Testování automatických vozítek, která přináší progres v logistice


10.11.2021 10:11 | redakce

Mezinárodní logistický provider DACHSER testuje ve svých skladech automaticky řízená vozidla. Na dvou německých pobočkách probíhají testy automaticky řízených vozíků AGV (Automated Guided Vehicles), které vykonávají rutinní úkoly a měly by v budoucnu usnadnit zaměstnancům fyzicky náročnou práci.

V rámci svých aktivit v oblasti výzkumu a vývoje DACHSER v současné době provádí rozšířené testování automaticky řízených vozíků s cílem zjistit, jakým způsobem mohou  ve skladech fungovat vedle manuálně řízené techniky. Za tímto účelem tak od začátku roku používají dvě německé pobočky – DACHSER Langenau a DACHSER Vaihingen – každá jeden automatický vozík. Brzy budou zahájeny také testy takzvané inteligence hejna (swarm intelligence), do kterých budou zapojena obě tato autonomní vozidla spolupracující na jedné pobočce.

Inspirací pro testy se stal předchozí projekt realizovaný společně s Fraunhoferovým IML institutem, se kterým společnost spolupracuje v rámci výzkumné laboratoře DACHSER Enterprice Lab od roku 2017. Použití automaticky řízených vozidel by mohlo zaměstnancům odebrat rutinní a fyzicky namáhavou práci a umožnit jim, aby se soustředili na náročnější úkoly. Další výhodou je pracovní doba těchto vozíků: mohou zůstat v provozu 24 hodin denně.

V současné době vozíky AGV v DACHSERU realizují takové úkoly, jako je přeprava zásilek od vstupu do skladu do dodacích zón ve skladu s vysokoložnými regály, autonomní vychystávání a příprava palet do procesu. Díky propojení s vlastním systémem DACHSERU pro řízení skladu MIKADO, mohou být AGV kdykoliv přiřazeny přepravní zakázky, vozíky si samy najdou svoji vlastní trasu napříč skladem. AGV jsou vybaveny lithium-iontovými bateriemi s podporou indukčního nabíjení. Nabíjecí proces využívá nabíjecí základu a trvá pouhých deset minut

Bezpečnost na prvním místě

Protože tyto vozíky jezdí autonomně, je bezpečnost provozu tou nejvyšší prioritou. Každé z obou AGV je vybavený mnoha senzory v různé výšce, což jim umožňuje nepřetržitě skenovat své okolí a vyhledávat možné překážky. Pokud některou detekují, systém automaticky zabrzdí a vozíky se buď zcela zastaví nebo vypočítají novou trasu, která jim umožní překážku obejít. Velkou roli v bezpečnosti také hraje jejich maximální rychlost 5 km/hod.

Cílem našich praktických testů je získat cenné zkušenosti s použitím AGV ve skladech a také v napojení na překládkový sklad. To nám umožní pochopit, jak mohou tato vozidla nejlépe podporovat zaměstnance v jejich každodenní práci a jak mohou být zapojena do každodenních operací. S výsledky, které jsme doposud získali, jsme velmi spokojení,“ říká Thomas Klare, Head of Corporate Contract Logistics skupiny DACHSER.

 

Základní informace o společnosti DACHSER v České republice

DACHSER působí na trhu logistiky a zasilatelství již od roku 1992, kdy byla založena společnost E.S.T. a.s., poskytující služby v oblasti mezinárodní a vnitrostátní kamionové spedice, skladování a celních služeb. Portfolio společnosti bylo postupně rozšířeno i o služby v oblasti letecké a námořní dopravy. V roce 2004 se E.S.T. stala exkluzivním partnerem společnosti DACHSER pro Českou republiku, v roce 2006 uzavřela smlouvu o joint venture s mezinárodním poskytovatelem logistických služeb DACHSER a začala vystupovat pod jménem DACHSER E.S.T. a.s. Proces integrace byl završen rozhodnutím o přejmenování společnosti na DACHSER Czech Republic a.s. s účinností od 1. 1. 2010.

DACHSER disponuje více než 60 500 m² distribučních a překládkových skladových ploch po celé republice. Ve svých osmi pobočkách (v Kladně, Ostravě, Brně, Břeclavi, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Praze a na pobočce DACHSER Cargoplus) v současné době zaměstnává 570 lidí.

Základní informace o skupině DACHSER

Rodinná společnost DACHSER se sídlem v německém Kemptenu je předním poskytovatelem logistických služeb v Evropě. Dachser poskytuje komplexní přepravní logistiku, skladování
a individuální zákaznické služby ve třech obchodních divizích: DACHSER European Logistics, DACHSER Food Logistics a DACHSER Air & Sea Logistics. Nabídku doplňují další služby jako kontraktní logistika, konzultace a poradenství a specifická řešení přizpůsobená na míru jednotlivým odvětvím. Díky komplexní dopravní síti jak v Evropě, tak i v zámoří a informačním technologiím, které jsou plně integrovány do všech systémů, poskytuje DACHSER inteligentní logistická řešení po celém světě. V současnosti zaměstnává 30 800 lidí ve 387 pobočkách a má zastoupení ve 42 zemích světa. Za rok 2020 zrealizoval přepravu 78,6 milionů zásilek o celkové tonáži 39,8 milionů tun. Celkový konsolidovaný čistý obrat koncernu DACHSER v roce 2020 činil 5,6 miliard euro. Pro více informací navštivte www.dachser.cz.

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Václav a Jan Neckářovi jako kmotři debutového CD herce a hudebníka Petra Baťka
Václav a Jan Neckářovi jako kmotři debutového CD herce a hudebníka Petra Baťka

26.11.2021 | Petr Batěk je nejenom divadelní, televizní a filmový herec, ale i hudebník, textař, skladatel a ...


Češi zazáří na EXPO 2020 v Dubaji, včetně rekordu zapsaného v české Knize rekordů
Češi zazáří na EXPO 2020 v Dubaji, včetně rekordu zapsaného v české  Knize rekordů

17.11.2021 | O rok odložená výstava Expo oslní svět technologickými divy, a to hlavně díky nanotechnologiím, ...


Sexy dorty Josefa Maršálka pokřtily v divadle zpěvačka Lucie Bílá a herečka Simona Stašová
Sexy dorty Josefa Maršálka pokřtily v divadle zpěvačka Lucie Bílá a herečka Simona Stašová

12.11.2021 | Výjimečná vizuální podívaná a originální chutě ve smyslném provedení, tak vypadá nová kniha ...


IAF 3: Kongresové centrum ožije našlapaným fighter galavečerem
IAF 3: Kongresové centrum ožije našlapaným fighter galavečerem

10.11.2021 | Už se to blíží, v sobotu 13. listopadu se uskuteční v pražském Kongresovém centru galavečer ...


Festival KOLEM SVĚTA je tady!
Festival KOLEM SVĚTA  je tady!

10.11.2021 | Po roce a půl covidové pauzy, kdy jsme cestovatelské a fotografické přednášky vysílali a stále ...