První klapka očekávaného filmu o Miladě Horákové padne začátkem dubna


Milada Horáková
26.02.2015 19:59 | redakce

Milada, první celovečerní film o Miladě Horákové, ženě, která se stala symbolem odvážného boje za svobodu, se začne natáčet začátkem dubna v Terezíně. Režisér, scenárista a producent David Mrnka realizaci svého debutu chystá od roku 2007, délka a intenzita příprav odpovídá náročnosti unikátního projektu. Vzhledem k záměru natočit film Milada v angličtině, v autentických lokalitách, se špičkovými zahraničními a českými herci, půjde o jeden z nejnákladnějších tuzemských filmů. Ambicí tvůrců je přiblížit mezinárodnímu publiku dramatický osud Milady Horákové, který ve své době otřásl světem. „Milada je ztělesněním všech, kteří bojovali proti bezpráví a totalitě v 50. letech minulého století, ale i těch, kteří proti němu bojují v současné době. Její příběh inspiroval mnoho lidí k pokračování v boji proti komunismu. V dnešní době společenské a politické apatie je důležitější než kdy dřív, natočit o Miladě film a připomenout tak nejen nám, ale všem budoucím generacím její zápas,“ říká David Mrnka.

Milada Horáková

Film Milada začíná v roce 1990, kdy jsou v archivu náhodně objeveny dopisy, které Milada Horáková před popravou adresovala svým nejbližším. Dcera Jana se tak konečně, po čtyřiceti letech začte do řádků plných mateřské lásky, vroucných vět a povzbuzení k plnohodnotnému životu…  Scénář Davida Mrnky není založen na popisu tehdejší politické situace v Československu, ale na základě skutečných událostí, bez zbytečného patosu vypráví osobní příběh hlavní protagonistky. Snaží se přiblížit Mileniny ambice i pochybnosti, rozpolcenost mezi povinnostmi k vlasti a rodině, odhodlání žít v souladu se svým přesvědčením. Silnou linkou je vztah Milady k manželovi, dceři a sestře. „Největší výzva při psaní scénáře bylo vybrat z událostmi nabitého života Milady Horákové ty, které se dostanou do filmu. Je mi jasné, že budu kritizován za to, že jsem to či ono opomenul,“ podotkl David Mrnka.

Dcera Milady Horákové, Jana Horáková – Kánská, tvůrcům zpřístupnila dosud nezveřejněné podklady a materiály, např. osobní dopisy, rodinné fotografie, paměti Bohuslava Horáka, manžela Milady Horákové. Scénář vznikal na základě získaných informací, konzultací a rozhovorů s pamětníky, historiky a obsáhlých rešerší dostupných materiálů. Paní Kánská se osobně zúčastní části natáčení. Odbornou poradkyní filmu je Zora Dvořáková, autorka vydařené životopisné knihy o Miladě Horákové.

Natáčet se bude celkem 60 dní především v Praze, Terezíně, na Šumavě a také u Hradce Králové, odkud pochází Bohuslav Horák. Poslední klapka by měla padnout začátkem září, s premiérou se počítá během následujícího roku. Štáb tvoří zkušení profesionálové – kameraman Antonio Riestra, architekt Milan Býček, kostýmní výtvarnice Simona Rybáková a další. Autorem hudby bude Aleš Březina. Koproducentem je Seznam.cz a společnost Etamp.

Milada Horáková

 

David Mrnka 

David Mrnka (1978) vystudoval Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína v Hradci Králové. V mládí odešel do Austrálie, kde studoval ekonomii, později filmovou školu a od roku 2002 navštěvoval SAE INSTITUTE AUSTRALIA – špičkový mezinárodní vzdělávací institut v mediální oblasti, obor režie/produkce. V letech 2003/2004 absolvoval kurzy herectví a práce s herci v Actors Center v Sydney. Během studií v roce 2003 začal pracovat pro EXTRA – show o showbyznysu (senior producent pro Asii a Austrálii). V roce 2005 se přestěhoval do Los Angeles, vedle produkční práce pro EXTRA (do roku 2010) od roku 2006 spolupracuje s CNN, BBC – pořady Larry King Live, World Report a další. V letech 2013/14 byl producentem v CNN – International.

 

Kontakty

 

Oficiální stránky filmu: www.miladafilm.com

Facebook: https://www.facebook.com/miladafilm

Milada Horáková
Milada Horáková

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest
Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest

10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...


Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii
Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii

10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...


Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU
Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU

10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004.  Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...


EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr
EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr

05.04.2024 | Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech ...


Čeští skláři zapsáni na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO
Čeští skláři zapsáni na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO

20.03.2024 | Po třech letech fungování nové česká značky skleněných, nejen vánočních ozdob Koulier lze ...