Vítězem Zlatého poháru se stal Jan Kratochvíl


Zlatý pohár
11.06.2016 20:48 | redakce

Zlatý pohár po dvanácti letech putuje do rukou trenéra Josefa Váni. Stalo se tak zásluhou pětiletého hnědáka Nos Galana, který předvedl skvělou koncovku a nechal za sebou všechny své soupeře. V sedle byl žokej Jan Kratochvíl, který se ten den radoval už podruhé. Ale hlavně si splnil svůj sen – vyhrát ve Zlatém poháru.

Na startu Zlatého poháru předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR bylo po škrtnutí Neicera deset koní. Velké výkony se očekávali od Marmitona, zvědavost vládla nad šancemi Sokola – vítěze tohoto dostihu z roku 2012. Marmiton s žokejem Lukášem Matuským ještě do cílové roviny vbíhal na prvním místě a Matuský tak měl na dosah čistý hattrick ve Zlatém poháru. Pak ale nastoupil Nos Galan a vše bylo jinak. „Šel jsem zezadu a postupně zvyšoval tempo. Netlačil jsem na něj. Počkal jsem si schovaný až za ten poslední skok, protože vím, že Nos Galan má dobrej konečnej speed. Ten dneska ukázal a vyhrál moc pěkně,“ popisoval průběh dostihu žokej Jan Kratochvíl, který svému parťákovi předpovídá velkou budoucnost. „Nechci to zakřiknout, ale myslím, že velkou budoucnost má. Když jsme ho jako tříletého přivezli, říkal trenér, že určitě dozraje, že jeho táta byl taky pozdnější. Měl pravdu, Nos Galan postupem času dozrává v lepšího koně.“ Trenérem pětiletého hnědáka je Josef Váňa st., který se z vítězství v klasické steeplechase – Zlatém poháru radoval po dlouhých dvanácti letech. „S koňmi dobrými v klasikách jsme startovali spíše v zahraničí. Na Nos Galanovi se pozitivně projevilo i to, že nemusel cestovat deset hodin, ale jen dvě a půl,“ komentoval úspěch trenér Váňa. Dvě a čtvrt délky za Nos Galanem dokončil favorizovaný Marmiton připravovaný trenérem Radkem Holčákem, třetí finišoval teprve podruhé v Pardubicích startující šestiletý ryzák Kroceleon. Trenér Jan Blecha jej nasedla pro žokeje Jaroslava Myšku. Čtvrtá dokončila další svěřenkyně trenéra Váni pětiletá Sundara v sedle s trenérovým synem Josefem Váňou mladším a pátý Turdus trenérky Hany Kabelkové v sedle se Sertashem Ferhanovem. Dostih dokončili ještě Eliáš, Much More a na posledním místě bělouš Sokol. Naopak do cíle se nepodívali Laurian a Manifestation.

Zlatý pohár

Pro Jana Kratochvíla to bylo druhé vítězství mítinku. Poprvé se radoval v Ceně Orling v sedle Igráčka. „Dařilo se mi v dostizích s těmi koňmi, o kterých jsem si to myslel. Ale hlavně jsem si přál vyhrát Zlatý pohár, což se mi povedlo. Takže dneska super den,“ pochvaloval si žokej.

Sobotní mítink otevřela Cena proutěnkářů na 3500 metrů. Nad překážky se vrátila Playmona trenérky Heleny Vocáskové, která v posledních čtyřech rovinových dostizích vždy brala zlato. Roli favoritky pětiletá hnědka splnila na jedničku, když s výrokem „velmi lehce“ zvítězila s Radkem Manem v sedle. Pro něj ale slibně načatý den skončil v pátém dostihu, kdy se zranil a v dalších dostizích musel být střídán. Za Playmonou dokončili Corvina, Romane Conti, Tercel a Tudello.

Do následujícího krosu na 4000 metrů, Ceny Czech Insurance Agency, s.r.o., odstartovalo šest koní, pět z nich došlo do cíle. Po pádu Sheika Zuzy se na čelo startovního pole posunul bělouš Saint Malo. Žokej Lukáš Matuský už náskok udržel a i přes pokus Lambroziniho finišoval s velkým náskokem. Za ním dokončili Lambrozini, Ringmaster, Monarcho a Dreamboa. Bělouše Saint Malo připravuje trenér Pavel Tůma.

Zlatý pohár

 

Se stejným přehledem zvítězil hned v následujícím dostihu, krosu na 3400 metrů osmiletý ryzák Turf Finch v sedle s Martinem Liškou. Turf Finch připravovaný trenérkou Janou Junkovou tak v Ceně mladých jezdců potvrdil roli favorita, když zvítězil hned v prvním startu letošní sezony. Na druhé místo se prosadil šestiletý All Scater, za ním Libertin, Mr Louise a Paulinka.

To v Ceně Lady Anne, krosu pro čtyřleté a starší klisny na 3400 metrů, se překvapivě prosadila pětiletá Rapa s Janem Odložilem. Na čele startovního pole se jí držela jedna z favoritek Ushuaia d´Allier, které ale v cílové rovině došly síly. Další dvě favoritky – Sinndarka a Sun Belina, dokončily na druhém, resp. třetím místě. Čtvrtá byla Dunáta a až pátá zmiňovaná Ushuaia d´Allier. „Pokud jde z čela, dostihy ji baví. Pokud ovšem odskočí mezi koňmi, doběhne tam, kde je. Pozici si nezlepší,“ komentoval výkon Rapy její trenér Antonín Novák.

V handicapu, v Ceně Orling na 4500 metrů nezklamal sedmiletý hnědák s roztomilým jménem Igráček. Přestože doposud nezvítězil, řadili jej tipaři mezi favority dostihu. Igráček letos přešel k trenéru Čestmíru Olehlovi a z rovin se přestěhoval nad překážky. V cíli musel odrážet nápor osmileté Bugaboo, ale žokej Jan Kratochvíl si s tím uměl poradit. Bugaboo finišovala druhá, za ní Fantaghiro, Lady Bach a Vinson Hill. Favorizovaný Maestro Quercus dokončil na posledním sedmém místě, další favorit Rapper´s Music nedokončil vůbec.

Zlatý pohár

 

V druhém handicapu dne, Ceně podporované městem Pardubice, nestartovala favoritka Lingarry. Menšího počtu soupeřů, ale také nejnižší nesené hmotnosti využil Marl Bora, kterého vedl žokej Josef Sovka. Pro Marl Boru to bylo teprve třetí vítězství v kariéře, naposledy zvítězil v roce 2012! Desetiletého hnědáka nově připravuje Radek Žalud. Za Marl Borou dokončili Renard Argenté, Tarant, Talent a účastník Velké pardubické Gauner Danon.

Červnová steeplechase patřila První lásce. Osmiletá ryzka v sedle s Petrem Tůmou si musela cestu k vítězství vybojovat v dramatickém finiši před Rainbow Rakti, Veni Vidi Vici, Terapenou a Spikem. Do cíle nedoletěl bílý anděl White Angel a Moulin Rouge. První lásku připravuje trenér Miroslav Ševčík.  

Zlatý pohár
Zlatý pohár

KomentářeKategorie
Příbuzné články
4 Tenoři měli úspěšný koncert v Carnegie Hall
4 Tenoři měli úspěšný koncert v Carnegie Hall

28.05.2024 | Vokální formace 4 Tenoři ve čtvrtek 23. května 2024 úspěšně debutovala na jedné z nejprestižnějších ...


Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest
Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest

10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...


Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii
Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii

10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...


Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU
Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU

10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004.  Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...


EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr
EFKO myslí na budoucnost, představuje nový záměr

05.04.2024 | Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech ...