystoupí pouze sólově. Jinde ho doprovodí vynikající soubor dobových barokních nástrojů Czech Ensemble Baroque Orchestra. S jeho koncertní mistryní Elen Machovou zahraje oblíbený Bachův koncert pro dvoje housle d moll. Na tři koncerty přijede Šporcl s cembalistou íránsko-amerického původu Mahanem Esfahani, jedním z nejlepších cembalistů světa či s neméně skvělým hobojistou Vilémem Veverkou.

„Své nové album Pavel Šporcl uvede mimo jiné i odvážným Bach-maratónem. V Praze v kostele sv. Šimona a Judy a v brněnském Besedním domě ve třech po sobě jdoucích dnech provede kompletní houslové dílo Johanna Sebastiana Bacha: v rámci prvního večera všechny Sonáty a partity, na druhém koncertu kompletní koncerty pro housle a orchestr a na posledním Sonáty pro housle a cembalo. Myslím, že obsáhnout na sedm hodin intonačně citlivé, technicky i pamětně náročné Bachovy hudby je ojedinělý počin, na který si troufne jen málokterý ze světových houslistů: typický pro nekonvenčního umělce Pavla Šporcla, o kterém se píše jako o talentu, který se rodí možná jednou za sto let. Věřím, že barokní program navíc posluchačům přispěje i k atmosféře nadcházejících vánočních svátků,“ říká k novému projektu houslisty jeho manažerka Jana Dioszegi.

Pořádající agentura ŠPORCL ARTS Agency avizuje možnost zakoupení permanentek na koncerty obou Bach-maratónů za zvýhodněnou cenu. 

foto: Lenka Hatašová

www.pavelsporcl.cz

Pavel Šporcl

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Česká textilní značka Styx upravuje část výroby a šije roušky pro své zaměstnance a zákazníky
Česká textilní značka Styx upravuje část výroby a šije roušky pro své zaměstnance a zákazníky

18.03.2020 | Značka Styx, která se specializuje na výrobu spodního prádla, nyní přeskupuje část své výroby ...


Proč větrání zvyšuje šanci přenosu infekce a antibakteriální desinfekce není účinná?
Proč větrání zvyšuje šanci přenosu infekce a antibakteriální desinfekce není účinná?

18.03.2020 | I když část firem a institucí nařídila svým zaměstnancům práci z domu, je tu stále velká ...


Firmy ochotněji zaměstnávají osoby se zdravotním postižením
Firmy ochotněji zaměstnávají osoby se zdravotním postižením

18.03.2020 | Přesto, že se počátkem roku nezaměstnanost mírně zvýšila, nedostatek volných lidí na trhu ...


Pět trendů, které budou určovat technologický vývoj v dalších letech
Pět trendů, které budou určovat technologický vývoj v dalších letech

16.03.2020 | Společnost Accenture každoročně vydává studii, ve které poukazuje na technologické trendy, jenž ...


Michal Prokop po padesáti letech v Lucerně, kam se s ním můžete také těšit!
Michal Prokop po padesáti letech v Lucerně, kam se s ním můžete také těšit!

04.03.2020 | Po více než padesáti letech se Michal Prokop vrací na pódium pražské Lucerny v rámci Československého ...