Poklady Moravského krasu v nové společenské hře „Tajemství býčí skály“


EFKO
24.01.2024 15:36 | redakce

Český výrobce her a hraček, společnost EFKO-karton, s. r. o. z Nového Veselí uvádí na trh novou originální hru s názvem „Tajemství Býčí skály“. Jejím prostřednictvím si malí i velcí badatelé udělají představu, jak vypadalo objevování jeskyní a historických nálezů v Moravském krasu. Hra, která oslovuje děti i dospělé se stává vyhledávanou náplní rodinných a přátelských setkání. Jde o skvělý příklad toho, jak se zábavnou formou můžeme seznamovat s naší historií. Hru, jejíž námět pochází z dílny samotných historiků, zajisté ocení i školní skupiny a družiny. Je určena hráčům od šesti do devětadevadesáti let.

„V roce 2022 k nám do firmy přijeli představit koncept své vlastní hry manželé Daniela a Jakub Pernesovi. Musím říci, že se nám jejich nápad hned zalíbil. A to jak samotným námětem, tak i herním principem. Rozhodli jsme se proto začít s nimi na hře spolupracovat a vydat ji. Nejprve bylo třeba koncept uzpůsobit tak, aby byl technologicky vyrobitelný a optimalizovaný do formátu rodinné hry. Jejich původní varianta byla totiž navržena pro větší dětské kolektivy, které navštěvovaly Muzeum Blanenska. Poté jsme hledali finální název a grafickou podobu hry. V těchto dnech titul míří do kamenných prodejen i e-shopů,” vysvětluje proces tvorby Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton, s.r.o. z Nového Veselí.

Tato lehce strategická hra je určena dvěma až čtyřem hráčům. Každý z nich ve svém kole rozvíjí vlastní jeskyni přiložením hracího pole (tzv. hexu), pohybuje se v ní nebo objevuje prostor tajemného podzemí pomocí své figurky badatele a získává karty objevů. Cílem hry je prozkoumat co největší část jeskyně, vypátrat v ní cenné poklady a získat tak nejvíce výherních kamenů. Zajímavostí je, že jeskynní chodby nesou názvy opravdových podzemních prostor z různých jeskyní Moravského krasu. Hráči tak objeví například Dóm chaosu, Stříbrnou chodbu, Pohádkovou síň, Bludiště a mnoho dalších.

EFKO

EFKO

 

„Při tvorbě hry jsem vytrvale dotazoval své kolegy z Muzea Blanenska, abychom společně dali dohromady příklady nálezů, které se v jeskyních Moravského krasu našly. Hráči tak mohou při objevování své jeskyně najít třeba mincovní poklad, jeskynní malby, kosti vyhynulých zvířat a samozřejmě legendárního bronzového býčka. Manželka Daniela tyto nálezy ilustrovala podle podkladů mého kolegy archeologa Marka Nováka a přírodovědce Vlastislava Káňi,“ vysvětluje jeden z dvojice autorů hry, Jakub Pernes.

 

Desková hra Tajemství Býčí skály obsahuje 64 hexových hracích polí, 140 kamínků, které zastupují body, 46 karet a 4 dřevěné figurky badatelů. Hra byla vytvořena ve spolupráci s Muzeem Blanenska. Již nyní ji lze zakoupit přímo na e-shopu výrobce https://eshop.efko.cz, ve vybraných hračkárnách či v Muzeu Blanenska. Doporučená cena je 499 Kč.

Firma EFKO-karton, s. r. o., tradiční český výrobce hraček, vznikla v roce 1993. Nyní patří mezi několik málo společností, které zachovaly celou výrobu hraček v České republice. Výroba je soustředěná do dvou závodů na Vysočině – do Nového Veselí a Korouhve u Poličky. Zaměřuje se na vývoj a výrobu her a hraček, které nejen baví, ale mají zároveň edukativní úlohu. Velká část výrobků vzniká ve spolupráci se speciálními pedagogy. Vývojové oddělení firmy klade důraz na kvalitu materiálů, ze kterých se výsledné produkty skládají. Posláním firmy je vytvářet kvalitní výrobky s trvalou hodnotou, které slouží více generacím. Kromě výroby vlastních produktů se EFKO specializuje i na zakázkovou výrobu her a luxusních obalů na míru. Společnost mimo jiné vyrobila největší herní plán na světě zapsaný v Guinnessově knize rekordů.  

Za své výrobky získalo EFKO řadu ocenění – cenu Grand Prix odborné poroty FOR TOYS 2010 za IGRÁČKA. V roce 2011 obdrželo čestné uznání v rámci projektu VIZIONÁŘI 2011. Ocenění bylo uděleno za oživení tradičních dětských hraček IGRÁČEK a uvedení na trh nové série, která využívá nejnovějších poznatků z oblasti didaktiky a dětské psychologie. Projekt VIZIONÁŘI organizuje sdružení Czech Inno pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu. V roce 2012 společnost EFKO získala ocenění v soutěži „Českých 100 nejlepších“ za strategickou hru ABAKU, kterou doporučuje rovněž Mensa ČR, Jednota českých matematiků a fyziků a Univerzita Karlova. Kreativní stavebnice ROTO získala ocenění „Správná hračka“ za rok 2013. Populární rodinná společenská hra Jožin z bažin se chlubí hned dvěma oceněními; „Správná hračka 2013“ a „Nejlepší novinka 2013“ v kategorii Hry, puzzle a karty. V roce 2014 získal označení „Správná hračka“ 2014 soubor oblíbených her Moje první hry, v roce 2018 edukativní hra „Vyprávěj“ a konstrukční stavebnice ROTO ABC. Poslední ocenění „Správná hračka“ získala společnost Efko v roce 2019 za sety nákladních aut MultiGO FIRE set a MultiGO BUILD set a za deskovou hru Picasso. V roce 2019 EFKO obdrželo v soutěži HVĚZDA 3D REKLAMY tři tituly: Absolutní vítěz soutěže, Inovace roku a první místo v kategorii Taylor made za výrobek 3D piškvorky. V roce 2022 a  2023 získal brand Igráček spotřebitelské ocenění Nejdůvěryhodnější značka a vzdělávací soubor Hry pro předškoláky získal ocenění Hračka roku.

Firma je činná také na poli charitativním. Podporuje nadaci Hvězdy dětem, FOD a jejich projekt Klokánek, společnost Revenium, vybrané školy a školky, charity a nedaleký Hospic. Úspěšně se také firma zapsala v roce 2020/2021 svým projektem Pomáhej s Igráčkem, reagujícím na nedostatek ochranných pomůcek a dezinfekčních prostředků ve zdravotních zařízeních, charitách a seniorských domech. Více na www.efko.cz  

EFKO

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Galerie moderního umění v Hradci Králové vybírá nejlepší obraz
Galerie moderního umění v Hradci Králové vybírá nejlepší obraz

14.02.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) zveřejnila průběžné výsledky hlasování z výstavy ...


Lenka Helena Koenigsmark novou členkou dozorčí rady Y Soft
Lenka Helena Koenigsmark novou členkou dozorčí rady Y Soft

13.02.2024 | Lenka Helena Koenigsmark se od prosince 2023 stává novou nezávislou členkou dozorčí rady předního ...


Češi spolupracují na modulárním datovém centru pro první evropský exascale superpočítač
Češi spolupracují na modulárním datovém centru pro první evropský exascale superpočítač

24.01.2024 | Společnost Eviden získala od Superpočítačového centra v německém Jülichu zakázku na vybudování ...


Varhan Orchestrovič Bauer slaví 55. narozeniny
Varhan Orchestrovič Bauer slaví 55. narozeniny

19.01.2024 | Česky hudebník, skladatel a dirigent Varhan Orchestrovič Bauer spolupracoval s Milošem Formanem na ...


Vánoční album Viléma Veverky připomíná sopranistku Patricii Janečkovou
Vánoční album Viléma Veverky připomíná sopranistku Patricii Janečkovou

20.12.2023 | Světově proslulý hobojista Vilém Veverka má za sebou úspěšný rok plný zajímavých projektů ...