Přes noc jedním z nejbohatších Čechů. Martin Staszko dosáhl světové úrovně v pokeru.


Martin Staszko
06.05.2016 15:42 | redakce

Před 5 lety šokoval svět, když na nabitém 42. turnaji světové pokerové série v americkém Las Vegas obsadil za německým mladíkem Piem Heinzem druhé místo a díky prize money téměř pět milionů dolarů se stal doslova přes noc jedním z nejbohatších Čechů. Na rozdíl od svého německého soupeře však Martin Staszko u pokeru zůstal i nadále a nyní se tak s celkovým výdělkem přes 6 milionů dolarů řadí mezi nejúspěšnější české hráče na evropské i světové úrovni.

Co se týče jeho další profesionální hráčské kariéry, po životním úspěchu v nevadské poušti, Martin Staszko uzavřel roční smlouvu a stal se členem prestižního profesionálního týmu PokerStars a mj. dále též pravidelným účastníkem turnajů European Poker Tour. Na jednom z nich, konaném koncem loňského roku v Praze přitom obsadil (pravděpodobně své oblíbené) druhé místo a přišel si tak na další více než zajímavou čtyřmilionovou odměnu. Byť na opravdové skutečně velké vítězství v živém pokeru Martin Staszko prozatím spíše ještě čeká, dokáže však samozřejmě kromě pomyslných medailových umístění turnaje i vyhrávat. Důkazem budiž např. loňský turnaj European Poker Tour konaný v Portomaso na Maltě, turnaj €1,100 Pot Limit Omaha pořádaný v českém Rozvadově, nebo jeho vítězství na High Roll Czech poker festivalu konaném v listopadu 2012 v Praze. Sluší se doplnit, že pocitu vítězství si nicméně Staszko dopřává i na online turnajích, kterých jak sám uvádí, odehraje přibližně 7 500 ročně, což celkem za jeho profesionální hráčskou kariéru dává celkem dohromady úctyhodných více než 30 000 turnajů. Jak sám doplňuje, více se mu pravděpodobně zamlouvá živý poker, nicméně zajímavá je pro něj i varianta online.

 

Hráčský multitalent

Martin Staszko však není pouze pokerový hráč, který by zazářil na jednom turnaji, a poté by jeho hvězda navždy vyhasla. Málo lidí totiž ví, že se Martin Staszko úspěšně věnuje též dalším koníčkům. Důkazem budiž jeho titul akademického mistra České republiky v šipkách, dále se Martin Stazsko současně více než 20 let na špičkové úrovni věnuje šachům a velmi obstojně rovněž mariáši. Sám však říká, že jeho zkušenosti z šachu kromě schopnosti udržet koncentraci v jeho pokerové kariéře příliš významnou roli spíše nehrály, neboť podle jeho názoru je poker spíše záležitostí psychologie. Uvedené tak jen potvrzuje Staszkovu všestrannost a jeho vynikající analytické myšlení a matematické schopnosti, díky kterým se dokázal prosadit na více polích.

Martin Staszko

Přes noc slavným

Stojí rovněž za připomenutí, proč se rodák z Třince stal pro českou veřejnost vlastně tak nezapomenutelným. Kromě ohromující výhry samotné je jím zejména způsob, jakým si ke své pohádkové výhře přišel. Ve své typické flanelové košili byl totiž do té doby prakticky neznámý hráč mezi ostatními pokerovymi profesionály doslova zjevením; navzdory poněkud netradičnímu zjevu však svým stoickým klidem a zmiňovanými vynikajícími matematickými schopnostmi dokázal až na jednu výjimku konkurenci porazit na hlavu, což pro něj kromě tučné finanční odměny znamenalo pozvánku mezi světovou pokerovou elitu a nutnost vyrovnat se s novým životním stylem, novými výzvami, pozorností bulvárních novin a na hráčském poli se zvýšenou pozorností a opatrností protihráčů.

Sám Martin Staszko sice říká, že ho vysoká výhra po osobnostní stránce nijak nezměnila; ostatně na první pohled působí skutečně velmi vyrovnaně a prakticky stejným skromným způsobem jako před tím, než dosáhnul na svojí obří výhru. V žádném případě tedy nepřipomíná povýšeného milionáře, který by se okázale topil v luxusu. Nějaké změny však u Martina Staszka v posledních pár letech přece jen nastaly. Jak sám přiznává, vyměnil svoji životní partnerku a současně jedním dechem dodává, že se potřeboval naučit ignorovat nové a nové žádosti o půjčky peněz a stejně tak naučit odlišovat opravdové přátele od lidí, kterým šlo pouze o jeho peníze.

Mnoho lidí se též láme hlavu s tím, jak Martin Staszko s miliony vydělanými v Las Vegas vlastně naložil. Pravdou je, že 3 % z výhry putovaly do rukou kamaráda, který Martinu Staszkovi stejným poměrem přispěl na turnajový buy in s drobnou přirážkou na náklady v Las Vegas. Současně Martin Staszko dodává, že další část výhry spolknulo pořízení si nemovitosti v Praze, neboť je tato lokalita pro něj i s ohledem na to, že zde momentálně žije jeho rodina a rovněž z důvodu jeho častého leteckého cestování na zahraniční turnaje a blízkosti místního letiště pohodlnější. Pokud se nachází v České republice, nyní tedy přibližně polovinu času tudíž tráví zde a druhou polovinu času ve svém rodném Třinci. Uvedené však neznamená, že by si zbytek vydělaných peněz Staszko mizantropsky nechával pouze pro sebe - naopak, jak sám dále doplňuje, přispívá z vlastního nemocnicím a podporuje též dětská zařízení a ústavy, což jen dokresluje jeho image spokojeného a vyrovnaného člověka.

Co se týče jeho volného času, kterého je díky zmiňovanému cestování po zahraničních turnajích spíše méně než více, Martin Staszko si rád zahraje především tenis. Pokud jde o pasivní sledování sportu, je jeho favoritem hokejový tým z jeho rodného města, HC Oceláři Třinec; z fotbalových týmů pak upřednostňuje londýnské kluby Arsenal a Chelsea, nicméně jak sám dodává, rád se díky atraktivnímu stylu podívá i na Barcelonu.Martin Staszko

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní

26.05.2020 | Jak produktivně spolupracovat, když nejste spolu? To je otázka, kterou teď řeší mnoho vedoucích ...


Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha

08.04.2020 | Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...


Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.
Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.

06.04.2020 | Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního ...


Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou
Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou

06.04.2020 | České firmy jsou dnes silně konfrontovány se situací, na níž neměly čas se připravit. Homeoffice ...