Vědci řeší sucho na území ČR a jeho dopady


věda
30.07.2015 16:05 | redakce

Právě v období, kdy na našem území zažíváme výraznou suchou epizodu, byla úspěšně završena realizace projektu: “Vytvoření interdisciplinárního vědeckého týmu se zaměřením na výzkum sucha“, díky němuž v ČR vznikl a v budoucnu bude pracovat unikátní vědecký tým věnující se komplexnímu výzkumu sucha a jeho dopadů.

Hlavním výstupem projektu je systém sledování a predikce sucha (ISSS - Integrovaný systém pro sledování sucha), který je určen pro posouzení intenzity zemědělského sucha a jeho dopadů na výnosy. Přestože primární cílovou skupinou uživatelů jsou zemědělci, systém využívají také zahradníci, pěstitelé zeleniny, ovoce, vinné révy a lesníci. ISSS, který je na stránkách www.intersucho.cz každé pondělí aktualizován, poskytuje pro celou ČR v rozlišení 500 x 500 m údaje o půdní vlhkosti a stupni sucha jako odchylky od dlouhodobého stavu, satelitní výstupy pro posouzení stavu vegetace a také prognózu sucha.  Výzkum v této oblasti bude vědeckým týmem nadále rozvíjen a to díky přímé podpoře Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV21. Inovace jsou směřovány do oblasti prognózy výnosů, zpřesnění předpovědi sucha a mapování prostoru sousedních států s ambicí vytvořit Středoevropské centrum pro sledování sucha.

V oblasti řízených ekosystémů se tým zaměřil na vytvoření návrhů inovačních postupů a opatření, jejichž cílem je umožnit orgánům státní správy České republiky a Evropské unie se na změny v krajině připravit a adaptovat. Výsledky odborníkům ze zemědělské praxe a zástupcům státní správy byly představeny např. na diskusním semináři „Integrovaný systém pro sledování sucha – jak můžeme zlepšit monitoring, prognózu a hodnocení dopadů sucha“ pořádaným na Mendelově univerzitě společně s Agrární komorou ČR na podzim loňského roku, nebo v Senátu ČR na konferenci „Přínosy integrovaného systému sledování sucha“, která byla uspořádána pod záštitou předsedy Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu ČR Jana Hajdy. Vědecké výsledky členů týmu pak byly publikovány v prestižních vědeckých časopisech jakými jsou Nature, Nature Climate Change, Climate Change, Climate of the Past. V českém jazyce je pak připravována rozsáhlá monografie pod názvem Sucho v Českých zemích – minulost, přítomnost, budoucnost, jejíž slavnostní představení proběhne v září. Na činnosti týmu se podílí přes čtyřicet vědeckých pracovníků pod vedením prof. Trnky a jeho součástí jsou i vědečtí pracovníci ze Švýcarska a USA.

Mimo výše zmíněné aktivity bylo v rámci projektu zorganizováno 5 mezinárodních workshopů a 3 letní školy zaměřené především na mladé vědce. Všechny tyto akce byly obsazeny renomovanými vědeckými pracovníky z předních světových pracovišť v oboru, což společně s realizovanými zahraničními stážemi napomohlo k urychlení odborného růstu všech členů týmů a ke zvýšení jejich badatelského potenciálu.

 

Vedoucí studie

prof. Mgr. Ing. Miroslav Trnka, Ph.D.

Vedoucí výzkumní sekce Klimatických analýz a modelování

Centrum výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.

M: +420 606 636 756 

Email: mirek_trnka@yahoo.com

http://www.intersucho.cz/cz/#mother

                               

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování

13.03.2021 | Neuvěřitelnou vlnu solidarity projevili někteří čeští umělci, které s netradiční, ale potřebnou ...


Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem
Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem

11.03.2021 | Globální pandemie potvrdila životně důležitou roli technologií pro rozvoj a přežití firem. ...


Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!
Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!

17.02.2021 | Herec, dabér, rétor, kantor, ale také elegán a gentleman. To je Jan Přeučil. Právě nyní slaví ...


Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu
Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu

09.02.2021 | Herec Jiří Krampol a zpěvačka Natálie Grossová se spolu sešli na půdě starého domu. Co hereckého ...


V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová
V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová

15.01.2021 | Po velkém výpravném klipu s Lucií Vondráčkovou, Davidem Gránským a Mirkem Šimůnkem „Válka“, ...