Tip pro celou rodinu: Festival Děti, čtete?


Děti čtete?
07.03.2018 12:57 | redakce

Děti, čtete? Sugestivní otázka v názvu jedinečného kreativního literárně-dramatického festivalu upozorňuje na velké téma – čtenářskou gramotnost dětí. Téma, které nenechává v klidu zodpovědné rodiče ani odborníky. Festival Děti, čtěte! se zrodil v roce 2010 ve snaze zprostředkovat dospělým a dětem společný zážitek čtení jako velkého dobrodružství a také proto, aby připomínal, že u nás stále vznikají kvalitní a inspirativní dětské knížky, které stojí za pozornost. Letošní 9. ročník se koná 1. a 2. červnaMěstské knihovně v Praze na Mariánském náměstí, Werichově vile na Kampě a v knihkupectví s galerií Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan na Malostranském náměstí. Vstup je zdarma.

Děti čtete?

Festival Děti, čtete? každoročně pořádá Knižní stezka k dětem v tandemu s nakladatelstvím Meander ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a Werichovou vilou na Kampě. Program letošního 9. ročníku je nabitý událostmi pro děti každého věku a „jejich“ dospělé. Dva dny plné čtení, tvoření, setkávání, rozprávění, zábavy i poučení vypuknou 1. června v 9:00 v Městské knihovně v Praze slavnostním zahájením spojeným s vernisáží výstavy Nejlepší knihy dětem 2016/2017. Připravena jsou povídání s autory, třeba o četnými cenami ověnčené knížce Překlep a Škraloup, vystřihovánková dílna pro nejmenší ke knížce Byl jednou jeden domeček i výtvarná dílna pro náctileté s autorkou knihy Jan Wood, chlapec, který zasadil strom nebo třeba loutkové představení Loutek bez hranic s výrobou vlastní loutky. Tradiční součástí festivalu je oblíbená soutěž Nejlepší rukopis, ve které děti samy rozhodují, které knížky nakladatelství Meander vydá – právě takhle se do edičního plánu dostal hit letošního roku, prvotina mladého evolučního vědce Petra Turečka Vlasy se vrací.

„Svět se stále zrychluje a stále více vizualizuje. Kvalitní vybroušené texty rychle mizí z časopisů i novin ve prospěch obrázků, knihy pro děti se už řadu let stále zkracují a zjednodušují. Jak z toho ven? Zastavit se. Vzpomenout si na staré dobré knihy, s nimiž celé generace dětí prožily tolik krásných dobrodružství. Vzpomeňme si na časy, kdy jsme v zemi s neprodyšně uzavřenými hranicemi neměli k zábavě jiné možnosti než četbu. A kolik příběhů jsme s literaturou prožili… Každý z nás si představuje hrdiny z knihy, děj i prostředí, v němž se odehrává, úplně jinak podle možností a bujnosti své vlastní fantazie. Příběh z knihy, kterou si přečte 1000 čtenářů je prožíván tisíckrát jinak, a tak je u každého z nás jedinečným prožitkem, protože i každý z nás je originál. Snažme se o to, abychom jedinečnými zůstali i do budoucna. Aby naše děti byly originálními lidmi s bohatou fantazií a kultivovaným jazykem, aby nám místo dopisů nepsaly jen krátké ptydepe zprávy. A hlavně nenechejme zajít na úbytě moderní českou knihu pro děti, která bez svých čtenářů nedojde naplnění a ztrácí tak právo na existenci. A spolu s knihou a literaturou ztratíme kus lidství kultivovaného knihou po tisíciletí. A ztratíme i velký kus toho nejsvobodnějšího a nejcennějšího v každém z nás –  FANTAZII,“ zve Iva Pecháčková, ředitelka festivalu a majitelka nakladatelství Meander.

Děti čtete?

Program 9. ročníku Festivalu Děti, čtete?

 

1. června 2018 / Městská knihovna v Praze, Ústřední knihovna

DĚTSKÉ ODDĚLENÍ

9:00 – 10:30

Slavnostní zahájení festivalu za přítomnosti ředitelky festivalu Ing. Ivany Pecháčkové.

Zároveň proběhne vernisáž výstavy ilustrací z katalogu Nejlepší knihy dětem 2016/2017, který představí Jana Čeňková. Výstava je koncipována jako putovní a bude vystavena po dalších knihovnách a místech v České republice.

 

10:30 – 11:15

Jiří Černý – Obrázky z moderních československých dějin (věk: 12+)

Čtení a beseda s autorem. Víte, kdo poprvé vyslovil výraz železná opona? Patřilo Československo mezi první tři země, kde se začaly stavět domy z panelů? V kterých částech Prahy nastupovali lidé do stanic metra Fučíkova, Moskevská, Leninova? To všechno, a ještě mnohem více se dozvíte od autora Jiřího Černého.

 

11:30 – 12:15

Iva Pecháčková – edice manamana (věk: 8+)

Paní nakladatelka představí novou edici převyprávěných biblických příběhů manamana. Jedinečná výuková série se zaměřuje na toleranci, humanismus a porozumění základům evropské vzdělanosti a pomocí úkolů vysvětluje dětem aktuální otázky dnešního světa. Každá knížečka nese jeden příběh a je ilustrována mladým českým ilustrátorem. Postupně tak převypráví všechny stěžejní příběhy, na kterých stojí evropská kultura. Edice se pak stane výstavní skříní mladé české ilustrace.

 

KLUBOVNA

9:00 – 9:45

Alena Wagnerová – Jak Marta zkrotila draka (věk: 8+)

Čtení a beseda s autorkou. Kniha ukazuje, že boj s draky nemusí být jen násilnou mužskou záležitostí. Naopak, když se jej ujme žena, lze obrácení zlého v dobré dosáhnout třeba jen pěknou písničkou. 

 

10:00 – 10:45

Tomáš Končinský a Barbora Klárová – Překlep a Škraloup (věk: 8+)

Seznamte se se skřítky Překlepem a Škraloupem, kteří mají mnoho co říct stejně jako jejich autoři Tomáš Končinský a Barbora Klárová. Kniha byla za svůj text zapsána na čestnou listinu IBBY 2018 a získala Zlatou stuhu 2017.

 

11:00 – 12:15

Vyhlášení soutěže Nejlepší rukopis a čtení z vítězných knih (věk: 8+)

Výsledky soutěže rukopisů. Děti samotné rozhodují, které knížky nakladatelství Meander vydá v roce 2018. Takto již Meander vydal například senzační novinku Vlasy se vrací Petra Turečka.

 

DÍLNA

09:00 – 11:00

Marcela Konárková – Byl jednou jeden domeček (věk: 3+)

Dílna pro malé šikuly. Obkresli, dokresli, vybarvi, vyprávěj, celá kniha poskytuje krom literárního zážitku i ten haptický a doslova burcuje fantazii malých čtenářů i prohlížečů.

 

DEML – Relax zóna

17:00 – 19:00

Iva Vodrážková – Jan Wood, chlapec, který zasadil strom (věk: 14+)

Výtvarná dílna s autorkou. Jan Wood není obyčejný chlapec. Vyřezal ho ze dřeva australský domorodec a chlapec ožil. Akorát ho to stále táhne takzvaně ke kořenům…

 

 

2. června 2018 / Werichova vila na Kampě

09:30 – 10:00

Zahájení festivalu a slavnostní otevření celodenní sprejerské dílny.

 

10:00 – 10:45

Doteky přírody – Václav Chaloupek (věk: 6+)

Mistr dětských přírodních večerníčků se zvířátky představuje svou knihou běžnou i vzácnou květenu, ptactvo a zvířata různých biotopů. Vzpomínky na čas toulek se zvířaty doplňují fotografie Taťány Typltové. Kromě zázraků přírody kniha obsahuje skvosty češtinářské, zejména když se zmiňuje o tužebníku jilmovém, netýkavce malokvěté či ďáblíku bahenním.

 

11:00 – 11:45

Krtník – Tereza Ščerbová (věk: 10+)

Výtvarná dílna uznávané výtvarnice a ilustrátorky Terezy Ščerbové k tajemně temné knize Krtník. Ta tajemně evokuje malířská plátna a vypráví příběh Krtníka, Medvěda, Zaškvara a mladé návrhářky Madly.

 

11:00 – 11:45

Lubomír Kupčík – Velká indiánská kniha (věk: 9+)

Výtvarná dílna příznivce lesní moudrosti Lubomíra Kupčíka pro všechny dobrodruhy, kteří se nebojí. Snadno si z dostupných materiálů i v dnešní době vyrobíme repliky tradičních indiánských oděvů, obutí, ozdob i některých loveckých potřeb. Autor ví snad vše o indiánských obyčejích!

 

13.00 – 13:45

Loutky bez hranic – Výlet na Říp (věk: 3+)

Divadélko pro nejmenší. 

 

14:00 – 14:45

Loutky bez hranic – loutková dílna (věk: 3+)

Po divadle si budou děti moci vyrobit svoji vlastní loutku.

 

14:00 – 14:45

Luisa Nováková – Bílí havrani (věk: 12+)

Poznejte s autorkou tajemství, které skrývá říše Kaymeira. Naučte se od autorky mluvit skutečně urozeně a vznosně a používat sofistikované a neotřelé metafory!

 

14:00 – 14:45

Olga Černá – Ztracený deník profesora z Essexu aneb Podivuhodná zvířena (věk: 6+)

Olga Černá našla dílo ztroskotaného přírodozpytce, ve kterém se to jen hemží roztodivnými zvířaty. Jak asi vypadá dvojveverka luční, vemenečník mlékodárný nebo ťapiryba nohoukoun?

 

15:00 – 15:45

Pavel Čech – A (věk: 10+)

Beseda s Magdalenou Rutovou ke knize Pavla Čecha A, který burcuje a varuje přede všemi formami totality. V autorově podání ji ztělesňuje všudypřítomné a jediné povolené písmeno A. Ptát se můžete na všechno, hezky od A do Z.

 

16:00 – 16:45

Iva Mrkvičková – Maja a Kim (věk: 6+)

Může být snad něco sladšího než vyrovnané zákusky v pražské cukrárně? Detektivně sladký příběh o malé Maje, která žije jen s otcem a vášnivě ráda maluje (a okusuje přitom pastelky), se odehrává v Praze a postupně rozmotává zašmodrchané rodinné vztahy. Okořeněný je notnou dávkou tajemna a dobrodružství. S autorkou si dokonce vyrobíte vlastní cukrovinku!

 

17:00 – 19:00

Čtenář na jevišti – představení nastudované dětmi

Řvi potichu, brácho – ZŠ Sedlčany

Kluk na větvi – ZŠ Lysolaje

Spočítej hvězdy – ZŠ Záhřeb

 

 

2. června 2018 / Knihkupectví s galerií Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan na Malostranském náměstí

12:30 – 13:15

Jezevec Chrujda prochází divočinou – křest nové knihy, čtení (věk: 5+)

Křest a představení nového dobrodružství milovaného Jezevce Chrujdy. Po vynálezu urychlovače následovaným pomaličem, hledání pravé lásečky a natáčení filmu se Chrujda vrhá do divočiny.

 

13:30 – 14:15

Lucie Dvořáková – Jezevec Chrujda prochází divočinou (věk: 5+)

Následujte nebojácného jezevce do divočiny společně s jeho kamarádkou Lucií Dvořákovou, která ho doprovází na všech jeho odvážných dobrodružstvích.

 

14:30 – 15:15

Petr Stančík – O díře z trychtýře (věk: 8+)

Petr Stančík umí zhmotnit i to, co neexistuje. A tak vznikla unikátní pohádka O díře z trychtýře. Vidíte ji?  

 

16:30

Velká literární dílna k Jiným tajům Opic Petra Nikla

Co stvoříte z opičí abecedy vy?

Více informací na http://www.meander.cz/festival-deti-ctete-2017

https://www.facebook.com/deti.ctete/

 

Kontakty

http://www.meander.cz/festival-deti-ctete-2017

https://www.facebook.com/deti.ctete/

 

Děti čtete?
Děti čtete?

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní

26.05.2020 | Jak produktivně spolupracovat, když nejste spolu? To je otázka, kterou teď řeší mnoho vedoucích ...


Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha

08.04.2020 | Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...


Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.
Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.

06.04.2020 | Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního ...


Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou
Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou

06.04.2020 | České firmy jsou dnes silně konfrontovány se situací, na níž neměly čas se připravit. Homeoffice ...