Tourettovův syndrom či hyperaktivitu dětí řeší odborníci pobytem u moře


ozdravné pobyty
10.09.2015 20:56 | redakce

Začátkem letošního září se uskutečnil již druhý ročník ozdravně terapeutického pobytu u moře pro nemocné děti s vrozeným onemocněním s ADHD, hyperaktivní děti s poruchou pozornosti a děti s Tourettovým syndromem. Charitativní projekt navazuje na loňský počin, pop operního zpěváka a Objevu roku televizní ankety TýTý 2013 Miroslava Sýkory. Svůj voucher věnoval za vítězství v talentové soutěži v hodnotě 350 000,- Kč ve prospěch nemocným dětem z ČR a SR.

ozdravné pobyty

 

Výběr dětí a rodičů byl opět v kompetenci odborného garanta projektu - Asociace dětské a dorostově psychiatrie, za výrazného přispění MUDr. Ivety Vadlejchové z Dětské psychiatrické ambulance Oáza v Chomutově. Do výběru byly zařazeny děti z rodin z chomutovského a brněnského regionu, jejichž ekonomická situace je velice složitá a bez partnerů akce by se k moři asi vůbec nepodívaly. Pro mnohé z nich to je první pobyt u moře. Ve skupině byly i děti s léčenou depresivně úzkostnou poruchou a děti s Tourettovým syndromem. Je to nejtěžší a velice rušivá tiková pohybová a hlasová porucha. I tuto závažnou psychickou nemoc dětští psychiatři velice úspěšně léčí. Tyto děti by bez komplexní léčby spojenou s efektivní medikací měly závažné poruchy chování, slabými výsledky ve škole, byly by odmítání vrstevníky v kolektivu.

Cílem projektu bylo poskytnout dětským pacientům ve věku 10-12 let a jejich rodičům individuálně strukturovaný psychoterapeutický program v novém prostředí. Smyslem výběru bylo především poděkování rodičům za vzornou a nekonečnou náročnou péčí a samotný přístup k náročné léčbě svých dětí. V mnoha případech byly maminky samoživitelky. Příjemné prostředí řeckého ostrova Rhodos, bezpečí hotelu rodinného typu s kompletním zajištěním a plnou penzí, výrazně působilo jak na děti tak i jejich maminky již od prvních hodin pobytu.

Pod dohledem a vedením MUDr. Ilony Grimové z ambulance dětské a dorostové psychiatrie, psychoterapie v Chomutově, děti společně s rodiči procvičovaly posílení jejich vzájemného vztahu, komunikaci, sebeovládání a soustředěnost.

ozdravné pobyty

„Vzhledem ke zcela novému a neznámému prostředí v rámci skupinové terapie jak na pláži, tak v prostorách hotelového komplexu si děti našly k sobě cestu v rámci spolupráce při řešení dílčích úkolů. Vynikaly v jednotlivých praktických a teoretických činnostech. Osobně jsem viděla citelné zlepšení komunikace, spolupráce s autoritou ve vztahu k vývoji věku dítěte. Děti se často zapojovaly do komunikace s místním personálem v anglickém jazyce, což hodnotím pozitivně vzhledem ke slabším výsledkům dětí ve škole“, svěřuje se paní doktorka a dodává:“Mimo skupinové terapie jsme s maminkami v rámci individuálních setkání často řešily soukromé dotazy. Pro mne jako psychiatra bylo přínosem sledovat děti a jejich maminky mimo ordinaci. Tato skutečnost by byla velkým přínosem pro terénního psychiatra. Jsem v kontaktu s dětskými psychiatry, které děti s maminkami navštěvují a ráda jim předám své nové zkušenosti a určitá doporučení".

„Jsem celkově spokojena s průběhem ozdravného pobytu. S maminkami jsme se často scházely a řešily situace, které jsme neměly možnost řešit s ostatními maminkami, které mají stejné problémy. Paní doktorka byla i mimo naše společná setkání s námi a dětmi a bylo pro mne velkým přínosem se s ní kdykoliv poradit", vyznává se ze svých pocitů maminka Lucie z Března u Chomutova. A dodává: “Jsem překvapena zvýšenou aktivitou mého syna jak v komunikaci s personálem, jeho zapojení se v kolektivu, soustředěnost a pozornost, kterou věnuje mladším kamarádům. Osobně jsem si odpočinula. Měla jsem příjemný pocit při sledování syna jak se neustále směje a užívá si s novými kamarády. Velkým zážitkem pro mne, mého syna a nás všechny byl celodenní výlet lodí po nejkrásnějších plážích ostrova Rhodos“.

ozdravné pobyty

„Když mi bylo oznámeno, že jsem byla vybrána na týdenní letecký ozdravný pobyt u moře, nevěřila jsem. Myslel jsem si, že je to vtip. Uvěřila jsem až na letišti, kde nás pořadatel akce paní Ivana Stebilová z agentury Gardes přivítala a předala nám vouchery k odletu“. S dojetím v hlase se svěřuje maminka Dana z Března u Chomutova a dodává: “Syn u moře ještě nikdy nebyl. Byl to jeho velký sen. Byla jsem v očekávání, jak snese let letadlem a vyrovná se, se samotným pobytem v cizím prostředí. Pro mne osobně to bylo pozitivní překvapení. Syn si našel nové kamarády, se kterými trávil každou volnou minutu. Ve škole je uzavřený, nekomunikuje. Tady soutěží, zapojuje se do všech her a soutěží. Je zdravě aktivní. Bazén, krásná pláž, teplé moře, příjemní lidé je terapií sama sebou. Naše děti se chovaly bez problémů, jako dospělé. Negativita a ostych, to vše zmizelo během několika minut. Vidím a cítím změny jen a jen k lepšímu. Syn Ondra si to užil do poslední chvilky. Vážím si času, který nám věnovala paní doktorka Grimová. Jak pro mne, tak i dalším maminkám byla velkou oporou. Tento ojedinělý projekt má hluboký smysl a moc pomáhá“.

Dle reakcí okolí jsme pravděpodobně působili jako velká rodina. Ptali se nás Italové, Němci a Angličané, odkud jsme a co s dětmi neustále děláme“, přiznává pořadatelka akce Ivana Stebilová z umělecké ag. Gardes. "Stalo se také něco neočekávaného. K naši skupině se připojil 20ti letý Tomáš z Ústí nad Labem, se stejnou diagnózou - ADHD. Zapojil se do her v rámci volnočasových aktivit jak na pláži u moře, tak v areálu hotelu. 

Za děti a maminky děkuji všem našim partnerům: Cestovní kanceláři FIRO-Tour a.s., Severočeským dolům, a.s. Tescan Orsay Holding, a.s., Severočeské vodárenské společnosti, a.s., KS Kolbenschmidt Czech Republic, a.s., Magic Hadaš - profesionálnímu kouzelníkovi, M&M reality holding, a.s., Ústecké komunitní společnosti a Asociaci dětské a dorostově psychiatrie. Věřím, že příští rok se nám opět povede sehnat dostatek prostředků na další charitativní projekt pro nemocné děti a jejich maminky“.

 

Foto a text: Stanislav Stebila

 

ozdravné pobyty
ozdravné pobyty
ozdravné pobyty
ozdravné pobyty
ozdravné pobyty

KomentářeKategorie
Příbuzné články
V otázkách testujících finanční znalost pohořelo 52 procent obyvatel
V otázkách testujících finanční znalost pohořelo 52 procent obyvatel

13.11.2019 | Předvánoční období nahrává rychlým půjčkám a nákupům na splátky. Pořízení dárků, ...


Vítězové soutěže Startupper of the Year se zúčastnili prestižního fóra
Vítězové soutěže Startupper of the Year se zúčastnili prestižního fóra

13.11.2019 | Vítězem soutěže Startupper roku se za Českou republiku stal Marek Liška s projektem ProSpolužáky.cz, ...


Hotel Meteor Plaza se stal součástí sítě Le Hotel Group
Hotel Meteor Plaza se stal součástí sítě Le Hotel Group

13.11.2019 | Úspěšné hotelové uskupení Le Hotels Group, patřící mateřské společnosti Le-Investment spol. ...


Baldinini je značka, které se v Praze daří, slaví tam už dvě významné události
Baldinini je značka, které se v Praze daří, slaví tam už dvě významné události

11.11.2019 | Tradiční světoznámá italská společnost Baldinini slaví v Praze v roce 2019 hned dvě velké události. ...


Kolik nás vlastně může stát nesoulad s GDPR?
Kolik nás vlastně může stát nesoulad s GDPR?

11.11.2019 | Po déle než roce praktikování obecného nařízení k ochraně osobních údajů už můžeme na ...