Vánoční album Viléma Veverky připomíná sopranistku Patricii Janečkovou


20.12.2023 17:04 | redakce

Světově proslulý hobojista Vilém Veverka má za sebou úspěšný rok plný zajímavých projektů a nahrávek. Jeho loni vydané Christmas Album opět po roce boduje v prodejních hitparádách. Album si získalo oblibu posluchačů a pochválili ho i zahraniční recenzenti v loňském Gramophone a letošním American Record Guide. Album mimo jiné obsahuje několik písní s nezapomenutelným sopránem Patricie Janečkové, která nás letos bohužel opustila. Vilém Veverka se nyní těší na spolupráci s houslovým virtuosem Pavlem Šporclem, s nímž vystoupí 11. prosince na vyprodaném koncertě v Novoměstské radnici v Praze. A pro příští rok už plánuje další výzvu: účast na netradičním pojetí Smetanovy Mé vlasti na festivalu Smetanova Litomyšl ke dvoustému výročí skladatelova narození.

 

Vilém Veverka je jedním z nejuznávanějších hobojistů současnosti. Jeho repertoár zahrnuje díla od baroka po současnost, která představuje na koncertech i na nahrávkách s předními orchestry a dirigenty. Loni vydal společně s Ultimate W Bandem své první vánoční album, na kterém si zahrál s řadou hostů, mezi nimiž vynikla mladá sopranistka Patricia Janečková. Její okouzlující hlas je slyšet například v Ave Maria od Bacha / Gounoda, Tiché noci od Grubera nebo Chtíc, aby spal Michny z Otradovic. „Patricii Janečkovou jsem poznal díky festivalu Smetanova Litomyšl, kde jsme měli první společný koncert. Byla to velmi milá, skromná a talentovaná zpěvačka, která měla krásnou barvu hlasu a citlivý hudební projev. Je mi velmi líto, že už není mezi námi,“ uvedl Vilém Veverka.

 

Vilém Veverka na své Christmas Album nahrál na hoboj ve světové premiéře Zimu od Antonia Vivaldiho, což ocenil britský hudební magazín Gramophone, který napsal: Vánoční album českého hobojisty Viléma Veverky má velký půvab a skutečným zázrakem je Veverkova nepřekonatelná technika. Jeho provedení Vivaldiho skladby je až fascinující." Mezi nahrávkami Vivaldiho a dalších barokních mistrů Bacha a Händela nechybí ani Adeste fideles a další písně, bez kterých si lze Vánoce jen stěží představit. Vedle Patricie Janečkové jsou mezi hudebními hosty i harfistka Kateřina Englichová a sopranistka Adéla Řehořová. Aranžérsky se na nahrávkách výrazně podepsal skladatel Martin Hybler. Supraphon nyní chystá k vydání jako samostatný digitální singl z Christmas alba Viléma Veverky Ave Maria nazpívané Patricií Janečkovou.

 

Skvělá recenze letos v říjnu vyšla v American Record Guide, nejstarším americkém magazínu zaměřeném na recenze klasické hudby (založen 1935): „Album je velmi profesionální. Veverka hraje s čistým a znělým tónem, pozorným frázováním, přičemž na hoboji provádí Vivaldiho virtuózní houslové linky s lehkostí, z níž až padá čelist. Zpěvačka Janečková je lahůdkou alba, nabízí uměleckou vyzrálost a Ultimate W Band je vynikající a výtečně doplňuje zkušené sólisty."

 

Vilém Veverka se ale nezastavuje a chystá další zajímavé projekty. Již 11. prosince se spojí s houslovým virtuosem Pavlem Šporclem na společném koncertě v Novoměstské radnici v Praze, kde oba předvedou své mistrovství v dílech od Bacha, Mozarta, Piazzolly a dalších skladatelů. O pár dní později – 14. prosince – provede s Janáčkovou filharmonií Ostrava v české premiéře Ligetiho Dvojkoncert. A finále tohoto roku bude patřit kapele Viléma Veverky TRIOplus, která kalendářní rok zakončí vánočním koncertem 18. prosince v litvínovské Citadele.

 

PhilHarmonia Octet, jehož je Veverka členem, vydal letos u Supraphonu pozoruhodnou nahrávku Mahlerovy skladby Chlapcův kouzelný roh. A s tímto souborem se příští rok, který bude Rokem české hudby, vrátí na pódium festivalu Smetanova Litomyšl. Půjde o unikátní koncert Mé vlasti ve verzi pro dvanáct nástrojů.

 

VIDEO – P. Janečková, V. Veverka: Ave Maria: https://bit.ly/Veverka_Janečková_AveMaria

 

TEASER: https://www.youtube.com/watch?v=ultoj1RD1zg

 

MULTILINK: https://lnk.to/VilemVeverkaChristmasAlbumPR

 

vilemveverka.cz

 

 

PATRICIA BURDA JANEČKOVÁ

Sopranistka, operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka.  Studovala operní zpěv na Fakultě umění Ostravské univerzity pod vedením Evy Dřízgové-Jirušové. Začínala v Operním studiu Národního divadla Moravskoslezského, jako desetiletá zvítězila v konkurzu Janáčkovy filharmonie Ostrava a dostala poprvé možnost zpívat se symfonickým orchestrem. Poprvé samostatně koncertovala v roce 2011 v Bratislavě. V roce 2014 se stala absolutní vítězkou celosvětové pěvecké soutěže Concorso Internazionale Musica Sacra (Řím) a získala stipendium na pěvecké kurzy v Arezzu, kde pracovala pod vedením Renata Brusona. Absolvovala řadu vystoupení na galakoncertech a festivalech doma i v zahraničí (mj. Mezinárodní hudební festival Petera Dvorského, Smetanova Litomyšl, Les musicales de Louvergny, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov); spolupracovala s mnoha českými a slovenskými symfonickými orchestry.

 

V roce 2015 debutovala na dvou slovenských operních scénách (Státní divadlo Košice – Figarova svatba – Barbarina; Slovenské národní divadlo – Kouzelná flétna – Pamina), o rok později absolvovala několik velkých koncertů v České republice, mj. Novoroční koncert ve vídeňském stylu s Janáčkovou filharmonií Ostrava, a získala tři ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Od roku 2017 spolupracovala mj. se souborem Collegium Marianum (inscenace barokní opery Acis a Galatea) a s Janáčkovým komorním orchestrem. Zpívala mj. s Peterem Dvorským, Adamem Plachetkou (s nímž nahrála duet na své první CD v roce 2011), Štefanem Kocánem, Romanem Janálem nebo Evou Dřízgovou-Jirušovou.

 

V Národním divadle moravskoslezském se jako sólistka představila v souboru opery (Annie v Brittenově titulu Hrajeme operu! – Kominíček) a od sezony 2022/2023 byla členkou muzikálového souboru, kde v posledních letech ztvárnila několik zásadních úloh (Julie v inscenaci Romeo a Julie – poselství lásky, dvojrole Pamela/Nathalie v Květinách pro paní Harrisovou, Marianna v muzikálu Harpagon je lakomec?, Maria ve West Side Story či Johanna v muzikálovém thrilleru Sweeney Todd – ďábelský lazebník z Fleet Street.) V roce 2022 spolupracovala s hobojistou Vilémem Veverkou na jeho Christmas Albu, které se dočkalo i mezinárodního uznání.

 

Patricia odešla do hudebního a divadelního nebe 1. října 2023. Na divadelním jevišti stála naposledy 20. června 2023 v roli Marii v muzikálu West Side Story.  https://bit.ly/NárodníDivadloMoravskoslezské

 

 

 

 


KomentářeKategorie
Příbuzné články
Galerie moderního umění v Hradci Králové vybírá nejlepší obraz
Galerie moderního umění v Hradci Králové vybírá nejlepší obraz

14.02.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) zveřejnila průběžné výsledky hlasování z výstavy ...


Lenka Helena Koenigsmark novou členkou dozorčí rady Y Soft
Lenka Helena Koenigsmark novou členkou dozorčí rady Y Soft

13.02.2024 | Lenka Helena Koenigsmark se od prosince 2023 stává novou nezávislou členkou dozorčí rady předního ...


Češi spolupracují na modulárním datovém centru pro první evropský exascale superpočítač
Češi spolupracují na modulárním datovém centru pro první evropský exascale superpočítač

24.01.2024 | Společnost Eviden získala od Superpočítačového centra v německém Jülichu zakázku na vybudování ...


Poklady Moravského krasu v nové společenské hře „Tajemství býčí skály“
Poklady Moravského krasu v nové společenské hře „Tajemství býčí skály“

24.01.2024 | Český výrobce her a hraček, společnost EFKO-karton, s. r. o. z Nového Veselí uvádí na trh novou ...


Varhan Orchestrovič Bauer slaví 55. narozeniny
Varhan Orchestrovič Bauer slaví 55. narozeniny

19.01.2024 | Česky hudebník, skladatel a dirigent Varhan Orchestrovič Bauer spolupracoval s Milošem Formanem na ...