Petr Sís zasedne v mezinárodní porotě 55. ZLÍN FILM FESTIVALU


Petr Sís
25.02.2015 20:05 | redakce

Nejstarší mezinárodní festival filmů pro děti a mládež na světě ZLÍN FILM FESTIVAL vstupuje do jubilejního 55. ročníku a při této mimořádné příležitosti se do Zlína chystá řada vzácných hostů. Pozvání do festivalové poroty přijal Petr Sís, nejznámější a nejúspěšnější český ilustrátor současnosti. V rámci doprovodného programu bude Petr Sís na autogramiádě podepisovat svou zatím poslední knihu Pilot a Malý princ. Letošní 55. ZLÍN FILM FESTIVAL se uskuteční od 29. května do 4. června.

Petr Sís bude společně s dalšími respektovanými osobnostmi z šestnácti filmů pro děti a mládež v hlavní soutěži vybírat ten nejlepší, který v závěru festivalu získá Zlatý střevíček. V průběhu let Petr Sís přebíral četná ocenění za svou tvorbu – včetně Zlatého medvěda na Filmovém festivalu v Berlíně 1980 za krátký animovaný film Hlavy. Na ZLÍN FILM FESTIVALU se rád ocitne v opačné roli, jak ostatně sám potvrzuje: „V průběhu let jsem byl mnohdy nadšen a mnohdy zklamán rozhodnutím různých porot... Jsem ale v porotách i na filmových festivalech (např. v Třeboni nebo v Bologni) rád, protože se mohu chovat podle českého přísloví: Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

Petr Sís prozradil i další důvody, které jej na ZLÍN FILM FESTIVAL přivádějí: „Zlín je město Hermíny Týrlové, Karla Zemana, Zdeňka Lišky — město fantazie. A také město ateliérů na Kudlově, kde vznikaly filmy, s nimiž jsem vyrůstal a které mám rád. A navíc, můj tatínek tu byl v Baťově škole.“ Přestože v současné době se Petr Sís věnuje především knižní ilustraci, animovaný film zůstává jeho srdeční záležitostí: „Teď, když pracuji na knížkách v samotě mého studia, vzpomínám na všechny krásné kamarády. Na partu, s níž jsem vytvářel kreslené filmy okénko po okénku. Při dnešních technologiích tomu těžko uvěřit. A tak moje srdce doufá, že se k filmu ještě někdy vrátí...“

Nejnovější knihou Petra Síse je Pilot a Malý princ, ve které s empatií, lehkostí a citem pro dobovou atmosféru vypráví příběh legendárního francouzského letce, dobrodruha a spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho. Soudě podle této knihy je Sísovým oblíbeným

literárním hrdinou právě Malý princ, ovšem své favority má i mezi postavami z dětských filmů. „Vedle Malého prince jsou to kluci z filmu Cesta do pravěku, Michal Pospíšil ve filmu Ukradená vzducholoď nebo Večerníček,“ potvrzuje Petr Sís. Součástí doprovodného programu, ve spolupráci s nakladatelstvím Labyrint, bude autogramiáda této knihy.  Motiv Malého prince se na ZLÍN FILM FESTIVALU objeví ještě jednou a to v podobě výstavy jedné z největších soukromých sbírek vydání knihy Malý princ ve střední Evropě.

Petr Sís

 

Petr Sís

Mezinárodně uznávaný autor knih pro děti, ilustrátor, grafik a tvůrce animovaných filmů se narodil v roce 1949 v Brně, vyrostl v Praze. Absolvoval pražskou VŠUP a The Royal College of Art v Londýně. Za svou tvorbu získal mnoho ocenění po celém světě – od Zlatého medvěda na Filmovém festivalu v Berlíně (1980 za krátký film Hlavy) až po Ragazzi Award na Mezinárodním veletrhu dětské knihy v Boloni (2004 za Strom života a 2008 za Zeď). V roce 2003 obdržel prestižní MacArthurovo stipendium a v roce 2012 mu byla za celoživotní tvorbu udělena Cena Hanse Christiana Andersena. Se svou rodinou žije v New Yorku.

Petr Sís je autorem pětadvaceti knih pro děti a mládež, dále ilustroval přes padesát knih, natočil 26 animovaných filmů, věnuje se plakátu, výtvarným objektům a nástěnným malbám (např. mozaika pro newyorské metro či obří tapiserie na letištích v Praze a v Dublinu). Česky vydalo nakladatelství Labyrint v edici pro malé čtenáře Raketa tyto knihy: Strom života / Charles Darwin (2004), Tibet / Tajemství červené krabičky (2005; podle knihy vzniklo stejnojmenné představení souboru Buchty & loutky a text zároveň autor načetl jako audioknihu), Hrej, Mozarte, hrej (2006), Tři zlaté klíče (2007; nové české a anglické vydání), Zeď / Jak jsem vyrůstal za železnou oponou (2007; česky a anglicky), Ptačí sněm (2011) a Pilot a Malý Princ (2014).

 

Oficiální stránky festivalu: www.zlinfest.cz 

Petr Sís

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest
Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest

10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...


Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii
Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii

10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...


Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU
Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU

10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004.  Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...


EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr
EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr

05.04.2024 | Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech ...


Čeští skláři zapsáni na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO
Čeští skláři zapsáni na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO

20.03.2024 | Po třech letech fungování nové česká značky skleněných, nejen vánočních ozdob Koulier lze ...