Vědci řeší sucho na území ČR a jeho dopady


věda
30.07.2015 16:05 | redakce

Právě v období, kdy na našem území zažíváme výraznou suchou epizodu, byla úspěšně završena realizace projektu: “Vytvoření interdisciplinárního vědeckého týmu se zaměřením na výzkum sucha“, díky němuž v ČR vznikl a v budoucnu bude pracovat unikátní vědecký tým věnující se komplexnímu výzkumu sucha a jeho dopadů.

Hlavním výstupem projektu je systém sledování a predikce sucha (ISSS - Integrovaný systém pro sledování sucha), který je určen pro posouzení intenzity zemědělského sucha a jeho dopadů na výnosy. Přestože primární cílovou skupinou uživatelů jsou zemědělci, systém využívají také zahradníci, pěstitelé zeleniny, ovoce, vinné révy a lesníci. ISSS, který je na stránkách www.intersucho.cz každé pondělí aktualizován, poskytuje pro celou ČR v rozlišení 500 x 500 m údaje o půdní vlhkosti a stupni sucha jako odchylky od dlouhodobého stavu, satelitní výstupy pro posouzení stavu vegetace a také prognózu sucha.  Výzkum v této oblasti bude vědeckým týmem nadále rozvíjen a to díky přímé podpoře Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV21. Inovace jsou směřovány do oblasti prognózy výnosů, zpřesnění předpovědi sucha a mapování prostoru sousedních států s ambicí vytvořit Středoevropské centrum pro sledování sucha.

V oblasti řízených ekosystémů se tým zaměřil na vytvoření návrhů inovačních postupů a opatření, jejichž cílem je umožnit orgánům státní správy České republiky a Evropské unie se na změny v krajině připravit a adaptovat. Výsledky odborníkům ze zemědělské praxe a zástupcům státní správy byly představeny např. na diskusním semináři „Integrovaný systém pro sledování sucha – jak můžeme zlepšit monitoring, prognózu a hodnocení dopadů sucha“ pořádaným na Mendelově univerzitě společně s Agrární komorou ČR na podzim loňského roku, nebo v Senátu ČR na konferenci „Přínosy integrovaného systému sledování sucha“, která byla uspořádána pod záštitou předsedy Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu ČR Jana Hajdy. Vědecké výsledky členů týmu pak byly publikovány v prestižních vědeckých časopisech jakými jsou Nature, Nature Climate Change, Climate Change, Climate of the Past. V českém jazyce je pak připravována rozsáhlá monografie pod názvem Sucho v Českých zemích – minulost, přítomnost, budoucnost, jejíž slavnostní představení proběhne v září. Na činnosti týmu se podílí přes čtyřicet vědeckých pracovníků pod vedením prof. Trnky a jeho součástí jsou i vědečtí pracovníci ze Švýcarska a USA.

Mimo výše zmíněné aktivity bylo v rámci projektu zorganizováno 5 mezinárodních workshopů a 3 letní školy zaměřené především na mladé vědce. Všechny tyto akce byly obsazeny renomovanými vědeckými pracovníky z předních světových pracovišť v oboru, což společně s realizovanými zahraničními stážemi napomohlo k urychlení odborného růstu všech členů týmů a ke zvýšení jejich badatelského potenciálu.

 

Vedoucí studie

prof. Mgr. Ing. Miroslav Trnka, Ph.D.

Vedoucí výzkumní sekce Klimatických analýz a modelování

Centrum výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.

M: +420 606 636 756 

Email: mirek_trnka@yahoo.com

http://www.intersucho.cz/cz/#mother

                               

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Petra Černocká jako ambasadorka Vlčích máků v obrazech
Petra Černocká jako ambasadorka Vlčích máků v obrazech

11.11.2020 | Celkem 25 umělců se zapojilo do unikátního projektu Vlčí máky v obrazech a v rekordně krátké ...


Heidi Janků je bez práce, nenaříká, ale pomáhá!
Heidi Janků je bez práce, nenaříká, ale pomáhá!

05.11.2020 | Heidi Janků je jednou ze zpěvaček, která kvůli restritktivním opatřením v souvislosti se současnou ...


Herečka Eva Hrušková vydala Motivační diář 2021 plný úspěšných žen!
Herečka Eva Hrušková vydala Motivační diář 2021 plný úspěšných žen!

04.11.2020 | Představte si, že vám osud dovolí prožít za jediný rok všechna nesplněná přání. Stát se ...


Přihlaste svou technologii do soutěže Digital Promotion 4.0
Přihlaste svou technologii do soutěže Digital Promotion 4.0

30.10.2020 | Ministerstvo průmyslu a obchodu a agentura CzechInvest ve spolupráci s agenturou CzechTrade a s podporou ...


Nový klip Lenky Nové je křehkou náplastí na dnešní dny
Nový klip Lenky Nové je křehkou náplastí na dnešní dny

30.10.2020 | I přes velmi těžké podmínky, které doléhají také na celý kulturní svět, se Lenka Nová rozhodla ...