Porta v Řevnicích přivítá také Václava Neckáře


05.05.2014 12:26 | Michaela Lejsková

 

Hudební festival Porta představí v Řevnicích již po sedmé hvězdy folk a country hudby.  Letos půjde již o 48. ročník a do Lesního divadla se 27. - 29. 6. 2014 sjedou opět významné osobnosti folk a country hudby. Portovní klasiku představí Jaroslav Samson Lenk, Hana a Petr Ulrychovi, Roman Horký a Kamelot, Petr Kocman, Pavel Žalman Lohonka, nebo Naďa Urbánková s Bokomarou.

 

Netradičními hosty v Hodině „H“ budou Václav Neckář s Bacily, Lenka Filipová s dcerou Lenny, Tereza Černochová a Radek Tomášek, kteří na závěr festivalu spolu s Petrem Kocmanem uctí památku nedávno zesnulého textaře Zdeňka Rytíře. Konec června bude opět svátkem kytar a romantiky ve stínu řevnického lesa.

 

Festival Porta 2014 letos odstartuje 27. června v 18:00hod v Lesním divadle v Řevnicích vystoupením místního sboru Notičky. Bránu folk a country muziky otevře skupina Falešná karta, která získala už v roce 2003 ocenění diváků Trampské porty. Hitem prvního večera festivalu bude jistě Bokomara a hvězda české country NaďaUrbánkova. V roce 2011 byla této osobnosti předána cena Senior Prix nadací Život umělce.

Finále pátečního večera bude patřit Jaroslavu Samsonu Lenkovi, který se svojí autorskou i koncertní činností zapsal do zlatého fondu nejen Porty ale celé naší trampské a písničkářské scény.

 

Sobota se nenechá pátkem zastínit, takže podium zaplní hned v úvodu bluegrassoví Sem Tam nebo vítězové z předchozích dvou ročníků Porty mladá kapela Švédova trojka. Na percuse a bicí nástroje přijede zahrát „indián“ Petr Šušor se svým šamanským projektem Drum Circle, jenž dokáže hrou na bicí nástroje strhnout publikum do hudebního tranzu. Než se slunce úplně skloní za středočeský horizont, zahraje své folkovo-renesanční sbohem Klíč kvarteto. Západočeský vítr zas do amfiteátru zavane loketského písničkáře a držitele tří Port Vojtu Kiďáka Tomáška. Pro milovníky stromořadí vyrostou na pódiu i Javory a Hana a Petr Ulrychovi. Seskupení, jež sourozenci založili již v roce 1974, představí portovnímu publiku svůj legendární moravský folklór – poznávací znamení této proslulé dvojice doplněné o cimbál a housle. Moderní lidovku vystřídá původně folková kapela Nadoraz, která ve své tvorbě mísí swing, dixieland, ale nezapomíná ani na kořeny country. Energické rozloučení na dobrou noc.

 

Do neděle, kdy vyjde opět třetí vydání Portýra, festival probudí Zelenáči. Na Portu 2014 si veteráni české countryové scény připravili průřez svojí tvorbou, jež čítá úctyhodných 23 dlouhohrajících desek. Nepochybně zazní jejich známé šlágry. Ostravskou scénu pak budou reprezentovat bluegrassoví BG Styl a možná kapela návštěvníkům dovolí nahlédnout „pod pokličku“ nového alba, na které se netrpělivě čeká. V Česku se k tomu nenajde ideálnější místo než Porta 2014. Petr Kocman už není dávno neznámé jméno. S vlastní doprovodnou kapelou PK Band, kterou založil v roce 2002, koncertuje se svými hity, ale i písničkami z posledního alba Crazy Man. 

Pražské uskupení Monogram je plné oceněných hudebníků. V kapele je totiž jak několikanásobný mandolinista roku Zdeněk Jahoda, tak i banjista roku 2004 Jaromír Jahoda. Sympatická bluegrassová kapela, před jejímž umem se usadí nejedna “sedínka”. Další žánrovou stálicí v programu pak budou Nezmaři. Jejich tvorbu rozpoznají fanoušci, kterých je v každém českém a slovenském městě dostatek. Charakteristický je jejich vícehlasý vokál s akustickým doprovodem. Kdo nestihl doposud zachránit koně, ať se těší na vystoupení Romana Horkého a Kamelotu. Titulní skladba alba Zachraňte koně dokonce získala titul Hit desetiletí. Roman Horký zahraje v Lesním divadlle již potřetí. K jantarové zemi se návštěvníci festivalu přiblíží s Žalmanem a spol., další z legend svého žánru.

 

Porta v Řevnicích překračuje s každým ročníkem žánrové hranice a tak to bude i v roce 2014. Závěr letošního ročníku vyvrcholí již tradiční „Hodinou H“, ve které zesnulému textaři Zdeňkovi Rytířovi vzdají hold a zavzpomínají na něho Václav Neckář se skupinou Bacily, Lenka Filipová se svojí dcerou Lenny, Tereza Černochová, Petr Kocman a Radek Tomášek. Netradiční bude jistě i podání Rytířovek řevnickou kapelou Space Cripple Bastards. Vystoupení slibuje unikátní a nezapomenutelný zážitek v příjemném prostředí, všudypřítomnou pohodou a romantiku Lesního divadla.

 

Významnou součástí třídenního programu je pro Portu charakteristická tradiční soutěž, ze které vzešly přední osobnosti českého folku, country hudby a trampských písniček.  I letos budou vítězové patnácti oblastních kol i semifinalisté bojovat o nejvyšší stupínek Porty. Oceněním pro tři nejlepší bude účast na Mezinárodní Portě v Ústí nad Labem, vítěz získá nejen kytaru od firmy Furch, ale také nahrávací frekvence ve studiu Chevalier Helenky Rytířové, hodinový medailonek v Country rádiu a písničky tří soutěžících interpretů se objeví spolu s dalšími dvaceti nahrávkami na CD Porta 2014.

Letošní 48. Roční bude natáčet Český rozhlas Olomouc a videa z Porty 2014 ale i z minulých ročníků představí nová televize Country No1.

 

Informace o předprodeji vstupenek a festivalu najdete na www.porta-festival.cz

Vstupenky: denní (299 Kč) a permanentní (599 Kč) na všechny tři dny.

test 2

KomentářeKategorie
Příbuzné články
4 Tenoři měli úspěšný koncert v Carnegie Hall
4 Tenoři měli úspěšný koncert v Carnegie Hall

28.05.2024 | Vokální formace 4 Tenoři ve čtvrtek 23. května 2024 úspěšně debutovala na jedné z nejprestižnějších ...


Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest
Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest

10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...


Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii
Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii

10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...


Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU
Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU

10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004.  Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...


EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr
EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr

05.04.2024 | Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech ...