Tisíce dětí ztratily rodiče kvůli ebole


Unicef ebola
01.10.2014 22:28 | Michaela Lejsková

Nejméně 3 700 dětí v Guineji, Libérii a Sierra Leone ztratily jednoho či oba dva rodiče kvůli epidemii viru ebola v západní Africe. Vyplývá to z předběžných odhadů UNICEF z konce září 2014. Tyto děti čelí riziku, že kvůli obavě ze šíření viru se o ně odmítnou starat jejich příbuzní a lidé z okolí. 

“Tisíce dětí se musí v tuto chvíli vyrovnávat se smrtí své matky, otce či jiných rodinných příslušníků, kteří podlehli epidemii eboly,” říká ředitel UNICEF pro oblast západní a centrální Afriky Manuel Fontaine, který se dnes vrátil z dvoutýdenní cesty po zasažených místech. “Tyto děti potřebují rychle naši pozornost a podporu – mnoho z nich se cítí odstrčeno a opuštěno. Sirotků se za jiných okolností často ujme někdo z rodiny či příbuzných, ale v některých komunitách je strach z nemoci silnější než rodinné vazby,” dodává Fontaine. 

Unicef ebola

 

Spolu s tím, jak rostou počty zemřelých, vzrůstají i počty opuštěných dětí. Předběžné statistiky ze Sierra Leone, Libérie a Guineji hovoří, že v posledních dvou týdnech se zvýšil počet sirotků v těchto zemích na 3 700 a do poloviny října se toto číslo pravděpodobně ještě zdvojnásobí.

Ebola představuje pro děti velké emocionální napětí – zejména pokud jejich rodiče musí být léčeni v izolaci a děti se tak ocitnou bez jejich péče a ochrany.   

Tyto skutečnosti zvyšují naléhavost naší reakce na epidemii eboly v západní Africe. UNICEF se proto se svými partnery snaží pomáhat dětem, které se ocitly v psychicky náročné situaci:

  • V Libérii je v současnosti oficiálně školeno 400 zdravotníků a sociálních pracovníků, kteří mají za úkol podpořit rodiny, kterým do života zasáhla ebola. Zaměří se také na děti, které nejsou komunitou přijaty, protože se dostaly do kontaktu s virem ebola.
  • V Sierra Leone bylo v posledních šesti měsících vyškoleno více než 2 500 lidí, kteří přežili ebolu a jsou vůči ní imunní, pro práci pečovatelů o nemocné děti. UNICEF se spolu s partnery snaží opět spojit ztracené děti s jejich rodinami pomocí celostátní informační sítě speciálně vyvinuté pro krizové situace.
  • V Guineji byla psychosociální podpora poskytnuta 60 000 dětem.

Unicef ebola

“Ebola proměňuje snahu pečovat o nemocné dítě v rozhodnutí, které může znamenat pro pečujícího smrt,” vysvětluje Fontaine důvody, proč se lidé odmítají starat o děti z nakažených rodin: “Většina těchto dětí je stále zanechána svému osudu bez potřebné péče. Nemůžeme se k této krizi stavět chladně – na pomoc těmto dětem potřebujeme mohem více odvahy, kreativity při řešení jejich problémů, ale take mnohem více finanční podpory.”

UNICEF celosvětově žádá 200 milionů dolarů, které jsou nutné pro poskytnutí humanitární pomoci pro rodiny zasažené ebolou a zároveň  umožní pokračovat v preventivních kampaních, aby bylo šíření epidemie zastaveno. V současné době je tento cíl naplněn pouze z 25 procent.

 

Kam lze posílat pomoc?

sbírkový účet UNICEF ČR :
č.ú. 11771177/0300
v.s. 811 

dárcovská SMS ve tvaru DMS UNICEF na číslo 87777

Unicef ebola
Unicef ebola

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní

26.05.2020 | Jak produktivně spolupracovat, když nejste spolu? To je otázka, kterou teď řeší mnoho vedoucích ...


Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha

08.04.2020 | Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...


Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.
Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.

06.04.2020 | Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního ...


Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou
Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou

06.04.2020 | České firmy jsou dnes silně konfrontovány se situací, na níž neměly čas se připravit. Homeoffice ...