Výstava legendárního Igráčka se přesouvá do Lanškrouna


Igráček
12.08.2016 10:25 | redakce

Městské muzeum Lanškroun ve spolupráci s firmou EFKO a Technickým muzeem v Brně srdečně zvou všechny milovníky hraček na výstavu Fenomén IGRÁČEK. Vernisáž výstavy se uskuteční 17. září tohoto roku v galerii muzea. Hudební doprovod připraví En-ten-týky z Rodinného centra Dětský svět pod vedením paní Jetmarové. Výstava v Lanškrouně potrvá do 13. listopadu. Legendární IGRÁČEK letos slaví čtyřicet let od svého uvedení na trh. Výstava představuje historii i novodobý vývoj figurky IGRÁČKA. Návštěvníci se seznámí s výrobou a vývojem figurek od roku 1976, kdy byl první IGRÁČEK, povoláním zedník, vyroben. Město Lanškroun má bohatou historii. Své stopy tady zanechali například Přemysl Otakar II., Václav II., Záviš z Falkenštejna, Kostkové z Postupic, Pernštejnové, Hrzánové z Harasova nebo Lichtenštejnové. Mezi stálými expozicemi nalezenou návštěvníci zmapovanou historii českého sklářství na pomezí Čech a  Moravy nebo  Kabinet mincí a medailí Zdeňka Kolářského. Muzeum připravuje pravidelně i výstavy putovní, mezi které letos zařadí i tu o IGRÁČKOVI.

Igráček

„Čtyřicátá pátá výstava ve Vodní tvrzi v Jeseníku, odkud výstava do Lanškrouna putuje, je minulostí. V Lanškrouně, na 46. místě v pořadí, budou zastoupeny novinky z výroby. Návštěvníci se mohou těšit na nové oblečení IGRÁČKŮ i jejich obalů,“ uvádí Zdeněk Rauš, z oddělení prezentace a práce s veřejností Technického muzea v Brně. „Pořádat výstavu v Praze nebo Brně je poměrně běžné. Proto je tato putovní výstava pro nás velkou výzvou. Není ale příliš mnoho podobných výstav, které by  cestovaly za lidmi téměř kamkoli. Všude kde výstavu instalujeme, je někdo, kdo má ještě původní IGRÁČKY nebo si na ně alespoň pamatuje. To bývá zárukou, že výstavu navštíví nejen děti, ale i jejich rodiče, případně prarodiče. Jsme rádi, že tato figurka i po 40ti letech má dětem co říct. Osobně navíc fandím lidem, kteří přináší českou hračku nejen na český trh. Tato výstava je důkazem zájmu o české výrobky. Od 17. 10. 2011 putuje po celé ČR,“ dodává Zdeněk Rauš.

„Tématiku putování po zemích českých a moravských jsme v letošním roce nově obohatili limitovanou edicí IGRÁČEK Otec vlasti, a to při příležitosti 700. výročí narození Karla IV,“ říká Miroslav Kotík, majitel společnosti EFKO. „Krále uvádíme na trh ve stylovém obalu s popiskami v latinském jazyce Vivat Karolus rex!, ilustrací Zlaté buly, císařovým portrétem a podpisem. Balení mimo postavičky obsahuje také koně, meč, štít s dobovým erbem, halapartnu a standartu se symbolem českého království - bílým lvem. IGRÁČEK Karel IV. je vyroben ve třech verzích obalů s prostředím panorama Prahy, Karlštejna, a také středočeského ležení na zámku Loučeň. Tato novinka bude již součástí výstavy v Lanškrouně. Myslím, že tak dobře podtrhne atmosféru putování naší výstavy po hradech, zámcích, tvrzích a muzeích Čech a Moravy,“ dodává Miroslav Kotík.
 

Městské muzeum Lanškroun je známé především díky mnoha zajímavým stálým expozicím a pořádáním úspěšných sezonních výstav z různých oborů, určené pro všechny věkové kategorie, ale především pro děti a mládež. Pořádá také řadu významných kulturních akcí – masopustní průvod a veselici, adventní tvůrčí dílny, historické akce a další. Bohatá publikační, sbírkotvorná a edukační činnost i spolupráce se zahraničními institucemi patří k důležité charakteristice lanškrounského muzea. Z nově vzniklých expozic je to například Altamira, keramické plastiky akademického sochaře Lubomíra Šilara, rodáka z nedaleké Horní Čermné. Opomenout nelze ani stálou expozici věnovanou historii města a okolí se zrestaurovanými hodnotnými exponáty a Pamětní síň hudebního skladatele a dirigenta Jindřicha Pravečka. Muzeum vzniklo v roce 1905 a sídlí na zámku.

Igráček

 

Společnost EFKO, český výrobce her a hraček, působí na českém trhu od roku 1993. Po celou dobu se zaměřuje kromě výroby také na charitativní akce. Podporuje sponzorskými dary řadu mateřských školek, základních a zvláštních škol, dětských domovů a kojeneckých ústavů. Spolupracuje také s Českým paralympijským výborem na charitativním projektu EMIL a zařadila se do projektu KLOKÁNEK na podporu týraných a opuštěných dětí. Těm již od roku 2006 pravidelně přiváží vánoční dárky a pomáhá tak jejich malým svěřencům prožít radostnější Vánoce. EFKO získalo následující ocenění  - FOR TOYS 2010 -  cena GRAND PRIX za IGRÁČKA. V roce 2011 obdrželo čestné uznání v rámci projektu VIZIONÁŘI 2011. Ocenění bylo uděleno za oživení tradičních dětských hraček IGRÁČEK a uvedení na trh nové série, která využívá nejnovějších poznatků z oblasti didaktiky a dětské psychologie. Projekt VIZIONÁŘI organizuje sdružení Czech Inno pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu.  EFKO získalo v roce 2012 ocenění v soutěži „Českých 100 nejlepších“ za strategickou hru ABAKU, kterou doporučuje rovněž Mensa ČR, Jednota českých matematiků a fyziků a Univerzita Karlova.  Rok  2013 přinesl označení „Správná hračka“ 2013 za kreativní stavebnici ROTO START a za rodinnou společenskou 3D hru Jožin z bažin a ocenění Nejlepší novinka roku 2013 za rodinnou společenskou 3D hru Jožin z bažin v kategorii Hry, puzzle a karty. Poslední cenu má firma z roku 2014 - označení „Správná hračka“ 2014 pro soubor oblíbených her Moje první hry. Více informací naleznete na: www.efko.cz.

 

Technické muzeum v Brně je příspěvkovou organizací se samostatnou právní subjektivitou, je přímo řízeno Ministerstvem kultury České republiky. Svůj sbírkový fond prezentuje formou muzejních expozic a výstav, které pořádá samostatně nebo ve spolupráci s jinými institucemi včetně zahraničních. Pořádá konference a přednášky. Rozvíjí ediční činnost. Věnuje soustavnou pozornost práci s veřejností, především s dětmi a mládeží. Plnění vědeckých cílů dosahuje původním výzkumem v oblastech vědeckotechnického vývoje a muzejní dokumentací v oborech své sbírkotvorné činnosti. Vypracovává odborné posudky a doporučení, vědecké rešerše a expertizy. Napomáhá při odborné výchově studentů formou odborných praxí a vedení absolventských a závěrečných prací. Ve spolupráci s vysokými školami a dalšími odbornými pracovišti zajišťuje výuku v oborech muzeologie a konzervování – restaurování. Vydává osvědčení k vývozu předmětů kulturní hodnoty podle příslušného zákona a eventuálně podává návrhy na prohlášení těchto předmětů za kulturní památku. Zapůjčuje sbírkové předměty k účelům studijním a výstavním. Zajišťuje činnost dobrovolných spolupracovníků muzea, zejména prostřednictvím Kruhu přátel TMB.

 

Igráček
Igráček

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování
Lékaři slánské nemocnice a známé osobnosti natočili zdarma klip k očkování

13.03.2021 | Neuvěřitelnou vlnu solidarity projevili někteří čeští umělci, které s netradiční, ale potřebnou ...


Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem
Nové technologie zachránily v lockdownu několik firem

11.03.2021 | Globální pandemie potvrdila životně důležitou roli technologií pro rozvoj a přežití firem. ...


Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!
Jan Přeučil slaví úctyhodné narozeniny, na příští rok se chystají velké věci!

17.02.2021 | Herec, dabér, rétor, kantor, ale také elegán a gentleman. To je Jan Přeučil. Právě nyní slaví ...


Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu
Jiří Krampol a Natálie Grossová v klipu k novému filmu

09.02.2021 | Herec Jiří Krampol a zpěvačka Natálie Grossová se spolu sešli na půdě starého domu. Co hereckého ...


V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová
V novém tajemném klipu kapely Melodica si zahrála i Miss Czech Republic Kopíncová

15.01.2021 | Po velkém výpravném klipu s Lucií Vondráčkovou, Davidem Gránským a Mirkem Šimůnkem „Válka“, ...