Přehledně o vrcholu dostihové sezony v Pardubicích


124. Velká pardubická
07.10.2014 15:49 | Michaela Lejsková

Na pardubickém závodišti finišují přípravy na vrchol překážkové sezony.         

A protože legendární Velká pardubická letos slaví své 140. výročí, bude se historii dostihu věnovat i doprovodný program.

Velká pardubická poprvé odstartovala 5. listopadu 1874, kdy se na trať dostihu vydalo čtrnáct koní. Historicky prvním vítězem se stal kůň Fantome s britským žokejem Georgem Sayersem. „Dostih již tehdy vzbudil velký zájem, a přízni majitelů koní, jezdců i diváků se těší dodnes. Velká pardubická je jednou z největších kulturních památek, které naše město má. Věřím, že její 124. ročník bude plný skvělých zážitků, napětí i radosti, které k dostihovému sportu patří,“ věří primátorka města Pardubice Štěpánka Fraňková.

dostihy

 

Od roku 1874 se Velká pardubická koná každoročně – až na výjimky způsobené válkami, politickými události či nepřízní počasí. Zatímco historicky první vítěz Velké pardubické vyhrál osm tisíc zlatých, nejúspěšnější sedmička současného dostihu si rozdělí dotaci 5 milionů korun. A to i díky dlouholetému partnerovi dostihu. „Česká pojišťovna je letos již pojedenadvacáté hrdým generálním sponzorem Velké pardubické, jedné z nejslavnějších a zároveň nejobtížnějších steeplechase v Evropě,“ říká Luciano Cirinà, předseda představenstva České pojišťovny a dodává: „Věřím, že naše podpora, a tedy i jistota silného partnera, pomáhá tomuto každoročnímu vrcholu dostihové sezony dále zvyšovat prestiž nejen v ČR, ale i v zahraničí.“ Česká pojišťovna se generálním partnerem dostihu poprvé stala v roce 1991, každoročním sponzorem je od roku 1995.

dostihy

 

V roce 1991 měl svou premiéru ve Velké pardubické také žokej Dušan Andrés, od té doby nestartoval jen v letech 1993, 1996, 1998 a v roce 2008, kdy se zranil v druhém dostihu dne. Jeho letošní start tak pro něj bude jubilejní – dvacátý. „Na Velkou pardubickou se moc těším, protože je to pro jezdce svátek. Doufám, že se mi ji podaří ještě jednou vyhrát. Hlavně ale ať jsou všichni zdraví a v pořádku v cíli,“ přeje si Dušan Andrés, vítěz Velké pardubické z roku 2007 v sedle „bílé královny“ Sixteen. V loňském roce byl s Nikasem stříbrný za fenomenální Orphee des Blins. Právě ta má letos šanci vyrovnat rekord LADY ANNE, která jako jediná klisna zvítězila ve Velké pardubické třikrát v letech 1891, 1894 a 1896.

 

Nová trofej

Vítězný tým 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou bude letos poprvé oceněn novou podobou trofeje, kterou věnuje město Pardubice. Toto unikátní ocenění pro vítěze připravila společnost Preciosa, jeden z největších výrobců a exportérů českého křišťálu v České republice, ve spolupráci s ing. arch. Milanem Košařem. Ten do grafiky trofeje velmi citlivým způsobem zapracoval samotnou atmosféru dostihů formou siluety dostihového jezdce a jeho koně. Originální trofej z Preciosy je vyrobená z tabulového skla s dvojím pískováním. Její podstavec je vyroben z černé žuly. Rozměry trofeje jsou 250 x 250 x 70 mm.

124. Velká pardubická

Vstupenky

O start v letošním ročníku má zájem velký počet realizačních týmů, do dostihu ale může odstartovat jen pětadvacet koní. Výjimkou byl rok 1990, kdy v pořadí 100. Velkou pardubickou absolvovalo rekordních 29 koní a jezdců. Tehdy o čtvrté vítězství v řadě neúspěšně usiloval žokej Josef Váňa st. spolu s ryzákem Železníkem. Dostih sledovaly desetitisíce diváků, velkou návštěvnost – nejen kvůli očekávánému startu téměř dvaašedesátiletého Váni, očekává Dostihový spolek a.s. i letos. „Vstupenky na Velkou pardubickou v předprodeji doslova mizely, některé tribuny byly vyprodány už na konci prázdnin,“ prozrazuje místopředseda představenstva a ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický. Pro diváky je navíc připraveno několik výhod při nákupu vstupenek přímo na závodišti – za předloženou jízdenku Českých drah s cílovou stanicí Pardubice získají 50% slevu na vstupné. Za odevzdané a dětmi vybarvené speciální omalovánky, které vydal Dostihový spolek, má dokonce jeden z rodičů vstup zcela zdarma. „Snažili jsme se připravit také lepší zázemí pro diváky. Opravili jsme některé tribuny, otevřeli dětské hřiště a také navýšili počet mobilních toalet,“ dodává ještě Michael Skalický.

124. Velká pardubická

  

Doprava a parkování

Parkování pro návštěvníky je připraveno na tradičních místech. K odstavení osobních automobilů bude vyhrazena silnice I/37 v úseku od závodiště po mimoúrovňovou křižovatku v Dražkovicích. Další parkovací plochy až pro 1300 automobilů jsou umístěny na ploše letiště, které leží v těsném sousedství pardubického závodiště. Odtud bude návštěvníky dostihů svážet kyvadlová doprava. „Autobusy budou jezdit pouze z letiště na závodiště. Zpět musí diváci dojít pěšky. Jsme bohužel limitováni kapacitou příjezdových komunikací a v okamžiku, kdy závodiště opouští desetitisíce diváků, autobusy neprojedou,“ vysvětluje ředitel Skalický. Posílena bude také městská hromadná doprava a Dopravní podnik města Pardubice vypraví i speciální kyvadlovou dopravu. „Omezené množství parkovacích míst je vyhrazeno také v areálu závodiště. Musíme však upozornit, že tato místa nejsou zpevněným oficiálním parkovištěm. V případě deštivého počasí doporučujeme divákům zvolit vhodnou obuv,“ upozorňuje ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický.   

Řidičům projíždějícím Pardubice ve směru Hradec Králové – Chrudim je doporučováno zvolit trasu okolo vlakového nádraží a Hlaváčovou ulicí k Anenskému podjezdu a odtud pokračovat ulicí S. K. Neumanna k ulici Chrudimská.

 

Doprovodný program

V rámci doprovodného programu budou ve vestibulu tribuny D instalovány plakáty a fotografie mapující historii Velké pardubické. Mezi diváky by neměli chybět ani vítězové uplynulých ročníků Velké pardubické. Dostihový spolek a.s. se také domluvil s Fakultou stavební ČVUT v Praze a vystaví projekty studentů architektury, konkrétně studie jezdecké haly na závodišti v Pardubicích.

dostihy

 

Víkend Velké pardubické

Dostihový svátek tradičně potrvá tři dny. V pátek 10. října se na závodišti uskuteční VII. ročník Středoevropské dražby anglického plnokrevníka. Sobota 11. října pak bude patřit Rovinovým dostihům s třemi vrcholy v podobě dostihů I. kategorie: Velká cena Pardubic, Cena mílařů a Cena sprinterů. Neděle 12. října pak nabídne vrchol, tedy 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Nedělní program bude slavnostně zahájen v 11:00 hodin, Velká pardubická bude odstartována v 16:35 hodin. Přímý přenos dostihového dne na programu ČT – Sport začíná v 11:00 hodin, program ČT1 se připojí ve 14:45 hodin. 

124. Velká pardubická
124. Velká pardubická
124. Velká pardubická
124. Velká pardubická
dostihy
dostihy
dostihy

KomentářeKategorie
Příbuzné články
V otázkách testujících finanční znalost pohořelo 52 procent obyvatel
V otázkách testujících finanční znalost pohořelo 52 procent obyvatel

13.11.2019 | Předvánoční období nahrává rychlým půjčkám a nákupům na splátky. Pořízení dárků, ...


Vítězové soutěže Startupper of the Year se zúčastnili prestižního fóra
Vítězové soutěže Startupper of the Year se zúčastnili prestižního fóra

13.11.2019 | Vítězem soutěže Startupper roku se za Českou republiku stal Marek Liška s projektem ProSpolužáky.cz, ...


Hotel Meteor Plaza se stal součástí sítě Le Hotel Group
Hotel Meteor Plaza se stal součástí sítě Le Hotel Group

13.11.2019 | Úspěšné hotelové uskupení Le Hotels Group, patřící mateřské společnosti Le-Investment spol. ...


Baldinini je značka, které se v Praze daří, slaví tam už dvě významné události
Baldinini je značka, které se v Praze daří, slaví tam už dvě významné události

11.11.2019 | Tradiční světoznámá italská společnost Baldinini slaví v Praze v roce 2019 hned dvě velké události. ...


Kolik nás vlastně může stát nesoulad s GDPR?
Kolik nás vlastně může stát nesoulad s GDPR?

11.11.2019 | Po déle než roce praktikování obecného nařízení k ochraně osobních údajů už můžeme na ...