Tip pro celou rodinu: Festival Děti, čtete?


Děti čtete?
07.03.2018 12:57 | redakce

Děti, čtete? Sugestivní otázka v názvu jedinečného kreativního literárně-dramatického festivalu upozorňuje na velké téma – čtenářskou gramotnost dětí. Téma, které nenechává v klidu zodpovědné rodiče ani odborníky. Festival Děti, čtěte! se zrodil v roce 2010 ve snaze zprostředkovat dospělým a dětem společný zážitek čtení jako velkého dobrodružství a také proto, aby připomínal, že u nás stále vznikají kvalitní a inspirativní dětské knížky, které stojí za pozornost. Letošní 9. ročník se koná 1. a 2. červnaMěstské knihovně v Praze na Mariánském náměstí, Werichově vile na Kampě a v knihkupectví s galerií Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan na Malostranském náměstí. Vstup je zdarma.

Děti čtete?

Festival Děti, čtete? každoročně pořádá Knižní stezka k dětem v tandemu s nakladatelstvím Meander ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a Werichovou vilou na Kampě. Program letošního 9. ročníku je nabitý událostmi pro děti každého věku a „jejich“ dospělé. Dva dny plné čtení, tvoření, setkávání, rozprávění, zábavy i poučení vypuknou 1. června v 9:00 v Městské knihovně v Praze slavnostním zahájením spojeným s vernisáží výstavy Nejlepší knihy dětem 2016/2017. Připravena jsou povídání s autory, třeba o četnými cenami ověnčené knížce Překlep a Škraloup, vystřihovánková dílna pro nejmenší ke knížce Byl jednou jeden domeček i výtvarná dílna pro náctileté s autorkou knihy Jan Wood, chlapec, který zasadil strom nebo třeba loutkové představení Loutek bez hranic s výrobou vlastní loutky. Tradiční součástí festivalu je oblíbená soutěž Nejlepší rukopis, ve které děti samy rozhodují, které knížky nakladatelství Meander vydá – právě takhle se do edičního plánu dostal hit letošního roku, prvotina mladého evolučního vědce Petra Turečka Vlasy se vrací.

„Svět se stále zrychluje a stále více vizualizuje. Kvalitní vybroušené texty rychle mizí z časopisů i novin ve prospěch obrázků, knihy pro děti se už řadu let stále zkracují a zjednodušují. Jak z toho ven? Zastavit se. Vzpomenout si na staré dobré knihy, s nimiž celé generace dětí prožily tolik krásných dobrodružství. Vzpomeňme si na časy, kdy jsme v zemi s neprodyšně uzavřenými hranicemi neměli k zábavě jiné možnosti než četbu. A kolik příběhů jsme s literaturou prožili… Každý z nás si představuje hrdiny z knihy, děj i prostředí, v němž se odehrává, úplně jinak podle možností a bujnosti své vlastní fantazie. Příběh z knihy, kterou si přečte 1000 čtenářů je prožíván tisíckrát jinak, a tak je u každého z nás jedinečným prožitkem, protože i každý z nás je originál. Snažme se o to, abychom jedinečnými zůstali i do budoucna. Aby naše děti byly originálními lidmi s bohatou fantazií a kultivovaným jazykem, aby nám místo dopisů nepsaly jen krátké ptydepe zprávy. A hlavně nenechejme zajít na úbytě moderní českou knihu pro děti, která bez svých čtenářů nedojde naplnění a ztrácí tak právo na existenci. A spolu s knihou a literaturou ztratíme kus lidství kultivovaného knihou po tisíciletí. A ztratíme i velký kus toho nejsvobodnějšího a nejcennějšího v každém z nás –  FANTAZII,“ zve Iva Pecháčková, ředitelka festivalu a majitelka nakladatelství Meander.

Děti čtete?

Program 9. ročníku Festivalu Děti, čtete?

 

1. června 2018 / Městská knihovna v Praze, Ústřední knihovna

DĚTSKÉ ODDĚLENÍ

9:00 – 10:30

Slavnostní zahájení festivalu za přítomnosti ředitelky festivalu Ing. Ivany Pecháčkové.

Zároveň proběhne vernisáž výstavy ilustrací z katalogu Nejlepší knihy dětem 2016/2017, který představí Jana Čeňková. Výstava je koncipována jako putovní a bude vystavena po dalších knihovnách a místech v České republice.

 

10:30 – 11:15

Jiří Černý – Obrázky z moderních československých dějin (věk: 12+)

Čtení a beseda s autorem. Víte, kdo poprvé vyslovil výraz železná opona? Patřilo Československo mezi první tři země, kde se začaly stavět domy z panelů? V kterých částech Prahy nastupovali lidé do stanic metra Fučíkova, Moskevská, Leninova? To všechno, a ještě mnohem více se dozvíte od autora Jiřího Černého.

 

11:30 – 12:15

Iva Pecháčková – edice manamana (věk: 8+)

Paní nakladatelka představí novou edici převyprávěných biblických příběhů manamana. Jedinečná výuková série se zaměřuje na toleranci, humanismus a porozumění základům evropské vzdělanosti a pomocí úkolů vysvětluje dětem aktuální otázky dnešního světa. Každá knížečka nese jeden příběh a je ilustrována mladým českým ilustrátorem. Postupně tak převypráví všechny stěžejní příběhy, na kterých stojí evropská kultura. Edice se pak stane výstavní skříní mladé české ilustrace.

 

KLUBOVNA

9:00 – 9:45

Alena Wagnerová – Jak Marta zkrotila draka (věk: 8+)

Čtení a beseda s autorkou. Kniha ukazuje, že boj s draky nemusí být jen násilnou mužskou záležitostí. Naopak, když se jej ujme žena, lze obrácení zlého v dobré dosáhnout třeba jen pěknou písničkou. 

 

10:00 – 10:45

Tomáš Končinský a Barbora Klárová – Překlep a Škraloup (věk: 8+)

Seznamte se se skřítky Překlepem a Škraloupem, kteří mají mnoho co říct stejně jako jejich autoři Tomáš Končinský a Barbora Klárová. Kniha byla za svůj text zapsána na čestnou listinu IBBY 2018 a získala Zlatou stuhu 2017.

 

11:00 – 12:15

Vyhlášení soutěže Nejlepší rukopis a čtení z vítězných knih (věk: 8+)

Výsledky soutěže rukopisů. Děti samotné rozhodují, které knížky nakladatelství Meander vydá v roce 2018. Takto již Meander vydal například senzační novinku Vlasy se vrací Petra Turečka.

 

DÍLNA

09:00 – 11:00

Marcela Konárková – Byl jednou jeden domeček (věk: 3+)

Dílna pro malé šikuly. Obkresli, dokresli, vybarvi, vyprávěj, celá kniha poskytuje krom literárního zážitku i ten haptický a doslova burcuje fantazii malých čtenářů i prohlížečů.

 

DEML – Relax zóna

17:00 – 19:00

Iva Vodrážková – Jan Wood, chlapec, který zasadil strom (věk: 14+)

Výtvarná dílna s autorkou. Jan Wood není obyčejný chlapec. Vyřezal ho ze dřeva australský domorodec a chlapec ožil. Akorát ho to stále táhne takzvaně ke kořenům…

 

 

2. června 2018 / Werichova vila na Kampě

09:30 – 10:00

Zahájení festivalu a slavnostní otevření celodenní sprejerské dílny.

 

10:00 – 10:45

Doteky přírody – Václav Chaloupek (věk: 6+)

Mistr dětských přírodních večerníčků se zvířátky představuje svou knihou běžnou i vzácnou květenu, ptactvo a zvířata různých biotopů. Vzpomínky na čas toulek se zvířaty doplňují fotografie Taťány Typltové. Kromě zázraků přírody kniha obsahuje skvosty češtinářské, zejména když se zmiňuje o tužebníku jilmovém, netýkavce malokvěté či ďáblíku bahenním.

 

11:00 – 11:45

Krtník – Tereza Ščerbová (věk: 10+)

Výtvarná dílna uznávané výtvarnice a ilustrátorky Terezy Ščerbové k tajemně temné knize Krtník. Ta tajemně evokuje malířská plátna a vypráví příběh Krtníka, Medvěda, Zaškvara a mladé návrhářky Madly.

 

11:00 – 11:45

Lubomír Kupčík – Velká indiánská kniha (věk: 9+)

Výtvarná dílna příznivce lesní moudrosti Lubomíra Kupčíka pro všechny dobrodruhy, kteří se nebojí. Snadno si z dostupných materiálů i v dnešní době vyrobíme repliky tradičních indiánských oděvů, obutí, ozdob i některých loveckých potřeb. Autor ví snad vše o indiánských obyčejích!

 

13.00 – 13:45

Loutky bez hranic – Výlet na Říp (věk: 3+)

Divadélko pro nejmenší. 

 

14:00 – 14:45

Loutky bez hranic – loutková dílna (věk: 3+)

Po divadle si budou děti moci vyrobit svoji vlastní loutku.

 

14:00 – 14:45

Luisa Nováková – Bílí havrani (věk: 12+)

Poznejte s autorkou tajemství, které skrývá říše Kaymeira. Naučte se od autorky mluvit skutečně urozeně a vznosně a používat sofistikované a neotřelé metafory!

 

14:00 – 14:45

Olga Černá – Ztracený deník profesora z Essexu aneb Podivuhodná zvířena (věk: 6+)

Olga Černá našla dílo ztroskotaného přírodozpytce, ve kterém se to jen hemží roztodivnými zvířaty. Jak asi vypadá dvojveverka luční, vemenečník mlékodárný nebo ťapiryba nohoukoun?

 

15:00 – 15:45

Pavel Čech – A (věk: 10+)

Beseda s Magdalenou Rutovou ke knize Pavla Čecha A, který burcuje a varuje přede všemi formami totality. V autorově podání ji ztělesňuje všudypřítomné a jediné povolené písmeno A. Ptát se můžete na všechno, hezky od A do Z.

 

16:00 – 16:45

Iva Mrkvičková – Maja a Kim (věk: 6+)

Může být snad něco sladšího než vyrovnané zákusky v pražské cukrárně? Detektivně sladký příběh o malé Maje, která žije jen s otcem a vášnivě ráda maluje (a okusuje přitom pastelky), se odehrává v Praze a postupně rozmotává zašmodrchané rodinné vztahy. Okořeněný je notnou dávkou tajemna a dobrodružství. S autorkou si dokonce vyrobíte vlastní cukrovinku!

 

17:00 – 19:00

Čtenář na jevišti – představení nastudované dětmi

Řvi potichu, brácho – ZŠ Sedlčany

Kluk na větvi – ZŠ Lysolaje

Spočítej hvězdy – ZŠ Záhřeb

 

 

2. června 2018 / Knihkupectví s galerií Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan na Malostranském náměstí

12:30 – 13:15

Jezevec Chrujda prochází divočinou – křest nové knihy, čtení (věk: 5+)

Křest a představení nového dobrodružství milovaného Jezevce Chrujdy. Po vynálezu urychlovače následovaným pomaličem, hledání pravé lásečky a natáčení filmu se Chrujda vrhá do divočiny.

 

13:30 – 14:15

Lucie Dvořáková – Jezevec Chrujda prochází divočinou (věk: 5+)

Následujte nebojácného jezevce do divočiny společně s jeho kamarádkou Lucií Dvořákovou, která ho doprovází na všech jeho odvážných dobrodružstvích.

 

14:30 – 15:15

Petr Stančík – O díře z trychtýře (věk: 8+)

Petr Stančík umí zhmotnit i to, co neexistuje. A tak vznikla unikátní pohádka O díře z trychtýře. Vidíte ji?  

 

16:30

Velká literární dílna k Jiným tajům Opic Petra Nikla

Co stvoříte z opičí abecedy vy?

Více informací na http://www.meander.cz/festival-deti-ctete-2017

https://www.facebook.com/deti.ctete/

 

Kontakty

http://www.meander.cz/festival-deti-ctete-2017

https://www.facebook.com/deti.ctete/

 

Děti čtete?
Děti čtete?

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Srdce má svůj významný den v září. Jen v Česku se jich ročně podaří na šedesát transplantovat!
Srdce má svůj významný den v září. Jen v Česku se jich ročně podaří na šedesát transplantovat!

20.09.2018 | Ve světě se provádí kolem 5,5 tisíc transplantací srdce ročně, v České republice zhruba 60.1,3 ...


Začíná hlasování o rodinnou firmu roku 2018
Začíná hlasování o rodinnou firmu roku 2018

17.09.2018 | Začalo hlasování široké veřejnosti v soutěži Equa bank Rodinná firma roku. Hlasovat na www.rodinafirmaroku.cz ...


Titul Maturantka roku 2018 získala dívka z Kladna
Titul Maturantka roku 2018 získala dívka z Kladna

17.09.2018 | Známé osobnosti na pódiu i v porotě, dvanáctka krásných, chytrých a vzdělaných dívek, skvělá ...


Podzimní variace z Valašského Meziříčí
Podzimní variace z Valašského Meziříčí

17.09.2018 | Každé roční období má svá kouzla. Žádné však neumí vykouzlit tolik krásných barevných ...


Proč nepodcenit svatební přípravy aneb vychytejte svoji svatbu!
Proč nepodcenit svatební přípravy aneb vychytejte svoji svatbu!

17.09.2018 | Jak by měl vypadat ten váš den D? Máte v tom jasno? Než se pustíte do příprav, máme pro vás ...