Zelené kanceláře ovládly většinu trhu v ČR, čím jsou tak významné?


cbre
10.08.2016 15:14 | redakce

Studie společnosti CBRE, světového lídra komerčních realitních služeb, potvrzuje trend výstavby zelených budov v sektoru kancelářských nemovitostí. Aktuálně je v České republice evidován podíl 4 % z celkového počtu kancelářských ploch, které se nacházejí v  tzv. zelených budovách, a lze předpokládat, že objem zelených kanceláří na lokálním trhu dále poroste, neboť v posledních letech získalo environmentální certifikaci 77 % nových kancelářských developerských projektů a vyspělé trhy již považují šetrnost budovy jako nezbytnou podmínku k zařazení budovy mezi kvalitní stavby.

 

Aby budova mohla sloužit co nejlépe svým uživatelům, musí být nejen dobře navržena a postavena, ale také provozována. V rámci služeb z oblasti zelených kanceláří je kladen důraz převážně na spotřebu energie a zdrojů, kvalitu lokace stavby, kvalitu managementu stavebního procesu, kvalitu používaných materiálů, kvalitu vnitřního prostředí, úroveň znečištění a v neposlední řadě také na odpadové hospodářství. Tyto služby vedou k efektivnějšímu a lepšímu využívaní energie v rámci zelených budov, a zároveň také celkově zkvalitňují vnitřní prostředí kanceláří. Ve výsledku tak dochází k úspoře nejen na úrovni provozních nákladů, ale zvyšuje se i produktivita samotných osob, které v takové budově pracují. Zelenou budovou lze označit takovou budovu, která získala certifikaci BREEAM, LEED, SB TOOL nebo například certifikaci německého systému DGNB.

 

O konceptu zdravých zelených kanceláří hovoříme převážně v rámci pražského a brněnského trhu kanceláří kategorie A a B, kdy ale jejich podíl představuje stále pouze přibližně 4 % celého trhu. Při posuzování komplexních budov je situace mnohem lepší. Developeři v posledních několika letech nové budovy staví prakticky pouze certifikované. Ačkoliv ne všechny budovy jsou v nejvyšších dostupných certifikačních kategoriích,  obecně se standard nových kancelářských budov, také díky tlaku na plnění podmínek certifikace, zlepšuje. Z kancelářských budov, postavených v posledních 5-ti letech bylo celkem certifikováno 77 % kanceláří, a to zejména v nejlepších lokacích, kde je vysoká konkurence kancelářských ploch, například v Praze Karlíně nebo Pankráci. Dohromady je v ČR certifikováno 3,2 mil. m2 kancelářských ploch, z toho nejvíce v systému BREEAM a LEED.

Daniel Štys, Head of Operation Department - Associate Director společnosti CBRE, říká:

Ne vždy však je koncept dotažen tak, aby šlo o komplexně pojaté řešení od technického řešení zařízení budovy přes zařízení interiéru šitého na míru konkrétní firmě až po služby uživatelům dané kanceláře. Komplexně pojaté jsou zatím pouze jednotlivé projekty.”

 

Studie jednoznačně ukazuje, že ve většině vyspělých a vysoce konkurenčních trzích, je již šetrnost budovy nutnou podmínkou k tomu, aby mohla být zařazena mezi kvalitní stavby. Z pohledu vývoje lokálního kancelářského trhu lze očekávat, že během příštích deseti let může být certifikovaných, nebo podobným způsobem ohodnocených, téměř 60 % všech komerčně pronajímaných kanceláří, a to i starších budov, zejména v nejlepších lokalitách. U těch ale budou nezbytné větší rekonstrukce a výměny technologií stávajících budov.

 

Daniel Štys, Head of Operation Department - Associate Director společnosti CBRE dále dodává:

I budova po rekonstrukci může snadno získat obdobnou úroveň certifikace jako nově postavená. Hybatelem zlepšení vlastností kanceláří nicméně bude také evropská legislativa.“

 

CBRE News-  Facebook

CBRE Czech Republic Linkedin, Twitter

CBRE Zasedačka roku! – Facebook

 

 

O CBRE

CBRE Group, společnost figurující na žebříčku Fortune 500 a indexu S&P 500 se sídlem v Los Angeles, je světovou vedoucí společností v oblasti realitních služeb a investic (z hlediska výnosů za rok 2015). S přibližně 70 000 zaměstnanci slouží majitelům nemovitostí, investorům a nájemníkům prostřednictvím více než 400 poboček po celém světě. Společnost CBRE poskytuje strategické poradenství a realizaci prodeje a pronájmu všech typů nemovitostí, služby pro firmy, správu nemovitostí, oceňování nemovitostí, developerské služby, správu investic a výzkum. S téměř 400 zaměstnanci CBRE v České republice spravuje téměř 200 objektů komerčních budov o celkové rozloze téměř 1,2 mil. m2. Pro více informací navštivte internetové stránky společnosti na www.cbre.cz.

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní
Pět důvodů, proč při dlouhodobé práci z domova nejsme výkonní

26.05.2020 | Jak produktivně spolupracovat, když nejste spolu? To je otázka, kterou teď řeší mnoho vedoucích ...


Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha
Profese v první linii – nejen zdravotníci, ale i zámečníci nebo ostraha

08.04.2020 | Současná situace mnoha lidem převrací život, řada z nich doma hledá, čím by se zaměstnali, ...


Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty
Proti koronaviru bojují v nemocnicích i roboty

06.04.2020 | Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází ...


Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.
Přenáší se na bankovkách COVID-19? Podle WHO ne.

06.04.2020 | Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního ...


Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou
Homeoffice může být pro mnoho firem časovanou bezpečnostní bombou

06.04.2020 | České firmy jsou dnes silně konfrontovány se situací, na níž neměly čas se připravit. Homeoffice ...